Filtrování aplikací spuštěných v doméně

fox

Filtrování aplikací spuštěných v doméně
« kdy: 28. 08. 2011, 00:08:42 »
Zdravím vás lidičky,

mám jeden dotaz ohledně celkem běžné aplikace se kterou se určitě setkal každý administrátor školní nebo firemní sítě, která obsluhuje nad 50 stanic. Jedná se mi o to že mám několik počítačových učeben na kterých běží Windows XP a Seveny. Všechny stanice, které mám na síti jsou připojené do Linuxové domény a data jim poskytuje linuxový cluster.

A teď k věci:

Rád bych chtěl nějak zařídit osekání a nebo jenom zpřístupnění konkrétních vyukových programů pro skupiny tříd. Dá se to řešit prostřednictvím linuxových serverů a nebo je třeba pro tady tuto aplikaci zapojit do sítě Windows Server s Hyper-V, terminálovou službou atd.. ?

Pokud tady toto někdo řešil můžete mě nějak zkusit nakopnout ? Díky moc stačí jenom nějaké útržky kousky, zbytek už si nastuduji a zrealizuji...

Díky

fox
« Poslední změna: 29. 08. 2011, 14:23:25 od Petr Krčmář »


Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re: Filtrování aplikací spuštěných v doméně, síti
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2011, 00:34:44 »
Linuxové domény jsem nikdy nedělal a windows jen trochu, ale pokud jsem pochopil požadavek na obecné omezení přístupu, tak na windows bych to asi řešil na úrovni oprávnění k adresáři s daným programem + skript, který přidá na plochu ikony pro dostupné programy, pokud nějaká chybí - a v linuxu to určitě půjde řešit obdobně (skupina pro každý program, právo na spuštění jen na skupinu).

Pokud jde o to, aby programy byly jen na serveru a pouštěly se vzdáleně - tady by snad neměl být rozdíl.

Ale moc do této problematiky nevidím, možná říkám blbosti.

KapitánRUM

Re: Filtrování aplikací spuštěných v doméně, síti
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2011, 01:09:19 »
Doménu na Samba jsem provozoval už kdysi v roce 2001 a tenkrát tam ještě nebylo možné ,,lidsky" nasazovat doménové politiky, ale s Widlo serverem to možné je a je to nejsnazší realizovat právě přes Widlo server. Když budete dostatečně dlouho koumat, jistě vykoumáte i řešení bez Widloserveru, za předpokladu, že Váš čas je bezcenný (což čas velké spousty lidí opravdu je), to bude i levnější.

Můžete začít tady:
http://wiki.samba.org/index.php/Implementing_System_Policies_with_Samba