Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)

Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« kdy: 26. 02. 2024, 11:19:36 »
Ahojte, na firme riesime taku vec. Sme firma ktora robi s trafficom aut cize meriame traffic, unikatne auta na zakladne licencnych znaciek a dokazeme menit dopravu a ovladat semafory na zaklade tych dat a podobne. To ale nieje az tak podstatne. Chceli by sme urobit ale to ze budeme meriat ovzdusie a rozne ine parametre a chceli by sme vidiet ako to vplyva na ovzdusie ked je velky traffic. Ako to ovplyvnuje prasnost, hluk, NO2 a taketo. Su rozne certifikovane zariadenia napriklad od firmy Vaisala ale to su mnoho tisicove zalezitosti ktore nechceme. Chcel by som to postavit na open source veciach. Cize predstavujem si nejake RPI alebo home assistant alebo podobne veci.

Pozna niekto nejaku jednoduchu platformu ako toto vobec zacat. Respektive ja ideu mam ale rad by som to pocul tu od ludi. Snazil som sa tu najst v konverzaciach tu bola zmienka o jednom panovi V CR ktory vyrabal taketo zariadenia ale neviem to ani za nic najst. Ide o potencionalnu vyrobu desiatok takychto zariadeni. Dakujem za napady a odpovede.
« Poslední změna: 26. 02. 2024, 11:59:22 od Petr Krčmář »




Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2024, 12:28:49 »
Naplanoval som si meeting s niekym od nich. Ale stale hladam toho pana co vyraba meteostanice v CR a predava ich  :)



alfi

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #5 kdy: 26. 02. 2024, 13:04:15 »
Samo-doma senzory dělá https://www.senzorvzduchu.cz/sestaveni/ (silnice teď měřili taky https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/541727-mereni-kvality-vzduchu-v-praze-dopadlo-katastrofalne-hodnoty-nejsou-bezpecne) nebo https://airbg.info/en/build-a-station/ . Komerční využití může narážet na co, že výsledný výrobek by měl mít CE a testy na EMC, což není zrovna levné. Kromě toho je i spousta hotových výrobků s CE za různé ceny, některé i jako opensource, viz třeba https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC116534/kjna29826enn.pdf :)

Jose D

  • *****
  • 885
    • Zobrazit profil
Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #6 kdy: 26. 02. 2024, 15:16:03 »
hladam toho pana co vyraba meteostanice

 nemyslis p. "mgr. Zdenka Macuru" aka brrr.cz ?

Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2024, 11:51:33 »
Papouch to klidně na zakázku udělá přesně dle zadání.


Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #9 kdy: 27. 02. 2024, 12:14:01 »
hladam toho pana co vyraba meteostanice

 nemyslis p. "mgr. Zdenka Macuru" aka brrr.cz ?

Presne!!! toho som hladal. Diky moc.

Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2024, 08:17:44 »
Ked budete mat udaje, mozete pozriet aj opacny smer - ako vplyva pocasie na premavku. Napr. pozorovanie je, ze ked prsi, viac ludi ide do prace autom, "plechovy dazdnik" :)

mmcc

Re:Meteo stanice a senzory pro firmu (open source)
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2024, 15:02:55 »
Pred par rokmi som sa tym tiez zaoberal, poskladal som aj prototyp meteostanice, no zdaleka to nieje tak jednoduche a bezudrzbove ako to vyzera. Merat teplotu, vlhkost, tlak, PM castice... sa da celkom presne aj lacno. Ale npr NO2, O3 a dalsie znecistujuce plyny je uz celkom veda. Vacsina elektrochemickych senzorov su citlive na viacero plynov, nie iba na 1 konkretny plyn. Takze treba viacero senzorov s roznou citlivostou na rozne plyny, ktore sa navzajom doplnaju/vulucuju a uz je to par stovak eur. Ked chces aby ti 2 poskladane zariadenia merali rovnako, musis ich kalibrovat. Bez kalibracie budu pouzitelne iba na orientacne meranie, ci znecistenie stupa, alebo klesa. Nebudes most porovnavat absolutne hodnoty z viacero meracov / lokalit. Kalibrovat to v "domacom labe" si neviem velmi predsatavit, na tom som to vzdal. Preto certifikovane zariadenia stoja tolko, kolko stoja. Nasiel som vtedy kalibrovane snimace, lahko pripojitelne k arduinu iba pre PM castice a CO2 od Sensirion. Neviem co je dostupne teraz.

Podobne je to aj s meteostanicami. Vsetky co stoja cca do par stovak eur (aj tie na linkoch vyssie) su len na orientacne meranie a hobby pouzitie doma na zahrade. Ked na nich zasvieti slnko, teplotu meraju hned o 3-4 stupne vyssiu, lebo maju maly, takmer ziadny "radiacny stit". Meranie mnozstva zrazok je len pre efekt, vela vody pri dopade kvapiek "vyprska" mimo "lievika", ak je okolo 0stup tak to zamrzne, zrazky to tym padom nemeria ziadne. "Vrtulkovy" anemometer, casom zaoxiduju loziska, takze pri slabom vanku sa "vrtulka" uz netoci - posuva sa ofset nameranych dat, alebo pride burka s krupami, ktore odlomia "lopatku"... Alebo su dokonca vyrobene z plastu, ktory na slnku zltne, krehne, degraduje... Urcite radsej ultrazvukovy anemometer aj s vyhrievanim, len to uz nestoji par eur.
Za ako tak pouzitelne meteostanice v "kite" povazujem npr toto https://www.davisinstruments.com/pages/vantage-pro2 no stale je to bez vyhrievania zrazkomera, bez ultrazvukoveho anemometra... Stale to z casu na cas vyzaduje udrzbu.
Ak chces mat presne komplexne data o pocasi, uvzdusi,..., vhodne aj pre dalsi vyskum, lacno na kolene to spravit nejde. Az moj prototyp ma viviedol z tejto naivity.