Počítač na hraní ne x86

Petr Z.

Počítač na hraní ne x86
« kdy: 29. 08. 2011, 23:31:05 »
Zdravím, uvažuju nad koupí nějakého počítače na experimenty. Rád bych si zkusil FreeBSD. Ideální by byl nějaký notebolk, ale chci ne x86. Rád bych ARM nebo PowerPC, aby to bylo použitelné i na kancl práci. Koukal jsem na Toshibu AC100, ale je to moc nové a chybí dokumentace: Nebo nějaký starší iBook, ale bývá to zase moc drahé. Nemáte nějaky tip kde a co koupit? Díky.


Jenda

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #1 kdy: 30. 08. 2011, 00:04:06 »

sdfasdfasdf

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2011, 01:02:00 »
Byt tebou tak by som pockal, teraz pofrcia ARM netbooky/notebooky. Na starych iBookoch/powerbookoch uz nieje bohvieaky hardware na dnesnu dobu (mam jeden doma).

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2011, 01:15:28 »
Ta Toshiba je něco hrozného, i když kvalitně zpracovaná, tak je to neskutečně loudavé i ten Android na tom nikterak závratně neběží .... Atom je proti tomu rychlík. Vzhledem k tomu mi přijde i dosti drahá. Také jsem zastáncem toho, že to chce počkat ...... situace se určitě zlepší.

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #4 kdy: 30. 08. 2011, 03:37:05 »
Jak jde dohromady FreeBSD, ne-x86 a kancl prace, to je mi teda zahadou...

Doporucoval bych FreeBSD zkouset ve virtualu, na ne-x86 se vyprdnout (co je na tom tak zajimaveho, mit uplne stejny system na jine platforme?) a kancl praci delat na tom, na co jsem zvykly.


Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #5 kdy: 02. 09. 2011, 23:03:06 »
Citace
co je na tom tak zajimaveho, mit uplne stejny system na jine platforme?

zaujimave je na tom to, ze napr. ARM ma odost nizsiu spotrebu ako x86 a je to modernejsia platforma (odporucam clanok na hysteria.sk v najnovsom vydani Prielomu - Mravny upadok architektury). Osobne si myslim ze x86 koncia.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #6 kdy: 02. 09. 2011, 23:21:00 »
Citace: Jenda link=topic=2809.msg23325#msg23325
Ale BSD na tom asi těžko.
[/quote

Tak NetBSD snad beha i na rotacnim kultivatoru. Proc ne na ARMu?

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #7 kdy: 02. 09. 2011, 23:28:18 »
Mne osobně ARM zatím moc nepřesvědčil, ale to je věc názoru. x86 už byl předpovídán tolikrát konec a pořád tu je a dle mého názoru ještě dlouho bude. Kolik OS na tom běhá, kolik aplikací na tom běží .... no nevím, nevím.

Jenda

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2011, 02:43:32 »
Citace: Jenda link=topic=2809.msg23325#msg23325
Ale BSD na tom asi těžko.
[/quote

Tak NetBSD snad beha i na rotacnim kultivatoru. Proc ne na ARMu?
Protože pro podporu toho HW byly potřeba nějaké specifické patche do jádra. Samozřejmě pokud si na to tazatel to BSD přeportuje, fungovat mu bude.

Viktor

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2011, 09:24:35 »
Zdravím, uvažuju nad koupí nějakého počítače na experimenty. Rád bych si zkusil FreeBSD. Ideální by byl nějaký notebolk, ale chci ne x86. Rád bych ARM nebo PowerPC, aby to bylo použitelné i na kancl práci. Koukal jsem na Toshibu AC100, ale je to moc nové a chybí dokumentace: Nebo nějaký starší iBook, ale bývá to zase moc drahé. Nemáte nějaky tip kde a co koupit? Díky.

Nejsem si jistý, zda ne-x86 je pro FreeBSD šťastná volba. Ten systém byl vždy vyvíjený pro síťové servery, takže má nejlepší podporu právě pro x86/AMD64 (v současné době je plně podporován prakticky výhradně pro tuto platformu) a dříve pro Alpha. Běhá pravda i na některých dalších platformách, ale není na nich plně podporovaný, případně se jedná o experimentální port. V případě ARMu jsou to převážně různé vývojové desky, v případě PPC některé modely od Applu. Rozhodně bych doporučil prostudovat mailinglisty freebsd-arm, freebsd-ppc a freebsd-embedded.

x

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2011, 16:31:29 »

Lahwaacz

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #11 kdy: 03. 09. 2011, 18:39:59 »
Mne osobně ARM zatím moc nepřesvědčil, ale to je věc názoru. x86 už byl předpovídán tolikrát konec a pořád tu je a dle mého názoru ještě dlouho bude. Kolik OS na tom běhá, kolik aplikací na tom běží .... no nevím, nevím.
Že by to bylo tím že windows na ničem jiném než x86 neběží?

j.

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #12 kdy: 03. 09. 2011, 18:52:50 »
Tak windows uz byl portovan na ledacos (alpha, itanium, MIPS), ale ze by to tem platformam pomohlo...

Sten

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #13 kdy: 03. 09. 2011, 20:46:04 »
Mne osobně ARM zatím moc nepřesvědčil, ale to je věc názoru. x86 už byl předpovídán tolikrát konec a pořád tu je a dle mého názoru ještě dlouho bude. Kolik OS na tom běhá, kolik aplikací na tom běží .... no nevím, nevím.

Běhá na tom třeba Android, Windows Mobile, iOS nebo Ubuntu. ARM je v současnosti nejrozšířenější platforma vůbec a velmi rychle proniká do segmentů, kterým posledních dvacet let dominovalo x86. Architektuře x86 asi konec nehrozí, IMO hlavně kvůli hernímu průmyslu, ale rozhodně lze očekávat její výrazné omezení.

Že by to bylo tím že windows na ničem jiném než x86 neběží?

No zrovna Windows pro to moc rozhodující nejsou. Navíc Windows 8 by už ARM podporovat měly.

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #14 kdy: 03. 09. 2011, 21:26:50 »
zaujimave je na tom to, ze napr. ARM ma odost nizsiu spotrebu ako x86  (odporucam clanok na hysteria.sk v najnovsom vydani Prielomu - Mravny upadok architektury). Osobne si myslim ze x86 koncia.
No kdyby tazatel napsal "chci nizkou spotrebu", tak bych to chapal, ale on napsal "ale chci ne x86" - a proc zrovna ARM nebo PPC neupresnil.

PPC muze byt treba stary PowerMac G5, ktery nizkou spotrebou zrovna nevynika :)

a je to modernejsia platforma

A co z toho mam (krome mene odzkouseneho systemu)?