Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche

Zdravím,
chtěl bych si rozšířit wifinu na dvůr. Zkoušel jsem to několikrát nastavit, ale bohužel nedaří se mi to rozchodit.
Mám dva routery s openWRT, jeden bych chtěl provozovat jako hlavní (přiřazuje adresy), druhý jako bezdrátový switch nebo AP.
Postupoval jsem v případě "routeru" na dvoře podle návodu
https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/dumbap
ale nešlape mi to (nechce to přiřazovat ip připojenému opewrt zařízení přes utp kabel)
Nevěděl by někdo, kde je nějaká jednoduchá příručka jak nastavit obě zařízení korektně?
Nechci už se v tom moc vrtat, abych to nějak nerozhašil (zálohy konfigurace sice mám, ale nechce se mi to pak řešit)
Děkuji moc za případné rady.
V příloze přikládám ilustrační schéma, jak bych to chtěl řešit.


k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2024, 16:42:59 »
Uz je to davno co sem toto nastavoval a nejsem ted u toho, ale na 99%, zakazat dhcp a dns na slave a privod mu nestrkat do wan ale lan

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2024, 18:34:01 »
Případně ještě zrušit úplně v Network WAN a hodit ten port to skupiny LAN.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2024, 21:12:20 »
Nějak tomu nerozumím. Openwrt-slave adresu nedostane, ale mobil1 a mobil2 ji dostanou?
DumpAP by měl mít statickou adresu mimo rozsah DHCP

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #4 kdy: 18. 03. 2024, 21:53:03 »
K čemu proboha OpenWRT, když totéž v pohodě udělá i tovární FW? Akorát u sekundárního routeru se kabel do WAN přepojí do LAN, aby tento router fungoval jako WiFi switch.


Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2024, 00:07:26 »
Nějak tomu nerozumím. Openwrt-slave adresu nedostane, ale mobil1 a mobil2 ji dostanou?
DumpAP by měl mít statickou adresu mimo rozsah DHCP
podle mě se mu to pripojuje na ten prvni routr.... a nevidi to pac ma stejnej ssid na vobou...
Gréta je nejlepší.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #6 kdy: 19. 03. 2024, 00:12:48 »
K čemu proboha OpenWRT, když totéž v pohodě udělá i tovární FW? Akorát u sekundárního routeru se kabel do WAN přepojí do LAN, aby tento router fungoval jako WiFi switch.
Jako nastavovani openwrt je dost wopruz, milion voleb a pomerne neintuitivni. https://forum.openwrt.org/t/how-to-setup-openwrt-as-ap-mode-with-wan-port/171958 nebo https://www.reddit.com/r/openwrt/comments/10kh3jz/openwrt_router_as_a_secondary_wireless_access/
... sem nečet ale třeba tam něco použitelnýho bude :)
Gréta je nejlepší.

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #7 kdy: 19. 03. 2024, 07:25:17 »
Tak zrovna u Wi-Fi AP, když jich mám doma několik, má smysl je mít všechny stejné, třeba s OpenWRT, aby mohli mít i stejnou konfiguraci.

Nějak tomu nerozumím. Openwrt-slave adresu nedostane, ale mobil1 a mobil2 ji dostanou?
DumpAP by měl mít statickou adresu mimo rozsah DHCP
Nevím, co je to "DumpAP", ale LAN si nastav jako DHCP Client, aby i samotné AP mělo IP z rozsahu tvé sítě, a mohl ses na něj připojit pro potřeby administrace.

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #8 kdy: 19. 03. 2024, 09:53:57 »
Když mám několik AP, tak použiji UniFi, abych měl jednotnou síť a nebastlím to s nějakým soho routerem a podivným alternativním FW.

GG

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #9 kdy: 19. 03. 2024, 10:04:35 »
podivným alternativním FW
OpenWRT jako podivný alternativní FW?  :o

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #10 kdy: 19. 03. 2024, 10:49:10 »
Ano a psal to i výše user Karmelos - "nastavovani openwrt je dost wopruz, milion voleb a pomerne neintuitivni"

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #11 kdy: 19. 03. 2024, 11:06:40 »
Však si použivej co chceš. Dotaz je o OpenWRT, kdy tazatel má dvě taková zařízení a potřebuje poradit s konfigurací. Neptá se, čím je nahradit.

Jako bych tu nakždý dotaz ohledně linuxu a jiného OSS psal ať si koupíte Macbook...

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #12 kdy: 19. 03. 2024, 12:11:12 »
Pokud je úvodní dotaz zjevný nesmysl, tak je lepší napsat na rovinu, jak se věci mají a ne tazatele utvrzovat v tom, že je na dobré cestě :P

Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #13 kdy: 19. 03. 2024, 12:25:15 »
Má zařízení OpenWrt a chce to nastavit na něm. Tudíž je úplný nesmysl mu cpát Unify (které bych coby proprietární krám zase za podivné považoval já).

bmn

  • ***
  • 166
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konfigurace OpenWrt routeru jako bezdrátového switche
« Odpověď #14 kdy: 19. 03. 2024, 13:03:30 »
Na spoustu UniFi APéček se dá nainstalovat OpenWrt a jako hardware to není úplně špatné. Ale originalní firmware bych tam určitě nenechával. Stačí se podívat jaké průsery mají v tom jejich cloudu, třeba tohle: https://arstechnica.com/security/2023/12/unifi-devices-broadcasted-private-video-to-other-users-accounts/