Doporučte distribuci Linuxu

Doporučte distribuci Linuxu
« kdy: 22. 08. 2023, 10:10:47 »
Zdravím vespolek!

jelikož má cesta za vysněným povoláním pokračuje, rád bych vás tu požádal o doporučení vhodné distribuce Linuxu. Mé příbuzenstvo mohlo postrádat jeden starý notebook, takže mám prostor něco vlastního zničit.

Tohle jsem našel:
https://www.comptia.org/blog/linux-distributions-for-ethical-hacking-and-pen-testing

Rád bych, aby to sloužilo i jako výuka Linuxu a pro osobní použití. :)


Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 22. 08. 2023, 12:59:51 »
Ubuntu, případně xubuntu.
Nic jiného nemá imho smysl do začátku. Ta "doporučení" v článku nejsou pro někoho kdo s linuxem začíná.
Já bych doporučil: nainstalujte si to ubuntu (nebo xubuntu, pokud je to málo výkonné), začněte to naplno používat - zprovoznění sítě, wifi,  připojení na domácí NAS, internet, úpravy fotek, psaní dokumentů, maily, tisk, editace videa, programování...
Po té myslím zjistíte co to je linux a zda vám jeho specifický diskomfort nevadí.
Potom, za pár měsíců/let můžete třeba začít rozvíjet své představy a h4x0r$k3 vlhké sny přetvářet v realitu.
Gréta je nejlepší.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 22. 08. 2023, 14:49:18 »
Linux Mint XFCE. Což je vlastně Xubuntu. Jen trošku vymakanější.

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 22. 08. 2023, 16:11:37 »
Z pohľadu distra (systému) ako takého je to úplne jedno. Rozdiely sú len v pred-inštalovaných balíčkoch a konfigurácii.
Čo skôr môže zaujať pri výbere distra je subjekt za ním a podpora daného systému. Pre začiatočníkov Ubuntu je skvelé riešenie s podporou 5+5 rokov.

Inak než distro, radšej rieš ktoré DE (desktop environment, desktopové prostredie) ti bude vyhovovať. Mne vyhovuje najmä GNOME a Xfce, ale aj Mate je fajn ak chceš niečo viac "windows-like". KDE neodporúčam, obsahuje totiž veľa chýb / bugov a je trocha chaotickejší.

Na začiatku si môžeš na youtube pozrieť nejakú ukážku Linuxu s daným DE a vybrať si pár tých, ktoré sa ti páčia a potom si vyskúšať.

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 22. 08. 2023, 20:52:12 »
Nainstaluj si najprv nejake bezne distribucie na Virtualbox a porovnaj co ti bude vyhovovat.
Doporucujem Linux Mint - ak mas starsi ntb tak MATE alebo Xfce: https://linuxmint.com/download_all.php


k3dAR

  • *****
  • 2 932
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 23. 08. 2023, 01:49:02 »
kazdy ti doporuci neco jineho, nic idealniho pro vsechny neexistuje ;-)

ja doporucuju prostredi Xfce prostrednictvim Xubuntu (pouzivam) nebo Linux Mint Xfce...
narozdil od ostatnich co Xfce zminovali, ale nedoporucju jen na starsi HW, ale na jakejkoliv HW, to prostredi je podle me idealni kompromis mezi moznostma nastaveni/ovladani a vychazeni z klasickeho rozlozeni desktop prvku co mame desitky let, narozdil od Gnome a KDE zaroven ty desitky let jde v podstate o stejne prostredi, neproslo si radikalnima zmenama rozhrani...

no a do toho pak nainstalovat virt-manager coz je snadny spravce virtualnich stroju, kam si pak muzes testovat instalace (nebo i LiveISO/LiveUSB) vsech moznych distribuci ci desktop prostredi co te napadne :-)

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 23. 08. 2023, 09:32:02 »
Zalezi co na tom chces delat. Pokud spis uzivatelske programy (office, web, ...) tak Linux Mint. Pro vyvoj SW bych doporucil spis fedora, debian.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 23. 08. 2023, 09:42:52 »
Zdar, základ je vlastně jedno, vyber si co se ti líbí nebo splňuje tvoje požadavky. Debian, Mint, Ubuntu, Arch, Manjaro… nebo i Windows 10/11 a WLS, je to jedno.
Kali, Parrot, ReMnux apod. Je nejlepší mít ze začátku ve virtuálce!
Má to výhody:
  • Snapy - když se něco rozbije.
  • Izolace - když se něco rozbije.
Nevyhody:
  • Aspoň 8GB RAM a CPU výkon
  • Občas horší přístup k hardwaru
Pokud to chceš dát přímo na stroj, možnost to je, ale Kali i Parrot se občas rozsype, tak je s tím zbytečné drbání.

PS: Pokud bys chtěl nějaké zdroje na studium Etického hackingu, pošli zprávu přes PM.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 23. 08. 2023, 10:05:34 »
Má to fungovat? Fedora
Má to mít každý? Ubuntu
Chceš se to naučit? Arch

;-)

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2023, 11:53:57 »
Arch. Stejne az budes hledat tutorialy, budes to delat podle Arch dokumentace.

Ja osobne dosel k nazoru, ze nezalezi na tom, jak je system slozitej, ale na tom, jakou ma dokumentaci.

Ubuntu je - jak by rekl Linus - utter crap. To nainstaluj maximalne tak svoji babicce...

Bugsa

  • ***
  • 123
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2023, 12:32:18 »
Arch s instalátorem - https://endeavouros.com/

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 23. 08. 2023, 13:50:56 »
Arch s instalátorem - https://endeavouros.com/

A malým vlastním repem.

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 23. 08. 2023, 14:02:29 »
Nejlepší distro co jsem měl bylo Linux MX, založený na Debian Stable, což bylo druhé nej distro co jsem kdy měl. Všechny ostatní distra, a že jsem jich zkusil spoustu, byly problémové, vč. Ubuntu. S Debianem a MX jsem ale nikdy neměl žádný problém.

Ale od té doby co distro MacOS bych neměnil  8)
« Poslední změna: 23. 08. 2023, 14:04:34 od registrovany123 »

Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 23. 08. 2023, 19:16:20 »
Ahoj, moc děkuju za odpovědi! Vše jsem prošel a nakonec jsem se rozhodl nainstalovat Ubuntu a na něj Virtualbox. Postupně si tam vyzkouším Debian, Arch, Kali, Mint a Fedoru. A pak možná další. :)

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte distribuci Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 23. 08. 2023, 19:40:31 »
miesto virtualboxu odporučím virt-manager.... rýchlejší, lepší....