Rozšířenost *BSD systémů

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #30 kdy: 27. 08. 2011, 14:51:35 »
To jsem myslel tak, ze si to malokdo umi predstavit, ze jde OpenBSD pouzit jako bezny desktop prave diky zakorenenym stereotypum. Jiste pokud mam porovnat snadnost pro bezneho uzivatele, ktereho nezajima co tam bezi jen kdyz to dela to co ma, tak ma mnohem vetsi sanci si sam rozchodit Ubuntu nebo PC-BSD nez OpenBSD. Ale to je vice o tom, ze ty posledne zminovane jsou "klikaci". Na OpenBSD by potreboval jen trochu casu a schopnost cist. Ale to uvazujeme v teoreticke rovine, ucetni, grafik nebo ja nevim kdo na to nema cas pokud zaroven neni i fanda (diky tomu je super audio server na OpenBSD). Neni na tom nic spatneho, treba to ucetnictvi taky nebudu kdovi jak lamat pres koleno, kdyz vim, ze vetsina jich je stejne jen pro Windows stanici, tak se da Windows stanice, ale infrastruktura uz takova pochopitelne byt nemusi.

V tom zviditelnovani mam jiny nazor, ale od toho jsou diskuze. Pro mne je dobre, ze je zde system, ktery nema zajem byt mainstream a mit velke pocty uzivatelu a na kvalite to je poznat.

O tech bankach jsem nezacal ja :-) Ale to je treba jako Facebook, na spoustu veci Linux, ale veskera data a dulezite veci jsou na Exodata od Oracle (to je sice Linux, ale i neni, protoze tam jsou pro spravu veci, ktere v Linuxu nejsou dostupne).

Ja myslim, ze ohledne Sun jsem rekl to same. Skvely HW a SW, ale hrozny marketing, spise az kontraproduktivni jako v pripade OpenSolaris a pokusu porovnavat ho s Ubuntu. I presto se to rozjidelo vsechno fajn i bez toho marketingu nebo jeho nepovedene formy, ale pak prisel Oracle a na komunitach to je videt az prilis. Sice vznikli nejake projekty odvozene z OpenSolaris, ale vicemene to je o tom cekat na drobky, ktere odhodi Oracle aby mohli sve projekty posunout zase o kus dale. Oracle potreboval jen nejaky spoustec pro svoji DB a HW. Cenove ze vseho vytvoril totalne nezajimavy produkt pro koncove uzivatele, SMB a i spoustu vetsich firem, ktere presli/prechazeji k IBM/HP/RedHat, protoze cenove to je uplne nekde jinde. Univerzitni nasazeni zaskrtili taky velmi uspesne.

security v me vete k OpenBSD patri, ale bylo to mysleno tak, ze security ani zdaleka neni to hlavni proc je tady OpenBSD, ale to clovek pozna az po par mesicich nebo spise letech v komunite. To ze OpenBSD je jen o security a ze to je to hlavni u nich vzniklo prave tou zaplavou nepresnych blogu, osobnich nazoru a radoby testu v ruznych mediich. Jiste, spousta security technologii vznikla v OpenBSD, kde byla i jako prvni nasazena a nasledne prenesena do dalsich systemu, ale to je jen dusledek uplne neceho jineho - vyvojoveho procesu, zamereni na kvalitu a poradne testovani, aktualni a kompletni dokumentace, pecliveho premysleni pred samotnym vyvojem, v podstate diktatorskem zpusobu rozhodovani atd. Kdyby to melo byt jako jinde s prekotnym vyvojem bez poradneho testovani, dokumentace, znovuobjevovani kola a pristupu - Vsak uzivatele jsou na chyby zvykli, tak zcela jiste tak uspesne nebude, byl by to jen dalsi system z mnoha podobnych.


Kit

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #31 kdy: 27. 08. 2011, 15:48:39 »
Kdysi jsem chtěl zkusit FreeBSD, ale měl jsem problémy s instalací české klávesnice. Prostě jsem to nenašel. Tenkrát mě to odradilo a od té doby jsem *BSD nezkusil. Vím, že je na těchto systémech čeština podporována, ale je jen velmi málo propagována. Už jen při sledování této diskuse vidím, že příznivci *BSD češtinu nepoužívají, protože ji zřejmě nepotřebují. I to může vyvolat klamný dojem, že *BSD jsou vhodné jen pro serverová použití.

Také jsem se zatím nikde nedočetl, jak je to s podporou Flash v prohlížečích, podporou 3D u různých grafických karet (co třeba ATI?), jak je to s podporou low-endových tiskáren, které mají uživatelé doma apod.

Na freebsd.cz třeba vidím, jak nadefinovat češtinu ISO-8859-2. Proč bych měl přecházet na Latin 2, když v současné době používám UTF-8?

Chápu, že o fungujících systémech se moc nemluví a nepíše, ale o *BSD je těch informací skutečně málo.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #32 kdy: 27. 08. 2011, 16:56:36 »
cestinu nepouzivam protoze se mi takto pise rychleji, beztak tam nadelam tunu gramatickejch chyb tak proc se budu jeste trapit s diakritikou? Na hodnote prispevku to neprida a nema to nic spolecneho tim, ze jsem priznivcem BSD. Flash mi na FreeBSD funguje dobre, i kdyz to byl celkem boj nez sem ho rozchodil. Jak jsem jiz zminil, na notasu co bezne pouzivam BSD nemam kvuli tomu ze nejsou ovladace na Intel HD co tam mam jinak jsem ani na ATI ani na NVIDIA nikdy problem nemel a co si pamatuji, tak nvidia dokonce oficialne i vydavala ovladace. Kdysi jsem mel problem s Canonkou tiskarnou ale treba s kodovanim klavesnice neni nejmensi problem.

to x:
S tim, ze ORACLE vytvoril nezajimavy produkt pro koncaky  nemuzu souhlasit. Vzdyt oni vlastne udelali pouze to, co tady ty hajis ohledne BSD architektury a to ze zredukovali pocet zakazniku s nesmyslnyma pozadavkama a venuji se na plno tomu co umeji nejlepe. Se spickovymi prostredky. Spolecnosti, ktere do toho investuji vedi proc to delaji a navic maji od Oracle kompletni support All-in-one, software i hardware.

Kit

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #33 kdy: 27. 08. 2011, 17:33:38 »
cestinu nepouzivam protoze se mi takto pise rychleji, beztak tam nadelam tunu gramatickejch chyb tak proc se budu jeste trapit s diakritikou? Na hodnote prispevku to neprida a nema to nic spolecneho tim, ze jsem priznivcem BSD.
Ano, to jsem psal, že češtinu zřejmě nepotřebuješ a to ti brát nechci. Jenže spousta uživatelů ji potřebuje a neví, že ji *BSD umí. Když jsem začínal s Linuxem, tak mi všichni tvrdili, že Linux češtinu nepotřebuje, proto ji nemá. Dnes ji podporuje lépe než Windows a podle toho, co jsem četl, i lépe než *BSD.

Flash mi na FreeBSD funguje dobre, i kdyz to byl celkem boj nez sem ho rozchodil. Jak jsem jiz zminil, na notasu co bezne pouzivam BSD nemam kvuli tomu ze nejsou ovladace na Intel HD co tam mam jinak jsem ani na ATI ani na NVIDIA nikdy problem nemel a co si pamatuji, tak nvidia dokonce oficialne i vydavala ovladace. Kdysi jsem mel problem s Canonkou tiskarnou ale treba s kodovanim klavesnice neni nejmensi problem.

Když mi prodejce od Canonu odpověděl, že Linux nepodporují, řekl jsem mu, že tedy půjdu k HP. V jiné diskusi jsem četl, že jiný uživatel má problém v Linuxu rozchodit 3D na ATI a proto jsem se zeptal, jestli to *BSD zvládá lépe. Flash se mi na FreeBSD rozběhnout nepodařilo, ale je to pár let a možná to už jde lépe.

Ani nevím, jak se v *BSD instalují aplikace, na freebsd.cz o tom nevidím zmínku. Je tam nějaký balíčkovací systém nebo se vše kompiluje ze zdrojáků?

lempl

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #34 kdy: 27. 08. 2011, 18:13:55 »
pardon uz som neak stratil prehlad kto co pisal tak  len tak skusim

ano ten zoznam rozdelenia BSD nie je uplne presny ,je skor urceny na rozoznanie rozdielov medzi jednotlivimi BSD (teda tak ich aspon vacsinou propaguju , ci uz na prednaskovych videach ci inde)
ano da sa z OpenBSD spravit kompletne osekany system pre embanded zariadenie alebo neaky nestandardny tablet ale bolo by treba viac usilia a vedomosti na rozchodenie nez na ktore bol openbsd podla tvorcov urceny/upraveny , takze pre uzivatela ktory sa ako tak zoznamil s openbsd by to bola dalsia vacsia vyzva
 pricom ina verzia BSD by to mohla mat ulahcene neakymi scriptami a teda na take zariadenia mohla byt viac usposobena
(to iste myslim plati o linux systeme, kludne sa da zobrat neaky arch ci gentoo alebo debian a osekat ho upravit ho a prekokpat aby slapal na zariadni 'z vesmiru' napr ale takato zmena by bola nesmierne komplikovana , asi ako tlacit kocku skrz kruhovy otvor, pricom kruhovy predmet by bol tiez k dispozicii)

k tej reklame , nevravim ze nech zaplatia velku reklamu v kazdej vacsej TV alebo billboardy nech za 2 dni to ma 2 miliardy uzivatelov , uplne IT neznalich ludi , ale nech to aspon niekoho , neakeho zaujemcu o tento system pritiahne , tak isto nie kazdy musi byt uceny kto zacina so systemom ( a to je ta 'pointa' ) vacsina napr narazi na BSD systemi nahodou a zacne sa o to zaujmat pritom predosle skusenosti z IT sveta moze mat len zbezne , casom sa moze v BSD zdokonalit a moze byt prinosom ,  moze neskor prispiet aj neakym programovanim
ale to ze kazdeho kto nema aspon advanced znalosti o IT odhanat metlou pretoze sa niekto boji ze by mu system "znoobovatel" nie je dobra vec , takymito vyjadreniami si odhanaju potencialnych uzivatelov a mozno aj prispievatelov do kodu ci testerov
ak maju dobru spravu a managovanie prispievania do source (co podla toho co som cital vraj maju) tak by sa nemali coho bat

napr PC-BSD alebo DesktopBSD sa mi zda ako dobry start pre potencialneho zaujemcu , no ako som pisal, informacii napr ako rozchodit flash (vo freebsd vraj cez neaky linux emulator, treba skusit pozriet handbook na ich stranke) alebo ako rozchodit pripojenie do windows-like domeny je dost malo
tak isto stranok je tiez o tomto systeme poskromnu

to Kit > nevidim sice do FreeBSD neak moc (skusal som to len na virtualboxe pod widlami  ;D ) ale co som pochopil tak maju 2 balickove systemi v jednom , mozes si to stiahnut ako port (tj binarne upravna verzia) alebo ako package a skompilujes si (source) to na pocitaci u seba (vsetko funguje cez neaky scriptovy system , presne som to nepochopil)


x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #35 kdy: 27. 08. 2011, 21:14:33 »
Kdysi jsem chtěl zkusit FreeBSD, ale měl jsem problémy s instalací české klávesnice. Prostě jsem to nenašel. Tenkrát mě to odradilo a od té doby jsem *BSD nezkusil. Vím, že je na těchto systémech čeština podporována, ale je jen velmi málo propagována. Už jen při sledování této diskuse vidím, že příznivci *BSD češtinu nepoužívají, protože ji zřejmě nepotřebují. I to může vyvolat klamný dojem, že *BSD jsou vhodné jen pro serverová použití.

Také jsem se zatím nikde nedočetl, jak je to s podporou Flash v prohlížečích, podporou 3D u různých grafických karet (co třeba ATI?), jak je to s podporou low-endových tiskáren, které mají uživatelé doma apod.

Na freebsd.cz třeba vidím, jak nadefinovat češtinu ISO-8859-2. Proč bych měl přecházet na Latin 2, když v současné době používám UTF-8?

Chápu, že o fungujících systémech se moc nemluví a nepíše, ale o *BSD je těch informací skutečně málo.

Cestina se pouziva stejne jako jinde a to pomoci 'setxkbmap cz'. A aplikace pokud umi UTF-8, tak proste je dokument UTF-8 (pouzivam na preklady) - firefox, ooffice, gedit, gvim a ja nevim co vsechno. Ale pravda, ze cestinu vyuziju tak mozna v peti procentech pripadu. Pri sprave serveru po celem svete, navic ruzne platformy to je otravne porad nekam prepinat a vsechno se dela EN. Neni to proto, ze bych nevedel, kde patri diakritika :-) Ale proste pri prepinani mezi klavesnicema pak delam vice chyb, kdyz jsou znaky na ruznych mistech.

Flash:
FreeBSD, NetBSD, DragonFlyBSD pres Linux emulaci - Adobe nevydava plugin pro BSD
OpenBSD to pry nekdo nejak rozjel, ale kvuli "kvalite" Flash se to neuznava a nikomu to v podstate nechybi. Jednak je tu HTML5, pak videa je mozne resit nekolika aplikacemi (dle vkusu uzivatele) a nebo gnash, ktery v aktualnich verzich je docela uspesny. Za ty leta jsem zjistil, ze obsah ve Flashi opravdu neni zajimavy z pohledu nejakeho vzdelanostniho prinosu a pokud je dobre video, tak na to zpusoby jsou. Samozrejme, ze tohle nemusi kazdemu vyhovovat/stacit, ale tak to proste je.

3D:
FreeBSD,  NetBSD, DragonFlyBSD uprimne nevim
OpenBSD je znamo tim, ze zadny blob nehrozi a tak maji vlastni implementaci 3D pro Intel/ATI, jde i VIA. Nvidia pres nv a ted se pracuje na KMS. Treba i Intel ohledne 3D rekl vyvojarum FreeBSD at se obrati na OpenBSD. Jinak vykonove to je stejne jako treba na Linuxu,  nekdy o par procent lepsi, nekdy horsi. Pokud je dokumentace, tak neni problem.

Low end tiskarny:
Asi FreeBSD je na tom lepe, mozna i NetBSD, ale obecne plati, ze pokud jde o opravdove PostScript tiskarny a ne jejich zoufale imitace, tak neni problem jak pres USB, tak paralelni port, cups samozrejme existuje, stejne tako jako moznost .ppd souboru. Opet plati, ze lacine kramy co neumi ani poradne USB/postscript/... tezko budou fungovat, i kdyz mozne to je. Ale nevim, jestli by mne to nejak potesilo pri tom kolik u takovych levnych zarizeni cloveka vyjde provoz prave proto, jak jsou vyrobeny. Jinak osobne jsem nikdy doma tiskarnu nemel, v dnesni dobe je to dle meho nazoru skoda papiru a pokud clovek neco potrebuje, tak je vzdy moznost jak to nekde vytisknout levneji a ekologicteji. Opet ale, v tom se muj nazor muze dost lisit od jinych. A jinak ve firmach velke sitove tiskarny samozrejme bez problemu, protoze jsou TCP/IP a umi PostScript.

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #36 kdy: 27. 08. 2011, 21:21:00 »

to x:
S tim, ze ORACLE vytvoril nezajimavy produkt pro koncaky  nemuzu souhlasit. Vzdyt oni vlastne udelali pouze to, co tady ty hajis ohledne BSD architektury a to ze zredukovali pocet zakazniku s nesmyslnyma pozadavkama a venuji se na plno tomu co umeji nejlepe. Se spickovymi prostredky. Spolecnosti, ktere do toho investuji vedi proc to delaji a navic maji od Oracle kompletni support All-in-one, software i hardware.

Tak to mozna zni v jejich PR, ale realita je uplne jina. Tohle je jen za system https://shop.oracle.com/pls/ostore/f?p=700:2:172276064926859::NO:RP,2:PROD_HIER_ID:6916016290451192110906&tz=2:00 jeste jsem nenarazil na nikoho kdo by to chtel a to ani mezi velkyma firmama, kde predtim byl Solaris pouzivan. Prechazeji nebo planuji prechod jinam. Jejich hlavnim ziskem jsou DB. Jeste odriznou firmy od Javy, to co bylo v Solarisu dobre, tak ti co to vytvorili uz jsou v podstate vsichni pryc v jinych firmach a jeste se dojizdi na to co predtim udelali.

Oracle zivi vladni zakazky v USA, banky a DB kde maji v podstate na techto trzich monopol, i takovy RBAC do Solaris 11 je vylepsovan za pomoci jejich rad a vylepseni (NSA a dalsi). Nerikam, ze Oracle nektere veci neumi, ale konkretne s vecma od Sun jsou jako slon v porcelanu.

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #37 kdy: 27. 08. 2011, 21:31:32 »
Ani nevím, jak se v *BSD instalují aplikace, na freebsd.cz o tom nevidím zmínku. Je tam nějaký balíčkovací systém nebo se vše kompiluje ze zdrojáků?

V podstate vsechny ty systemy vysli z jednoho puvodniho, ale dnes se jiz vyznamne lisi.

FreeBSD
Ma jak binarni balicky, tak i system portu a ten je z nejakeho duvodu uprednostovan pred binarnimi balicky. Neco na zpusob Gentoo. Nekdo tomu rika lepsi kontrola, ja tomu rikam ztrata casu. Od toho jsou tady vyvojari systemu aby balicky otestovali poradne a aby to podavalo maximalni mozny vykon. A v praxi opravdu nikdo nepozna, jestli treba Firefox startuje o 10% rychleji

DragonFlyBSD a NetBSD
Pouzivaji pkgsrc vznikly na NetBSD, ktery je portovany i na mnoho non-BSD systemu. Binarni balicky lze instalovat pomoci pkgin (napr.) coz je neco na zpusob yum/aptitude. Problem je, ze NetBSD sidli v USA a diky tamnim stupidnim zakonum na kdeco je spousta veci nemozno poskytovat jako binarni balicky a tak se musi kompilovat. Je tam spoustu baliku a diky rozsirenosti pkgsrc na ruzne platformy (nyni treba i SmartOS/Joyent a dalsi) je pomerne kvalitni testovani.

OpenBSD
Vlastni, i kdyz se nastroje jmenuji stejne pkg_add, pkg_info, pkg_delete atd. Vzhledem k tomu kolik toho pouzivam a s cim vsim pracuji, tak dle meho nejlepsi, ale to si clovek musi zkusit aby videl ten rozdil. System portu je take, ale pro nej jsou definovane jednoduche pravidla stejne jako pro kompilaci:

http://www.openbsd.org/faq/faq15.html#PkgVsPorts

a tohle je obecne velmi trefne pro bezne uzivatele ke kompilaci

http://www.openbsd.org/faq/faq15.html#Knobs


x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #38 kdy: 27. 08. 2011, 21:46:32 »

ano da sa z OpenBSD spravit kompletne osekany system pre embanded zariadenie alebo neaky nestandardny tablet ale bolo by treba viac usilia a vedomosti na rozchodenie nez na ktore bol openbsd podla tvorcov urceny/upraveny , takze pre uzivatela ktory sa ako tak zoznamil s openbsd by to bola dalsia vacsia vyzva
 pricom ina verzia BSD by to mohla mat ulahcene neakymi scriptami a teda na take zariadenia mohla byt viac usposobena
(to iste myslim plati o linux systeme, kludne sa da zobrat neaky arch ci gentoo alebo debian a osekat ho upravit ho a prekokpat aby slapal na zariadni 'z vesmiru' napr ale takato zmena by bola nesmierne komplikovana , asi ako tlacit kocku skrz kruhovy otvor, pricom kruhovy predmet by bol tiez k dispozicii)

 tak isto nie kazdy musi byt uceny kto zacina so systemom ( a to je ta 'pointa' ) vacsina napr narazi na BSD systemi nahodou a zacne sa o to zaujmat pritom predosle skusenosti z IT sveta moze mat len zbezne , casom sa moze v BSD zdokonalit a moze byt prinosom ,  moze neskor prispiet aj neakym programovanim
ale to ze kazdeho kto nema aspon advanced znalosti o IT odhanat metlou pretoze sa niekto boji ze by mu system "znoobovatel" nie je dobra vec , takymito vyjadreniami si odhanaju potencialnych uzivatelov a mozno aj prispievatelov do kodu ci testerov
ak maju dobru spravu a managovanie prispievania do source (co podla toho co som cital vraj maju) tak by sa nemali coho bat

napr PC-BSD alebo DesktopBSD sa mi zda ako dobry start pre potencialneho zaujemcu , no ako som pisal, informacii napr ako rozchodit flash (vo freebsd vraj cez neaky linux emulator, treba skusit pozriet handbook na ich stranke) alebo ako rozchodit pripojenie do windows-like domeny je dost malo
tak isto stranok je tiez o tomto systeme poskromnu

OpenBSD nebo NetBSD neni treba nejak osekavat na embedded zarizeni. Proste se nevyberou vsechny sety pri instalaci. OpenBSD staci k behu 16MB RAM, s minimalne modifikovanym jadrem 8MB RAM.

Do DragonFlyBSD prispivat jde pomerne snadno i pro novacky a zucastnuji se napr. i GSOC. Do OpenBSD je mozne prispivat take, ALE: jak ma vypadat kod pro to je man stranka a kdo posila nejake hnusne patche bez stylu, tak je na to upozornen, pokud se nepouci, tak jsou jeho patche ignorovany. Ne proto, ze by nebylo kam jit, stale se neco vylepsuje, ale proto, aby system nezacal pripominat sbirku hnoje ze vsech staji sveta. To se tyka patchu kodu, taktez je mozne pomahat s preklady nebo posilat patche na opravy man stranek nebo jine dokumentace a obecne ty jsou pro zacatecniky nejsnadnejsi. Clovek se se sytemem musi proste naucit jak funguje, aby ho chapal a az pak v nem muze neco menit. No a stat se vyvojarem OpenBSD? Tak to opravdu neni pro kdejakeho Frantu z ulice. To chce leta praxe a mit nejake uspechy meritelne a realne a ne neco na zpusob Hello world na nekolik zpusobu. Muze to znit nadrazene, ale tak to vubec prave neni, jde o kvalitu celeho systemu, ktery se pouziva na mnoha kritickych mistech a neni misto pro lidi co nejsou schopni odvadet kvalitni praci nebo maji nevhodne navyky z jinych systemu. Ono "nejsnadnejsi" cesta je najit bug v OpenBSD, vysvetlit ho a poslat na nej i opravu, ktera vec jeste nezhorsi ani nektere dalsi, odpovida stylu kodovani a bezpecnosti atd. Vzhledem k poctu bugu v db v porovnani s ostatnima systemama se da rict jen jedine: Hodne stesti :-)

Neni to nejaky Linux emulator, ale jedna se o binarni emulaci Linuxu, kdy se vyuziva prekladu jeho syscalls na syscalls BSD kernelu. Nezabira to zadnou zbytecnou RAM jako virtualizace a taky vykon je v podstate nativni a jde tak spoustet spousty aplikaci, ktere jinak pro BSD nejsou.

Koho by zajimalo, tak tady je mozne se dozvedet neco vice v "lidske" forme http://www.openbsd.org/papers/slack2k11-on_compat_linux.pdf
Co se tyce pripojeni do Domeny, tak samba, wins, nmbd je tady take, stejne jako NIS, YP a dalsi.

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #39 kdy: 27. 08. 2011, 22:38:05 »
FreeBSD
Ma jak binarni balicky, tak i system portu a ten je z nejakeho duvodu uprednostovan pred binarnimi balicky. [...] Nekdo tomu rika lepsi kontrola, ja tomu rikam ztrata casu.

Ztrata casu to prestava byt tehdy, kdy clovek chce volit, jak se soft preklada - napriklad potrebuju minimalistickou verzi foo s co nejmensim poctem zavislosti vs. chci co nejparadnejsi foo se vsim, co umi.  Ne vsude se to da resit systemem pluginu a nekdy je tech moznosti tolik, ze vytvaret samostatne baliky foo-withbar by bylo neprakticke.

Kompilace je uprednostnovana imho proto, ze binarni baliky jsou k dispozici jenom pro porty tak, jak byly v dobe release a potom pro -CURRENT a -STABLE (http://www.freebsd.org/doc/handbook/packages-using.html - sedej ramecek hned nahore). Takze pro release (napr. 8.2) nejsou aktualni baliky k dispozici.

Ale jinak v principu souhlasim, ze prekladani vseho je opruz a kdyby FreeBSD port management zdokonalilo (v ruznych ohledech), mohla by se prace s nim vyrazne vylepsit...

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #40 kdy: 27. 08. 2011, 23:05:25 »
Porad plati tohle http://www.openbsd.org/faq/faq15.html#Knobs
Chapu specialni pripady nebo licencni (JRE plugin) problemy. Pro nejpouzivanejsi moznosti jsou baliky udelane, nektere jsou dostupne jen pres porty, ale ty jsou prave rekneme pro to jedno procento. To se vlastne vztahuje i treba na ty minimalisticke verze. V dnesni dobe a velikostech RAM, disku a rychlosti CPU to nejak ztraci smysl. Jiste, kdyz si budu delat nejaky embedded server, tak se na to budu ohlizet, ale uprimne jak casto to nekdo z nas dela?

To je obecne problem nedostatku lidskych zdroju, ze pro release/stable jsou jen bezpecnostni aktualizace a to jeste ne vseho, ale jen toho nejpouzivanejsiho (aspon na OpenBSD). Na pkgsrc to resi tim, ze jednou za ctvrtleti jsou aktualizovane baliky. Tohle beru, ze u vsech BSD muze pro dost lidi byt vyznamna nevyhoda (tlaceni ke current a nebo nic).

Instalace a prave system portu je to co mne kdysi davno odradilo. Obcas zkousim FreeBSD nebo PC-BSD, ale nejak mne to porad ne a ne oslovit (u PC-BSD vylozene i alergie na KDE4 :D, ale PBI je dobry napad castecne). V tom smeru uz mne prijde mnohem prijatelnejsi NetBSD a DragonFlyBSD, ktere povazuji za zajimavou vetev zniklou z FreeBSD s velkou budoucnosti.

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #41 kdy: 27. 08. 2011, 23:17:26 »
Porad plati tohle http://www.openbsd.org/faq/faq15.html#Knobs
To jo, to se mi moc libilo a v principu s tou myslenkou souhlasim, ale jako politika to plati pro OpenBSD, pro FreeBSd ne.

To se vlastne vztahuje i treba na ty minimalisticke verze. V dnesni dobe a velikostech RAM, disku a rychlosti CPU to nejak ztraci smysl. Jiste, kdyz si budu delat nejaky embedded server, tak se na to budu ohlizet, ale uprimne jak casto to nekdo z nas dela?
Tam je jiny problem, ktery souvisi s celkovou koncepci package managementu ve FreeBSD, ktery by prave podle me docela zasluhoval trochu obcerstvit...

V kostce:
1. "security-only updaty" tak, jak jsou v jinych systemech (tj. backportovani oprav) prakticky neexistuje
2. zaplatovani chyb se dela v drtive vetsine pripadu proste nainstalovanim nove verze
3. nainstalovani nove verze muze zpusobit preinstalovani pulky systemu (kvuli zavislostem)

V takovem prostredi se pak (imho!) docela hodi instalovat balicky opravdu jenom s tema zavislostma, ktery potrebuju.
Pokud by se backportovaly opravy, tak je to samozrejme uplne jiny pribeh, ale pak jsme zase u te zakladni otazky plytvani lidskymi zdroji... (backportovani cehokoli je setsakramentsky narocne)

Na pkgsrc to resi tim, ze jednou za ctvrtleti jsou aktualizovane baliky.
Jak jsem psal o tom, ze by porty na FBSD potrebovali refresh, tak tohle by myslim byla jedna z nejrozumejsich veci - rolling updates mi prijdou fakt priserne. (ale to je vec nazoru, nehodlam nad tim flejmovat...)

V tom smeru uz mne prijde mnohem prijatelnejsi NetBSD a DragonFlyBSD, ktere povazuji za zajimavou vetev zniklou z FreeBSD s velkou budoucnosti.
S jinymi BSD nemam zkusenost. Uzivatelska zakladna je tak mala, ze jsem nemel odvahu...

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #42 kdy: 28. 08. 2011, 09:46:24 »
1) Jsou. Bohuzel ne pro vse, neni dostatek lidi, alespon v pripade OpenBSD. Nicmene vetsina lidi na release/stable prakticky pouziva jen samotny zakladni system, ktery ty aktualizace bezpecnostni ma a je v nem vse potrebne pro vetsinu server/net nasazeni.

2) To uz je tak i nejakou dobu na Linuxu a v produkci to dela docela problemy, kdyz uz nejsou jen patche na konkretni chybu, ale rovnou cely novy balik i s povysenym cislem verze. A tak velmi casto pro zmenu bezi servery v produkci uplne bez aktualizaci

3) S tim narazim na problemy u Linuxu i jinych BSD, u OpenBSD se mne to za ty roky jeste prave nestalo


Jinak obecne k tematu se objevil zajimavy thread http://mail-index.netbsd.org/netbsd-users/2011/08/22/msg008819.html .  Prvni odkaz vede na veci tykaji se FreeBSD, kde se obavaji upadku z duvodu ztraty minimalne dvou vyznamnych zakazniku a samotny thread na NetBSD mailing listu probira ruzne moznosti i z jejich pohledu a dalsich BSD, ale to je prave to co myslim, ze nebude fungovat, protoze to by pak byl jen dalsi Linux a ten uz tady je.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #43 kdy: 29. 08. 2011, 00:09:14 »
Zrovna testuju OpenBSD a nemuzu si dovolit pripad prozatimni postreh, ze dokumentace je oproti FreeBSD zalostne spatna. Docela sklamani vzhledem k faktu, ze to melo byt velikou prednostni BSD a jsem zvyklej ze vetsina podobnych projektu ma dokumentaci kvalitni a aktualni.

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #44 kdy: 29. 08. 2011, 08:06:44 »
Zrovna testuju OpenBSD a nemuzu si dovolit pripad prozatimni postreh, ze dokumentace je oproti FreeBSD zalostne spatna. Docela sklamani vzhledem k faktu, ze to melo byt velikou prednostni BSD a jsem zvyklej ze vetsina podobnych projektu ma dokumentaci kvalitni a aktualni.

Zalostne spatna????? Co na ni je spatne by mne vazne zajimalo. Za predpokladu, ze clovek zacne s FAQ a pak s man.