Nesoulad ikonky signálu na Androidech

Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« kdy: 23. 03. 2024, 14:24:03 »
Na androidu jsem si všiml nekonzistentostni v ikonách týkajících se signálu mobilní sítě v kombinaci se zapnutím dat
Když odhlédnu, že ty ikony jsou naprosto dementně navržené (jakýsi sotva viditelný trojúhelníček v velkém trojúhelníčku v případě signálu mobilní sítě), tak na jednom androidu  se mi ukazuje křížek v tom trojúhelníčku, když mám neaktivované data; když jsou aktivované křížek v rohu trojúhelníčku není a mám tam ikonu LTE.

Ale na druhém founu data nezapínám, jsou vypnutá a přesto v rohu trojúhelníčku není křížek? Jde nějak upravit na nerootnutém google androidu ikonky aby aspoň byly konzitentní? Aby ty ikony  byl čitelné na první pohled (starý dobrý obdélník a v něm vyplněný obdílník nebo počet čárek), to bych chtěl asi moc.


Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2024, 16:10:18 »
To není věc samotného Androidu, ale autora firmware - vzhled prostředí i ikonky nejsou pevně dané od Google, lze je vyměnit jako ostatně celý launcher.
Nevím jak v současných verzích, ale pamatuju si ve starších smartphonech na aplikaci, kde jsem si mohl měnit např. vzhled ukazatele baterie - obdélníček, ovál, s proužkem uvnitř, s číslem uvnitř...

Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2024, 06:42:13 »
Android je jeden velký bordel a prakticky na každém zařízení se to chová a vypadá jinak, protože výrobci mají potřebu si dělat i takovéto detaily po svém, každý jinak.

Já třeba nedokážu udělat, aby by dual SIM telefon nežral data na druhé SIM, když první SIM s daty ztratí připojení. Prostě si to čas od času přepne na druhou SIM, sežere všechna data, a mě přijde až SMS od operátora o vyčerpání měsíčního limitu a +150Kč na měsíčním vyúčtování.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2024, 07:08:49 »
Android je v pohodě, ale jako u všeho i zde platí, že se v něm člověk musí orientovat a nebýt úplná LAMA :D

Ohledně ikony - výrobci mobilů už zjevně nepočítají s tím, že by někdo - jako v minulosti - měl tak špatné pokrytí, aby si neustále musel kontrolovat signál. Navíc ta ikona je stejně pouze orientační a pokud chce někdo něco víc, pak si nainstaluje třeba NetMonster.

Pokud na SIM nechci využívat data, pak nejspolehlivějším řešením je blokace dat na úrovni operátora. Když jsem ještě dual SIM používal, tak jsem prostě data na SIM 1 nechal zablokovat operátorem a pro data používal jenom SIM 2. Sice se občas stalo, že když SIM 2 neměla signál, tak se telefon pokoušel připojit přes SIM 1, ale to se mu samozřejmě nepovedlo a tak jenom hodil na obrazovku hlášku s nějakou chybou 500 (naštěstí to ale nebylo tak časté).
Jinak snaha mobilů se vždy připojovat k síti logicky pramení z toho, že má člověk přes data na pozadí spoustu služeb, ať už lokalizace polohy, emaily a další. Holt, když si někdo pořizuje chytrý telefon, tak by měl brát v úvahu, že je to vlastnost těchto telefonů a jsou tak i primárně konstruovány, a nikoliv, že se chytrý telefon bude chovat jako 15 let stará tlačítková Nokia :P

Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #4 kdy: 25. 03. 2024, 07:37:11 »
Ano, výrobci počítají, že jejich zařízení bude 100% fungovat vždy a všude tak, jak uvádějí v propagačních materiálech... Není potom ikona signálu zbytečná, protože by měl být teoreticky dobrý signál všude, a není potřeba jeho přítomnost indikovat? Realita ve světě je zjevně nezajímá. Přesto jsou místa, kde signál prostě není, a člověk chodí, hledá a přitom kouká na indikátor signálu. O to důležitější je to u mobilních dat, protože je rozdíl jestli je mobil na 4G/LTE, nebo na čemkoliv nižším, protože to už je dnes nepoužitelné.

Druhou, osobní, SIM mám na data jako záložní, když dojdou data na první, firemní, SIM, což se běžně neděje. Když zablokuju data u operátora, tak po vyčerpání dat na první SIM, přicházím kompletně o datové připojení. Taky mi to znemožňuje tu SIM použít v kterémkoliv jiném zařízení, protože to by bylo bez dat úplně. To pak docela dual SIM telefon postrádá smysl.

Ono je totiž složité udělat v nastavewní přepínač "Používat SIM na mobilní data" a místo toho je lepší mít komplikovanou logiku okolo toho, která SIM je primární, která zrovna dostupné připojení a podobně, aby si to v konečném důsledku stejně dělalo co chce.


Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2024, 08:16:36 »
Jinak snaha mobilů se vždy připojovat k síti logicky pramení z toho, že má člověk přes data na pozadí spoustu služeb, ať už lokalizace polohy, emaily a další. Holt, když si někdo pořizuje chytrý telefon, tak by měl brát v úvahu, že je to vlastnost (...)

Přitom by jeden skoro myslel, že přesně proto existuje možnost nastavit jednotlivým aplikacím oprávnění k přístupu k mobilním datům.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2024, 08:22:23 »
Ikona signálu v mobilu je tak na úrovni ikony signálu v televizoru. Něco to orientačně ukazuje, ale vesměs tomu nikdo nevěnuje pozornost. Prostě to tam výrobci kdysi dali a ze setrvačnosti ponechávají. A když je někde signál špatný, tak přesně pro tyto účely jsou extra appky, které dokážou mnohem víc, než pár poskakujících čárek kdesi v liště.

Nejsem si úplně jistý, jestli smyslem dual SIM telefonů je provozovat obě SIM v plném režimu hovory+SMS+data. A co mě paměť neklame, tak u některých telefonů dokonce byla data funkční výhradně jenom na jedné SIM (hovory a SMS fungovaly na obou SIM). Možná se to dneska změnilo a data už fungují na obou SIM automaticky, a tak asi jediná volba (mimo blokace dat u operátora) je ručně navolit u dané SIM režim 2G (2G/3G). A jestli to neumožňuje přímo telefon v nastavení, pak třeba již zmiňovaná appka NetMonster ano (Info o telefonu / Set Preferred Network Type / GSM only).

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2024, 08:24:04 »
Jinak snaha mobilů se vždy připojovat k síti logicky pramení z toho, že má člověk přes data na pozadí spoustu služeb, ať už lokalizace polohy, emaily a další. Holt, když si někdo pořizuje chytrý telefon, tak by měl brát v úvahu, že je to vlastnost (...)

Přitom by jeden skoro myslel, že přesně proto existuje možnost nastavit jednotlivým aplikacím oprávnění k přístupu k mobilním datům.
Asi to tak je. Akorát těch služeb na pozadí může být tolik, že se s tím patlat ručně bude dost opruz...

mark42

  • ***
  • 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2024, 08:56:38 »
Zakladna vec, ktora v uvodnej otazke mala byt - o aky konkretne typ telefonu sa jedna? Tak, ako si kazdy vyrobca dava vlastnu graficku nadstavbu a ikonky, tak si zvycajne aj upravuju manazment moznosti jednotlivych SIM. V Samsungu (v mojom pripade Android 12, UI 4.1)  je to v nastaveniach "SIM card manager" kde mas 3 moznosti "preferred" pre voice/spravy/data kde si vyberas SIM1/SIM2 + extra moznost "auto data switching" ktoru ja mam vypnutu - som v rovnakej situacii ako ty - firemna SIM s vela datami, sukromna SIM s drahymi datami. V predoslom telefone (ina znacka) bolo to nastavenie uplne inde a aj ine volby... nastavovalo sa to niekde v Networks a musel si ist najprv do SIM1 a potom do SIM2 a vsade vypinat/zapinat. A este tam bola voba, ktorou sa dalo Dual SIM prepnut do rezimu "switch SIM after reboot" teda ze vzdy bola len jedna aktivna.

mark42

  • ***
  • 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2024, 10:01:20 »
Ups, moj predosly prispevok patri UA GPU. Skoda ze tu stale nemame Edit prispevku.

Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2024, 11:25:38 »
A když je někde signál špatný, tak přesně pro tyto účely jsou extra appky, které dokážou mnohem víc, než pár poskakujících čárek kdesi v liště.
Co víc mi ukáže speciální applka navíc, oproti ikoně? Ikona indikuje kvalitu/sílu signálu a technologii připojení.

V Samsungu (v mojom pripade Android 12, UI 4.1)  je to v nastaveniach "SIM card manager" kde mas 3 moznosti "preferred" pre voice/spravy/data kde si vyberas SIM1/SIM2 + extra moznost "auto data switching" ktoru ja mam vypnutu - som v rovnakej situacii ako ty - firemna SIM s vela datami, sukromna SIM s drahymi datami. V predoslom telefone (ina znacka) bolo to nastavenie uplne inde a aj ine volby... nastavovalo sa to niekde v Networks a musel si ist najprv do SIM1 a potom do SIM2 a vsade vypinat/zapinat. A este tam bola voba, ktorou sa dalo Dual SIM prepnut do rezimu "switch SIM after reboot" teda ze vzdy bola len jedna aktivna.

To je ono, to mám na Motorole taky, ale ty možnosti jsou tak debilně pojmenované, a popsané, že není úplně jasné jak se to má chovat. Zkusil jsem všechny tři možnosti, a stejně se mi čas od času stalo, že při přehávání hudby v autě z youtube, jsem někde za kopcem dostal SMS, že na osobní SIM byl překročen datový limit, i když data chci čerpat ze SIM firemní. Sranda je, že obě SIM jsou od T-Mobile, takže v případě nedostupnosti se to z T-Mobilu přepne zase na T-Mobile... no to je logika jak stehno...


U SIM card switching mám možnosti:

Ask every time (Vždy se ptát)
- Notify when your preferred SIM loses connection
Je rozdíl mezi "ask" (zeptat se) a " "notify" (upozornit), takže očekávané chování je nejasné. Tak jako tak se telefon na nic neptal, a jen si začal čerpat z druhé SIM, přišla až SMS od operátora, která při mizerném signálu navíc přijde se zpožděním

Automatic
- Switch SIM cards when you preffered SIM loses connection to keep you connected
Chová se stejně jako možnost výše

Never ask (Nikdy se neptat)
- Even if there is no data for the preffered SIM
Není jasné, na co se to nemá ptát a co to má dělat. Reálně se to chová stejně jako předchozí dvě možnosti

Není vůbec jasné, kterou možností se má docílit toho, že když Preffered SIM ztratí spojení, tak telefon bude bez spojení, a nic dalšího to dělat nebude. Jak prosté...

Myslel jsem si, že v telefonu pro osobní SIM nastavím prostě datový limit, ideálně na 0, takže to data z osobní SIM čerpat nebude. No, jaké bylo moje překvapení, že datový limit jde nastavit jen pro preferovanou SIM, tedy firemní... Když přepnu preferovanou SIM na osobní, nastavím jí datový limit na nula, a následně nastavím firemní SIM zpět jako preferovanou, tak tam stále visí datový limit 0, a telefon křičí, že bylo dosaženo limitu.

A když je telefon přeplý na osobní SIM a data dojdou, operátor má často nějaký captive portal, kterým vás situaci upozorňuje. Takže telefon si dále myslí, že je připojen k internetu, data netečnou (nebo pomalu), ale na firemní SIM si telefon zpět nepřepne.

Je to celé na palici!


« Poslední změna: 25. 03. 2024, 11:28:11 od 🇺🇦 GPU »

mark42

  • ***
  • 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2024, 12:46:44 »
@ UA GPU: Ak to nejde ani jednou volbou, tak mi ostava len vyjadrit uprimnu sustrast, a podakovat za upozornenie ze Motorole sa treba v tejto situacii vyhnut oblukom. Kedze konkretny typ neviem, tak nema zmysel ani skusat hladat FW update alebo rady na forach. Predpokladam, ze touto cestou si uz isiel.
Samotne volby su najviac zaujimave tym, ze okrem Automatic riesia hlavne notifikaciu, ale nie ci sa maju data prepnut. Hlavne to Never ask je mega nezmyselne - nepytat sa a prepnut alebo nepytat sa a neprepinat? V realite to ale zjavne prepina...

Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2024, 13:54:14 »
V nejbližší době se chystám do toho "stroje" hodit CalyxOS nebo tak něco, tak třeba se něco změní, k lepšímu.

Je to moto G32.

Dual SIM Android byl vždy oser, ale myslel jsem, že v roce 2023, kdy jsem telefon kupoval, už to bude použitelné... no místo toho každá verze Androidu jen rozbíjí aplikace tím, že ořezává oprávnění, a co druhá verze mění vzhled systému...

aaa158

  • ***
  • 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #13 kdy: 25. 03. 2024, 15:18:31 »
 No @UA GPU to asi nepomoze ale moj "stary" Redmi Note 9 pro dual-sim ma na kazdej SIM volby v Preferred Network Type:
  • Prefer 4g
  • Prefer 3g
  • 2g only
Takze staci na druhej SIM zvolit "2g only". Bol som dost prekvapeny ked sa Cinan zaciatkom roka updatnul na Android 12 / MIUI 14.

Re:Nesoulad ikonky signálu na Androidech
« Odpověď #14 kdy: 25. 03. 2024, 15:43:16 »
Preferred Network Type mám u obou SIM zašedlé, takže nelze nastavit. Na čem to závisí, se člověk nedozví...

Taky jsem si říkal, že bych tomu smazal APN...