Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce

Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« kdy: 10. 11. 2023, 21:35:07 »
Zdravím,
  asi před třemi týdny jsem si postavil nové PC a osadil ho základní deskou GIGABYTE B550M DS3H AC (procesor AMD Ryzen 7 5700X, grafická karta RX 6700). Nemohu ale nabootovat do live instalace pokud flasku zapojím do integrovaných usb (ať už 2.0 nebo 3.0) na základní desce.

Zkoušel jsem Fedoru, Nobaru, Linux Mint, openSUSE, Ubuntu a vždy se stejným výsledkem. V Biosu dám vybrat ať bootuje flashka na které je jedna ze zmíněných distribucí. Poté co se objeví Grub menu zvolím vyzkoušet nebo nainstalovat jednu ze zmíněných distribucí. Pak se objeví logo distribuce a vypadá to že se načítá a když escapem přepnu tak vidím že se vše načítá.

Zde začíná můj problém, když už to vypadá že se dostanu na plochu do live distra, tak se to sekne a asi za 5 vteřin se počítač sám restartuje. A takto to můžu zkoušet stále dokola. Tu samou flasku se stejným distrem jsem zkoušel i na mém starším notebooku a tam v pořádku nabootuji do live distra.
 
Na foru Linux Mint jsem narazil na stejný problem, ale bohužel bez uspokojivého řešení.
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=403025

Zajímavé je že WIN 10 instalátor na flasce my naběhne bez problému.

Předem děkuji za jakoukoliv radu.
« Poslední změna: 10. 11. 2023, 22:16:27 od Petr Krčmář »


Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2023, 22:31:00 »
Nevím čím to je, ale tohle se mi dřív stávalo poměrně často. Pomohlo mi udělat bootovací flešku pomocí balena etcher, pak už to nezlobilo...

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2023, 23:01:03 »
Live je podle mě přežitek, já jsem si na flashku nainstaloval normální distribuci a používám to tak. Vyrobil jsem velký FAT oddíl který je současně EFI (takže by se to dalo používat i jako normální flashka s FAT) a pak ext4 oddíl s distribucí. V tvém případě by se to i lépe ladilo, protože se dají používat standardní způsoby pro breaknutí bootu v initramdisku, před startem grafického prostředí atd.

Tím mě asi napadá čím to bude, podle mě si to nějak nerozumí s grafikou a při přepnutí z framebufferu/textu do Xek/Waylandu to nějak famózně selže.

Buď bych si vyrobil flashku s plným systémem nebo bych zkusil nabootovat jen do textového režimu, nainstaloval z něj a řešil pak. Třeba ani nebude co řešit, protože se po instalaci stáhne nový kernel (nebo nainstaluješ z backportů) a nová Xka, drivery na grafiku a další věci a bude to opravené, ale v době vydání verze distribuce to ještě opravené nebylo a live má tuhle starou verzi.

modnar

Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #3 kdy: 11. 11. 2023, 08:21:07 »
V textovem rezimu nabootovat muzes? Kdyz prepnes do konzole jses schopny zachytit chybu pred resetem?

Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #4 kdy: 11. 11. 2023, 12:46:40 »
Projel bych RAMku. To uděláš třeba z některého distribučního Grubu. Je to na chvilku.


Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #5 kdy: 12. 11. 2023, 19:36:21 »
Updatuj "bios", to casto pomuze

Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #6 kdy: 14. 11. 2023, 09:44:44 »
Já jsem si nedávno krásně přisedl ruku:

Stroj zůstával viset při startu, na displeji zůstaly hlášky od kernelu cca do chvíle, kdy se přimountuje kořenový svazek. Několikrát jsem ho restartoval přes CTRL+ALT+DEL.

Byla to už hotová instalace. Pak mi kolegové řekli, že ve chvíli, kdy ten stroj je na VGA "zaseklý", tak ve skutečnosti po síti reaguje na ping a dá se do něj dostat přes SSH.

Řešení: ve stroji je kvůli výpočtům přidaná nějaká výkonná NVidia. A do ní byl taky píchnutý kabel (tuším DP nebo HDMI). A když nastartovalo grafické prostředí (patrně X) tak další výstup už jel do toho digitálního kabelu. Na onboard VGA ale zůstal výpis raných fází bootu. K monitoru vedly oba kabely, a protože VGA výstup oživl jako první a pak už nezhasl, tak se monitor držel VGA, přestože na stroji později naběhl i digitální videovýstup...

Jasně - hezká trapná historka z natáčení, ale Vás se nejspíš netýká, pokud jde stroj do resetu :-(

Souhlas - mohl by pomoci update BIOSu. Možností, co v BIOSu může být blbě, je spousta. Třeba něco deklarováno jako volné v e820 memory map (přičemž BIOS ve skutečnosti do té paměti nějak sahá), dvojí metr pro různé OS (podle acpi_osi, v Linuxu můžete zkusit nafintit nějakou verzi Windows) a ve výsledku něco blbě v ACPI tabulkách, např. DSDT...

Taky je možné, že je nějaká nesrovnalost v ovladači pro grafiku. Jak psal Jenda, zkusit instalátor v textovém režimu. Případně jsou teoreticky způsoby, jak vyřadit HW-specifický ovladač ("radeon" ?) a přidržet se VESA ovladače. Nebo bych třeba zkusil zaklínadlo nomodeset . A taky by se dalo rovnou vypnout "quiet" a "splash".

Jinak kolem grafiky bývá cosi konfigurovatelného v BIOSu... jednak obecně bývá možnost, povolit/zakázat mapování PCI IOMEM nad hranici 4 GB. Kromě toho relativně nedávno přibyla možnost, šíbovat s velikostí PCI MMIO windows i po skončení BIOS POSTu = za běhu operačního systému. Toto opět hlavně kvůli grafice, aby bylo možno, namapovat do adresního prostoru hostitelského CPU větší kus dedicated videoRAM z přidané grafické karty.

Možná bych taky zkusil nějaké nepatrně starší distro, které netlačí Wayland. Doufám že nemluvím z cesty, pokud zmíním Debian 11.

Pokud se týče testu RAM, tak čerstvý memtest86+ 6.20 už umí nastartovat i v UEFI režimu a je ke stažení ve skupenství ISO image, nebo jako EXE instalátor pro Windows, který opracuje podstrčenou USB flašku.

A jinak... flashky jsou potvory. Zkuste dvě-tři. Aby náhodou nebyl problém ve vadném médiu.

A ještě mě napadá, že instalátor se dá bootnout taky přes PXE. K tomu stačí na druhém stroji rozjet TFTP+DHCP server. Třeba pod Windows Jounin TFTPD. Zprovoznit bootování vyžaduje nějaké know-how v konfiguraci bootloaderu a dalších věcí, co žijí v "exportním adresáři" TFTP serveru, ale jakmile to jednou dáte (případně podrobněji poradím), tak se Vás potom netýkají ošoupné diskety, ohmataná CDčka a nahnilé USB flashky. V zásadě by měl stačit instalátorový kernel + initrd, zbytek se dotahá přímo z internetů. Což mi připomíná, že pokud už v LANce DHCP server máte, patrně se budete muset vloudit také do jeho konfigurace (Jouning TFTP má sice svůj DHCP server, ale ten by se tloukl s DHCP co servíruje obvykle domácí router.) Nebo byste musel ze svého stroje servírovat ještě taky distribuční repo :-)

Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #7 kdy: 14. 11. 2023, 13:22:18 »
Já jsem si nedávno krásně přisedl ruku:
Značka na F?

Re:Nemohu nabootovat do live linuxové distribuce
« Odpověď #8 kdy: 14. 11. 2023, 15:14:28 »
a ten linux si vypálil na tu flashku jak? Nevím, jak se posunula úroveň bootloaderů a a inicializátorů live prostřední, ale mě se stáválo, že se to vysklilo  při přechodu do toho prostřední (až za bootem), myslím, že to nenašlo root fs toho live linuxu. Zlobila fedora, matně si vzpomínám.

Důvodem, je, že flashka měla jiný partition name nebo uid. Prostě jsem nezapsal binární obraz. Hledalo to data na svazku, který pod tímto jménem neexistoval (a fedora to měla nějak dobastlené že se v cmdline psalo něco jako  root=LIVEFS:LABEL\= \"FEDORA_2019\")

a ten fedory inicializátor měl nějaké vtipné jméno něco jako drakeinit nebo tak.