Počítač na hraní ne x86

Petr Z.

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #15 kdy: 03. 09. 2011, 22:33:59 »
Šlo mi o možnost vyzkoušet si provoz unixového systému na jiné platformě. Získat nějaké zkušenosti. Uvažoval jsem třeba nad tím Macem s PPC procesorem. Ale spíš jsem čekal nějaký tip: já používám tohle, mám na tom tohle a dělám na tom to a to.


Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #16 kdy: 03. 09. 2011, 22:58:12 »
Co třeba zkusit nějakou desku s procesorem ARM jako tředba igep nebo beagleboard? Igep v2 má dvoujádro od Ti což už není slabota a ubuntu nebo android na tom v pohodě běží.

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #17 kdy: 04. 09. 2011, 11:09:16 »
Co třeba zkusit nějakou desku s procesorem ARM jako tředba igep nebo beagleboard? Igep v2 má dvoujádro od Ti což už není slabota a ubuntu nebo android na tom v pohodě běží.

podle specifikací igepv2 není dvoujádro - obsahuje stejný procesor jako beagleboard xm (a8 cortex omap3).

dual-core je třeba pandaboard (a9 cortex mpcore omap4)

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #18 kdy: 04. 09. 2011, 11:20:56 »
co třeba spojit příjemné s užitečným a pořídit si domácí wifi router, na kterém je podporovaný některý open-source systém pro routery, třeba openwrt.. routery mají většinou nějaký mips procesor. třeba asus wl500gp, ten má i usb porty.. člověk si tam může píchnout flashku a doinstalovat opkg balíčky s hezkýma hračkama jako třeba rtrorrent, tcpdump, vim, elinks a podobně :)

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #19 kdy: 04. 09. 2011, 12:31:57 »
Citace
co je na tom tak zajimaveho, mit uplne stejny system na jine platforme?

zaujimave je na tom to, ze napr. ARM ma odost nizsiu spotrebu ako x86 a je to modernejsia platforma (odporucam clanok na hysteria.sk v najnovsom vydani Prielomu - Mravny upadok architektury). Osobne si myslim ze x86 koncia.

Nemyslim si, ta platforma ma porad potencial na to se zlepsovat. Podivejte se jak je to s AMD64 - je tu s nami od roku 2003 a realita ? Vetsina operacnich systemu v 64bit verzi opravdu funguje. Dodnes nekteri vyrobci nedodavaji kvalitni drivery pro 64bit systemy a vetsina komercniho SW ( pokud vynecham ten serverovy ) je stale 32bitovy ( napr. Adobe slibuje stable 64bit Flash Player tusim od verze 9 ). Takze ARM ma sanci na tabletech, telefonech s OS typu Android. Jinak mu moc sanci nedavam.


Eskymak

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #20 kdy: 04. 09. 2011, 13:55:35 »
Počkej si na Rapsberry Pi

http://www.raspberrypi.org/

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #21 kdy: 04. 09. 2011, 19:08:29 »
Šlo mi o možnost vyzkoušet si provoz unixového systému na jiné platformě.

No a na to jsem se prave ptal "co od toho jako ocekavas?"

Proste ti to nabootjuje uplne stejne, uplne stejne se prihlasis do uplne stejneho bashe, budes mit k dispozici ten stejny software (no, o trochu min), akorat min stabilni, atd.

Navic napr. na tom G5 to bude pomale jak na PC za tisicovku...

Kdyz uz zkouset neco noveho, tak bych radeji experimentoval s nejakym neznamym OS  na stejnem zeleze...

pepazdepa

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #22 kdy: 04. 09. 2011, 21:53:34 »
Šlo mi o možnost vyzkoušet si provoz unixového systému na jiné platformě. Získat nějaké zkušenosti. Uvažoval jsem třeba nad tím Macem s PPC procesorem. Ale spíš jsem čekal nějaký tip: já používám tohle, mám na tom tohle a dělám na tom to a to.

rozbij prasatko a kup si IBM power7 :-) muzes tam mit AIX nebo RHEL/Debian/SUSE. Nebo tez rozbij prasatko a kup si UltraSparc a hrej si s LDOMs, nacpes tam i OpenBSD.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Počítač na hraní ne x86
« Odpověď #23 kdy: 04. 09. 2011, 23:46:55 »
Nebo ani prasátko nerozbíjej a kup si tohle: http://www.aber.cz/images_zbozi/default/b4011.jpg Jen aby jsi se vyznal v tom systému, je celkem zrádný! :-D