Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #15 kdy: 25. 02. 2024, 20:54:56 »
Já mám pro 2 různé sestavy jeden 43" a jeden zakřivený 33", a nikdy bych už nechtěl menší. Pokud zakřivený tak bych šel do 40" a víc (těch 33" mi přijde už málo).

Problém 2 menších monitorů je hlavně v tom, že u těch mi nikdo nepřišlo ergonomické mít na tak malém monitoru 2 okna vedle sebe, kdežto u toho velkého můžu mít třeba 3 okna, což by vzhledem k framu těch menších nebylo možné. Druhá věc setup menších monitorů - ono by to chtělo rovnou 3 - jeden přímo a 2 po stranách, ale 2, to je úplně neergonomické, protože jeden bude natočený a druhý přímo? Ne ne ne...


Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #16 kdy: 25. 02. 2024, 23:36:32 »
Uvažuji o tom samém. Dovolím se přidat s otázkou. Když 32 a víc tak asi jedině 4k. Poznám 32p 4k monitor na vytížení počítače proti 24p fhd? Dík

kvas

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #17 kdy: 26. 02. 2024, 01:01:07 »
Dakujem vsetkym za nazory.

Pri 2 monitoroch by som ich mal v usporiadani: jeden hlavny a druhy pomocny (mozno ako pivot), ale urcite nie tak, aby som mal ich "spoj" pred ocami. Ale ako sa tu spominalo, jeden siroky bude asi viac flexibilnejsi v usporiadani okien a prenasat ho neplanujem.

Z prispevkov mam pocit, ze vacsinou kto si skusil jeden siroky by sa uz k viac-monitorovemu setupu nechcel vratit. Rovnaky nazor ma aj moj byvaly kolega. Ja som cely cas na jednom monitore, takze preto ta dilema.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #18 kdy: 26. 02. 2024, 10:18:54 »
Já třeba miluju monitory na výšku. Tolik kódu, co vidím najednou! Tolik obsahu, co vidím na webu najednou! Dokumenty se čtou úplně samy. Je to skvělý.

Po letech různých pokusů jsem skončil u dvou 32" zakřivených(!) 4K monitorů na výšku. Proč?
  • Skvělé rozlišení: 2160 pixelů na šířku (dostačující pro cokoli) a nádherných 3840 pixelů na výšku (vidím fakt všechno)
  • 32" je maximální velikost, která se dá na výšku ještě nějak vnímat (teda v případě zakřivených monitorů, v případě rovných to bude lehce méně). U většího bych musel otáčet hlavou, menší by měl moc malé pixely (a akorát bych zvyšoval DPI, ne množství informace).
  • Zakřivený monitor je velice příjemný pro oči. U 32" i nutný, protože jinak by se mi zejména na horní část monitoru dívalo špatně. Takhle je to ale super
  • Jeden monitor je hlavní (ten mám hned před sebou), druhý je vedlejší trochu na straně). Oba jsou trochu jinak pootočené, směrem ke mně.
  • Sedím u toho v pololehu, u nízkého stolu, oči cca v půlce obrazovky.

Má to i pár nevýhod:
  • Neexistují žádné zakřivené monitory s pivotem. Alespoň když jsem to kdysi dával dohromady. Je potřeba si koupit zakřivený 4K 32" monitor se standardním VESA úchytem, a pak ten stojan nahradit jiným stojanem, delším, aby to šlo dát na výšku. Spousta monitorů ale ten držák nemá v polovině výšky, takže při otočení by byl na straně. Když jsem to řešil, byly v nabídce 4 odpovídající monitory, ale z toho 3 měly úchyt někde mimo. Takže mám ten poslední monitor (Dell S3221QS). Navíc ten držák musí co neužší nohy (aby obrazovka byla až k desce stolu).
  • Zakřivené monitory obecně asi nejsou vyráběny na to, že budou stát na výšku. To namáhání tam bude větší. Já to ale provozuju několik let a zatím úplně v klidu.
  • Myslím, že některé WM mají speciální akce „umísti okno vlevo" a „vpravo“, ale už ne nahoru a dolů, což tady využiju víc. Nevím jaké, ale Compiz to umí, takže mě to netrápí.
  • Dívání se na video není tak pohlcující, protože to prostě není nikdy přes celou obrazovku. I když je to vlastně jen úzká nudle, furt má 2160 pixelů na šířku, čili více než FullHD.
  • Celkově je to velká plocha, špatně se na to dívá zblízka. Sedím tak, že mám obrazovku na vzdálenost natažené ruky. Není to pro malá pracovní místa.

V podstatě si nedokážu představit nějaký setup, který by byl lepší (za jakoukoli cenu). Možná nějaký jeden gigantický monitor 4320x3840 pixelů, který by byl zahnutý jak vertikálně, tak horizontálně, ale nic takového ani zdaleka neexistuje.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #19 kdy: 26. 02. 2024, 12:53:26 »
Ano pokud větší monitor tak minimálně 4K. Líbí se mi i ty 5K a víc, ale tam bych si asi dával i pozor na to, jestli to zvládne grafika při obnovovací frekvenci toho monitoru (některé mají třeba max 60fps na 4K, atd...).


mikrom

  • ****
  • 366
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #20 kdy: 26. 02. 2024, 16:08:46 »
Vyhoda jedneho 40" monitoru oproti dvom 27" monitorom ma nejako nenapada.

Naproti tomu vyhod dvoch monitorov 27" oproti jednemu 40" je niekolko:

Dva 27" sa daju variabilnejsie rozmiestnit ako jeden 40", napr. jeden dat na vysku a druhy na sirku.

Ak sa jeden pokazi zostava este druhy.

Na online meetingoch kde potrebujem nieco prezentovat, zdielam jeden monitor a na druhom si mozem robit poznamky, alebo pocas zdlhavych diskusii mozem na druhom dalej pracovat - precitat si email, ...atd 

Neviem si predstavit ako by to vyzeralo pripojit sa z maleho notebooku na svoje PC so 40" monitorom, kde bude nastavene rozlisenie 4K alebo 5K, asi to bude uplne necitatelne, alebo to bude treba kazdy krat prestavovat. 

A nakoniec dva mensie monitory 27" su asi aj lacnejsie ako jeden 40" v porovnatelnej profesionalnej kvalite t.j. napr Dell

Re:2 monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #21 kdy: 26. 02. 2024, 16:09:41 »
a co rikate na monitor na vysku?
nekteri kolegove maji jeden z monitoru na vysku na cteni dlouheho kodu.

Přesně můj případ, jen doporučuju aby to nebyl PSTN, protože nejspíš budeš mít pocit že šilháš. U IPS se mi to nestalo.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #22 kdy: 26. 02. 2024, 16:14:57 »
Já třeba miluju monitory na výšku. Tolik kódu, co vidím najednou! Tolik obsahu, co vidím na webu najednou! Dokumenty se čtou úplně samy. Je to skvělý.

Po letech různých pokusů jsem skončil u dvou 32" zakřivených(!) 4K monitorů na výšku. Proč?

Musím říct, že si neumím představit ergonomii monitoru na výšku (třeba pravidlo "oči v úrovni horní hrany"). Ale je možné, že vás zatím za krkem nebolí.
Hlavně z toho důvodu jsem skončil u 32" 4K na šířku. K němu dva 27" 1900x1200 (původní). Všechny jsou ploché. Extra monitory hlavně proto, že k jednomu je třeba připojený další počítač (Mac - klávesnice, myš sdílená přes Barrier).
Uvažuji, jestli jeden z nich taky upgradovat na 30" 4K, ale zatím mi to tak stačí.
Důvody jsou manipulace a počet portů. Občas připojuju různá další zařízení a manipulace s jedním 27" monitorem je podstatně jednodušší než kdyby to byl jeden širokoúhlý s podobným rozlišením, jako má tahle trojice.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #23 kdy: 26. 02. 2024, 17:24:55 »
Jeden velký vs. několik malých:

1. Velký monitor je flexibilnější
2. Na malé monitory může být lépe připravený software. Zejména notifikace jsem si u hodně širokého monitoru musel zvětšovat, protože když jsem je měl na druhé straně monitoru, neviděl jsem je periferně. V zásadě asi bude vše řešitelné, ale může být potřeba něco poladit.
3. Více monitorů se hodí v případě poruchy.

Šířka vs. výška – lidské oči jsou dělány na pohled naširoko. Displej na výšku má smysl tam, kde displej zabere menší část zorného pole, např. na telefonu. U velkých displejů v tom nevidím smysl. Zkoušel jsem 27" na výšku (zblízka), a přijde mi to spíš jako cesta k bolesti krku, protože musím hlavou hýbat nahoru a dolů.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #24 kdy: 27. 02. 2024, 07:49:22 »
Já třeba miluju monitory na výšku. Tolik kódu, co vidím najednou! Tolik obsahu, co vidím na webu najednou! Dokumenty se čtou úplně samy. Je to skvělý.

Po letech různých pokusů jsem skončil u dvou 32" zakřivených(!) 4K monitorů na výšku. Proč?

Musím říct, že si neumím představit ergonomii monitoru na výšku (třeba pravidlo "oči v úrovni horní hrany"). Ale je možné, že vás zatím za krkem nebolí.
Hlavně z toho důvodu jsem skončil u 32" 4K na šířku. K němu dva 27" 1900x1200 (původní). Všechny jsou ploché. Extra monitory hlavně proto, že k jednomu je třeba připojený další počítač (Mac - klávesnice, myš sdílená přes Barrier).
Uvažuji, jestli jeden z nich taky upgradovat na 30" 4K, ale zatím mi to tak stačí.
Důvody jsou manipulace a počet portů. Občas připojuju různá další zařízení a manipulace s jedním 27" monitorem je podstatně jednodušší než kdyby to byl jeden širokoúhlý s podobným rozlišením, jako má tahle trojice.

Záleží na úhlopříčce, stole, židli, montáži, a poloze u stolu. Aktuálně mám 2x 24" 1980*1200 naležato a 22" 1600*900 nastojato jako třetí (všechno na teleskopech, spodní hrana až u desky), mám na něm výpisy kde potřebuju vidět hodně textu, a nic mě z toho nebolí.
Kolegové to mají obdobně na ramenech od Ergotronu a taky si nestěžují, ale většině monitory nastojato psychologicky vadí.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #25 kdy: 28. 02. 2024, 08:44:58 »
22" 1600*900 nastojato jako třetí (všechno na teleskopech, spodní hrana až u desky)
Jestli je spodní hrana až u desky stolu, tak to asi bude na sklápění hlavy… Samozřejmě je otázka, jak často, ale přesně tomuto bych se radši vyhnul…

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #26 kdy: 28. 02. 2024, 15:03:08 »
Třeba sedí na zemi, nebo u toho leží... spousta lidi řídí i auto prakticky v leže...

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #27 kdy: 29. 02. 2024, 15:36:42 »
Miluju tyhle pindaly, co hned vědí že je to blbě i když ve skutečnosti nemají ani přibližnou představu, jak to v reálu vypadá. Aktivní plocha těch displejů je i na šířku přes 30 čísel vysoká, a kdybys o ergonomii pracoviště něco věděl, uvědomi by sis, že horní hrana se nastavuje na cca 10cm nad rovinou očí, ty docente. Což mě nevyhovuje, takže horní hranu mám cca v rovině s očima. Přitom normálně sedíš na délku paže od displejů, což je cca 65cm. A soudruh Pythagoras říká, že 30cm zbývající výšky při vzdálenosti 65cm ti dá úhel ani ne 30°.
Tak zalez a otírej si moudí vlahou žínkou.

Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #28 kdy: 29. 02. 2024, 23:40:55 »
Já měla dva malé, jeden starý 4:3, druhý 6:9 tuším 24", absolutně vyhovovalo  - při vývoji na jednom aplikace, na druhém IDE, při kancelařině na jednom pošta, na druhém práce. Pak mi jeden monitor odešel, a rozhodla jsem se pro čtyřicítku QHD - plochý. No, není to tak pohodlné jako dva fyzické, protože jsem se úplně nesžila s používáním FancyZones, u jednoho fyzického jeden dvojklik a je to maximalizované, zatímco u toho jediného to už tak jednoduché není. No ale jinak je rozhodně setup s jediným širokým monitorem je praktičtější  - mám malý stůl, ještě v podkroví, takže to nesmí být moc vysoké, tak prostě jeden monitor - jedna noha, jeden kabel. A pracovní plocha se dá naskládat krásná. A když nestačí, pak jedno gesto myší a mám plochu druhou.   
Až to budu muset řešit znovu, protože ty monitory už dneska houby vydrží, asi půjdu do ještě širší nudle, ale to už musí být zakřivené, ta placatá čtyřicítka je na krajích od očí už dost daleko a pozorovací úhel taky není dobrý.
Jo a na filmy je to boží, a na cokoliv s timeline je to must have :)

JurajP

  • ****
  • 340
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dva monitory alebo jeden široký (zakrivený)
« Odpověď #29 kdy: 01. 03. 2024, 06:27:43 »
Ako daleko mate od seba ten monitor? To je podla mna zarobene na ocny problem casom. Ja mam 27" eizo qhd, kvalita, som s nim spokojny. Planujem rozsirit o druhy, taky isty z ebay. Kto pracuje denne s pocitacom mal by investovat do kvalitneho monitora, nie nejake lg, samsung sh*ty. Za mna bud eizo alebo nec