Doporučte distribuci Linuxu

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 24. 08. 2023, 00:14:31 »
Ahoj, moc děkuju za odpovědi! Vše jsem prošel a nakonec jsem se rozhodl nainstalovat Ubuntu a na něj Virtualbox. Postupně si tam vyzkouším Debian, Arch, Kali, Mint a Fedoru. A pak možná další. :)

nevim jestli jsi pochytil co znamena Desktopove prostredi, narychlo sem nasel ne moc starej prehled a v cestine tady :-)
https://pctuning.cz/article/linux-vyber-distribuce-na-zaklade-preferovaneho-prostredi


martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 24. 08. 2023, 11:28:13 »
Při přechodu z Windows je jasná volba KDE - v mém případě kubuntu. Nic stabilnějšího jsem nepotkal. Je to moderní prostředí, které výborně funguje v základu, ale současně umožňuje nekonečno nastavení. Ovládání je (zvláště pro uživatele Windows) intuitivní a vše je prostě tam, kde by to člověk čekal. Pak následujou experimenty s mate, xfce, lxde, ... a nakonec návrat ke KDE :)
GNOME je taky poměrně stablilní, nicméně je to spíš mac-like zbůsob ovládání, vůbec to nemá pracovní plochu a častěji se to "bezdůvodně zasekne". Pokud je někdo zvyklý na mac a je to na prohlížení youtubu a facebooku, tak asi ok. Pro pracovní a/nebo kancelářské použití, kdy je otevřené více než jeden prohlížeč a jedna tabulka v Calcu je to dost nepřehledné a neefektivní rozložení ovládacích prvků.

T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 24. 08. 2023, 12:02:43 »
Mnoho lidí se nevymanilo z subjektivního hodnocení nebo podsouvání svých ideálu jiným. Tudíž občas tady názory ber v uvozovkách.

Na Internetu obecně se zdá, že teď mladí jedou hodně *buntu distribuce(*buntu, Mint, .atd). Najdeš na to tedy vždy radu.
Oni právě už neřeší ty svaté války a ideály. Ale prostě fungují.

Arch wiki mnohdy funguje bez úprav i na jiné distribuce. Anebo si to lehce ohneš, když už víš jak to funguje.

Ubuntu má GNOME. Buď si na to zvykneš nebo zkus to XFCE.

KDE rozhodně ne. A zrovna Kubuntu aj Neon OS to je děs a hrůza. Pro začátečníka dvojitá, protože tam 3-4 nástroje dělají jednu věc a lezou si navzájem do zelí a je to plné chyb a nedodělků. Nedoporučuji. Ztráta času. Jedou to převážně jen nadšenci.

Tak a teď do mě. :)

A ten virtuál nahraď něčím jiným. Třeba tím jak radí kolega.
« Poslední změna: 24. 08. 2023, 12:04:14 od Rovano _ »

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 24. 08. 2023, 13:08:12 »
Mnoho lidí se nevymanilo z subjektivního hodnocení nebo podsouvání svých ideálu jiným.

No začít touhle větou a skončit blitím zkažené subjektnivní nenávisti vůči KDE a kubuntu jen proto, že TOBĚ se nelíbí / nevyhovuje... :D :D  Roztomilé :)

Já KDE s oblibou dávám jako TOP možnost při přechodu z Windows. Nejsem nedšenec, nejsem KDE vývojář. Prostě to z praktického hlediska je pro Windowsáky nejsnadnější cesta ke stabilnímu linuxu. (Ano dlouhodobě stabilnímu linuxu, kubuntu mi dělalo problém naposled před 5 lety a to se pak ukázalo, že bylo poškozenou ramkou)
Já teda používám KDE, GNOME, občas XFCE a Windows. Výjimečně (ale čím dál raději) MacOS. Ty vaše ideologické války dávno neřeším, prostě funguju ;)

Nicméně v 99% je to úplně jedno...  Vyjmenuj nějaké kriticky důležité mainstream IDE/tool, co nepoběží všude?
Odkaz v otázce má na nějaké pentest distra, tak tam je fajn, že třeba Kali/Parrot mají hodně předinstalováno...  ale to stejně neznamená, že většinu těch věcí nerozjedu kdekoli jinde.

btw. virtualbox naprosto na pohodu, není nutné jít hned napoprvé do největšího hardcoru ručně mláceného do terminálu. Právě zvlášť pro ten zamýšlený účel si to vyzkoušet a naučit se je to super - na pár kliknutí nainstaluješ virtualbox a více dister vedle sebe a můžeš si je porovnat a vyzkoušet.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Mlocik97

  • *****
  • 870
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 24. 08. 2023, 17:11:06 »
Při přechodu z Windows je jasná volba KDE - v mém případě kubuntu. Nic stabilnějšího jsem nepotkal.

Hahahahaha.... dobrý vtip, práve naopak, KDE je najmenej stabilné DE v Linuxovom svete vôbec. Najviac chýb a problémov.

GNOME je taky poměrně stablilní, nicméně je to spíš mac-like zbůsob ovládání, vůbec to nemá pracovní plochu a častěji se to "bezdůvodně zasekne".

Tárate, GNOME má pracovné plochy, a ak chceš, vieš na ne dať aj ikonky. A ešte sa mi GNOME nesekol nikdy za vyše 6 rokov používania.


Pro pracovní a/nebo kancelářské použití, kdy je otevřené více než jeden prohlížeč a jedna tabulka v Calcu je to dost nepřehledné a neefektivní rozložení ovládacích prvků.

Práve mám otvorených 9 okien, v 3 pracovných priestoroch. Nemyslím si že je to neprehledné nebo neefektívne. Naopak, všetko ja jeden klik či klávesovú skratku.
« Poslední změna: 24. 08. 2023, 17:14:49 od Mlocik97 »


Mlocik97

  • *****
  • 870
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 24. 08. 2023, 17:16:45 »
btw. virtualbox naprosto na pohodu, není nutné jít hned napoprvé do největšího hardcoru ručně mláceného do terminálu. Právě zvlášť pro ten zamýšlený účel si to vyzkoušet a naučit se je to super - na pár kliknutí nainstaluješ virtualbox a více dister vedle sebe a můžeš si je porovnat a vyzkoušet.

Terminál? virt-manager je UI aplikácia. Aký terminál?

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 24. 08. 2023, 17:54:18 »
Terminál? virt-manager je UI aplikácia. Aký terminál?
Spletl jsem si s libvirt..
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

mikrom

  • ****
  • 344
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 24. 08. 2023, 21:00:14 »

mikrom

  • ****
  • 344
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 24. 08. 2023, 21:11:33 »
... KDE - ... které výborně funguje v základu, ale současně umožňuje nekonečno nastavení ...
A prave to by som si nebol celkom isty, ci nekonecne mnoho nastaveni je pre zaciatocnika dobre, alebo skor kontraproduktivne. Ja mam najradsej ked su defaultne nastavenia uz pre mna vyhovujuce, aby som nemusel nic nejako specialne nastavovat. Usetri mi to mnozsvo casu, nemusim si viest poznamky, co a jak niekde nieco specialne nastavit.
Zvyknuty som hlavne na MATE ale inac KDE sa mi zda tiez velmi dobre pouzitelne (mam OpenSuse a Kubuntu na VirtualBoxe).
Podobne Xfce je v podani Linux Mint Xfce desktop - paci sa mi viac ako Xubuntu.

mikrom

  • ****
  • 344
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #24 kdy: 24. 08. 2023, 21:21:48 »
...
Ubuntu má GNOME. Buď si na to zvykneš nebo zkus to XFCE.
...
GNOME si viem predstavit prave iba na Ubuntu. Ked som to skusal na OpenSuse a Debiane nefungovalo mi to defaultne tak dobre ako na Ubuntu. Keby mi prestal vyhovovat Linux Mint, tak si viem predstavit ze by som presiel na main stream - t.j Ubuntu s GNOME.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #25 kdy: 25. 08. 2023, 11:23:34 »
...
Ubuntu má GNOME. Buď si na to zvykneš nebo zkus to XFCE.
...
GNOME si viem predstavit prave iba na Ubuntu. Ked som to skusal na OpenSuse a Debiane nefungovalo mi to defaultne tak dobre ako na Ubuntu. Keby mi prestal vyhovovat Linux Mint, tak si viem predstavit ze by som presiel na main stream - t.j Ubuntu s GNOME.
Zajímavé.

Asi jako bylo kdysi na KDE dobré OpenSuse, se říkalo. Jak je to dnes, nevím. Protože OpenSuse nepodporuje Live režim.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #26 kdy: 25. 08. 2023, 11:27:17 »
Mnoho lidí se nevymanilo z subjektivního hodnocení nebo podsouvání svých ideálu jiným.

No začít touhle větou a skončit blitím zkažené subjektnivní nenávisti vůči KDE a kubuntu jen proto, že TOBĚ se nelíbí / nevyhovuje... :D :D  Roztomilé :)

Já KDE s oblibou dávám jako TOP možnost při přechodu z Windows. Nejsem nedšenec, nejsem KDE vývojář. Prostě to z praktického hlediska je pro Windowsáky nejsnadnější cesta ke stabilnímu linuxu. (Ano dlouhodobě stabilnímu linuxu, kubuntu mi dělalo problém naposled před 5 lety a to se pak ukázalo, že bylo poškozenou ramkou)
Já teda používám KDE, GNOME, občas XFCE a Windows. Výjimečně (ale čím dál raději) MacOS. Ty vaše ideologické války dávno neřeším, prostě funguju ;)

Nicméně v 99% je to úplně jedno...  Vyjmenuj nějaké kriticky důležité mainstream IDE/tool, co nepoběží všude?
Odkaz v otázce má na nějaké pentest distra, tak tam je fajn, že třeba Kali/Parrot mají hodně předinstalováno...  ale to stejně neznamená, že většinu těch věcí nerozjedu kdekoli jinde.

btw. virtualbox naprosto na pohodu, není nutné jít hned napoprvé do největšího hardcoru ručně mláceného do terminálu. Právě zvlášť pro ten zamýšlený účel si to vyzkoušet a naučit se je to super - na pár kliknutí nainstaluješ virtualbox a více dister vedle sebe a můžeš si je porovnat a vyzkoušet.
A proč jsi vynechal to ztrojení nástrojů, které si lezou navzájem do zelí? Ha? Doporučovat začátečníkovy něco tak zmateného, chaotického, a s padajícími aplikacemi, to je fakt medvědí služba pro linuxová DE.
Ano, dovolím si to napsat, protože to sleduju už 15 let jak si kdo vede. A letos jsem teda byl velmi nemile pekvapen, jak uvádím výše.

A motat do toho vývoj? Jak to souvisí s vláknem?

A ani si neověřit, když 2 lidi doporučují software a napsat něco hned o CLI?
Většina těch CLI prográmku má nadstavby. A všechno je to daleko rychlejší jak Virtualbox.
« Poslední změna: 25. 08. 2023, 11:29:24 od Rovano _ »

mikrom

  • ****
  • 344
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #27 kdy: 25. 08. 2023, 13:51:49 »
...
Ubuntu má GNOME. Buď si na to zvykneš nebo zkus to XFCE.
...
GNOME si viem predstavit prave iba na Ubuntu. Ked som to skusal na OpenSuse a Debiane nefungovalo mi to defaultne tak dobre ako na Ubuntu. Keby mi prestal vyhovovat Linux Mint, tak si viem predstavit ze by som presiel na main stream - t.j Ubuntu s GNOME.
Zajímavé.

Asi jako bylo kdysi na KDE dobré OpenSuse, se říkalo. Jak je to dnes, nevím. Protože OpenSuse nepodporuje Live režim.
KDE je na OpenSuse stale velmi dobre. Mam na VirtualBoxe OpenSuse Tumbleweed aj Leap - obe s KDE.
« Poslední změna: 25. 08. 2023, 13:56:01 od mikrom »

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #28 kdy: 25. 08. 2023, 16:25:33 »
...
Ubuntu má GNOME. Buď si na to zvykneš nebo zkus to XFCE.
...
GNOME si viem predstavit prave iba na Ubuntu. Ked som to skusal na OpenSuse a Debiane nefungovalo mi to defaultne tak dobre ako na Ubuntu. Keby mi prestal vyhovovat Linux Mint, tak si viem predstavit ze by som presiel na main stream - t.j Ubuntu s GNOME.

Fedora

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #29 kdy: 25. 08. 2023, 21:06:56 »
zdravím,

Pro přechod z Windows doporučuji desktopové prostředí KDE.
Pokud hledáš bezproblémové distro, tak např. Manjaro.
Pokud se chceš o Linuxu hodně naučit, tak doporučuji Arch.