Vysoká škola pro pokročilého programátora

TDiblik

  • *
  • 4
  • (Programming && IT) enthusiast
    • Zobrazit profil
    • Osobní web
    • E-mail
Vysoká škola pro pokročilého programátora
« kdy: 27. 07. 2023, 02:08:02 »
Čauko,
vláken ohledně porovnání vysokých škol jsem tu našel opravdu hodně a začínat novou diskuzi ohledně toho, která škola je lepší úplně nedává smysl (a nejspíše by jako předešlé, nikam nevedla). Toto vlákno spíše slouží jako žádost o personalizovanou radu, jelikož opravdu nevím, co do budoucnosti. Aktuálně za měsíc začínám 4. ročník střední školy DELTY a posledních pár měsíců se mi honí hlavou kam dál.

Než budu pokračovat, je důležité, aby jste pochopili něco více o mě. Osobně bych doporučoval kouknout se a projet něco o mě, projekty na kterých jsem pracoval, moje pracovní zkušenosti, Github, nebo LinkedIn, kde se oficiálně prezentuji.

Písemné shrnutí je však následující:
Poslední +-4 roky non-stop programuju. Nějak kolem začátku kvarty na gymplu jsem začal s pythonem a od té doby jsem nad tím strávil snad každý den i noc. Oproti jiným jsem měl tu výhodu, možnost a privilegium, kterého si do dnes vážím, že se mne ujala firma VPSR, vzhledem k tomu že v ní pracoval můj taťka (jako správce IT) a měli pouze jednoho programátora, který byl zároveň jeden z vlastníků firmy (tudíž měl i jiné starosti než čistě programování :D). To znamenalo, že pokud měli nějakou věc co by se dala zautomatizovat, nebo program který potřebovali vytvořit, tak to dali mě. To mě nejen extrémně rychle posunulo v mých schopnostech programovat, ale vidět že moje programy reálně pomáhají lidem mě naplňovalo věnovat tomu ještě více času. To nakonec vyvršilo ve vedlejší pracovní poměr (při studiu střední školy!) od 15tých narozenin, který udržuji do dnes a velice si této příležitesti vážím.
Menší problém nastal v tom, že když jsem nastoupil na DELTU, tak jsem už dělal věci, které jsme se dosud ani neučili (např. správu Linux serverů máme až ve čtvrťáku). To znamená, že celé moje studium (technických předmětů) poslední 3 roky proběhlo se sluchátky na hlavě a vytvářením několika-měsíčních projektů za pár dní (doslova), vždy na plný počet bodů. Jediné předměty, které bych do dnešního data rád povznesl byly Databáze (s Ing. Monika Borkovcová, Ph.D.) a Sítě (s doc. Mgr. Josef Horálek, Ph.D.), které mi nejen něco dali, ale také ve mě zapálili touhu zajímat se o dané téma více ve svém volném čase. Naštěstí škola je zaměřená na IT, tudíž jsem čas nepromrhal a dělal jsem buď testíky nových technologií, pokračoval v projektech do práce, nebo dělal na svých projektech místo práce v hodině. Důležité podotknout že toto nevnímám jako selhání na straně školy, jelikož se předpokládá že na školu přijde žák bez předešlých znalostí. Ba naopak, tato škola je perfektní v tom, že pokud je někdo napřed, může se sám rozvíjet a do té doby dokud odevzdává práce, není problém když si dělá na svých věcech. Každopádně, vzhledem k tomu, že jsem 90% času dělal sám, tak jsem se taky musel naučit všechny části vývoje. Za celou dobu jsem vytvořil okolo 15ti+ firemních aplikací, které běží do dnes (většina z nich close-sourced, ale co jde tak publikuju buď source a nebo článek o tom jak to funguje), typu: Webové (čisté js-html-css, ale i react a např Svelte. BE záleží, ale většinou to píšu v C#, Go nebo TS), Desktopové (většinou winforms, ale na hobby projekty preferuji tauri/egui), Embedded (ať už komunikace s před-programovanými zařízeními, tak ale i arduino a aktuálně vytvářím svoje první vlastní desky v KiCadu), Mobilní, AI-powered (nic jsem netrénoval, jenom postahoval modely a spojil je dohromady), či for-fun scriptíky. Koho by zajímal můj ustálený tech-stack, může se kouknout na více info zde, ale v jednoduchosti, pokud je to něco low-level, nejspíš to udělám v Cčku. Pokud je to něco co je performance-heavy/cli toola/desktop, udělám to v Rustu. Pokud je to API, udělám to buď v C#, nebo v Golangu, záleží na velikosti projektu. Pokud je to FE, tak jestli je to statický, tak html-css-js stačí, pokud je to web aplikace, tak jestli je korporátní tak vezmu React, pokud je internal/hobby, vezmu Svelte.
Pointa, kterou se snažím udělat je to, že co se programování týče, tak jsem prozkoumal snad každý koutek (OOP, FP, Procedural, Algoritmy, Datové struktury, Linux kernel moduly, Haskell,...) a nemám problém s učením se nových či starých technologií, vytvářením projektů, zabezpečováním projektů, udržováním legacy kódu (nejstarší kód co jsem opravoval byl psán okolo roku 2005 a co jsem migroval okolo roku 2000) a celkově prostě chápu jak to všechno funguje a skoro kód se mi píše skoro samo a všechno to prostě dává smysl. Vlastně kromě compileru, nebo projektu psaného čistě v assembly si nedokážu vybavit co jsem ještě neprogramoval (ano, fixoval jsem i např Pascal projekt :D)?

Co dál?
No a teď se musím rozhodnout nad tím, kam se chci vydat. První krok bylo vyjasnit si co nechci dělat, co bych byl ochotný dělat a co bych chtěl dělat.

- vůbec mě nebaví:
   - AI a excel-style datová analýza
   - Tech support
   - QA testování
   - UML a byrokracie

- byl bych ochotný dělat:
   - Frontend UI => když přijde na frontend funkcionalitu, to mě baví, ale jakmile mám dělat cokoliv s UI, pomalu ale jistě zevnitř umírám, avšak jsem ochotný to dělat jako práci, nebo část projektu která se prostě musí udělat (nějak to holt přetrpím). Nejde o to že bych neměl znalost CSS, nebo nevěděl jak se něco dělá, ale prostě mě to nebaví (kupodivu designovat si to ve Figmě a rozvrhovat na papíře mi vůbec nevadí, avšak designer fakt nejsem).
   - Migrace starého softwaru do nové formy => toto mi jde docela rychle, jelikož jsem to dělal už několikrát a firmy to potřebují, ale prohrabávat se v starém softwaru a zjišťovat jak to funguje + jak to zmigrovat není úplně největší zábava.
   - Webové stránky ve WordPressu na zakázku. Vůbec mě to nebaví, ale docela dost lidí je schopný za něco takového zaplatit docela dost peněz.
   - Typické CRUD stránky. Všichni to známe, firma chce něco vytvořit, vyčíst, upravit, smazat. Někdo to vidí, někdo ne. Jedno a to samý dokolečka.

- chci dělat:
   - Backend
   - Management databáze
   - Server management
   - CLI tooly pro zjednodušení života ostatním lidem
   - Penetrační testování (+ tooly pro penetrační testy)
   - Low level development pro výrobce aut
   - Security research
   - Security code-audity firemních projektů (něco podobného dělám ve škole spolužákům na projektech a přijde mi to docela jako zábava. Preferuji to mnohem více oproti black-box penetračnímu testování)
   - Software s extrémně jednoduchým UI, který slouží na nějaký typ automatizace
   - Datová analýza na styl ip-atlasu, či deps-graphu
   - Programování neoficiálních cross-platform klientů pro Microsoft (či jiné) produkty (např teď dělám na ms-todo a potom se vrhnu na onedrive)
   - OSS Hardware produkty
   - vývoj a research virů

- přijde mi extrémně zajímavé, ale nevím co od toho očekávat:
   - vývoj softwaru pro nemocniční zařízení
   - vývoj a research hardware exploitů
   - vývoj a research win32 exploitů, linux kernel exploitů a MacOS exploitů

Úplně upřímně, bude to znít špatně, ale hodně přemýšlím nad tím že bych na vysokou prostě nešel, jelikož mám pocit že bych se z programování nic nepřiučil a poslední co chci je dalších 5 let sedět ve sluchátkách na technických hodinách. Speciálně jsem procházel programy ČVUT FIT - Softwarové inženýrství ;  ČVUT FIT - Webové inženýrství ; ČVUT FIT - Informační bezpečnost ; VUT FIT ; ČVUT FEL SIT ; ČVUT FEL KYR ; MUNI FI - Programování a vývoj aplikací ; MUNI FI - Kyberbezpečnost, ale žádný mě nezaujal (magisterské programy ujdou, ale ten bakalář je fakt nuda úplně všude). Opravdu jsem si jednotlivé programy otevřel a začal procházet předmět po předmětu, ale ty věci co se učí (min na bakalářce + půlka magistra +-) prostě už všechny znám. Hlavní problém je to že bych zase začínal jakoby od nuly(!!!), takže základy pythonu, základy C, a atd. To zní jako perfektní ztráta dalších 3-5 let :/. Na druhou stranu je vysoká zdarma (oproti Americe) a co se životních nákladů týče, tak bych, díky bohu, neměl mít problém je pokrýt. Bohužel je pořád pravda, že se lidé koukají na titul a mám za to že by mi do života mohlo uškodit ten papír z vysoký nemít. Proto mám teď dilema. Buď nikam nepůjdu a pošupajdím za rok do práce, nebo půjdu na nějakou extrémně jednoduchou/nudnou vysokou při které bych se mohl seberozvíjet a titul si udělat "vedle", no a nebo najdu nějakou která by mě mohla bavit a věnuju tomu všechen svůj čas. Můj hlavní problém spočívá v tom, že nechci znova začínat od nuly. Chápu že většina lidí tak začíná a chápu že to tak dává smysl, ale v mém ideálním (sobeckým) světě bych nastoupil na vysokou a rovnou by jsme jeli hardcore fungování počítače, assembly, vývoj virů, exploitace, embedded věci, pokročilý koncepty a atd, stejně jako například když přijdu na vysokou, tak se počítá s tím že umím matematiku na středoškolským levelu a na vysoké už se jedou extrémně pokročilý koncepty. Prostě něco proč tam člověk musí chodit a nemůže se to jen tak naučit sám z internetu. Na druhou stranu všechny ty věci co všechny programy (IT related) slibují naučit jsou koncepty, které využívá každý řádový programátor na denní bázi a je extrémně jednoduché se je naučit sám (v tomto porovnání jako něco jako ta středoškolská / základoškolská matika).

Jak to uzavřít?
Uf, pokud to někdo dočetl až jsem, za prvé děkuji, za druhé, celý text byla směs myšlenek, tudíž, by bylo dobré to nějak
smysluplně uzavřít, o což se pokusím v následujících otázkách. Pokud by jste měli cokoliv na co budete chtít zareagovat, budu víc než rád vést konverzaci!

Je nějaká vysoká škola kde se nezačíná "od nuly"?
Je možnost nějak "přeskočit" bakalářské obory a vrhnout se rovnou na magisterské? Např ČVUT FIT - Počítačová bezpečnost vypadá docela zajímavě.
Na základě požadavků, je nějaký obor, který Vás, jako čtenáře uhodil, že by mi padl jako vyšitý? Protože aktuálně se pohybuju někde mezi: Softwarové inženýrství, nebo Kyberbezpečnost, nebo Biotechnologie, což je poměrně daleko od sebe :/
Jsou moje předpoklady a požadavky vůbec reálné? Je možné že vzhledem k tomu že jsem na vysoké ještě nebyl, že ty obory vůbec nebudou tak lehké jak si představuji? (avšak snažil jsem se soudit na základě popisů oborů a courseware obsahů [pokud bylo možno])
Dává vůbec smysl jít v mém případ na programátorský obor/školu? Říkal jsem si jestli by nedávalo smysl jít na nějaký obor, který kombinuje programování + něco, ale nic moc mě nenapadá (kromě kyberbezpečnosti a biotechnologie)... Na druhou stranu, programování je něco co mě může dobře živit dalších X let bez toho aniž bych měl jakékoliv problémy....

FAQ:
Proč to řešit už teď? => Spoustu vysokých škol přijímá bez přijímacích zkoušek, pokud se dobře umístíte v nějakých z školou uznávaných soutěží. Co jsem si ale všiml je, že většina těchto soutěží začíná okolo Září/Října, tudíž bych chtěl už v tuto chvíli vědět kam dál, abych se mohl co nejvíce daných soutěží zúčastnit a potencionálně se úplně vyhnout SCIO testům / přijímacím zkouškám.
Co podle tebe znamená "jednoduchou" / "nudnou" vysokou školu => Pokaždé když napíšu jednoduchou / nudnou, myslím tím technické obory, které jsem si jistý že zvládnu levou zadní. Jsem si vědom toho, že tam jsou i jiné předměty, jako matematika, s kterou budu mít problém a budu se na ní muset učit. Aktuálně na tom nejsem z matematiky nejlíp, takže to je určitě něco co by mi jakákoliv vysoká dala.


Rád bych tento text zakončil tím, že není můj záměr znít nějakým způsobem povýšeně, nebo pohrdačně, tohle je můj subjektivní názor na věc vytvořen na základě objektivního shrnutí toho co jsem již vytvořil, co umím a co studijní programy slibují naučit.

Děkuji za předčtení a předem i za jakoukoliv odpověď! <3

(připojuju soubor s potvrzením že jsem to opravdu já, jelikož tento účet je extrémně mladý :D)
« Poslední změna: 27. 07. 2023, 09:55:08 od Petr Krčmář »


hmmmw

Re:Prosím o radu ohledně vysoké školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2023, 07:27:15 »
Tak po tomto textu si připadám jako větší nula, než jsem. Ale aspoň mě to zas nakoplo trochu na sobě máknout.

Ohledně VŠ souhlasím s tvou úvahou o zbytečnosti a učení se něčeho, co už znáš. A zárověň souhlasím, že titul není k zahození, už vzhledem k nějakému tomu postupu do nejodbornějších kruhů.

Tak mě napadá, nezvládl bys třeba toho bakaláře si napráskat do jednoho/dvou let, odchodit si přednášky, co tě zajímají, a ostatní projekty/úkoly jen formálně odevzdat.

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2023, 08:01:30 »
Podle mě je otázka jestli na VŠ chceš nebo nechceš. Na 99,9% na ní máš, je jenom otázka jestli dalších 5-6 let chceš chodit do školy a MUSET SE učit co tě zajímá/A HLAVNĚ CO TĚ NEZAJÍMÁ. Protože o to VŠ je, všechny zkoušky MUSÍŠ UDĚLAT a nemůžeš si vybírat. Co tě baví/nebaví je tudíž irelevantní. Spíš si promysli, jestli potřebuješ lehkou školu, která ti umožní mít více volného času a dělat co ty chceš/potřebuješ, nebo těžkou školu kde budeš mít mnohem méně času na to co chceš ty dělat. Pokud se rozhodneš na VŠ jít, tak zjistíš u diplomky že v oblasti programování ti VŠ prakticky nic nepřinesla protože to už umíš(po VŠ nejsi žádný expert na programování), to přichází hlavně programováním(známé jako prací v praxi). Na druhou stranu znalosti či titul z VŠ ti mohou(ALE NEMUSÍ) někdy v budoucnosti(nikdo neví jaká bude) třeba v něčem pomoci, nikdy nevíš kam tě život pošle. Nikdo nepoví jak bude svět vypadat za 20,30 let(možná přijde technokolaps, atomová válka, bude zrušena hotovost, 3D nemovitostí, neuronový internet, atd..). V životě potkáš schopné lidi s titulem ale i bez.

PS. důležitá informace : na konci každého semestru máš "prakticky maturitu". To množství učiva co se učíš na maturitu musíš zvládnout každý semestr pokaždé s jiných předmětů, které na sebe navazují/nenavazují.
« Poslední změna: 27. 07. 2023, 08:06:41 od technomaniak »

JaaSt

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #3 kdy: 27. 07. 2023, 08:06:49 »
Úplně upřímně, bude to znít špatně, ale hodně přemýšlím nad tím že bych na vysokou prostě nešel, jelikož mám pocit že bych se z programování nic nepřiučil a poslední co chci je dalších 5 let sedět ve sluchátkách na technických hodinách.

Kdysi dávno jsem byl v podobné situaci. Šel jsem na ČVUT, tak jsem začínal znova od nuly se vším co jsem už uměl kromě fyzikální chemie, nudil jsem se, snaha nějak přeskočit první dva roky nevyšla (ale moc jsem se ale nesnažil) a tak jsem zase po prvním semestru odešel a rovnou začal programovat v zaměstnání. Víceméně se mi stalo za víc než 25 let praxe jen jednou, že by někoho zajímalo, jakou mám školu. A to bylo, když jsem zkoušel výběrové řízení pro NASA, kde mě vyhodili hned v prvním kole pro nedostatečné vzdělání. Takže bych se rozmýšlel třeba i podle toho, že jsou oblasti, kde to bez školy nejde a nebo jen s velkým úsilím.

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #4 kdy: 27. 07. 2023, 08:24:45 »
Na druhou stranu je vysoká zdarma...
Tak to teda fakt neni ...  To ze neplatis skolny neznamena, ze to je zdarma. Pocitej tak s 1/2 prumernyho prijmu mesicne jako naklady. Pokud nebudes bydlet u teticky a po vecerech se prizivovat jako jeji dzigolo ;D.

Pokud nechces delat pro stat, titul nikoho nezajima. Na VS muzez navazat zajimavy kontakty, ale zaroven pocitej s tim, ze se tam setkas s vysokou koncentraci neschopnych idiotu (na strane vyucujiich). Pokud mas problem s tim, ucit se basnicky zpameti, tak budes mit problem se studiem. Ze tomu rozumis/umis nikoho nezajima.

To co zminujes ... (hardcore fungování počítače, assembly, vývoj virů, exploitace) ... bude zcela jiste zvladat cast studentu, ale nikoli vyucujicich.

Nase skolstvi je cely koncipovany tak, ze se vzdy zacina od nuly. Musi ... jako prumyslovak na felu sem tam musel merit to, co sem uz 100x delal na prumce, ale gymplaci to nikdy nevideli. Nesmeli by tam ty gymplaky poustet.

Pokud se nic nezmenilo, zapis si prazskou ekonomku, budes tam chodit na hodinu tydne, a zbytek casu muzes venovat svymu vzdelavani ... Jekoliz ekonomove nezvladaji ani 1+1, tak tu matiku tam das vpohode.


alex6bbc

  • *****
  • 1 626
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #5 kdy: 27. 07. 2023, 08:32:48 »
ted jsi praktik, na vysce k tomu muzes ziskat teoreticke podklady.

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2023, 08:37:07 »
Možná toto nechceš slyšet, ale co tahle využít jiných věcí co VŠ nabízí než jen titul?
Kdybych já byl ve tvé kůži a měl to ve tvém věku v hlavě takto srovnané, tak na bc jdu, zvládám s přehledem studium, maximálně využívám erasmů a vysokoškolského života. Když si to umíš zařídit a už jen podle toho jak se vyjadřuješ, umíš, tak si z VŠ můžeš udělat velmi levnou cestovku se spoustou zážitků, poznáním jiných kultur a známostí ve světě.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #7 kdy: 27. 07. 2023, 08:42:15 »
1. Potřebuješ titul nebo si to myslíš? Jdi na lehkou školu, ideálně v dálkové/kombinované formě studia, ať tam ztrácíš čas co nejvíc.

2. Chceš být formálním vzdělancem? Jdi místo toho na těžkou školu (MatFyz, Jaderka). Klidně i něco v jiném oboru, pokud Tě zajímá.

3. Chceš být prostě dobrý SW vývojář? Projdi odborné předměty, které na VŠ přinášejí relevantní teorii (nějaká vyšší matematika, asymptotická složitost atd.). Bojíš se, že budeš potřebovat titul? Goto 1.

CPU

  • *****
  • 812
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #8 kdy: 27. 07. 2023, 09:01:08 »
1. Potřebuješ titul ... Jdi na lehkou školu, ideálně v dálkové

3. Chceš být prostě dobrý SW vývojář? Projdi odborné předměty, které na VŠ přinášejí relevantní teorii

Přesně, udělej si managementovou VŠ, ať se moc nezapotíš a ostatní si cucni někde sám podle potřeby.

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #9 kdy: 27. 07. 2023, 09:11:58 »
Pokud se vážně zakousnete do low-level věcí a embedded vývoje, jako že mezi hardwarem a co se děje v kernelu, napadá mě jeden konkrétní potenciální zaměstnavatel, se kterým byste výhledově mohl mít společné zájmy: Sysgo (dělá pro ně už pár let Ruik). Ono by se ukázalo, jak moc Vás baví študovat specifika UEFI, nebo naopak specifika ne-X86 platforem, bojovat s řídkou dokumentací hardwaru, bugy apod :-) Pokud se týče konkrétně embedded vývoje pro automotive, tak pozor na to co si přejete, protože by se Vám to ještě mohlo splnit :-)

Jak už psali jiní, vejška pro Vás může znamenat spoustu učení/témat, která ještě neznáte, ale kvůli tomu ještě pro Vás nebudou nutně zábavná. Zejména v prvních ročnících mají vejšky docela široký záběr témat a jsou tam zaměstnané různé postavy. Co si pamatuju, na vejšce jsem nezápasil s potřebou pochopit cosi do hloubky, jako spíš s nedostatkem času, nacpat si všechno to povrchně odpřednášené seno do hlavy dostatečně rychle, abych udělal zkoušku a mohl to zase šťastně zapomenout. Jako člověku se hodí, mít i trochu přehled mimo svůj úzký obor, ale u některých předmětů jsem opravdu těžko hledal jiné odůvodnění té ztráty času, než byl zápich do indexu... Čas, čas čas. Aspoň v tomhle máme startovní čáru všichni zhruba stejnou.

Matiky se předem nebojte - jednak to není zrovna pavěda, druhak se může hodit, zejména pokud byste v rámci embedded zabrousil do "řízení procesů" (control theory). Stabilita zpětnovazebních smyček, filtrace signálů a tak. Na rozhraní s analogovou elektronikou a fyzikou. Vlastně ani tahle matika není úplně raketová věda - a nejlíp se to študuje, pokud si zároveň mácháte ruce po lokte v nějakých praktických problémech, které s tím souvisí, držíte v ruce kus živého hardwaru, který se nějak chová a snažíte se to chování tvarovat... což se Vám bohužel na přednesech a cvikách z matiky nejspíš nepřihodí :-)

Máte výhodu, že nemusíte na vojnu.

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #10 kdy: 27. 07. 2023, 09:13:10 »
Lahka vysoka skola je strata casu.

A na tej tazsej sa naucis, ze ked vies spravit funcy program este neznemaena, ze vies programovat.

hmmmw

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2023, 09:17:18 »
Pokud nechces delat pro stat, titul nikoho nezajima. Na VS muzez navazat zajimavy kontakty, ale zaroven pocitej s tim, ze se tam setkas s vysokou koncentraci neschopnych idiotu (na strane vyucujiich). Pokud mas problem s tim, ucit se basnicky zpameti, tak budes mit problem se studiem. Ze tomu rozumis/umis nikoho nezajima.

Je vidět, že jsi na žádnou VŠ nechodil, protože na normálních technických školách je důraz na pochopení. Požadavky na memorování byly naprosto výjimečné případy, které vycházely od učitelů, kteří byli těmi neschopnými idioty. Těch ovšem na dobré škole zas tak moc není.

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2023, 09:19:33 »
Neviem, ci nazor odo mna bude pre teba relevantny, kedze prakticky neprogramujem a som o dost starsi, ale ajtak prihodim.
Pre mna bola vysoka (v inom odbore mierne pribuznom IT) skor ako o realnych znalostiach viac o tom, ako komunikovat v time, riesit timove projekty, ako prezentovat vykonanu pracu. Ako spolupracovat s ludmi, ktorych nemas rad... Co s odstupom casu vnimam ako uzitocne skilly.
Kedze ale za sebou uz nieco odrobene mas, tak mozno toto ani nepotrebujes.
Co sa tyka znalosti, podla mna vysoku skor nepotrebujes a mal by si sa rovno ohliadnut po full time praci.
Ale mozno sa neobmedzovat na CR, ale pozriet nejake zahranicie so stipendijnymi programami. Ked si urobis VS v UK alebo Svajciarsku tak budes uplne inde co sa tyka skusenosti a zamestnatelnosti.

Re:Vysoká škola pro pokročilého programátora
« Odpověď #13 kdy: 27. 07. 2023, 09:57:46 »
Mne VS zpocatku taky zklamala (FI MU). Cekal jsem ze budu hlavne neco programovat. Nakonec to byla spis matematika. Ale nelituju, ty teoreticke zaklady nejsou k zahozeni a taky se naucis jeste lip se ucit. Objevi se nove obzory, dosud nevidene, treba teoreticke zaklady jazyku (muzes pak treba vyvijet kompilatory a interprety), streva OS a siti (udrzba jadra linuxu). A taky muzes zacit uvazovat o tom, ze jednou programovat nebudes a bude treba vest lidi, kteri to odprogramuji za tebe (ty uz remeslo programovani budes znat dobre a moc te toho neprekvapi).

Re:Vysoká školy pro pokročilého programátora
« Odpověď #14 kdy: 27. 07. 2023, 10:03:15 »
mám ročně desítky pohovorů (databáze, distribuované systémy a výpočty, výpočetní clustery, java backendy), rozdíl mezi samoukem a VŠ uchazečem je propastný ve prospěch VŠ. Málokdy potkám člověka bez VŠ, který by tušil jak věci fungují.

Najít člověka bez VŠ vzdělání, který by znal rozdíl mezi joiny u SQL, který by uměl vyhodnotit latency systému v čase (vlastně správně počítání percentilu a směrodatné odchylky bývá velký problém), který by dokázal popsat běžné komunikační protokoly a jejich vliv na bezpečnost, dostupnost, latency a propustnost, který by chápal rozdíl mezi heapou, stackem a různýma datovýma strukturama v javě je prostě problém. Přitom to jsou vesměs mid-senior role s praxí do 5 let.

VŠ ti dá možnost praxí a stáží, dostaneš se do prostředí a projektů, kam běžně nemáš šanci přičuchnout. To ti dá obrovské zkušenosti a výhodu. Stejně tak potkáš spousty lidí, vytvoříš si kontakty, i s jinými obory, které bys normálně nepotkal. To, že se tam učíš věci, které tě nezajímají a nepříjdou ti užitečné je vlastně plus, naučíš se vstřebávat i informace, které nechceš a naučíš se s nimi pracovat, dá ti context do ostatních oborů, v praxi nikdy nebudeš mít čas studovat věci okolo, vždy jsi zaměřen pouze na výsledek.

Na druhou stranu tě to na pár let zpomalí v budování kariéry, dá ti možnost dále růst, ale musíš to chtít, pokud ti stačí dělat frontend, wordpress a migrace, nejspíš ani VŠ nepotřebuješ, pokud ale chceš více řešit vnitřnosti OS, bezpečnost a optimalizace, bez VŠ se ti to bude dělat těžko.