Domácí archivace dat

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #15 kdy: 26. 02. 2024, 14:35:32 »
Základ je nearchivovat zbytečný balast. Což je u fotek a videí zpravidla 90% produkce.

O ceně času už jste slyšel?


Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #16 kdy: 26. 02. 2024, 14:36:05 »
neco pro inspiraci: mam xxx TB dat, fotky, videa, nejake ripy vhs/dvd/bluray (vse media co jsem koupil a ma to pro me nejakou hodnotu), dokumenty, atd. Veci ktere nevyuzivam ale maji pro me nejakou hodnotu (treba video ze svatby,...) archivuji, ostatni veci zalohuji.
Zalohovani:
pouzivam hashbackup, jedna se o par TB aktivinich dat, zalohuji na ruzne destinace - amazon glacier, jiny NAS, rotuji HDD ktere davam do trezoru a ke kamaradovi. V kazde chvili existuji minimalne 2 kopie dat (treba kdyz vezu HDD ke kamaradovi tak mam jiz kopii na amazonu, jinem NASu a HDD v trezoru).
Archivovavni:
pouzivam 7zip, k tomu par2 recovery informace a tohle jde na ruzne destinace - amazon glacier, jiny NAS, rotuji HDD ktere davam do trezoru a ke kamaradovi. Nektere dulezite dokumenty typu dane, ruzne smlouvy, atd. mam jeste vypalene na bluray. V kazde chvili existuji minimalne 2 kopie dat. V kazde chvili existuji minimalne 2 kopie dat (treba kdyz vezu HDD ke kamaradovi tak mam jiz kopii na amazonu, jinem NASu a HDD v trezoru).
Pro nekoho je tohle prehnane, pro me ty data maji hodnotu.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #17 kdy: 26. 02. 2024, 14:40:54 »
Pokud jde o samostatné HDD, jenž jsou uložené s daty někde ve skříni, tak na to bych zrovna nesázel. Kdysi jsem se při "úklidu" pokoušel načíst různé disky, co jsem měl z minula za dlouhé roky odložené (nechtělo se mně je dřív vyhazovat s tím, že se možná budou někdy hodit) a nakonec to dopadlo tak, že z těch cca 20 byly po 10 letech použitelné jenom 2, a to ještě s tak mizernou rychlostí, že nakonec šly do kontejneru taky. V tomto je lepší NAS, který aspoň průběžně kontroluje stav HDD, v případě problémů dá hlášku a vadný disk si pak člověk vymění.

NAS není off-line archiv se všemi nevýhodami z toho plynoucími. Už ta představa, že budu dalších třicet let neustále řešit nějakou non-stop běžící krabici kdesi je třeba pro mě osobně děsivá. To už je radši nasypat někam k Amazonu do Glacieru (pro paranoiky samozřejmě zašifrované).

A co jste to měl za disky a kde jste je měl uložené? Ve skříni nad sporákem nebo v garáži v prachu mezi lahví s olejem a francouzskými klíči? Já mám starých disků kvanta -- a to i starších -- a normálně fungují všechny bez výjimek. Až mě to místy překvapuje. A to fakt moc neřeším kde vlastně jsou; jen jsou v relativním suchu a v bezprašném prostředí.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #18 kdy: 26. 02. 2024, 15:07:19 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #19 kdy: 26. 02. 2024, 15:17:11 »
Problém je v SW. Neexistuje žádný solidní SW pro archivaci, který byl free nebo za přijatelné peníze pro domácnost. Je milion způsobů, jak zálohovat - ale archivaci většina výrobců obchází obloukem, jako by se jí štitili.
Osobně mám v mobilu FolderSync, který mně automaticky zálohuje fotky a videa z foťáku do dvou různých NAS a ještě opačně, z NAS do mobilu se mně automaticky ukládají dokumenty k bytu (SIPO, vyúčtování za služby a energie, abych to měl k dispozici na cestách v případě potřeby).
A NAS samozřejmě umí automaticky zálohovat do jiného NAS, což mám nastaveno tak, že jeden z těch NAS to jednou měsíčně "nasype" do třetího NAS.
Celkové náklady na SW = 0. Tedy ten FolderSync jsem pak dobrovolně zaplatil za Pro verzi, abych podpořil vývojáře (byla to jednorázově tuším stovka Kč), ale free funguje taky v pohodě, byť se tam motají reklamy při nastavování, což ale zase člověk tak často nedělá.


Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #20 kdy: 26. 02. 2024, 15:28:02 »
anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat).
Tyhle veci jsou nepodstatne rekneme po 2 letech, po 5 letech uz vyslovene zbytecne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #21 kdy: 26. 02. 2024, 15:29:13 »
Archivace ale není o tom, držet data na víc online úložištích. To je úplně jiný sport.

Archivace je o tom dostat nepoužívaná data z hot tier ven a bezpečně je uložit. NASka (a všechny doma dostupné diskové storage) na tohle moc nejsou.
- je to drahý prostor v provnání s LTO
- je to připojené do sítě, pokud to fyzicky neodpojujete
- není to určené pro trvalý sklad dat
- odolnost NASky je mizivá, stačí jeden elektročertík a je v tahu naska i s obsahem

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #22 kdy: 26. 02. 2024, 15:33:36 »
anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat).
Tyhle veci jsou nepodstatne rekneme po 2 letech, po 5 letech uz vyslovene zbytecne.
Není tomu vždy tak. Kdysi jsem jednorázově doplácel hypotéku na byt a velmi dobře se hodilo mít záznamy o platbách na SIPO, protože tam při vyúčtování z banky byla poměrně velká nesrovnalost (nakonec se to vysvětlilo, že část peněz šla přes účet družstva a část přes nový účet SVJ, což banka nakonec spárovala a bylo to v cajku).

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #23 kdy: 26. 02. 2024, 15:59:19 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

To tedy hraje. Routeru i switchi je úplně jedno kde jsou, jsou malé, hodím je někam za skříň nebo pod postel a nazdar, dalších deset let o nich nevím. NAS je úplně jiná kategorie zařízení. Tohle srovnání je naprostý nesmysl.  A nejde o to, že z elektrického hlediska běží, jde o to, že někde coby fungující (jedno jak dlouho denně) prostě obtěžuje nemluvě o tom, že fakt rozhodně chci, aby se disky s dlouhodobými archivy roztáčely každý den.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #24 kdy: 26. 02. 2024, 16:08:16 »
- odolnost NASky je mizivá, stačí jeden elektročertík a je v tahu naska i s obsahem
Tak mám štěstí (a přepěťovou ochranu), že ani jeden NAS za těch víc než 10 let provozu neodešel, a to i po bouřce, kdy komplet zdechla UBNT Nanostation i se zdrojem, ale NAS vydržel (on má tedy externí zdroj bez připojení na uzemňovací kolík).
Jednou mně pravda NAS chcípl, protože se nějak zasekl CPU na 100%, a než jsem to asi po týdnu zjistil, tak už mlel z posledního a šel na reklamačku (naštěstí úspěšnou a navíc HDD to přežily a byly v pohodě).

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #25 kdy: 26. 02. 2024, 16:13:21 »
Velká část našeho denodenního fungování s IT je založena na štěstí. Ale někdy na to člověk spoléhat nechce.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #26 kdy: 26. 02. 2024, 16:13:49 »
Dalších 30 let budeš řešit spoustu běžících "krabic", ať už routery, switche, AP a kdovíco ještě, takže ten NAS v tomto směru už nehraje žádnou roli (a navíc nemusí sloužit jenom na fotky a domácí videa, ale třeba i na filmy, anebo doklady o provozu bytu - vyúčtování služeb, SIPO atd., což všechno je dobré někde archivovat). Mimochodem NAS nemusí běžet 24/7/365, ale klidně třeba jenom 2 hodiny denně :)

To tedy hraje. Routeru i switchi je úplně jedno kde jsou, jsou malé, hodím je někam za skříň nebo pod postel a nazdar, dalších deset let o nich nevím. NAS je úplně jiná kategorie zařízení. Tohle srovnání je naprostý nesmysl.  A nejde o to, že z elektrického hlediska běží, jde o to, že někde coby fungující (jedno jak dlouho denně) prostě obtěžuje nemluvě o tom, že fakt rozhodně chci, aby se disky s dlouhodobými archivy roztáčely každý den.
Nedělej z toho kovbojku, ten NAS si klidně můžeš zapnout i třeba jednou za měsíc na hodinu, aby se tam z telefonu v předem určený čas přehrály fotky a videa. A pak se NAS zase sám vypne a je měsíc klid. Rozhodně lepší, než sázet na to, že nějaký HDD ve skříni bude i za pár let normálně k použití a data na něm zůstanou.
Jinak pro úplnost, tak NAS si mohu v případě potřeby zapnout i na dálku a také se k souborům dostat prakticky odkudkoliv na světě, když budu potřebovat. Což asi s HDD ve skříni sotva udělám.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #27 kdy: 26. 02. 2024, 16:16:15 »
Velká část našeho denodenního fungování s IT je založena na štěstí. Ale někdy na to člověk spoléhat nechce.
To ano, ale zase nesmí být člověk paranoidní a myslet si, že je všechno odsouzeno jenom k tomu, aby se to potentovalo :D

Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #28 kdy: 26. 02. 2024, 16:17:41 »
Optická média BD/DVD vydrží, ale musí být lisovaná a nikoliv vypalovaná, takže v home podmínkách o ničem.

NAS ano, ale ideálně v kombinaci s něčím dalším, co je fyzicky na jiném místě (jiný NAS, cloud).
optika: podstatné je, že vypalovaná nechceš s organickou datovou vrstvou, tzn používat RW/RAM. mám na nich archiv věcí jako jsou smlouvy, stavební dokumentace domu, apod. ve výsledku je to doslova několik giga = malé jednotky, takže se to vejde na jedno oboustranné DVD-RAM médium ve dvou kopiích, z toho jednu příležitostně odvezu na druhý barák.
na domácím NASu se věci, jejichž ztráta by mě bolela (přesně filmy, ke kterým je problém se dostat), zálohují na externí disk, a jelikož mám NAS i u máti, po nocích se kopírují tam.

.

  • *****
  • 603
    • Zobrazit profil
Re:Domácí archivace dat
« Odpověď #29 kdy: 26. 02. 2024, 16:39:28 »
S DVD-RAM mám bohužel zkušenost špatnou. Někdy před rokem jsem se pokoušel načíst obsah na médiích Panasonic, jak jednostranných, tak oboustranných (vypalováno před více než 10 roky na vypalovačkách Pioneer a LG, tehdy samozřejmě i s verifikací) a na médiích už jenom prázdno. Skladování bylo při běžné pokojové teplotě a média byla ještě v originál cartridge. Kupodivu pár DVD-R z té doby mám v pohodě. Nicméně u vypalovaných DVD si jistě dost lidí vzpomene na kauzu firmy Eximpo a DVD-R Multidisc, kdy půl roku po vypálení zela DVD prázdnotou, co to bylo za šmejd. Takže DVD raději ne.