Server a router ve skříni: jak odvětrat?

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2024, 13:26:31 »
Souhlas s Ryšánkem - vymontuj tu přední desku a dej si tam svoji třeba s větráním...

Doufám, že sis spočítal, že pronajímatel po tobě může chtít kompenzaci za tu díru, co tam uděláš... A to nebude "dej mi 2 stovky", to může být klidně i zaplacení firmy, co to nějak zrenovuje aby to vypadalo jako předtím, i když ta skříň už je za zenitem. Já bych si to teda nedovolil, protože vím, jak toto může skončit a je to frustrace na obou stranách...


CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2024, 13:43:11 »
Souhlas s Ryšánkem - vymontuj tu přední desku a dej si tam svoji třeba s větráním...

Doufám, že sis spočítal, že pronajímatel po tobě může chtít kompenzaci za tu díru, co tam uděláš...

37°C a vy chcete vrtat?
Na půdách je často v létě k padesáti stupňům a ty síťové prvky prostě drží.

A dále, pokud by uvnitř skříně vyřízl mřížku (ne do vstupních dvířek), vážně myslíte, že na to někdo přijde nebo mu to bude vadit? V některých panelákových skříních dokonce mřížky jsou, aby to uvnitř větralo. Ale ano, vyřezávat do dvířek cokoliv je o zálohu...

37°C je v pohodě, co tu řešíte proboha?

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000023017/intel-nuc.html
Operating temperature (internal)   0°C to 50°C

Do 40°C není potřeba nic řešit a v létě to vyřeší USB fučák a pootevření dvířek.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2024, 13:52:01 »
Nebudu posuzovat teplo... ohledně náhrady dvířek "něčím jiným" mě ještě napadlo, že pokud nejde o estetiku, tak by nejspíš posloužil i kartón = vrstvená vlnitá lepenka :-D

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2024, 14:00:01 »
Super, takovejch skvělejch nápadů, díky všem za komentáře! Určitě doma v bedně vyšťourám nějakou noctuu, která má PWM, klidně něco i koupím a jedno jestli 5V nebo 12V. Určitě bych ale spínání chtěl řídit - v noci chci mít klid. Máte tip čím to spínat? Na USB port NUCu to napojovat nechci, preferuji samo účelová řešení, ale nemám přehled, jestli třeba sonoff něco podobného nenabízí. V podstatě: pokud to budu umět pomalo-běžicí větrák vzdáleně zapnout/vypnout, pak už si automatizaci pro trigger pořeším podle potřeb.

A ještě upřesním, co jsem asi měl v úvodu:

- v UDM Pro nemám disk a ani neplánuju;
- ve stejné skříni, úplně na podlaze běží 24/7 Synology DS 920+;
- až se odstěhuju, bude majitelka celou kuchyň rekonstruovat, takže frézování otvoru pro mřížku problém nebude;
- přímo proti skříni je metr vzdálený sporák. Nerad nechávám skříň otevřenou, páry z vaření s prachem mastí okolí;
- šikmý rack jsem pořídil proto, abych ho do otvoru vůbec dostal. Už takhle to byla čunařina :)

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #19 kdy: 05. 01. 2024, 14:02:01 »
kartón

Ale no tak :-D
Vážně?
Výzva přjata!
Když uz sranda, tak odštoubovat schovat dvířka a místo nich dát hadr z botníku nebo korálky :-D


CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #20 kdy: 05. 01. 2024, 14:09:35 »

Jsou i USB zdroje a časovače.
Do 35°C neřešit a v horku pouštět mezi 12:00 a 20:00 klidně mechanicky časovací zásuvkou. I pomaloběžný ffučák by to měl stáhnout o 3-4°C.

Na všem se dá propálit čas, ale ne vždy to ma smysl. Do 40°C se řeší neexistující problém.  Nalepte si tam chladícího sněhuláka, do 40°C to ochrání.

http://nejlevnejsi-samolepky.cz/2238-samolepka-sn%C4%9Bhul%C3%A1k.html
« Poslední změna: 05. 01. 2024, 14:12:25 od CPU »

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #21 kdy: 05. 01. 2024, 14:21:10 »

A ještě upřesním, co jsem asi měl v úvodu:

- v UDM Pro nemám disk a ani neplánuju;
- ve stejné skříni, úplně na podlaze běží 24/7 Synology DS 920+;
- až se odstěhuju, bude majitelka celou kuchyň rekonstruovat, takže frézování otvoru pro mřížku problém nebude;
- přímo proti skříni je metr vzdálený sporák. Nerad nechávám skříň otevřenou, páry z vaření s prachem mastí okolí;
- šikmý rack jsem pořídil proto, abych ho do otvoru vůbec dostal. Už takhle to byla čunařina :)

Hele to s tím sporákem to teda za mě dost mění. Pokud se tam vaří tak bych naopak tu skříň nechal co nejvíce zavřenou a hoinl ten vzduch jen uvnitř. Jak už tu někdo psal, ty teploty nejsou kritický. Jde jen o tom aby se něco lokálně nepřehřálo, na to stačí proudění uvnitř skříně. Ale ta mastná špína, a to i za relativně krátkou dobu(třeba i dva roky v kuchyni kde se vaří) už tomu dokáže zavařit mnohem více. Vlhkost sama o sobě není zas až takový problém, pokud nekondenzuje, což v tom teple nebude.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #22 kdy: 05. 01. 2024, 15:14:52 »
kartón

Ale no tak :-D
Vážně?
Výzva přjata!
Když uz sranda, tak odštoubovat schovat dvířka a místo nich dát hadr z botníku nebo korálky :-D

Jako ty korálky jsou vážně trumf! Jenom bych je asi nechtěl kvůli tomu navlíkat - ledaže bych měl něco hotového.

Nicméně ten sporák do toho vcelku hodil vidle. Jenom ještě upřesňující dotaz: je nad sporákem digestoř s odsáváním ven? V takové kuchyni totiž zase tolik bince není.

Jo a 5V vs. 12V: konkrétně jsem zmiňoval pomalej 12V větrák a 5V napájení proto, že ten ventilátor naschvál ještě podvoltujete = podtočíte. 120mm podtočenej ventilátor není slyšet, ani když běží trvale. Pravda je, že když ho vsadíte do papundeklu, tak ten papundekl funguje jako ozvučná deska = zblízka slyšíte slabé "zurčení" (nevím jestli ložisko, nebo přepínání cívek). A pokud je v té skříni vodorovně otevřená stěna mezi "sektory", tak ten ventilátor vážně stačí umístit někam poblíž těch 19" zařízení, případně mu ze čtvrtky apod. udělat krátký airshroud (tunel), aby jenom netočil vzduch ve svém nejbližším okolí. Na těch asi 20W co topí router + switch + NUC by to mělo stačit. Pokud vezmete napájení z NUCu, ušetříte napájecí adaptér, který mívá neblahou účinnost (zejm. pokud je superlevný).

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #23 kdy: 05. 01. 2024, 17:45:06 »

Korálkové závěsy se prodávají, jsou velmi vkusně vyvedené a mám s nimi ty nejlepší zkušenosti, až na nešťastný incident, kdy jsem je doporučil osadit místo vstupních dveří do zlatnictví...kde se to úplně nepovedlo....ale to byla ojedinělá záležitost.
https://www.svetprouti.cz/proutenezbozi-koralkovezavesy/eshop/8-1-Koralkove-zavesy

Ad 12V fučák a 5V ...na běh to stačí, ale na rozběh to stačit nemusí (hlavně až bude starší), pak se to bude jen tak sebou cukat jako ryba na suchu. Ty origo USB fučáky v sobě mívají nějakou rozběhovou elektroniku nebo jsou přímo na 5V.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #24 kdy: 05. 01. 2024, 18:37:27 »
Pokud bych tomuto problému přistupoval stejně, jako ke chlazení rozvaděče, tak bych použil pouze mříž nahoře a dole. Produkované teplo by udělalo dostatečný průvan na uchlazení. Vzhledem k umístění sporáku není vhodné do dolní části cokoliv řezat. Možné řešení by bylo vhodným těsnění co nejvíce utěsnit skříňku, na dveře dát magnet aby bylo těsnění zmáčklé a udělat nucené větrání. Stačilo by koupit kus plastového hranolu, v horní desce udělat díru a plast např. silikonem zatěsnit proti díře. Tím uděláte vedení vzduchu dolů. Na výtlak udělat do horní desky otvor s ventilátorem. Pokud nemáte nějaký extrémní problém s prašností, tak by to takto mohlo být v pohodě. Pokud ano, chtělo by to alespoň základní filtry. U takto malých ztrátových výkonů stačí velmi malý průtok vzduchu.
Výpočtově mi vychází při ΔT=20 °C a ztrátovém výkonu 40W cca 6 m³/h.

Co se týká řízení, nepřijde mi vhodné to řídit přes Home Assistant nebo něčím podobným. Nejvhodnější by bylo použít nějaký rozvaděčový termostat. Home Assistant může větrání monitorovat, ale u takto základních funkcí se řízení dělá absolutně nezávislé (= blbuvzdorné)

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #25 kdy: 05. 01. 2024, 20:43:35 »
Jestli říkáš že jsi nezručné nemehlo tak to budeš mít takřka neřešitelné.
Nicméně vyvrtej díry (3x-4x dole do dvířek pr.10cm) a stejný počet udělej v tom nástavci nad dvířkami.
Zevnitř na výšce nástavce udělej přepážku (polici) která bude vepředu přiražena k nástavci a vzadu to bude cca. 10cm otevřené, bude tam škvíra mezi zády skříně. Kdyžtak tu udělej z tvrdého papíru.
Dáš tam ventilátory a můžeš si hrát na ventilaci.

Podle mě je to ale blbost.
Buď to potřebuješ a pak je jediné správné řešení klimatizace, a nebo to není nutné pro fungování, a pak je to zbytečné.

Kolikrát ti to padlo?
Normální kritická teplota prvků je cca. 70st.C.
A teplota kolem 50st.C je v celku normální, tedy v takto uzavřené skříni, samozřejmě.
Podle mě tam budeš mít kritickou teplotu max. cca. 5 dní v roce přes den.
Jenže ty tam skoro nic nemáš, nějaký přitroublý NUC se spotřebou 60W a pár prvků, to je naprostá sranda.
Když by jsi tam měl server s dvěma kilowattovýma zdroji, na kterých pracuješ a je závislých pár lidí tak to má smysl řešit.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2024, 23:09:53 »
Hele to s tím sporákem to teda za mě dost mění. Pokud se tam vaří tak bych naopak tu skříň nechal co nejvíce zavřenou a hoinl ten vzduch jen uvnitř....

To je vlastně důvod, proč jsem to původně chtěl jen "tlačit ven".


.. Jenom ještě upřesňující dotaz: je nad sporákem digestoř s odsáváním ven? V takové kuchyni totiž zase tolik bince není.

Ta digestoř spíš nefunguje i když se tam větrák do šachty točí. Mastnej prach je všude okolo ní a vyžaduje to celkem pravidelnou údržbu. Ve skříni ale prach ani mastnota není, takže za mě dobrý!

Jo a 5V vs. 12V: konkrétně jsem zmiňoval pomalej 12V větrák a 5V napájení proto, že ten ventilátor naschvál ještě podvoltujete = podtočíte. 120mm podtočenej ventilátor není slyšet, ani když běží trvale.

Ok, díky!

Co se týká řízení, nepřijde mi vhodné to řídit přes Home Assistant nebo něčím podobným. Nejvhodnější by bylo použít nějaký rozvaděčový termostat. Home Assistant může větrání monitorovat, ale u takto základních funkcí se řízení dělá absolutně nezávislé (= blbuvzdorné)

Jak říkáte, dummy fan by určitě stačil a nezávislá jednoúčelovka je ideál. Ale některé noci v minulém létě byly tropické a tady bych ho zrovna pro spaní vypnul. Ale máte recht! 

Jestli říkáš že jsi nezručné nemehlo tak to budeš mít takřka neřešitelné.
...
A teplota kolem 50st.C je v celku normální, tedy v takto uzavřené skříni, samozřejmě.
Podle mě tam budeš mít kritickou teplotu max. cca. 5 dní v roce přes den.
Jenže ty tam skoro nic nemáš, nějaký přitroublý NUC se spotřebou 60W a pár prvků, to je naprostá sranda.

Checht. Jsem spíš poslední dobou děsně línej :D

Tak zrovna NUC topí nejvíc (ubuntu/docker). Když se do zapojí Plex, tak se na něm sotva udrží ruka. Když byly v létě tropy, Unifi Router a Switch měli každej kolem 67°. Navíc tam mám ještě od ISP optickej router, kterej je vařící snad už od přírody a HUE bránu. A aby toho nebylo málo, tak zespoda k tomu přitápí NASka. Samozřejmě okna na jednu stranu, konkrétně na západ. V létě se tady ohýbají i svíčky :)

Chlapi, díky moc za podněty! Ten jednoúčelovaj větrák na honění vzduchu uvnitř bude snad stačit. V nejhorším dodělám mřížku a poženu to ven.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2024, 23:58:22 »
Dej tam ten pasivni vetrak na vnitrni cirkulaci.. a spis zapracuj na monitoringu - tj. logovani teplot co minutu (idealne s ambient teplotou bytu a vnejsi teplotou) a pak treba nejaky warning pres mejla, kdyby to prekrocilo urcite hranice.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #28 kdy: 05. 01. 2024, 23:59:36 »
Ventilátor bych viděl něco jako
https://www.gme.cz/v/1500534/sunon-hac0251s4-000u-999-dc-ventilator
https://www.gme.cz/v/1500613/sunon-eec0251b3-000u-a99-dc-ventilator
Ale jestli máte v šuplíku nějaký plonkový "počítačový", tak je to ideální kandidát.

Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« Odpověď #29 kdy: 07. 01. 2024, 13:39:22 »
Pokud v tom switchi uprostred mas 3.5" disk, tak jako nebude moc rad, ze je takhle sikmo v desktop rack rails.
Kvuli gyro efektu se ti plotny budou snazit narovnat vodorovne a odskace si to velice rychle lozisko.



Prosim te, jak ty plotny vedi co je "vodorovne" ?  :-D

Jeden z mytu jak svina. Tem diskum je uplne jedno v jaky pozici je roztocis , ten gyro efekt se uplatni pouze pri rotujicich plotnach. Klidne ten disk budu provozovat nasikmo a bude mu to uplne ukradeny.

Fyzika zakladni skoly mily Watsone

Hele, jo a ne. Záleží na tom, jaký směr mají převládající vibrace. A pokud je šance, že tam k vibracím dojde, chceš je mít kolmý na rotační osu ploten, protože aktuátory hlav se s tím poperou a maximálně budeš mít prodlevy při přístupech kvůli vyběhnutí ze stopy, zatímco dosednutí hlav na roztočenou plotnu může být fatální. Osobně mám přesně proto radši umístění disků nastojato.