Domácí archivace dat

Domácí archivace dat
« kdy: 25. 02. 2024, 19:48:21 »
Zdravím. Jak řešíte doma archivaci dat? Mám doma NAS s celkovou kapacitou 24TB (zaplněno cca. 9TB) a důležitá data mám ještě na dvou externích HDD plus něco málo na cloudu. Jde mi zejména o rodinné fotky (jeden by nevěřil kolik dat rodina vyprodukuje) a pak dva seriály co se v češtině po chcípnutí CzT a uložto fakt na prd schánějí (ne v ČR legálně prostě s dabingem dostupné nejsou). Vyplatí se třeba "pálit" na Blueray (na to mám v NTB mechaniku) nebo pořídit nějakou LTO z druhé ruky. Pro upřesnění jde mi o dlouhodobou archivaci tedy někam zapsat médium a uložit.


alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #1 kdy: 25. 02. 2024, 20:17:55 »
mam rodinne fotky ve slozkach podle roku, mesici, pripadne i autora a tematu a je to vykopirovane na vice disku. ale taky bych to chtel nejak vice usporadat a rozumne pridat nove fotky co maji vsichni v telefonech.

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2024, 20:27:21 »
Myslím že si si už odpovedal sám -> NAS.

e3k

  • ***
  • 248
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2024, 20:31:46 »
HDD

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2024, 21:54:44 »
Mam takhle v NASu suplik a v nem tocim v nekolikamesicni periode 2 HDD + rsyncem backup.
serial bych soupnul na uplne jiny stary disk a dal do skrine.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #5 kdy: 26. 02. 2024, 08:26:48 »
řešil jsem před časem stejný problém - zálohy jsou sice na NAS, ale kam archiv. Nakonec jsem zůstal u ukládání na stará HDD (mám jich dost a kupodivu drží, podstatná data jsou vždy na více z nich).
LTO - potřeba dodržet stálý tok dat při ukládání, relativní choulostivost pásek z hlediska ukládání, cena, snadnost manipulace
BD - papírově by měly vydržet hodně, z komentářů lidí mi to tak nepřijde (hovořím o normálních, ale prý odchází už po pár letech)

noob

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #6 kdy: 26. 02. 2024, 08:44:46 »
Základ je nearchivovat zbytečný balast. Což je u fotek a videí zpravidla 90% produkce.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #7 kdy: 26. 02. 2024, 08:46:37 »
Optická média BD/DVD vydrží, ale musí být lisovaná a nikoliv vypalovaná, takže v home podmínkách o ničem.

NAS ano, ale ideálně v kombinaci s něčím dalším, co je fyzicky na jiném místě (jiný NAS, cloud).

Pokud jde o samostatné HDD, jenž jsou uložené s daty někde ve skříni, tak na to bych zrovna nesázel. Kdysi jsem se při "úklidu" pokoušel načíst různé disky, co jsem měl z minula za dlouhé roky odložené (nechtělo se mně je dřív vyhazovat s tím, že se možná budou někdy hodit) a nakonec to dopadlo tak, že z těch cca 20 byly po 10 letech použitelné jenom 2, a to ještě s tak mizernou rychlostí, že nakonec šly do kontejneru taky. V tomto je lepší NAS, který aspoň průběžně kontroluje stav HDD, v případě problémů dá hlášku a vadný disk si pak člověk vymění.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #8 kdy: 26. 02. 2024, 08:55:33 »
A urcite opticka media vydrzi? Protoze ja uz jednou skrz meltdown "nase CDR vydrzi 100 let) byl.

Stejne taky mluvime o 10-24 TB, coz je 200+ BD (nebudu uz vubec pocitat DVD) a to nebereme v potaz delty.
Ma to vubec smysl diskutovat?

Mne spis zajimaji ta LTO, jsou opravdu tak choulostiva? Vice nez heliovy HD? Jedina moje prima zkusenost pochazi ze stareho Atari a tam to s archivem dopadlo extra spatne.

A ktera verze  LTO, aby se clovek opet nezblaznil z tisice pasek? Nejaka veledraha automatizovana LTO library je v danem budgetu asi jen intelektualni cviceni.
« Poslední změna: 26. 02. 2024, 09:00:25 od pruzkumbojem »

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #9 kdy: 26. 02. 2024, 09:59:37 »
...Jde mi zejména o rodinné fotky (jeden by nevěřil kolik dat rodina vyprodukuje)...
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Kolikrát jsi hrábnul do historie aby sis ty fotky prohlédnul nebo někomu ukázal (kromě situace že bys tím chtěl nějaké návštěvě taktně naznačit, že je nejvyšší čas aby se zvedla a odešla)?

Wasper

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #10 kdy: 26. 02. 2024, 10:14:50 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Kolikrát jsi hrábnul do historie aby sis ty fotky prohlédnul nebo někomu ukázal (kromě situace že bys tím chtěl nějaké návštěvě taktně naznačit, že je nejvyšší čas aby se zvedla a odešla)?
[/quote]
Jsme lidi, nejsme stroje, co fungují podle islander paradoxu.
Je rozdíl nekoukat na fotky a vědět, že kdybych chtěl, tak bych mohl koukat, a nekoukat na fotky a vědět, že už je nikdy neuvidím?

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #11 kdy: 26. 02. 2024, 10:48:54 »
Muzete se prosim soustredit na technicke reseni.

To je zvyk mistniho fora, aorgatne rikat lidem, jak se chovat v osobnim zivote, misto aby odpovidani na technicky dotaz.

Ovsem to byla zasadni chyba vubec sdilet povahu tech dat. Maximalne kvuli tomu, jak je co komprimovatelne.

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #12 kdy: 26. 02. 2024, 10:57:52 »
Ja zatim jedu stylem ze osobni data se prihodi na pracovni pole. Stejne tak jednou za cca 3-4 roky se zvedne kapacita na dvojnasobek a hw se vymeni (v podstate do uloziste davate vzdy stejne penize, jen vam roste). Momentalne jsem na 64T ciste kapacity.

Pokud by to melo byt opravdu offline, tak pochybuji ze existuje neco lepsiho nez paska.. ale i ty potrebuji peci - obcas to previnout, nebo zkontrolovat na konzistenci - spis bych to videl jako dalsi zalohu, nez jedine misto kam s daty.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #13 kdy: 26. 02. 2024, 13:41:02 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
Kolikrát jsi hrábnul do historie aby sis ty fotky prohlédnul nebo někomu ukázal (kromě situace že bys tím chtěl nějaké návštěvě taktně naznačit, že je nejvyšší čas aby se zvedla a odešla)?

Fotky se archivují na papír. A fotoalba jsme si prohlíželi sami i s příbuznými vícekrát. Na to mi stačí vybrané a upravené fotky.

Do historie se také sahá například, když chystáte nějakou zábavu na svatbu nebo vzpomínku na pohřeb. A na to už se hodí negativy, protože nějaká důležitá fotka nemusela projít sítem pro běžné prohlížení v albu.

Takže ano, fotografický archiv mám taky. Provozní v NASu (a starém NASu v jiné lokalitě) + mírně probraný Blu-ray (M-disc).

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #14 kdy: 26. 02. 2024, 14:26:45 »
z hlediska trvanlivosti jsou LTO ideální. Médium je to prakticky nezničitelné, vlastně jsem až tady narazil na zmínku o choulostivosti. Cenově je to taky docela fajn.

Problém je v SW. Neexistuje žádný solidní SW pro archivaci, který byl free nebo za přijatelné peníze pro domácnost. Je milion způsobů, jak zálohovat - ale archivaci většina výrobců obchází obloukem, jako by se jí štitili.

A pokud už něco je, jsou jeho licenční podmínky tak debilní, že na ti nesáhnu ani klackem  - třeba japonský Unitex, který SW neprodá bez mechaniky, cituji z komunikace s jejich podporou - "Our software unfortunately only runs on our LTO drives." Jako kdyby  tu mechaniku snad vyráběli...

Je to všechno bída, bída a bída. Jestli tě něco napadně, budu rád za info. Já už to tady zkoušel - https://forum.root.cz/index.php?topic=27968.0