Proč český Google podporuje scam?

Proč český Google podporuje scam?
« kdy: 01. 12. 2023, 09:29:03 »
Mam zajimavy postreh.
Na ceskem youtube nyni ve velkem leti reklama na scam, je to obrazkova reklama mezi zobrazenymi videi, uvedena textem "ČEZGroup spouští novou platformu" a "Vydělávat peníze je snadné díky vládnímu projektu", na obrazku je bud fotka reditele Cezu, nebo prezidenta Pavla, spolu s "tabukou", ze z investice 6200Kc je prijem 65000 mesicne apod.
Klik na reklamu vede na scam stranky https://losdalinvest.pro/ - ktere graficky kopiruji zpravodajsky server novinky.cz

Reklamni kampan na tento scam je masivni, prakticky se mi v Youtube klientu na Androidu zobrazuje pouze tento scam a reklama na cinsky eshop TEMU nastridacku.

Scam je to zcela evidentni, staci se podivat na stranky, co linkuju nahore.

Ted ta zajimava cast, scam jsem nahlasil Google prislusnym tlacitkem v Android Youtube klientu, pod svym realnym uctem, ktery denne pouzivam. Vyklikal jsem v nahlasovacim formulari vsechny polozky, co scam porusuje, od vydavani se za nekoho jineho (viz ony stranky imitujici novinky.cz, co maji primo ve footeru, ze patri spolecnosti seznam.cz) az po proste lhani o neexistujicim statni programu.
Za 6 hodin, dnes rano, (tedy zadny UI automat) mi prisel zpet cesky psany mail od "Google Trust & Safety Team", ze se o zadny scam nejedna a ze reklama byla vyhodnocena jako zcela nezavadna.
Nasleduji korporatni blaboly a ze se muzu odvolat blablabla. Na coz jako nezaujaty bystander samozrejme kaslu.

Zajimalo by me, pokud se tu vyskytuje nejaky insider, proc Google podporuje tento zcela evidentni scam. Silne pochybuju, ze jsem jediny, kdo tento scam reportoval.

Posledni dobou me Google obecne prekvapuje, zalozil jsem nedavno zcela novy Google ucet pro seniora, absolutne bez historie. Otevru na onom telefonu chrome, novy tab, zobrazi se seznam googlem doporucenych navrhovanych odkazu. A tam komplet ceska dezinfo scena, vsecky ty *24.cz servery, obcas prolozeno Parlamentnimi listy a nejaky ezoblabolem.

Zajimalo by me, co timto Google sleduje. CHapu, ze "Don't be evil" je davna minulost, ale tohle je sila i na korporatni pomery.
« Poslední změna: 01. 12. 2023, 09:40:15 od Petr Krčmář »


McFly

  • *****
  • 588
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proc cesky Google podporuje scam?
« Odpověď #1 kdy: 01. 12. 2023, 09:41:50 »
Na FB se jedou stejné točky, každý den phishing/scam reklamy ve velkém - FB zřejmě nijak tyto reklamy nekontroluje, hlavně když to sype $$$. Jinak si to nelze vysvětlit.

McFly

  • *****
  • 588
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #2 kdy: 01. 12. 2023, 09:55:56 »
Btw Don't be evil už neplatí, pokud to vůbec někdy platilo. Když jsem se díval na https://www.csfd.cz/film/1087788-kod-za-miliardu-dolaru/, naprosto jsem chápal frustraci v příběhu zmíněných vývojářů, neboť Google se zachoval (imho) opravdu prasácky.

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #3 kdy: 01. 12. 2023, 10:06:27 »
Zajimalo by me, pokud se tu vyskytuje nejaky insider, proc Google podporuje tento zcela evidentni scam. Silne pochybuju, ze jsem jediny, kdo tento scam reportoval.

Ja se snazil reportovat neco, ze to porusuje prava ve smyslu ze tam bylo to ukradene logo, nacez druhy krok nahlasovaciho formulare bylo "jste majitelem dane znacky?", pri NE odpovedi to pak skoncilo "tak sory, nahlasit to muze jenom majitel", jako WTF?!

Na FB jsou pak taky chybejici kategorie, ktere nejcasteji nahlasuji.. tyhle platformy imho nemaj zajem resit podvody.

V podstate je to digitalni verze toho, kdyz si kyperska spolecnost kupuje nemovitosti v CR. Kdyz z toho kapnou prachy, proc neprodat, ze?

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #4 kdy: 01. 12. 2023, 12:09:45 »
Hlásil jsem to už několikrát, česky/anglicky. Přidával jsem i linky na web policie ČR a ČEZu, kde přesně před těmito reklamami varují, ale odpověď vždy stejná - nic to neporušuje, necháme to být.


Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #5 kdy: 01. 12. 2023, 12:16:36 »
Tak všechny reklamy jsou v podstatě scam na něco nejlepšího/nejlevnějšího/nejnovější a tak dále, prostě něco co musíte nutně mít.

Nebo jsou nějaké reklamy, na které s radostí a dobrovolně klikáte?

Všechno to cílí na malomocné. Normální člověk si nejde koupit televizi proto, že mu na ni vyskočila reklama.

Re:Proč globální Google podporuje scam?
« Odpověď #6 kdy: 01. 12. 2023, 12:52:42 »
Divné, asi žiju v jiném světě ,ale tyhle blitky nevidím, neznám.

Ale neplatí to tak uplně, například na youtube se vyskytuje  2hodinový film od nějakého "Simon Vennos" s jménem "Případ Professional Rybáře fILMY cz žárlivého Muže Krimi" a popisek obsahuje "popular quotes from authors :https//bit.ly/abcd543xyz", . Zde ale příbeh koncí, sice po deanonymizaci zajíce v pytli mě hned blokátor upozorní, že URL zablokoval protože obsahoval pattern ://*.*?subid=*$document

prostě smažky využívaj platformu, jednou je to youtube (což samo o sobě není kriminální platforma), podruhé reklamní systém (což je z podstaty fraud)

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #7 kdy: 01. 12. 2023, 13:27:33 »
No, nahlašoval jsem to taky, dvakrát - pokaždý mi přišlo něco v tom smyslu, že reklama už byla nejspíš stažena, takže není co prověřovat.

Jo, sdílecí platformy jsou zlé a kradou ve velkém, když samy zákon neporušují, jen to umožňují jiným (slova zábavního průmyslu, ne moje), ale Google je v cajku, přestože jede v těchdle prasárnách prakticky stejným způsobem.

Je třeba si uvědomit, že reklama je a priori od toho, že někdo chce vaše prachy. Nic dalšího v té situaci není třeba řešit, protože od toho se odvíjí úplně všechno.

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #8 kdy: 01. 12. 2023, 14:13:35 »
Protože peníze nesmrdí.

Reportuj to Novinkám/Seznamu a ČEZu, jejich právníky to bude zajímat.

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #9 kdy: 01. 12. 2023, 14:29:37 »
Naprosto stejná zkušenost s pravděpodobně tou samou reklamou (nahlášeno, odpověď ze je to v pořádku).

Jo a s těmi default stránkami v prohlížeči: nainstaloval jsem si Edge a než jsem se toho odpadu doporučených stránek celebritálních drbů a dezinfa zbavil tak jsem fakt měl dost zvýšený tlak. Napsal jsem jim to do feedbacku ale nedělám si nejmenší iluze že tím něco ovlivním.

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #10 kdy: 01. 12. 2023, 15:04:15 »
Reportuj to Novinkám/Seznamu a ČEZu, jejich právníky to bude zajímat.
Je to přesně naopak. Ti právníci dobře vědí, že nemají nejmenší šanci z indických/tureckých/afrických/rusských hostingů, etc. dostat jakékoli informace, natož aby vymohli nějakou blokaci, nebo postih. Nemají důvod pouštět se do předem prohrané bitvy.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #11 kdy: 01. 12. 2023, 17:12:02 »
Jojo, fakt ještě přitvrdili.
Došlo to tak daleko, že nejenže ukážou titulku na prvním místě mezi titulkami legitimních filmečků, a reklama na ČEZGroup je v posledních dnech stálicí, ale zadávají už i "prostřihovanou" reklamu do přehrávaného legitimního videa, kde jsem nenašel ovládací prvek pro nahlášení.

Nahlásil jsem to asi pětkrát YT a taky jednou emailem na ČEZ-Distribuci (protože ČEZ matka nemá na webu veřejně email). Jak psali ostatní - YT řekne buď že to nic neporušuje, nebo že už to zadavatel asi stáhl. Helpdesk ČEZ-D se k věci postavil tak nějak bokem - jako že jsem hodný že jsem to nahlásil, ať si dávám pozor že šmejdi jsou potvory, a že přejí hezký den.

Chápu, že ČEZ a pan prezident asi nedokáží se zahraničními korporacemi pohnout.

Když se podívám na YT, kdo tu reklamu zadal, je to pokaždé nějaké jiné pseudonáhodné jméno, sídlem v náhodné vzdálené banánové zemi. Podle mého ti šmejdi registrují fiktivní kontakt na jedno použití, zadají reklamu, zaplatí a zavře se nad nimi voda. Pokud YT nakonec podlehne a konkrétní instanci toho svinstva típne, dalších deset instancí už je v letu. Možná to mají šmejdi robotizované. Zatímco zpočátku mi přišlo zábavné, ty reklamy důsledně nahlašovat, po pár pokusech mě to prostě přestalo bavit. Něco mi ta taktika připomíná: нас мнoгo.

Zatímco já poznám už podle titulního obrázku, že je to jasný pokus o podvod (a zneužití značky či identity), takže nemusím ani prokliknout, Google AI zjevně na tohle nemá schopnosti. Nebo mít nechce :-) Souhlasím s předřečníky, že reklam na všelijaké šmejdoviny je na YT vysoké procento - akorát jsou většinou méně nápadné. A souhlasím i s tezí, že reklama je z definice pokus o útok na moji peněženku :-)

Copak já, já si poradím - ale jaký má tohle asi vliv na společnost a volební výsledek, to je katastrofa.

Ohledně založení čistého účtu pro seniora: pokud má hyperinteligentní doporučovací algoritmus do začátku jediný hodnotný údaj, a to letopočet narození, není divu, že nahrne neomylně oblíbený content dané věkové skupiny :-( Trollí farmy zřejmě umí tu statistiku ovlivnit - stačí zakládat falešné seniorské účty, produkovat rozeštvávací content a navzájem si ho lajkovat. Čest jednotlivcům, kteří na tohle neskáčou, ale je jich málo. Generace, které dosáhly dospělosti po revoluci, snad časem zváhnou poměr funkční gramotnosti tím směrem, že reklamní masáž začne být opět o něco rafinovanější. Musím říct, že mě příjemně překvapuje zběhlost a odolnost dnešních puberťáků vůči těmto lákadlům.

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #12 kdy: 01. 12. 2023, 17:27:29 »
Stejně... vždyť na to není potřeba AI, na to by stačila hrozně jednoduchá heuristika. Spamassassin + vyhodnocení obrazu. Pokud je na titulce reklamy Beneš nebo Pavel, eventuelně jiná místně relevantní celebrita, v textu v obrázku se vyskytují varianty slova "výdělek" nebo "investice" a čísla s velkým počtem nul, tak to prostě smrdí i bez čtení mezi řádky. Je zajímavé, že podobné kampaně zneužívající třeba Elona Muska mizí z YT obratem. Asi jsme pro nadnárodní korporace přecijen "příliš banánoví".

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #13 kdy: 01. 12. 2023, 21:09:14 »
Hlásil jsem to už několikrát, česky/anglicky. Přidával jsem i linky na web policie ČR a ČEZu, kde přesně před těmito reklamami varují, ale odpověď vždy stejná - nic to neporušuje, necháme to být.

Taky jsem to mnohokrat hlasil, vysledky byly tri, relativne nahodne (serazeno podle cetnosti)
* reklama uz neexistuje
* je to ok
* ano - blokujeme

Asi bude finta v tom tu reklamu brzy po zalozeni smazat (treba i s uctem) a zalozit si novy

Re:Proč český Google podporuje scam?
« Odpověď #14 kdy: 01. 12. 2023, 22:49:28 »
Ja som takýchto reklám nahlásil niekoľko (na Slovensku vedie "investícia do Slovnaftu" a raz bol aj Elon Musk), ale vždy mi prišlo len:

Citace
Hello,

We received your report about a concerning ad or shopping listing. Our team will review your report and take action if appropriate.

Thanks for taking the time to submit a report. We're constantly working to improve your experience, and your input helps us get there.

Sincerely,

Google Trust & Safety Team

a už nikdy nijaké vyhodnotenie, čo s tým urobili...