Licence pro volně šiřitelný text

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Licence pro volně šiřitelný text
« kdy: 30. 08. 2011, 01:03:04 »
Zdravím,

prosím o doporučení licencovaní textu v elektronické podobě. Rád bych aby licence umožňovala volné šíření textu, ale jinak vše (copyright, autorská práva, právo měnit text, citace, atd...)  zůstalo jako např. u komerčně šířených textů. Jde o zveřejňovaní krátkých článků a povídek na webu týkajícího se fantasy, pohádek a historie. Prosím nejen o název takové licence, ale pokud možno i o pár slov proč zrovna podle vás je daná licence k tomuto vhodná a odkaz na text.

Moc se v této problematice neorientuji, proto dopředu díky za radu


Jenda

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #1 kdy: 30. 08. 2011, 01:19:07 »
Zdravím,

prosím o doporučení licencovaní textu v elektronické podobě. Rád bych aby licence umožňovala volné šíření textu, ale jinak vše (copyright, autorská práva, právo měnit text, citace, atd...)  zůstalo jako např. u komerčně šířených textů. Jde o zveřejňovaní krátkých článků a povídek na webu týkajícího se fantasy, pohádek a historie. Prosím nejen o název takové licence, ale pokud možno i o pár slov proč zrovna podle vás je daná licence k tomuto vhodná a odkaz na text.

Moc se v této problematice neorientuji, proto dopředu díky za radu
Nevím, co myslíš citacemi, ale co třeba CC-BY-NC-ND?

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2011, 01:57:23 »
Souhlasím, odborné texty jsou často pod licencí Creative Commons.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons

mat

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2011, 03:46:43 »
prosím o doporučení licencovaní textu v elektronické podobě. Rád bych aby licence umožňovala volné šíření textu, ale jinak vše (copyright, autorská práva, právo měnit text, citace, atd...)  zůstalo jako např. u komerčně šířených textů. Jde o zveřejňovaní krátkých článků a povídek na webu týkajícího se fantasy, pohádek a historie.

Právě si vytvořil nejvhodnější licenci. Tak si ji tam opiš a hotovo. Není třeba to řešit komplikovaně odkazem na CC-BY-ND, kterému málokdo porozumí. To už bych to raději vypsal, co to znamená. Dvě věty nikoho nezabije.

Mordae

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #4 kdy: 30. 08. 2011, 11:45:17 »
Budu za kurvu, ale proc mas problem s citacema, ci derivaty? Dokud jsi odkazovany jako puvodni autor, proc nemohou lide nejakou cool hlasku z Tve povidky pouzit do sveho videa, nebo basen, kterou tam napises jako slova ke svemu rockovemu songu? CC-BY-SA necha lidi delat si s Tvym dilem cokoliv, jenom musi rict, ze je puvodne Tvoje a musi svuj derivat sirit pod stejnymi podminkami.


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #5 kdy: 31. 08. 2011, 00:29:24 »
Budu za kurvu, ale proc mas problem s citacema, ci derivaty? Dokud jsi odkazovany jako puvodni autor, proc nemohou lide nejakou cool hlasku z Tve povidky pouzit do sveho videa, nebo basen, kterou tam napises jako slova ke svemu rockovemu songu? CC-BY-SA necha lidi delat si s Tvym dilem cokoliv, jenom musi rict, ze je puvodne Tvoje a musi svuj derivat sirit pod stejnymi podminkami.

Nejsi, je to do jisté míry logická otázka.

Nemám problém s citací nějaké povedené hlášky, ale třeba celé povedené pasáže. A když bych se bránil (pokud by se mi samozřejmě povedlo prokázat, že jde o  pasáž z mého textu), dotyčný by to obhájil tvrzením, že jde o citát.

Zaražením modifikací bych chtěl dosáhnout toho, aby se ke čtenářům dostala verze, tak jak byla vydána. Mám už zkušennosti s tím, že někteří šiřitelé texty opravovaly, nebo dokonce i cenzurovaly

Jinak přísná ochrana je tam také proto, že počítám(e) s tím, že nebudou zveřejňováný jen mé články.   

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #6 kdy: 31. 08. 2011, 00:33:12 »
Děkuji všem za rady. Zatím, to vypadá, že se rozhodneme pro nějakou variantu CC, jednoduše proto..., že už je hotová a odzkoušená.

Ještě jednou díky.

mat

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #7 kdy: 31. 08. 2011, 08:09:54 »
Nemám problém s citací nějaké povedené hlášky, ale třeba celé povedené pasáže. A když bych se bránil (pokud by se mi samozřejmě povedlo prokázat, že jde o  pasáž z mého textu), dotyčný by to obhájil tvrzením, že jde o citát.

BTW Citace jsou v odůvodněné míře ze zákona povoleny (tudíž je ani nejde licencí omezit). Nadruhou stranu soud před rokem ve sporu Zdeněk Svěrák vs. Bauhaus dal za pravdu Svěrákovi, když Bauhaus použil na plakátu "Upeč ... třeba zeď" (přesně v tomto znění) bez licence. A já osobně s rozhodnutím souhlasím. Záměr Bauhausu byl myslím evidentní.

Citace
Zaražením modifikací bych chtěl dosáhnout toho, aby se ke čtenářům dostala verze, tak jak byla vydána. Mám už zkušennosti s tím, že někteří šiřitelé texty opravovaly, nebo dokonce i cenzurovaly

Myslel jsem si to. Mám podobnou zkušenost.

Citace
Jinak přísná ochrana je tam také proto, že počítám(e) s tím, že nebudou zveřejňováný jen mé články.

Ještě 3 problémy:

1. Bylo by dobré, aby bylo zřejmé, že jsou jednotlivé povídky samostatná oddělená díla. Tedy aby se daly ty povídky šířit jednotlivě (pokud to nekoliduje se záměrem) a ne jako soubor povídek.

2. Ve chvíli, kdy povídku zveřejníte a později upravíte (obsahově, gramaticky) z jakéhokoli důvodu, tak vzniká nové dílo a již nezabráníte stažení té předchozí verze(í). Je to sice logické, ale ne vždy si to člověk uvědomí.

3. Pokud ostatní povídky získáte od dalších autoru mimo zaměstnanecký poměr, tak vám tu licenci musí poskytnout autor. A nejlépe doložitelnou formou (nepodceňovat!).

mat

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #8 kdy: 31. 08. 2011, 08:30:23 »
2. Ve chvíli, kdy povídku zveřejníte a později upravíte (obsahově, gramaticky) z jakéhokoli důvodu, tak vzniká nové dílo .....

Tak jsem si pozdě uvědomil, že ne vždy. Ale asi je zřejmé, na co jsem chtěl upozornit

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #9 kdy: 31. 08. 2011, 08:37:17 »
ahoj Tigr, neuveríš, ale robím presne to isté. Mám knižnicu, kde môžem tvoje poviedky pridať a pridám ich rád, keďže sa tiež venujem práve fantasy. Ozvi sa mi.

Na http://knihy.rs-design.sk pribúdajú rôzne literárne veci najčastejšie pod Creative Commons, to je také asi najrozumnejšie riešenie a dobre známe.

preferujem tieto 3 licencie na dokumenty:
public domain - na niečo, čo spravím za pár minút a vôbec mi na tom nezáleží
CC-BY-SA - na bežné dielka
CC-BY-NC-ND - na tie veci, na ktorých veľmi záleží a riadne trvalo, kým sa to dalo dokopy

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2011, 00:17:42 »
Mat : Děkuji za upozornění. Prvního bodu jsem si vědom byl, ty dva mě nenapdaly. chtěl bych se zeptat zda nevíte, jak se v praxi tyto problémy řeší (obzvláště ten třetí)? Díky

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #11 kdy: 01. 09. 2011, 00:18:33 »
Elven: Diky za typy a určitě se ozvu :)

mat

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #12 kdy: 01. 09. 2011, 11:55:16 »
Mat : Děkuji za upozornění. Prvního bodu jsem si vědom byl, ty dva mě nenapdaly. chtěl bych se zeptat zda nevíte, jak se v praxi tyto problémy řeší (obzvláště ten třetí)? Díky

Upřímně řečeno nevím jak se to nejčastěji řeší, jen jak to lze řešit:

ad 2) Jedna možnost je to prostě akceptovat a dál neřešit. Holt se mi bude šířit několik (mírně) odlišných verzí. V papírové podobě se to "řeší" číslováním vydání (Povídka XXXX, 2. vydání). To by šlo aplikovat i u elektronické verze. Druhá možnost je to řešit na úrovni licence. Něco ve smyslu "Fyzická osoba smí šířit pouze aktuální vydání/verzi díla, které je dostupné na <statické URL>". Je to jednodušeji řešeno to, že člověk může dílo šířit do doby než bude k dispozici nové vydání (což by bylo právně asi o něco korektnější).

ad 3) Forma záleží asi na tom, jak si budete předávat díla. V mailu by asi stačilo uvést "Licence: CC-BY" příp. CC-BY-NC. ND to být nemůže, protože to budete pro účely publikování upravovat (*) a SA to taky asi nebude, protože budete chtít omezit právo dílo měnit (**). Pokud to bude v redakčním systému, tak tam se většinou uvádějí podmínky použití, které uživatel odsouhlasí a kde může být uvedeno "»Uživatel« souhlasí, že díla, která vloží do »Systému«, bude »Provozovatel« užívat za podmínek licence CC-BY. »Uživatel« se zavazuje, že bude do »Systému« vkládat pouze díla, jejichž je autorem"  - obecněji   "pouze díla, u kterých je vykonavatelem autorských práv" a ještě obecněji "pouze díla, ke kterým má zákonné právo udělit tuto licenci".

Těch komplikovaných situací může nastat celá řada (v obecném případě). Povídka nemusí mít autora, ale několik spoluautorů (zákon rozlišuje autor vs. spoluautor!). Pak musí jednat všichni jednomyslně a nebo pověřit někoho výkonem autorských práv. Ten kdo vám pošle/vloží povídku nemusí být teoreticky vůbec jejím autorem a dokonce nemusí mít ani právo šíření díla (to je ten horší případ). Atd.

Pak ten řetěz licencí bude vypadat třeba takto: »Uživatel« -- CC-BY -- »Provozovatel« -- CC-BY-NC-ND -- »Návštěvník«

(*) To by mne zajímalo, kde jsou hranice CC-ND. V podstatě by do toho měla patřit i forma nikoli jen obsah. Tj. ND by asi nedovolilo z HTML udělat jiné HTML, pokud by nové HTML mělo atributy nového díla. Na druhou stranu si myslím, že úzus je takový, že se to týká jen neměnnosti obsahu (příp. se to bere individuálně a spor řeší soud).

(**) Mimochodem co tento scénář?

UserA --- CC-BY-NC-ND --- UserB --- obecná licence --- UserC ---

UserB vystaví původní dílo na serveru včetně autora v nezměněné podobě s licenci "Dělejte si s tím, co chcete"

UserC si zkopíruje dílo od UseraB s jeho licencí a změní autora nebo vytvoří odvozené dílo.

Porušil UserB licenci? Jakou? V jakém bodě? Má UserB povinnost distribuovat se stejnou licencí? Nepřijde mi...

Sten

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2011, 15:28:38 »
Mimochodem co tento scénář?

UserA --- CC-BY-NC-ND --- UserB --- obecná licence --- UserC ---

UserB vystaví původní dílo na serveru včetně autora v nezměněné podobě s licenci "Dělejte si s tím, co chcete"

UserC si zkopíruje dílo od UseraB s jeho licencí a změní autora nebo vytvoří odvozené dílo.

Porušil UserB licenci? Jakou? V jakém bodě? Má UserB povinnost distribuovat se stejnou licencí? Nepřijde mi...

Porušil. ND nedovoluje odvozená díla a pouze odvozené dílo může dostat jinou licenci.

mat

Re: Licence pro volně šiřitelný text
« Odpověď #14 kdy: 01. 09. 2011, 17:25:19 »
ND nedovoluje odvozená díla a pouze odvozené dílo může dostat jinou licenci.

Asi to tak bude viz §48. Pak ale asi jakákoli licence bez ND nebo SA je v podstatě zbytečná.

Mimochodem §49 odst. 2: Není-li ve smlouvě dohodnuta výše odměny nebo alespoň způsob jejího určení, smlouva je neplatná, s výjimkou případů, ....
Asi by bylo nemilé, kdyby si autor vzpomněl na náhradu až ve chvíli, kdy by si uvědomi, že mu to hodí slušnej balík.