Požadavky teamleadra na cíle každý rok

Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« kdy: 13. 02. 2024, 22:01:48 »
Kazdy rok, na zaciatku, mavame vzdy sedenie s teamleadrom, ze ake mame ciele na aktualny rok. Pride mi to celkom otravny manazersky vymysel. Samozrejme, nemozem povedat (resp bolo by to asi nevhodne), ze moj ciel je zarabat peniaze, odrobit si a venovat sa svojim hobby, rodine, praci na zahrade. Ocakava sa, ze to bude napr postup na vyssi level, skolenie, certifikacia. A take tie reci ze vytrhnutie z komfortnej zony. Keby mam potrebu, tak to spravim, a nemusim si davat ciel, lebo teamleader od nudy nema co na praci. Pride mi to ako korporatny nezmysel.
Ako to mate vy? Ako k tomu pristupujete?
« Poslední změna: 14. 02. 2024, 08:28:31 od Petr Krčmář »


Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2024, 22:31:50 »
to vies, ja som uz starec nad hrobom, co sa ja budem pechorit za dalsou znalostou/certifikaciou/... ale ked mam oproti sebe 30+ rocne ucho, tak povazujem, za vhodne ho motivovat, nech sa nauci nieco dalsie, co mu v zivote este prospeje :).

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2024, 00:09:22 »
...
Rekni mu, ze tvym cilem je postoupit na jeho misto a prestat lidi otravovat s takovyma blbostma.

Takovych firem mam kolem sebe taky par, kde poradaji podobny kravoviny, typicky vyhradne proto, aby dotycny poradatel obhajil svoji zbytecnou existenci.

Maor

Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2024, 00:47:12 »
Já jsem jako největší ucho čerstvě po škole chtěl od teamleada feedback, performance review... nic nebylo. Přešel jsem pod jiného teamleada co měl korporátní zkušenosti.

Chtěl abych si cíle napsal do našeho HR systému, donutil mě to přepsat do korporátního newspeaku a změnit cíle v podstatě jen na commitment, že budu poslušně makat. Po roce pod novým teamleadem jsem odešel.

Podle mě to může fungovat jen pokud má teamlead opravdu zájem svoje chráněnce dokopat na vyšší level. Korporátním newspeakem se tomu říká transformational leadership.

alex6bbc

  • *****
  • 1 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2024, 05:51:03 »
muzes navrhnout nejake skoleni, certifikat, konferu a sef te muze podporit.


Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2024, 06:52:40 »
Proste mi to pride dost ako korporatna sprostost. Ak budem chciet ist na konferenciu, tak sa prihlasim, firma to preplati, zdokonalovat sa sam mozem aj vo volnom case, v niecom co ma bavi. Na toto mi netreba ciele, ktore chce teamleader.

alex6bbc

  • *****
  • 1 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2024, 07:03:26 »
Proste mi to pride dost ako korporatna sprostost. Ak budem chciet ist na konferenciu, tak sa prihlasim, firma to preplati, zdokonalovat sa sam mozem aj vo volnom case, v niecom co ma bavi. Na toto mi netreba ciele, ktore chce teamleader.

tak jo, kdyz k tomu pristupujes jako k otravne veci a k otravnemu sefovi, tak to bude otravne.
ja to zase vyuziju dobre, sefikovi navrhnu co bych se chtel naucit noveho, co bych od nej potreboval
a on se to snazi protlacit pres svoje sefy a ja mam volne ruce.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2024, 07:16:25 »
Proste mi to pride dost ako korporatna sprostost. Ak budem chciet ist na konferenciu, tak sa prihlasim, firma to preplati, zdokonalovat sa sam mozem aj vo volnom case, v niecom co ma bavi. Na toto mi netreba ciele, ktore chce teamleader.

tak jo, kdyz k tomu pristupujes jako k otravne veci a k otravnemu sefovi, tak to bude otravne.
ja to zase vyuziju dobre, sefikovi navrhnu co bych se chtel naucit noveho, co bych od nej potreboval
a on se to snazi protlacit pres svoje sefy a ja mam volne ruce.

Je to hodně i o komunikaci. Když nevím, co po mně daný člověk chce a proč, tak se ho zeptám. Případně se ho zeptám, jestli má představu, že bych se měl rozvíjet nějakým konkrétním směrem. Zdá se mu můj výkon nedostatečný nebo chce zvýšení kvalifikace? Dá se vyjednat vyšší plat při nějakém konkrétním závazku? Natvrdo se ho můžeš zeptat, jestli je to jeho iniciativa nebo jestli je nařízená shora - v prvním případě bych se ptal na to, co si představuje on a ve druhém bych mu řekl "Franto, pojďme to spolu vymyslet, ať to máme z krku". Říct, že chceš prostě pracovat kvalině jako doposud, můžeš teoreticky taky.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2024, 07:26:09 »
kvalině -> kvalitně

Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #9 kdy: 14. 02. 2024, 07:44:49 »
Proste mi to pride dost ako korporatna sprostost.
Ono o tech cilech asi bude pristi rok rec na performance review az prijde na potencialni zvysovani platu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #10 kdy: 14. 02. 2024, 08:27:48 »
Prve roky som si tam daval nieco co bych nazval "hmatatelne", ale po tom ako som prisiel na to ze firma ta ma uplne v p**i, a manazment ti kludne hodi poleno pod nohy (ani nie za umyslom aby ti pokazili ciele, ale proste lebo im to zrovna vyhovuje - lebo z toho maju vacsi vývar, alebo ti nieco neumoznia/nesplnia aj ked ste sa na tom dohodli), tak som si tam zacal davat rozne genericke pseudobuls**ty ktore sa tazko vyhodnocuju a da sa okolo nich slovickarit.

Take genericke veci ako chcem si zlepsit znalosti tej a tej technologie, bodka, nic viac.
Ziadne konkretne veci ala chcem sa naucit viac o clusterovani databaz - preco nie konkretne veci? Lebo ked sa napr zmenia priority na projekte, tak sa k tej teme nedostanes a potom nesplnis ciel. Je to tvoja chyba? Nie je. Proste vedenie sa rozhodlo zmenit priority a rozhodli to ze riesit vysoky load na databaze nie je teraz najvacsi problem. Vo vysledku ty nesplnis ciel a budes vyzerat ako lempl ktory to flaka, aj ked to nebolo v tvojej moci ovplyvnit to.
« Poslední změna: 14. 02. 2024, 08:29:36 od kanoe22 »

Re:Poziadavky teamleadra na ciele kazdy rok
« Odpověď #11 kdy: 14. 02. 2024, 08:27:53 »
To nie je jeho vymysel. Teraz je moderne mat akoze zaujem o zamestnancov, aj ked vacsina tych osobnych dotaznikov a to, kde sa vidia o par rokov skonci niekde v sufliku. Ale firma si moze dat fajocku, ze to ma zavedene vo firme.
Myslim, ze aj pre toho teamleadra je to len zase zabity cas, ved ked niekto chce skolenie, alebo ma nejaky problem, tak sa mu moze ozvat kedykolvek.
Ja to beriem tak, ze ja to musim absolvovat, on to musi absolvovat a vysledky posunie vyssie. Pride, pokecame, odchadza. Vybavene.
Tiez neviem co tam mam napisat, ja proste svoju pracu robim najlepsie ako viem, dostavam za to vyplatu a viac nepotrebujem.

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #12 kdy: 14. 02. 2024, 08:34:50 »
Tiez k tomu tak pristupujem, ze odrobim si ako najlepsie viem, zarobim a potom tie peniaze vyuzivam vo svoj prospech. Chcem ist na konferenciu? Poviem v dostatocnom predstihu. Chcem skolenie? Vyberiem si a prihlasim sa. To vsetko mi firma preplati a nemusim si to planovat na rok dopredu

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2024, 08:46:38 »
I u nás tyhle věci vedení tlačí.
Každý čtvrtrok vyhodnocování předchozího kvartálu a stanovování si KPI na další.
A na plnění jsou navázané prémie.
A objevuje se tam mix věcí od vstřícného chování k zákazníkovi po osvojování si nějakých nových věcí (i když je v práci nevyužívám), zvyšování efektivity, certifikace apod.

A je pravda, že dotazy typu "tak mi řekni, jak sis v uplynulém kvartále zvýšil efektivitu, jaké nové postupy, procesy a technologie jsi začal používat" mě taky docela serou nebaví.

Re:Požadavky teamleadra na cíle každý rok
« Odpověď #14 kdy: 14. 02. 2024, 08:55:22 »
Mám pod sebou lidi a taky tohle musím řešit. Firmy to tak mají nastavené, smiřte se s tím.

Na druhou stranu, berte to tak, že se firma o vás zajímá a potřebuje si dopředu vyčlenit nějaké peníze na školení, certifikace, konference, a logicky se to musí naplánovat dopředu a splnit, protože jinak ty peníze zbydou, a další rok dostanou o to méně. Všichni bychom asi rádi viděli ty peníze na svém účtě, ale tak to holt nefunguje.

Certifikace vám zůstanou a díky nim stoupá vaše hodnota na trhu práce, takže na zvýšení mzdy pak lze tlačit tímto směrem. Je ale třeba taky trochu pokory a vděku, kdy když vás firma nechá vyrůst a investuje do vás, tak vy hned neřeknete, že jdete dělat jinam za víc.