Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #15 kdy: 19. 03. 2024, 13:31:00 »
Děkuji všem za rady a popostrčení, dneska odpoledne to vyzkouším.

Nějak tomu nerozumím. Openwrt-slave adresu nedostane, ale mobil1 a mobil2 ji dostanou?
DumpAP by měl mít statickou adresu mimo rozsah DHCP
zatím jsem to zkoušel pouze na stole, u druhýho routeru byla wifi vyplá zkoušel jsem to přes kabel na pc. Když jsem si na PC nastavil pevnou ip, tak se mi šlo připojit na "slave router" jinak ne, na master jsem se nedostal, internet nechodil....
openwrt používám proto, že mám i starý routery, který nejsou aktuální, tak abych měl nový FW v nich. Až se s tím naučím, tak nebudu muset řešit, jak se co dělá na jinech značkách... jinak na pokrytí dvora používám archer c6

Update: tak jsem to rozchodil a fachá! Dík všem za pomoc. Další výzva pro mě bude stavba mesh u kamaráda


.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #16 kdy: 19. 03. 2024, 13:46:24 »
Má zařízení OpenWrt a chce to nastavit na něm. Tudíž je úplný nesmysl mu cpát Unify (které bych coby proprietární krám zase za podivné považoval já).
UniFi se dává kvůli jednotné WiFi síti, takže to nesmysl není a naopak je nesmysl, když má někdo víc AP, jenž každý z nich je sólo. To je pak "radost" být do takové sítě přes WiFi připojen.
Mimochodem ten údajný krám UniFi je běžně používán v hotelích, zdravotnických zařízeních, úřadech atd., takže asi není úplně rozhodující, za co ho považuješ ty sám, ale jak je to ve skutečnosti.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #17 kdy: 19. 03. 2024, 13:50:30 »
... takže asi není úplně rozhodující, za co ho považuješ ty sám, ale jak je to ve skutečnosti.
Rozhodující je, jak to vidí tazatel, a ten to ke své spokojenosti evidentně vyřešil s OpenWRT ;).

bmn

  • ***
  • 166
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #18 kdy: 19. 03. 2024, 14:09:25 »
UniFi se dává kvůli jednotné WiFi síti, takže to nesmysl není a naopak je nesmysl, když má někdo víc AP, jenž každý z nich je sólo. To je pak "radost" být do takové sítě přes WiFi připojen.

Kefalín, co si takhle představujete pod jednotnou wifi sítí? Vše co umí UniFi se dá udělat i na OpenWrt samozřejmě, někdy ne tak pohodlně, ale dá.

Citace
Mimochodem ten údajný krám UniFi je běžně používán v hotelích, zdravotnických zařízeních, úřadech atd., takže asi není úplně rozhodující, za co ho považuješ ty sám, ale jak je to ve skutečnosti.

Ano, to jsou všechno místa dobře známá svojí kvalitní a bezpečnou sítí.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #19 kdy: 19. 03. 2024, 14:24:26 »
Co umí UniFi, to openwrt opravdu nezvládne a je zbytečné z tohoto alternativního FW dělat nějakou modlu. Jinak spousta routerů právě s alternativním FW ani nepodporuje HW NAT, takže o důvod víc tam nechat FW tovární.


Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #20 kdy: 19. 03. 2024, 14:30:52 »
Co umí UniFi, to openwrt opravdu nezvládne a je zbytečné z tohoto alternativního FW dělat nějakou modlu. Jinak spousta routerů právě s alternativním FW ani nepodporuje HW NAT, takže o důvod víc tam nechat FW tovární.

A co nechat na každém, co mu za co stojí?

Nejde přece o to, že je to alternativní, ale proto, že je to to otevřené. Někomu otevřenost za cenu nějakých ústupků stojí. A zrovna tohle platí prakticky o všem v OSS světě.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #21 kdy: 19. 03. 2024, 14:33:38 »
Co umí UniFi, to openwrt opravdu nezvládne a je zbytečné z tohoto alternativního FW dělat nějakou modlu. Jinak spousta routerů právě s alternativním FW ani nepodporuje HW NAT, takže o důvod víc tam nechat FW tovární.

A co nechat na každém, co mu za co stojí?

Nejde přece o to, že je to alternativní, ale proto, že je to to otevřené. Někomu otevřenost za cenu nějakých ústupků stojí. A zrovna tohle platí prakticky o všem v OSS světě.
Přesně.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #22 kdy: 19. 03. 2024, 15:03:22 »
Co umí UniFi, to openwrt opravdu nezvládne a je zbytečné z tohoto alternativního FW dělat nějakou modlu. Jinak spousta routerů právě s alternativním FW ani nepodporuje HW NAT, takže o důvod víc tam nechat FW tovární.

A co nechat na každém, co mu za co stojí?

Nejde přece o to, že je to alternativní, ale proto, že je to to otevřené. Někomu otevřenost za cenu nějakých ústupků stojí. A zrovna tohle platí prakticky o všem v OSS světě.
Když tady někdo píše dotaz, že má problém, který potřebuje vyřešit, tak dost těžko to lze nechat jenom na něm samotném, protože právě on sám si s tím neporadil.

Alternativní FW může být přínosem v případě, kdy dokáže nějakou funkci, jenž je v originálním FW zapovězena. To ale není případ zdejší diskuze o AP. Navíc sám tazatel uvádí, že se teprve učí, takže celý alternativní FW je pro něho zbytečnou komplikací a s originál FW by mu to dávno fungovalo jak má.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #23 kdy: 19. 03. 2024, 15:14:14 »
Dotaz: Jak mám ve svém trabantu vyměnit zapalovací svíčky?
Odpověď: Nevím. Trabanta hoď ze skály a kup si wartburga, tam dle mých zkušeností vyměnit jdou.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #24 kdy: 19. 03. 2024, 15:47:06 »

Když tady někdo píše dotaz, že má problém, který potřebuje vyřešit, tak dost těžko to lze nechat jenom na něm samotném, protože právě on sám si s tím neporadil.

Od toho se snad pokládají dotazy me? Proč by se někdo ptal na něco, co ví? Proč bych si nechával radit s něčím, čemu rozumí? Proč bych se ptal jak opravit něco, co funguje?


Jak vyměním žárovku? Kup si nový lustr.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #25 kdy: 19. 03. 2024, 16:05:43 »
Ještě jednou moc děkuju za rady. Abych trochu ukončil flame, co tu vzniknul, tak hlavní motivací pro mě bylo to, že jsem pankáč co občas najde v kontíku nějakej novější router a je mi ho líto. Kdysi jsem našel archer ac750 a jen tak ze zábavy jsem ho zkusil flashnout na to openwrt, protože mě to zajímalo, za a) jak se to dělá, b) právě, abych si vyzkoušel různý nastavování (vlany, guestwifi apod.)

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #26 kdy: 19. 03. 2024, 16:36:55 »
A to je v pořádku, protože právě OpenWRT je velkou šancí pro zařízení, která by jinak byla jen eWaste, protože obsahují děravý/zabugovaný firmware, případně chybí nějaká funkcionalita, ač by ji HW bez problému umožňoval. A pochopitelně si jen málokdo chce kupovat úplně nové zařízení na podobné experimenty.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #27 kdy: 19. 03. 2024, 17:01:29 »
Dotaz: Jak mám ve svém trabantu vyměnit zapalovací svíčky?
Odpověď: Nevím. Trabanta hoď ze skály a kup si wartburga, tam dle mých zkušeností vyměnit jdou.
Dobrý den, jak mohu přestavět benzínový motor na naftový?
No určitě to jde, není nutné ten benzínový vyhazovat.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #28 kdy: 19. 03. 2024, 17:14:01 »
Ještě jednou moc děkuju za rady. Abych trochu ukončil flame, co tu vzniknul, tak hlavní motivací pro mě bylo to, že jsem pankáč co občas najde v kontíku nějakej novější router a je mi ho líto. Kdysi jsem našel archer ac750 a jen tak ze zábavy jsem ho zkusil flashnout na to openwrt, protože mě to zajímalo, za a) jak se to dělá, b) právě, abych si vyzkoušel různý nastavování (vlany, guestwifi apod.)
Zrovna u TP-Linků je obvykle problém, že s openwrt nefunguje HW NAT, takže všechno obstarává CPU přes SW NAT, což je špatně, protože CPU nemají požadovaný výkon. Pak se tedy může lehce stát, že od ISP dostaneš třeba 300 Mbps rychlost, ale router běží někde max. na polovině (tím ale netvrdím, že je to zrovna tvůj případ).

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #29 kdy: 20. 03. 2024, 12:17:01 »
To vždy musí posoudit uživatel. Často se OpenWRT dává na zařízení, která už výkonově (či jinak) nepostačují ani s originálním FW. Přesto mohou bez problému sloužit jako AP někde v dílně, garáži, případně dělat prostě hloupý switch. Dlouho jsem použival starý TP-Link jako separátní AP pro všemožné IoT krabičky, které stejně nepodporují nejnovější Wi-Fi standardy a nemají velké požadavky na šířku pásma.