Doporučte myš

Doporučte myš
« kdy: 18. 11. 2023, 14:48:06 »
Ahoj vespolek,
prosím o doporučení nové myši; nejlépe s vlastní zkušeností.

Rozhodně chci:
  • bezdrátovou (možnost fungovat na kabel jako +) s dlouhou výdrží
  • kolečko s funkcí kliknutí (middleclick) a naklápění do stran
  • malá (momentálně mám myš cca 10x6x3cm)
  • bez svítících a ergonomických blbůstek
  • cena nahraje roli

Momentálně mám myš od Lenova a max spokojenost, ale po letech začaly blbnout tlačítka a nepomohla ani výměna spínačů za nové. A nová už se evidentně nedělá; jenom se doprodávají zbytky.

Předem díky  :)

T.


Re:Doporučte myš
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2023, 15:08:12 »
Já bych spíš tu starou servisoval. Mám takhle jednu myš už víc jak 20 let, ještě s kuličkou, to se ještě dělala tlačítka poctivě a vydržela všechno (dodnes původní, zcela bez problémů). Omakaná je teda až hrůza, ale pořád funguje stejně.

Jestli nepomohla výměna tlačítek, tak došlo buďto k výměně za ještě horší tlačítka, nebo je studeňák někde na plošňáku ještě jinde. Mě většinou pomáhá původní tlačítka rozebrat, vyčistit a složit, nezřídka vydrží nejméně stejně tak dlouho jako od doby, kdy byla myš nová. I mi někdo prodával tlačítka s nějakými kecy typu „vydrží 8 miliónů kliknutí“, no, jak říkám, jsou to obvykle jen kecy. Skoro bych řekl, že nejlepší je shánět staré kuličkové myši a používat spínače z nich. Tlačítka pořešit obvykle zvládám, horší je to s plynulostí rolování kolečkem, často dělají záškuby zpět a ten člen, který za to může, se rozebrat (a znovu do funkčního) složit prakticky nedá. V tomhle jsou na tom lépe myši s kolečky s mřížkou a optikou okolo - to stačí vyčistit od chlupů a je to jak nové.

S novou myší radit nehodlám protože právě preferuju ergonomické - vertikální - a navíc větší. Middleclick na kolečku má prakticky každá (s naklápěním je to horší). S tou zmíněnou Lenovkou bych já (dlouhodobě) dělat nemohl :).

Re:Doporučte myš
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2023, 16:35:46 »
Výběrem od Logitech nebo Microsoft neuděláš chybu.
Jinak si ji prostě musíš vybrat, asi ti nic jiného nezbude než si ji někam dojít prohlédnout a vyzkoušet. Každý máme jinou ruku!
Alternativy výrobců Dell, HP a Lenovo neznám, ale používám je.
Jinak osobně používám Microsoft Classic IntelliMouse, ale je drátová.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte myš
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2023, 17:45:43 »
asi pred rokem jsem presel na vertikalni mys a byla to parada a pak jsem zkusil trackball a je to jeste lepsi a nosim to s sebou vsude k notasu.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2023, 19:53:52 »
Mám otázku: na co je naklápění kolečka do stran?

Jinak Logitech bezdrátové myši mají (některé, je potřeba kouknout) 3 roky výdrž na baterky a unifying reciever. Pak nemá cenu ten kabel. Kabel snad jedině jestli jde o latence, třeba hry.


Re:Doporučte myš
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2023, 22:23:35 »
Výběrem od Logitech nebo Microsoft neuděláš chybu.…
Taky už to dnes není pravda, minimálně u Logitechu, tlačítka vydržej prd, doby, kdy to vydrželo věčnost, jsou pryč. Jak MS, to nevím, neprovozoval jsem, ale Logitech byla moje srdcovka, než se tlačítka začala s**t jako nejlacinějším nonamům. Po třech různých myších v řadě s blbýma tlačítkama už jim ty prachy cpát nechci.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2023, 00:56:34 »
Používám už delší dobu nejlevnější drátovou Logitech (M90) a tlačítka mi na mí nikdy neodešly, vždy je jako první problém s kabelem u vstupu do myši - ztvrdne a začne se lámat (po několika letech, řešitelné zkrácením kabelu o cca 10-15 cm) - takže tlačítka bych nehanil.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2023, 08:41:40 »
Stále mám původní Logitech MX518 z 2008?. Asi v roce 2013-2015 si kamarád koupil dražší bezdrátovku Logitech a odešlo tlačítko. A celkově to byl lagric.

Takže by mě také zajímalo, jelikož ta MX518 tu nebude věčně, co potom.

A připojuji se k dotazu, k čemu se používá to naklápění.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2023, 09:27:49 »
Mám otázku: na co je naklápění kolečka do stran?
Spousta věcí - skrolování do stran třeba v tabulkách, Zpět/Vpřed u editací dokumentů, procházení webu,... když si na to člověk zvykne, tak mu to ušetří spoustu ježdění myší. :)

Jestli nepomohla výměna tlačítek, tak došlo buďto k výměně za ještě horší tlačítka, nebo je studeňák někde na plošňáku ještě jinde. Mě většinou pomáhá původní tlačítka rozebrat, vyčistit a složit, nezřídka vydrží nejméně stejně tak dlouho jako od doby, kdy byla myš nová.
Ty spínače mají 6x6x6mm. Ty rozebrat možná půjdou, ale už je nikdy nesložím ;D
Vzhledově a rozměrově to jsou tyhle: https://cz.farnell.com/panasonic/evqp0e07k/switch-6-2x6-2mm-0-74n/dp/2079570
A i po výměně mám problémy s výpadky - dřeba drag&drop se pouští náhodně,...
Ergo myš mi v práci zkoušel vnutit ergonom/bezpečák; nezvykl jsem si na ní. Já potřebuju malou myš přes kterou položím celou pazouru.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2023, 11:55:13 »
Já používám myši logitech- nám tu starou mx518, ale blblo kolečko nicméně ještě se dá používat, v práci její nastupce tuším mx400, pak razer death adder asi ten první. To všechno drátové. Pak ještě používám A4tech bloody bezdrátová, taky v pohodě. Ale žádná nemá to naklápění. A jsou teda veliké, malé myši mi způsobují křeče a bolest v ruce.
Gréta je nejlepší.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2023, 12:32:16 »
Ty spínače mají 6x6x6mm. Ty rozebrat možná půjdou, ale už je nikdy nesložím ;D
Vzhledově a rozměrově to jsou tyhle: https://cz.farnell.com/panasonic/evqp0e07k/switch-6-2x6-2mm-0-74n/dp/2079570
A i po výměně mám problémy s výpadky - dřeba drag&drop se pouští náhodně,...
Ergo myš mi v práci zkoušel vnutit ergonom/bezpečák; nezvykl jsem si na ní. Já potřebuju malou myš přes kterou položím celou pazouru.
Jo to jsou tyhle malý mrchy, no, potěš klobás :). To se fakt nedestruktivně rozebrat nedá, je to zalitý, leda to pak opatrně slepit, stavit, nevím… ale kdo by se s tím .... ;). Každopádně výměna evidentně ukazuje na opět vadné tlačítko (pokud nedošlo k chybě při pájení) - přesně tohle na klasických „Omronech“ opravuju rozebráním, vyčištěním, popř. promazáním a složením. Nejsnazší způsob rozpoznávání: pustit malování a dělat čáru - slyšitelně kliknout a lehce povolovat stisk - pokud se čára přerušuje před slyšitelným kliknutím v závislosti na stisku (při silném stále drží), je to na 99 % tlačítko.

Pokud bych měl radit s výběrem (ne však úplně na základě vlastní zkušenosti), tak se jí docela blíží Logitech Wireless Mouse M325, ale s její dostupností je to, zdá se, taky mizérie. Vůbec všechny ty malé myši jsou teď nějak špatně dostupné, zdá se mi.

Jinak mám pocit, že jsem míval Logitech Marathon M705 (popužívala převážně manželka, na mě moc malá myš) a šlo to (minimálně tlačítka jsou tam rozebíratelná ;). Už je ale lehce ergo a tedy výhradně pravoruká a pochopitelně trošku větší než ta Lenovka, ale furt bych ji řadil mezi menší.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2023, 17:17:52 »
Stále mám původní Logitech MX518 z 2008?. Asi v roce 2013-2015 si kamarád koupil dražší bezdrátovku Logitech a odešlo tlačítko. A celkově to byl lagric.

Takže by mě také zajímalo, jelikož ta MX518 tu nebude věčně, co potom.

A připojuji se k dotazu, k čemu se používá to naklápění.
Logitech obecně používá v myších velmi slušné spínače Omron.Nějakou dobu byla asi vadná řada a byly vadné.Týkalo se celé plejády myš,ale jinak jsou ale skoro věčné...
Malých myší má Logitech celou řadu. G305,M650,M330...Ale i taková Logitech PRO X SUPERLIGHT 2 je relativně malá myš...Spolu s podložkou PowerPlay nemá chybu.Tedy až na cenu:)

Re:Doporučte myš
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2023, 08:28:26 »
Microsoft Sculpt Comfort Mouse
Mam ji a je fakt dobra.
Jde koupit i dohromady s ergo klavesnici (taky bezdratova).

Re:Doporučte myš
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2023, 13:06:25 »
M325 potvrzuji dobré zkušenosti.

A jakou podložku? Měl jsem nějakou festovní, ale od té doby je to docela bída, co kupuju.
Z levnějších jsem sehnal v akci HP podložku a na tu cenu paráda. Akorát se olupuje o rukáv po čase.

Re:Doporučte myš
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2023, 13:27:41 »
Jinak mám pocit, že jsem míval Logitech Marathon M705 (popužívala převážně manželka, na mě moc malá myš) a šlo to (minimálně tlačítka jsou tam rozebíratelná ;).

Tuhle jsem měl (mám) taky a za ty peníze mě tedy neuchvátila. Asi po roce na ní odešel spínač levého tlačítka (řešil jsem reklamací, když byla ještě v záruce, jinak bych si ho byl vyměnil sám) a hlavně byla dost citlivá na povrch, po kterém jezdila.

Teď používám úplně stejnou myš od Lenova, kterou zmiňuje Trupik, a jsem s ní úplně spokojený. Spínače jsem v ní už pochopitelně měnil, asi několikrát :-). Lenovo podobné myši pořád vyrábí, jen jsou to novější modely, tak kdo ví, jestli budou stejně příjemné na používání. Ale asi bych to risknul, kdybych sháněl novou myš - nebo bych si koupil prostě tu samou starou někde na Bazoši.

Co se týká oživení zlobících tlačítek nebo snímače kolečka (toho neoptického), je tu ještě jedna možnost, když není k dispozici jiný díl na výměnu - stříknout tam trochu Kontaktolu nebo podobného oleje, nechat vsáknout, přebytky otřít a pak pořádně proklikat nebo protočit. Je celkem slušná šance, že myš bude v pohodě zase fungovat k plné spokojenosti.