Domácí archivace dat

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #30 kdy: 26. 02. 2024, 16:59:40 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

To tedy hraje. Routeru i switchi je úplně jedno kde jsou, jsou malé, hodím je někam za skříň nebo pod postel a nazdar, dalších deset let o nich nevím. NAS je úplně jiná kategorie zařízení. Tohle srovnání je naprostý nesmysl.  A nejde o to, že z elektrického hlediska běží, jde o to, že někde coby fungující (jedno jak dlouho denně) prostě obtěžuje nemluvě o tom, že fakt rozhodně chci, aby se disky s dlouhodobými archivy roztáčely každý den.
Nedělej z toho kovbojku, ten NAS si klidně můžeš zapnout i třeba jednou za měsíc na hodinu, aby se tam z telefonu v předem určený čas přehrály fotky a videa. A pak se NAS zase sám vypne a je měsíc klid. Rozhodně lepší, než sázet na to, že nějaký HDD ve skříni bude i za pár let normálně k použití a data na něm zůstanou.

A s těmi disky dělám asi tak co? Jednou za půl roku na ně přikopíruju to, co chce zaarchivovat a syncnu to na cloud. Nemluvě o tom, že bych rád viděl NAS, do kterého narvu těch disků třeba pět. Bych se nedoplatil. Kovbojko. Vy vlastně jen tvrdíte, že NAS bych měl používat pro to, aby jednou za měsíc ověřil SMART data v nějakých dvou discích, co jsou do něj vložené. Nebo jich mít někde ve skříni pět. Pobavil jste.

Jinak pro úplnost, tak NAS si mohu v případě potřeby zapnout i na dálku a také se k souborům dostat prakticky odkudkoliv na světě, když budu potřebovat. Což asi s HDD ve skříni sotva udělám.

Jo. A proto mám data jednak ve skříni a druhak zaarchivované v externím storage v datacentru. Třeba proto, aby byly na dvou geograficky oddělených místech, že. (To, že se k nim pak v případě potřeby jednou za dva roky dostanu je jaksi vítaný vedlejší efekt.) Ach jo. Hlavně, že NAS, viď.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #31 kdy: 26. 02. 2024, 17:10:16 »
Už jsem to psal nahoře - NAS sám kontroluje stav HDD a v případě problémů upozorní a k tomu samozřejmě ta automatická archivace fotek a videí z telefonu. Nemusím se tedy o nic starat, což bych v případě nějakých skříňových HDD musel, přičemž zálohu dat z mobilu bych zcela jistě neprováděl v intervalu půl roku, ale max. délka je měsíc.
NAS s 5 disky se pochopitelně dělá, nicméně je to zbytečnost, protože pro tyto účely úplně stačí 2x NAS s 2x HDD. A jestli na to nemáš, tak asi smůla (ovšem tvoje, ne moje :P ).

K tomu datacentru (cloudu) pak jenom tolik, že na jednu stranu řešíš cenu NAS s 5x HDD a na stranu druhou klidně platíš za cloud, který bude za přijatelné peníze sotva nějak garantovaný. Jako doplněk k NAS ale proti cloudu mít výhrady nelze.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #32 kdy: 26. 02. 2024, 17:37:15 »
Už jsem to psal nahoře - NAS sám kontroluje stav HDD a v případě problémů upozorní a k tomu samozřejmě ta automatická archivace fotek a videí z telefonu.

No však. Takže já budu mít NAS kvůli tomu, aby když ho spustím zrovna na těch dvou discích do něj vložených zkontroloval SMART a to je celý důvod jeho existence. Tak jo, dík. Jestli vám to nedochází, tak přesně to jste napsal.

NAS s 5 disky se pochopitelně dělá, nicméně je to zbytečnost, protože pro tyto účely úplně stačí 2x NAS s 2x HDD. A jestli na to nemáš, tak asi smůla (ovšem tvoje, ne moje :P ).

Takže dokonce dva NAS, resp. tři NAS (já má disků cca šest)? A ne, já nepsal, že se nedělá. Jenom, že je drahej. A ano, na takovou věc nemám i kdyby stála dvacet korun. Protože mít disky a šuplík bohatě stačí. Jo, ty disky postupně přibejvaj. Mám na to, co chci. Nemám na to, co nechci. Ale hlavně, že NAS, viď.

K tomu datacentru (cloudu) pak jenom tolik, že na jednu stranu řešíš cenu NAS s 5x HDD a na stranu druhou klidně platíš za cloud, který bude za přijatelné peníze sotva nějak garantovaný. Jako doplněk k NAS ale proti cloudu mít výhrady nelze.

Je to doplněk ke druhému storage. Vždyť jsem to psal. Garantovaný není ani NAS, ani HDD v šuplíku ani cokoliv jiného. Archivační řešení musí dávat smysl jako celek, nikoliv v jednotlivostech. Garantované je pouze to, že jednou umřete.

noob

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #33 kdy: 26. 02. 2024, 18:35:54 »
O ceně času už jste slyšel?

Hodnota obrazového materiálu spočívá v tom, že je utříděný, dohledatelný a především zbavený duplicit a nesmyslů. V opačném případě je to odpad a zabývat se jeho archivací je ztrátou času :)

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #34 kdy: 26. 02. 2024, 19:08:46 »
No však. Takže já budu mít NAS kvůli tomu, aby když ho spustím zrovna na těch dvou discích do něj vložených zkontroloval SMART a to je celý důvod jeho existence. Tak jo, dík. Jestli vám to nedochází, tak přesně to jste napsal.
Umíš číst? Kromě kontroly HDD se na ten NAS také automaticky zálohují data (fotky, videa) z mobilu v předem určených časech. Což u tvé "skříňové" varianty jaksi nelze a jsi otrokem ručního babrání se s něčím, o co se já vůbec starat nemusím (ale proti gustu samozřejmě...).

Takže dokonce dva NAS, resp. tři NAS (já má disků cca šest)? A ne, já nepsal, že se nedělá. Jenom, že je drahej. A ano, na takovou věc nemám i kdyby stála dvacet korun. Protože mít disky a šuplík bohatě stačí. Jo, ty disky postupně přibejvaj. Mám na to, co chci. Nemám na to, co nechci. Ale hlavně, že NAS, viď.
2x NAS je varianta, kterou mám já, přičemž každý NAS je fyzicky na jiném místě (a jak jsem psal, tak mám ještě i třetí NAS). Pro koho je to zbytečnost, může NAS kombinovat třeba s tím cloudem, ale každopádně jeden NAS je základ všeho, ať už je pak jako doplněk k němu cokoliv dalšího. Mimochodem NAS je v RAID1, abys pochopil jeho smysl.
Jinak když chci archivovat data (a nechci riskovat, že o nějaká přijdu), tak holt ty peníze na zařízení mít musím.
Pochopitelně co za řešení si zvolíš ty sám, je čistě tvoje věc, ale v této diskuzi až tak nejde o tebe samotného, ale obecně o archivaci dat, takže skříň s disky skutečně není ta správná cesta.

Je to doplněk ke druhému storage. Vždyť jsem to psal. Garantovaný není ani NAS, ani HDD v šuplíku ani cokoliv jiného. Archivační řešení musí dávat smysl jako celek, nikoliv v jednotlivostech. Garantované je pouze to, že jednou umřete.
Cloud jako doplněk k NAS ano. Naopak jako doplněk k nějaké skříni ne, protože pravděpodobnost ztráty dat je mnohem vyšší.
A garantovaný cloud samozřejmě existuje, ne že by neexistoval. Jestli má někdo takovou možnost, pak asi není co řešit.


Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #35 kdy: 27. 02. 2024, 07:41:52 »
S DVD-RAM mám bohužel zkušenost špatnou. Někdy před rokem jsem se pokoušel načíst obsah na médiích Panasonic, jak jednostranných, tak oboustranných (vypalováno před více než 10 roky na vypalovačkách Pioneer a LG, tehdy samozřejmě i s verifikací) a na médiích už jenom prázdno. Skladování bylo při běžné pokojové teplotě a média byla ještě v originál cartridge. Kupodivu pár DVD-R z té doby mám v pohodě. Nicméně u vypalovaných DVD si jistě dost lidí vzpomene na kauzu firmy Eximpo a DVD-R Multidisc, kdy půl roku po vypálení zela DVD prázdnotou, co to bylo za šmejd. Takže DVD raději ne.

To se mi naštěstí vyhnulo (najdu si to, určitě to bude "veselý" čtení). Jinak používám TDK a Verbatim, v mých končinách to byly jediné značky za přijatelnou cenu.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #36 kdy: 27. 02. 2024, 09:09:06 »
Jinak používám TDK a Verbatim, v mých končinách to byly jediné značky za přijatelnou cenu.
A 100% úspěšnost? To jste dopadl lépe než já :-/

Jinak je docela zajímavé vidět ty rozdílné akcentace různých částí problému týkající se záloh a archivací v diskuzi - každý vidí tu cestu k nutnému kompromisu někde jinde a vychází z toho tím pádem různá řešení. pro mě je to inspirující, byť nikoliv nutně použitelné, občas mě to i zbaví mindráků, že nejsem sám kdo něco šidí :-)

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #37 kdy: 27. 02. 2024, 16:17:30 »
Jinak používám TDK a Verbatim, v mých končinách to byly jediné značky za přijatelnou cenu.
A 100% úspěšnost? To jste dopadl lépe než já :-/
Jop, zatím bez chyb (ťuk-ťuk na dřevo :-) )

Jinak je docela zajímavé vidět ty rozdílné akcentace různých částí problému týkající se záloh a archivací v diskuzi - každý vidí tu cestu k nutnému kompromisu někde jinde a vychází z toho tím pádem různá řešení. pro mě je to inspirující, byť nikoliv nutně použitelné, občas mě to i zbaví mindráků, že nejsem sám kdo něco šidí :-)
To by byla paráda, kdyby všem vyhovovalo totéž :-)

jjrsk

  • ****
  • 441
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #38 kdy: 27. 02. 2024, 17:13:00 »
anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat).
Tyhle veci jsou nepodstatne rekneme po 2 letech, po 5 letech uz vyslovene zbytecne.
To jiste, specielne v situaci, kdy se klidne 20 let budes s nekym soudit.

...
- je to drahý prostor v provnání s LTO
- je to připojené do sítě, pokud to fyzicky neodpojujete
- není to určené pro trvalý sklad dat
- odolnost NASky je mizivá, stačí jeden elektročertík a je v tahu naska i s obsahem
Bych chtel videt LTO, ktere je levnejsi nez HDD ... ono totiz k tomu potrebujes tu mechaniku, a zivotnost ty mechabniky rozhodne neni nekonecna. A pokud tu mechaniku chces novou, tak se bavime o cene hromady obrich disku (co tak koukam, radove 100k). Vpodstate je cenove efektivnejsi kazdy rok koupit novy disk a data na nej zkopirovat.

Kdyz bych chtel neco doma archivovat, bude to NAS v nejake vzdalene lokalite = chalupa, pribuzny, kamos.

...že bych rád viděl NAS, do kterého narvu těch disků třeba pět. Bych se nedoplatil. ...
A ty chodis sem?

HP Microserver Gen7 ... porizovaci cena ... cca 150Eur (to stal podotykam novy). Presne na 5 disku ... tak se nedoplat.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #39 kdy: 27. 02. 2024, 18:30:00 »
Jinak používám TDK a Verbatim, v mých končinách to byly jediné značky za přijatelnou cenu.
A 100% úspěšnost? To jste dopadl lépe než já :-/

Jinak je docela zajímavé vidět ty rozdílné akcentace různých částí problému týkající se záloh a archivací v diskuzi - každý vidí tu cestu k nutnému kompromisu někde jinde a vychází z toho tím pádem různá řešení. pro mě je to inspirující, byť nikoliv nutně použitelné, občas mě to i zbaví mindráků, že nejsem sám kdo něco šidí :-)

Pro off-line archivaci používám DvD-RAM skoro 20let (M-Disc) a zatím se mi nestalo, aby uložené médium „ztratilo data“. Stávalo se, že odcházela mechanika, narazil jsem na vadné médium, ale po vypálení, kontrole a uložení (bezpečnostní schránka) se nestalo, aby médium ztratilo data. Přes svátky jsem likvidoval 20 let staré zálohy – tj. celý rok 2004, skartací (rozdrcení) a data byla stále v plné kondici. Pásková knihovna LTO4 přichází ke slovy pravidelně každý týden, kdy ze soboty na neděli udělám kompletní týdenní zálohu a sadu pásek uložím do odstíněných uzavřených schránek.

Provozní data a on-line zálohy běží na dvou plně redundantních serverech a tradičně se držím osvědčených SAS disků Ultrastar (HC520 + 7K600) s řadiči Areca. V dobách minulých oblíbené mikro servery od HP (N36/40L), dnes Epyc 3201.

Takže ano, 100 % úspěšnost DvD-RAM
Carpe diem