Nejlepší virtualizační server

Karol

Nejlepší virtualizační server
« kdy: 31. 08. 2011, 15:23:07 »
Dobry den.

Vo firme dozivaju servery a padlo rozhodnutie ist do jedneho silneho servera a virtualizovat.
Server bude HP380, 2xprocesor, 24 GB RAM, 6x300 GB HDD...
Potrebujem virtualizovat 3 x Windows 2008 a 1 x Debian server, bude tam AD, DHCP ....

Aky virtualizacny softver volit? Ide mi hlavne o to aby to bolo vykonne a spolahlive.
Nejake skusenosti? Odporucania?

Dakujem

Karol
« Poslední změna: 31. 08. 2011, 19:49:42 od Petr Krčmář »


Nassir

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #1 kdy: 31. 08. 2011, 16:09:45 »
HW mate rozhodnuty, ale skusenosti s virtualizaciou ziadne?!?
Ja som vzdy velmi opatrny pri novych technologiach, takze si najprv overim a vyskusam, nez si na krk zavesim nejake zavazie.
Pouzivam VMware ESXi 4.1 - instalacka bola dodavana priamo od hp, kedze do nej doinstalovali podporu pre moj hw. Preto mozem priamo z prostredia kontrolovat teploty, ventilatory, stav raid komponent a podobne. To ale predpoklada, ze si najprv skontrolujes, ci je tvoj server vobec podporovany! Budes chciet casom riesit aj HA, alebo podporu spoluprace s cisco switchmi? Potom si budes musiet zaplatit dost mastnu licenciu. To ani nehovorim, ze prenos virtualov je podporovany standardne len pri FC, alebo iSCSI centralnom ulozisku a nie pri internych diskoch. Takze potrebujes zalozny server, SAN, nejake tie FC prvky, nedajboze dva switche pre FC, aby si sa vyhol problemom...
Co ked sa to pokazi? Mas najdenu firmu s rovnakou technologiou, kde na par dni presunies svoje stroje? Ak nie, a nemas ani nahradny server, tak skus skor xenserver - ten pobezi na vsetkom co ma ventilator(a cpu pod nim...). V pripade potreby ho nainstalujes hadam aj na notebook. VMware riesenia bezia zo zasady len na certifikovanych masinach a preto u nas len na dvoch serveroch - vsetko ostatne zelezo ma nekompatibilnu sietovku, alebo diskovy radic.
Co sa vykonu tyka, tak by ti to mohlo byt vlastne jedno - citrix, vmware aj microsoft su na tom uz velmi dobre, vykonovo sa lisia az pri silnom vytazeni. Pri hlupostiach ako dhcp, alebo ad bez aplikacnych serverov ta to nemusi trapit.
Takze moja rada: budto si rychlo zazmluvni nejakeho externeho odbornika, alebo rychlo zacni testovat vsetky dostupne riesenia. Moze sa ti stat, ze tam premigrujes vsetky data, a nebudes sa k nim vediet dostat.

Karol

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #2 kdy: 31. 08. 2011, 18:31:06 »
Asi som zle formuloval co som presne chcel.
Este nie je nic rozhodnute, server nie je doma, radim sa.
Takze znova.

Momentalne bezime vo firme na 3 serveroch.

1. 1 x  Windows 2003 - AD, file server, DHCP, DNS, cca 100 users
2. 1 x Windows 2003 - Citrix Metaframe server pre 15 users
3. 1 x CentOS - Kerio mail server

Je potrebna zmena.

Dovod zmeny:

1. Servery fyzicky dozivaju, je potrebne ich vymenit.
2. V firme vznikli 3 samostatne organizacne zlozky, bol by som rad aby kazda z nich mala vlastnu domenu v jednom AD. Viem si ale predstavit aj fungovanie na jednom serveri bez samostatnych domen a zabezpecovat oddelenost cez organizacne objekty AD.

Varianty:
1. Nakup troch slabsich a lacnejsich serverov. V podstate sa bude jednat o riesenie take ako teraz iba na novych strojoch. Riesenie organizacnych zloziek bude cez objekty AD.
2. Nakup jedneho silneho servera s virtualizaciou.

Nejake skusenosti s virtualizaciou mam, ale iba v domacom prostredi. KVM, Wmware Server 2.01. Nasimuloval som si buducu strukturu doma na Wmware server rieseni. Neviem posudit ako to bude v pripade vykonu a spolahlivosti. O kolko klesne? Je to spolahlive? .... Cize nejake odporucania.

Urcite nebudem potrebovat SAN riesenia ani komunikacie.
Najatie externej specializovanej firmy tiez neprichadza do uvahy.

Ako s Wmware Server 2.01 - je to riesenie iba na domace pouzitie alebo je to mozne pouzit aj v realnej prevadzke?





x

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #3 kdy: 31. 08. 2011, 18:39:36 »
Odpovezte si na jednu jedinou otazku. Jak moc vas jako firmu zasahne vypadek VSECH sluzeb na jeden az dva dny. HW v cele te slavne virtualizaci odchazi velmi rad a navic budete mit vsechno na jednom serveru. Asi ani nepocitate s nejakym HA v ramci VMware. Sice par korun usetrite, ale drive nebo pozdeji hooodne krute zaplacete.

Vykaslete se na to co je modni nebo in a pouzivejte to co je overene.

loldo

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #4 kdy: 31. 08. 2011, 18:47:48 »
Zdravim, my mam nasledovne riesenie:

HW Fujitsu Primergy 8GB ram, 4x Intel Xeon
OS FreeBSD 8.2
Virtualizacia VritualBox 4
UI phpVirtualBox

Vo vnutri bezi Windows, ArchLinux a dalsie FreeBSD. Samozrejme zabudnite na platenu podporu.



Karol

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #5 kdy: 31. 08. 2011, 19:24:33 »
Odpovezte si na jednu jedinou otazku. Jak moc vas jako firmu zasahne vypadek VSECH sluzeb na jeden az dva dny. HW v cele te slavne virtualizaci odchazi velmi rad a navic budete mit vsechno na jednom serveru. Asi ani nepocitate s nejakym HA v ramci VMware. Sice par korun usetrite, ale drive nebo pozdeji hooodne krute zaplacete.

Vykaslete se na to co je modni nebo in a pouzivejte to co je overene.

Nerobim to koli mode. Skor moznostiam, kt. to dava.
Dva dni vypadku je problem ale nie je to hroza.
Takze pokial tomu rozumiem tak podla Vas, ak virtualizaciu tak poriadne, s zaloznym riesenim , SAN, technickou podporou ... Spravne?


jary

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #6 kdy: 31. 08. 2011, 19:41:46 »
Asi ani nepocitate s nejakym HA v ramci VMware. Sice par korun usetrite, ale drive nebo pozdeji hooodne krute zaplacete.

Vykaslete se na to co je modni nebo in a pouzivejte to co je overene.

Právěže když bude virtualizovat, může si guesty kdykoliv přemigrovat/nastartovat na jiném -- funkčním stroji. Což v případě reálného HW není zas tak jednoduché. Nicméně to znamená, že bude potřebovat nějaký storage server. Takže potřebuje vlastně nejméně 2 servery + storage. V případě výpadku může vše přemigrovat/nastartovat na druhém serveru a pokud se tam vlezou všecky VM, s mírnou ztrátou výkonu může jet dál a přitom čekat až přijde náhrada.

Martin

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #7 kdy: 31. 08. 2011, 20:21:03 »
Citace
Nerobim to koli mode. Skor moznostiam, kt. to dava.
Dva dni vypadku je problem ale nie je to hroza.
Takze pokial tomu rozumiem tak podla Vas, ak virtualizaciu tak poriadne, s zaloznym riesenim , SAN, technickou podporou ... Spravne?
Já Vám rozumím. Zkoušel jsem VMWARE ESXi 3 i 4 na starším HP a skutečně ... nerozeznal síťovku a to dokonce ani standarní Realtek, který pozná snad každý jiný OS.
Nakonec jsem vyzkoušel Hyper-V 2008 R2 (je zadarmo) na tom samém HP a funguje naprosto v pohodě. Mám podobnou zátěž: 1x Windows 2008 jako AD/DNS/DHCP/SMB ..., 1x Mailserver Kerio na Windows 2003 R2 serveru a 1x Windows XP a Kerio router. S virtualizací bude PDC/AD a Mailserver, router bude Mikrotic a další virtuál bude používán an nevýznamnou aplikaci běžící v XP.
Výhoda: Ovládání Hyper-V z Windows 7 (nutno doinstalovat konzoli z webu MS-zdarma), v případě výpadku stačí spustit VHD soubor i na nějakém NTB s VirtualPC 2007, sice výkon špatný, ale dá se to 2 dny přežít.
Bohužel na Cytrix XEN jsem neměl čas ...

Gazda

Re: Nejlepší virtualizační server
« Odpověď #8 kdy: 31. 08. 2011, 20:49:59 »
VMware Server 2.0.x na linuxovom hostovi neodporúčam. Každý update kernelu na hostovi je strašná otrava - treba rekompilovať kernel moduly VMware.

Pri výbere nás najviac obmedzuje, že na guestoch potrebujeme prístup k USB-zariadeniam hosta (dongles). Okrem VMware Serveru to vie ešte tá non-open-source varianta VirtualBoxu, ktorú máme teraz. S VirtualBoxom sme spokojní. Spravuje a instaluje sa oveľa lepšie ako VMware Server.
Guesty máme 3, nie sú nijako zvlášť vyťažené, zato na hoste toho beží dosť. HW hosta je nejaký no name box so 4-jadrovým Xeonom, 8GB RAM a zvláda to dobre. Klientov sa pripája max. 15.
Guesty zálohujeme týždenne rsnapshotom na iný box s malou spotrebou.

Nassir

Re: Nejlepší virtualizační server
« Odpověď #9 kdy: 01. 09. 2011, 00:14:59 »
Ad moj prvy post: strasne som sa zlakol, ze ste uprostred nakupu a este ste netestovali software. Po Vasom vysvetleni som sa (trochu) ukludnil.

Takze ak vyriesite akekolvek zalozne riesenie, budete pravidelne zalohovat, tak vam staci jeden server - hlavne kedze musite setrit. Ale fakt sa najprv zamerajte na bezpecnost. Ked pridete o vsetky serveri naraz, tak to urcite bude katastrofa. V tomto ohlade naozaj odporucam pozriet sa na xenserver, ten bezal aj na mojom skladackovom desktope, aj na lowend doske z renderfarmi. Takze obnova je uplne jednoducha na comkolvek, co mate vo firme.

Na druhu stranu vmware je trochu viac profi a je oficialne podporovany pri kerio rieseni. Tiez pouzivam, maily ulozene na ssd disku s priamym pristupom. Mimo nocneho zalohovania vytazuje s virtualom windows 2008(ad pre 30 ludi, dns, updaty) pod 10%.

Odporucam nainstalovat na interny usb kluc, alebo sd kartu - update celej technologie je potom bezbolestny, len sa v pripade problemov vymeni usb kluc.

non e

Re: Nejlepší virtualizační server
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2011, 16:22:52 »
Virtualizace v takovém případě má výhody, a to i v případě, že nebudeš mít
storage a dva servery. Je jen na tobě, abys zvážil riziko z poškozeného
hardware. Ze statistického hlediska je to pánové stejné. Nákup nového serveru a
zprovoznění běžících virutálů po výpadku je otázka čtyř pracovních hodin (tak
si prostě zajedeš do nějakého shopu stroj koupit). A jestli se ti nechce, tak
si kup onsite NBD, které vyjde na pár korun při koupi serveru. Když zvolíš
dobré řešení virtualizace, například KVM, které tímto doporučuju, tak je
instalace hotová za dvě hodiny se vším všudy a nemusíš mít obavy z
nekompatibility ovladačů ani z licencí až jednou budeš chtít live migration a
high availability a další vlastnosti, vše je "in box" v jádře (a userspace).
Vmware ESXi nedoporučuju, neboť je to první krok k tomu, aby jsi ty licence
nakonec koupili. Říká se tomu vendor lock-in :). Vypadá to hezky, ale draze se
za to platí.

pepazdepa

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #11 kdy: 01. 09. 2011, 20:54:41 »
Dva dni vypadku je problem ale nie je to hroza.
Takze pokial tomu rozumiem tak podla Vas, ak virtualizaciu tak poriadne, s zaloznym riesenim , SAN, technickou podporou ... Spravne?

2 dny vypadku neni hruza? to ta firma nedela nic? rekni sefovi, ze 2 dny nebude mit zadny maily, nikdo nebude pracovat, ze nebude mu fungovat ucetnictvi :-) to musi byt fakt zajimava firma.

kolega chtel rict, ze jestli to ma fungovat, tak nakonec budes muset mit 2krat napr. ESXi, kde migrovat jde jen s drahou licenci a taky se budes muset zaobirat storagem... takze nakonec te to vyjde jako normalni zelezo. za konzoli v ESXi bych sekal hlavy, porad se to sere.

mozna bude lepsi mit 2-4 normalni linuxy, co budou delat AD, sambu a 2x widle na vase aplikace. i kdyz podle me cely ten design resis podle toho, co je hype a ze virtualizace a cloud dneska frciiii.

Re: Virtualizacny server
« Odpověď #12 kdy: 01. 09. 2011, 22:54:06 »
Dva dni vypadku je problem ale nie je to hroza.
Takze pokial tomu rozumiem tak podla Vas, ak virtualizaciu tak poriadne, s zaloznym riesenim , SAN, technickou podporou ... Spravne?

2 dny vypadku neni hruza? to ta firma nedela nic? rekni sefovi, ze 2 dny nebude mit zadny maily, nikdo nebude pracovat, ze nebude mu fungovat ucetnictvi :-) to musi byt fakt zajimava firma.

kolega chtel rict, ze jestli to ma fungovat, tak nakonec budes muset mit 2krat napr. ESXi, kde migrovat jde jen s drahou licenci a taky se budes muset zaobirat storagem... takze nakonec te to vyjde jako normalni zelezo. za konzoli v ESXi bych sekal hlavy, porad se to sere.

mozna bude lepsi mit 2-4 normalni linuxy, co budou delat AD, sambu a 2x widle na vase aplikace. i kdyz podle me cely ten design resis podle toho, co je hype a ze virtualizace a cloud dneska frciiii.

Souhlas, podívej se na to z druhé strany, ne očima technicky založeného člověka.

Pokud odejte HW, budou nedostupné služby. Jak to ohrozí váš business?

Dva dny nebude funkční mail server, máš připravené nějaké náhradní řešení, které jsi schopný do hodiny po výpadku zprovoznit?

Jak budeš uživatelům vysvětlovat, že ti spadl celý forest? Že nejde ekonomický software? atd.

Nevím, čím se zabýváte, ale pokud máte vstupy z firmy ven i dovnitř a tohle má být kritická infrastruktura, nemůžeš to prostě řešit tímto způsobem. Virtualizace ano, ale jen pokud na to mám prostředky. Jak jsem pochopil neděláš řešení na hraní, ale je na něm závislý chod firmy.

Technickou podporu nutně nepotřebuješ, pokud jste schopní reagovat rychle sami a dobře zvaž, jestli máš s něčím zkušenosti nebo seš schopen se rychle naučit.

Dva servery a úložiště nejsou špatný návrh. ESXi migraci neumí a - teda od verze wmware infrastructure 4.1 je hypervisorem ESXi, nikoliv ESX a free varianta to prostě neumí, musel bys zaplatit licenci. Pokud na to máš prostředky, jen do toho.

Jestli ne, KVM není vůbec špatná varianta, přikláněl bych se k němu.

Radil bych začít tím, sednout si na zadek, nakreslit si služby, závislosti atd. a reálně zauvažovat, jestli se mi virtualizace vyplatí nebo půjdu klasickou cestou.






Jan Forman

Re: Nejlepší virtualizační server
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2011, 23:56:45 »
nechci vám do toho teda moc skákat, ale čtu tu dost podivné věci o mnohahodinových výpadcích a podobné skoro zhovadilosti.
pokud jde o virtualizaci tak použijte KVM a snapshot provádějte přes LVM na vydálený NAS.
nebo rovnou použijte iSCSI nad ZFS nebo něčím takovým (vše zdarma a opensource) a podobné blbiny jako hodinové výpadky vás nebudou trápit.
dokonce můžu říct že může půlka železa skončit v plamenech a je to naprosto jedno.

Re: Nejlepší virtualizační server
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2011, 00:25:27 »
nechci vám do toho teda moc skákat, ale čtu tu dost podivné věci o mnohahodinových výpadcích a podobné skoro zhovadilosti.
pokud jde o virtualizaci tak použijte KVM a snapshot provádějte přes LVM na vydálený NAS.
nebo rovnou použijte iSCSI nad ZFS nebo něčím takovým (vše zdarma a opensource) a podobné blbiny jako hodinové výpadky vás nebudou trápit.
dokonce můžu říct že může půlka železa skončit v plamenech a je to naprosto jedno.

Což ovšem nevyvrací to, co jsem napsal.