Blokace webů a youtubových kanálů

Rnx

Blokace webů a youtubových kanálů
« kdy: 10. 11. 2023, 12:34:42 »
Jak na blokaci některých webů, yt channels nebo dalších služeb na všech zařízeních které rodina využívá?

Restrikce na straně routrů nedávají smysl, jelikož jsme s mobilama "mobilní", domáci VPN asi také ne z důvodu bandwithu (pomalý upstream) a geolokace.

Možná by šlo využít specifické DNS + dynamické načítání pravidel + HAproxy + html forwarding, nicméně praktické zkušenosti s tím nemám. Neexistuje na to nějaká věrejná služba? Klidně i za úplatu.
« Poslední změna: 10. 11. 2023, 12:39:38 od Petr Krčmář »


modnar

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2023, 13:06:07 »
A to jako proc?

Rnx

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2023, 13:27:24 »
léčení ze závislostí...

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2023, 14:04:05 »
Možná by pomohla nějaká rodičovská aplikace(Parental control).

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #4 kdy: 10. 11. 2023, 18:50:29 »
vypnut internet a vybavene.


Zopper

  • *****
  • 716
    • Zobrazit profil
Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2023, 19:43:47 »
Na mysl se derou možnosti parental control zabudované do operačních systémů. Ale kdo je ten omezovaný? To má celkem vliv na použitelné možnosti a rozumnou míru omezování. Dospělák, co chce omezit sám sebe a potřebuje jen něco, co ho zastaví, když ze zvyku začne otvírat nějaké weby, půjde vyřešit relativně snadno - ten se to nebude snažit obcházet vůbec. Školák na prvním stupni se nechá omezit taky snadno, ale později začne zkoušet, jak ty filtry obejít, stahováním a spouštěním náhodných věcí z webu bez většího rozmyslu a odhadu rizika. A puberťák, obzvlášť, pokud je technicky schopnější, už může být na technické úrovni prakticky nezastavitelný bez nepřiměřených nákladů.

Viděl jsem obcházení parental control i tak, že si děcka zakázaný obsah přeposílali přes WhatsApp nebo co zrovna letí, protože někdo z nich to zakázané neměl - hrozí tahle možnost?

(A pak trochu z jiného soudku, v závislosti na tom, o co jde: nepovede to třeba ke snížení důvěry a k tomu, že potomek, když bude mít problém typu šikana, obtěžování,... rodičům nic neřekne, protože tím by se přiznal k obcházení? Nebo není lepší způsob zařídit jinou aktivitu, aby na koukání na obrazovku nebyl čas? Atd...)

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2023, 19:50:18 »
z mojich zkusenosti externi restrikci se zavislosti nic neudelas.
prijde mi, ze nejlepe funguje dobrovolna izolace pro zacatek a potom komplexni prepracovani navyku. nic z toho nelze ucine udelat vynucenim.
tahle kniha (vysla i cesky) pekne shrnuje jak se vzprimene opice chteji mit snadno hezky. https://www.annalembke.com/dopamine-nation
kus jsou "historky z nataceni" a kus vyzkum.

predrecnik mozna narazi na slavny pokus s krysama https://greatergood.berkeley.edu/article/item/can_connection_cure_addiction

Zopper

  • *****
  • 716
    • Zobrazit profil
Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2023, 20:09:53 »
Pokus s krysama jsem neznal, pěkné. :-) Já jsem si spíš vzpomněl na rodiče (a teď vůbec netvrdím, že tazatel je tenhle případ), co se rozčilují, že jejich dítko, co dostávalo tablet na hraní od tří let, protože ho to dokázalo zabavit na půl dne, teď tráví svou pubertu před obrazovkou. Místo aby lítalo venku a zkoušelo první cigarety a nechráněný sex za zdí parku. A poté, co rodiče dítku vynadají a zabaví elektroniku, si jdou na uklidněnou sednout před televizi a zůstanou před ní po zbytek dne. A diví se, kde udělali chybu.
« Poslední změna: 10. 11. 2023, 20:11:39 od Jan Ťulák »

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #8 kdy: 11. 11. 2023, 17:56:02 »
léčení ze závislostí...
Internet neblokovat, ale vyuzit na nejaku pracu, ulohy a pod ...

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #9 kdy: 12. 11. 2023, 02:21:52 »
Pokus s krysama jsem neznal, pěkné. :-) Já jsem si spíš vzpomněl na rodiče (a teď vůbec netvrdím, že tazatel je tenhle případ), co se rozčilují, že jejich dítko, co dostávalo tablet na hraní od tří let, protože ho to dokázalo zabavit na půl dne, teď tráví svou pubertu před obrazovkou. Místo aby lítalo venku a zkoušelo první cigarety a nechráněný sex za zdí parku. A poté, co rodiče dítku vynadají a zabaví elektroniku, si jdou na uklidněnou sednout před televizi a zůstanou před ní po zbytek dne. A diví se, kde udělali chybu.

Tenhle argument jde pouzit na kazdy zlozvyk. Vzdy existuje neco horsiho.

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #10 kdy: 12. 11. 2023, 10:06:52 »
léčení ze závislostí...
Internet neblokovat, ale vyuzit na nejaku pracu, ulohy a pod ...

Tak nějak bych to viděl taky - s malou výjimkou - blokovat přes noc. U nás když to decka začala přehánět, tak jsem jim mezi 21:00-08:00 vypínal na routeru Wi-Fi. Jinak byly schopny byt u toho celou noc a ráno je neslo dostat z postele

A pak se mi osvědčilo něco za něco - chceš mít déle počítač? OK, ale budeš mít v pořádku školu a budeš dělat nějaký sport a chodit ven. U dvou to celkem fungovalo, u třetího se uvidí…


Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #11 kdy: 12. 11. 2023, 14:41:21 »
Mrkni treba na

"Esset parental control"

... urcite existuji podobne veci i od jinych dodavatelu.

Stoji to 500vku na rok a je to uz ale cistokrevny spravce zarizeni/velky bratr s logovanim co kdy se s mobilem delalo, poloha, vzdalena sprava, zakazovani instalovani/pousteni aplikaci, atd.

z "uzitecnejsich" veci je tam treba omezeni casu straveneho gejmenim.

Obchazet to na tom danem zarizeni kde je to jednou nainstalovane by to bez nejkeho tezkeho hackovani nemelo temer jit.

Ale "chraneny", si vzdy muze jit koupit v zastavarne za litr uplne jiny-nechraneny mobil ze.... a prendat si do nej SIMku :D... nicmene to prendani se v logu objevi take.

Zopper

  • *****
  • 716
    • Zobrazit profil
Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #12 kdy: 12. 11. 2023, 16:13:38 »
Tenhle argument jde pouzit na kazdy zlozvyk. Vzdy existuje neco horsiho.

To byla nadsázka.

Ale "chraneny", si vzdy muze jit koupit v zastavarne za litr uplne jiny-nechraneny mobil ze.... a prendat si do nej SIMku :D... nicmene to prendani se v logu objevi take.
Já si v 16 nebo 17 za pravidelné brigády pořídil vlastní PDA s Windows CE a simku s internetem. A že to tehdy stálo o dost víc, než dneska. Problém všech těhle technických opatření je, že jak se je jednou omezovaný začne snažit obejít, tak se to mění na vzájemné soupeření kdo z koho a vzájemná důvěra jde do pryč. Rodič vidí, že mu potomek lže, potomek se cítí šmírovaný... A přitom se tím jen řeší symptomy a ne příčina.

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #13 kdy: 12. 11. 2023, 16:34:39 »
V mobilech nevim, ale na PC kdyz jsou blokovane nejake stranky (at uz mistne, nebo celo-narodne), tak vetsinou se da spustit TOR v portable verzi (netreba instalace), blokovani k pripojeni k toru se da casto obejit pres sosty (bridges). Tak zabraneni dostat se na nejake stranky neni jen tak. Muze fungovat totalni sledovaci system, sledovani spousteni aplikaci, keylogger, screeny obrazovky. To je ale hnus samo o sobe. Da se zablokovat stranka, ze ktere se TOR browser stahne, ale pak si portable instalacku je mozne prinest na USB.

Blokovani konkretnich kanalu -videi na youtube, napriklad podle urcitych slov v nazvu videa, nebo podle urcitych kanalu, a pritom nezablokovat cele youtube, to nejak jednoduse jde ? Kdyz je spojeni https (sifrovane), tak muze nejaky bod v siti zjistit, na co presne se koukam, nebo vidi jen pripojeni na youtube ? Primo na koncovem zarizeni ta kontrola nazvu videa nejspis pujde.

Ale nejspis se stejne v necem pletu. Ja osobne jsem nastesti zazil dectvi bez youtube, socialnich siti i bez internetu. YT prislo az kdyz uz jsem byl na vysoke. A jsem za to rad.

Re:Blokace webů a youtubových kanálů
« Odpověď #14 kdy: 12. 11. 2023, 17:46:48 »
Pokud se bavime o desktopu a jeste nedejbuh windoze, tak tam je velkobratreni na vysoke urovni uz leta letouci diky korporatum. User si pak bez pozehnani nepusti ani malovani.

Pro domaci pouziti napriklad Norton Family.

Pro Linux je to horsi, tam bych to resil asi nejakou citlivou kombinaci logovani a zajisteni aby tam chranena osoba netravila zbytecne moc casu. Nanuceni nejakeho bezpecneho DNS asi take neuskodi, ale ty si vetsinou dobre poradi jen s Pckem, no treba uz na online poker nefunguji. Namatkou OpenDNS od Cisca: 208.67.222.123

Napriklad YT ma svoje YT kids a taky cosi cemu rikaji "ucet s dohledem", tak pak uz staci jen zajistit aby ucet chranena osoba opravdu pouzivala. "Porusovani" by asi slo prinejmensim zpetne dohledavat pouzitim keyloggeru.

EDIT: no a jeste je tu extremi moznost "screenlogger" .... otazka je kdo a jak by se v obrazkach pak hrabal... dnes uz to urcite umi udelat i stroje, v domacich podminkach si dokazu predstavit kombinaci obrazek-->OCR-->"hledej zavadne vyrazy/slova"-->bonzuj  ... o nejakem ucelenem jednoduchem ready ti use reseni ja osobne nevim.
« Poslední změna: 12. 11. 2023, 17:54:56 od jakuja »