Rozšířenost *BSD systémů

BSD

Rozšířenost *BSD systémů
« kdy: 25. 08. 2011, 09:18:06 »
Je znamo, ze Linux pouziva cca 1% uzivatelu. Nikde jsem ale necetl o rozsirenosti *BSD systemu. Zkousel jsem trochu googlit, ale nenasel jsem prakticky nic relevantniho.

Zajima me tedy "kolik procent lidi pouziva *BSD systemy".
« Poslední změna: 29. 08. 2011, 12:21:44 od Petr Krčmář »

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #1 kdy: 25. 08. 2011, 10:41:56 »
Protoze lide co je pouzivaji se venuji praci diky tomu, ze jejich system funguje a nemusi tak resit grafy?

Pouziva se to proto co a jak kvalitne to umi a podporuje a ne kvuli tomu, kolik to ma procent na trhu. Na ty se zvysoka kasle. Diky tomu se nemusi delat ustupky v kvalite kdekomu kdo si rekne, ze to a to potrebuje, protoze jinak to nikdy nebude mit vetsi zastoupeni na trhu atp. Mozna tak FreeBSD to jeste nejak slabe resi, ale taky jsem to u nich moc  extra nevidel.

Tady je to i vtipne shrnuto http://www.youtube.com/watch?v=YzXLwhkBe80

smoofy

• 1 047
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 25. 08. 2011, 10:48:42 »
Je snad neco spatneho na tom, ze chce znat nekdo cisla? Jeste by to chtelo dodat, zda-li je mysleno uzivani na serverech routerech etc a nebo jako pracovni stanici. Ja napriklad BSD nepouzivam na svem pracovnim stroji, protoze nepodporuje moji grafiku. Jinak bych ho pouzival rad.

x

« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2011, 10:58:42 »
Jak konkretne treba Linuxu pomaha to jestli ma 1% nebo 0,5%? Nebo jeste lepe receno koho to zajima? Bezny uzivatel o Linuxu bud nevi vubec a nevi nic ani o Windows (ani s nima delat) a je mu to jedno co mu tam kdo placne pokud se s tim nauci a funguje to co chce. A firma, ktera se rozhoduje podle toho co ma kolik procent na trhu misto toho co to dela, tak te je lepsi se vyhybat obloukem.

Bud chce nekdo kvalitu, rozumi tomu a tak to pouziva a v tom pripade ho pak nezajima kolik to ma procent na trhu, ale to jestli to dela to co potrebuje. Kdyz to pripodobnim k letectvi, tak tohle taky nemelo v podstate zadne procenta na trhnu, ale nikdo to neresil, protoze to nebylo dulezite, zalezelo co to dela a jak https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/SR-71_Blackbird

Tady se jakes takes cislo najit da, ale to je jen v ramci BSD a hodnoty budou ted urcite trochu jine https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Comparison_of_BSD_operating_systems

x

« Odpověď #4 kdy: 25. 08. 2011, 11:04:06 »
Ten pruzkum byl pomerne slusny http://www.bsdcertification.org/downloads/pr_20051031_usage_survey_en_en.pdf , ale preci jen je z roku 2005. Od te doby se prvni dve mista asi urcite nezmenila, ale spekuluje se, ze Dfly je ted na 3. pozici a NetBSD se posunulo dolu, ale je to tezko overitelne bez dalsiho podobneho pruzkumu.

Pro zmenu tahle statistika je uplne k nicemu, protoze program pro ni je v PC-BSD a castecne FreeBSD, ale v ostatnich systemech neni vubec (jen pokud ho nekdo umyslne manualne nainstaluje) http://www.bsdstats.org/ Je to priklad statistiky varene z vody.

smoofy

• 1 047
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 25. 08. 2011, 11:13:15 »
Koho to zajima? Tak treba pisatele. Je uplne jedno z jakeho duvodu a nikdo po tobe nezada rozhodnuti, zda-li je ten duvod rozumny ci nikoliv. Nikde tady nevidim nic psano o tom, ze by tyhle cisla meli linuxu ci unix-like nebo open source sfere nejakym zpusobem pomahat. Takovouto otazku muze polozit uplne kdokoliv nezavisle na tom, zda BSD uziva ci planuje uzivat a nebo je cistej woknar.

x

« Odpověď #6 kdy: 25. 08. 2011, 11:23:26 »
Kdyby to pisatele zajimalo, tak to pri nejhorsim do 10 minut nasel pomoci vyhledavacu a vedel by tak, ze je to pod 1% a je to mene nez Linux. Kdyby se do toho ale zapocitalo i MacOS X, ktere je castecne BSD, budouci zarizeni od Cisco co budou na FreeBSD nebo zarizeni  od Juniper co jsou na FreeBSD, tak to cistlo bude hned jine  (nehlede na sitove zarizeni s NetBSD nebo  OpenBSD), ale nikdo to takto nezjistoval. A i kdyby zjistoval, tak to dopadne podobne jako u vetsiny pisalku moderni doby http://www.feyrer.de/NetBSD/bx/blosxom.cgi/nb_20110710_1640.html

Cele je to o tom jak se ta  statistika udela, kdo ji dela a proc. Cisla budou pokazde jine.  Kdyz  se na  to podivame z pohledu laptopu/workstation, tak Linux na tom bude lepe urcite, ale to souvisi i  s historii a kauzou USL vs BSDi.

smoofy

• 1 047
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 25. 08. 2011, 11:42:46 »
Ja ale stale nechapu, z jakeho duvodu se snazis oduvodnovat tazateluv dotaz a relevantnost techto statistik. Je vseobecne znamo, ze zadna statistika neni presna a pokud by se ve finale pocitali vsechny zarizeni, ktere ve skutecnosti funguji na linuxu vcetne soho routeru, mobilu, xboxu, playstationu a mikrovlnek tak to cislo asi taky bude jine. Proto je u te statistiky dulezite vzdycky uvest, kdo, jak a proc ji delal, aby si z toho kazdy mohl vyvodit patricne zavery. MacOS je MacOS, malokoho zajima ze je zalozen na BSD jadre, ve finale je to natolik specificky OS ze je potreba ho statisticky rozdelit uz jen napriklad diky tomu, ze je temer vetsinove vazan na specificky hardware (nikoliv naopak). Faktem je, ze BSD systemy se perfektne hodi do sitovych reseni jak sam zminujes a dle toho se i specifikuje jejich vyuziti. Par nadsencu je provozuje jako stanici ale je stale dosti limitovano hardwarem oproti tebou zminovanemu linuxu. Znam spoustu adminu co preferuji BSD systemy na serverech routerech ci firewallech a na svych strojich maji linux kvuli kompatibilite. Na druhou stranu znam i sitare co pouziva windows. To ze cisla budou pokazde jina je holt chyba mereni se kterou se musi pocitat.

x

« Odpověď #8 kdy: 25. 08. 2011, 11:54:35 »
Predpokladam, ze uz jsi nejakou dobu v oboru a tak musis vedet, ze takovehle statistiky jsou nesmyslne predrazene pohadky pro manazery a firmy jako Netcraft nebo IDC. A pokud o necem nemluvi ty dve, tak pro posahane korporace ten produkt pak jakoby neexistuje. A NIKDY to nema nic spolecneho s tim jak potrebny ten produkt pro firmu je a jak je kvalitni.

Na tohle si nestezuju, jsem  naopak rad, ze diky tomu je o BSD mensi  zajem a tvrdi to i dost vyvojaru. Aspon se nemusi prizpusobovat kolikrat nesmyslnym pozadavkum a mohou delat poradne svoji praci.

Navic jak uz jsem rekl, urcite statistiky jdou najit pres vyhledavac vcelku rychle a taky jsem rikal, ze zastoupeni Linux vs BSD hodne souvisi i s historii jednoho soudniho sporu.

Tazatel hlavne nevysvetlil proc ho to cislo zajima, protoze to by hodne veci ujasnilo. Urcite statistiky jdou najit pres vyhledavace bez psani dotazu.  A ne, nejde rict, ze mne po tom nemusi nic byt, protoze to cislo chce vedet z konkretniho duvodu. Kdyby slo ciste o nahodny zajem z nudy, tak to mozne je, ale to by pak nasel sam. Nenasel jen v  pripade lenosti a neschopnosti, coz budeme predpokladat, ze neni ten pripad. V drtive vetsine pripadu jsem se s podobnym dotazem setkal, kdyz se chtel nekdo pro neco rozhodnout a nemohl se rozhodnout sam a tak to delal stylem jit s davem coz casto neveden k ocekavanemu vysledku.

smoofy

• 1 047
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 25. 08. 2011, 12:16:17 »
Zvlastni uvaha. Pokud to potrebuje z nejakeho duvodu, tak je v poradku ze se pta, ale protoze nevisvetlil duvod, nezaslouzi si odpoved. Kdyby se ptal jenom tak, tak by se ptat nemel, protoze si to vlastne za par minut muze najit na netu a odpoved si taky nezaslouzi. No dava to smysl?

Ja tady preci vubec nepolemizuji nad tim, zda-li maji takoveto statistiky smysl fro firmu ci nikoliv a ani nezpochybnuji kvality BSD systemu, ba naopak. Je znamo ze kdysi i nadpolovicni vetsina serveru MS fungovala na BSD. Navic srovnavat linux a BSD mi prijde dosti nesikovne, nakolik fylosofie a urceni obou systemu je jine. Nekoukal jsem na tve odkazy ale nekde jsem se docetl, ze co se tyce samostatne rodiny BSD tak je v soucasne dobe nejpouzivanejsi PC BSD, z dle meho nazoru pomerne jasneho duvodu. Orientace na koncaka, jednoduche nastaveni, GUI etc. Nebudeme  tady resit to, zda je mozne takto vyladit a nastavit napr Open, ci Free BSD. Faktem zustava, ze takhle je to snazsi a pohodlnejsi a tudiz pro mnoho uzivatelu pristupnejsi. Linux ani BSD neni operacnim systemem pro masy. Je to spise presvedceni a variabilita co k nemu ITaky tahne. Pocit sili, konfigurovatelnosti, transparentnosti. Ja se v zivote setkaval se skeptickymi nazory na BSD a Solaris jenom proto, ze s nimi nikdo neumel pracovat. Systemy se ve vetsine firem vybiraji dle rovnice co kdo umi a nikoliv co by bylo nejlepsi-nejefektivnejsi a rozsireni BSD je opravdu spise u lidi co se v oboru nejaky ten cas pohybuji a neco malo uz o tom vedi. Nejvetsi problem dle meho nazoru je ve vzdelani a to specificky ve vzdelani IT odborniku at uz stredoskolskem ci na VS. Dle meho nazoru, az na vyjimky, neni celkove unix-like sfere venovana dostatecna podpora a cas, aby se vychovavali opravdovi ITaci a ne posunovaci ikonek. Cest vyjimkam samozrejme. Je to logicky dano rozsirenosti widli a take nemalym sponsoringem microsoftu, ktery muzete uz dnes najit temer na kazde skole vcetna tech zakladnich. BSD projekty nemaji penize ani na UNIX licenci natoz aby nekomu cpali prachy za to, ze je pouziva. Znovu se vracime k tomu, ze je bude tedy pouzivat jen clovek, co vi co a proc to dela.

x

« Odpověď #10 kdy: 25. 08. 2011, 12:51:51 »
Smysl to dava, informaci je  uz i tak prilis a  kazda zbytecna navic (thread na foru, cokoliv...) co uz bylo nescetnekrat reseno jinde jen k tomu plevelu pridava dalsi. A ptat se jen tak bezduvodne je neco na zpusob: Ja - Kolik je hodin prosim vas? On - 12 Ja -  Diky, ale to ja jen tak, ve skutecnosti to vedet nepotrebuju  :-)

S druhou casti se  naprosto ztotoznuji. Jen male doplneni pokud se jedna o Unix licenci. Jestli je  myslena ta od Open group, tak to je zarny priklad tzv. lesteneho prdu. Uz v historii se u kazalo, ze ten zazrak chtel malokdo a vetsina sahala po BSD. To se  jim nelibilo, tak zacal soud, ktery prohrali a BSD vyhralo. Mezitim se  ale dost lidem nechtelo cekat jak to dopadne a preslo na Linux, ktery tyhle "licencovane" pomerne rychle v mnoha oblastech dohnal (v  nekterych mu to jeste chybi). Az  na MacOS X by se chtelo rict, ze to jsou zastupci dinosauru.

BSD

« Odpověď #11 kdy: 25. 08. 2011, 14:02:26 »
Na svem notebooku pokuzivam FreeBSD. Puvodne jsem chtel OpenBSD, ale to se mi nepodarilo rozchodit (padal mi system kvuli ovladaci graficke karty, velice spatne fungovala wifi, ...) a vzhledem k tomu, ze tento notebook pouzivam k praci a potreboval jsem jej, po dvou dnech boje jsem to vzdal a nainstaloval FreeBSD. Ve FreeBSD nemam roblem s grafikou, ani s wifi.
Drive jsem pouzival Linux, ale posledni dobou mam pocit, ze se zacina orientovat na bezne uzivatele a zacina pro me ztracet kouzlo. Treba Ubuntu je uplne v pytli. Pouzitelnych distribuci ubyva, pouzitelne mi pripadaji snad uz jen Gentoo, Arch nebo LFS.

Co se tyce uziti *BSD v praxi ... zajima me statistika z pohledu pracovnich stanic/notebooku. Vim, ze je uziti *BSD mnohem mensi nez Linuxu.

lempl

« Odpověď #12 kdy: 25. 08. 2011, 19:26:21 »
podla mojho nazoru co sa tyka pouzivania BSD systemov na desktop/workstation vyuzitie ( tj aj notebooky a pod) je velmi mala , mozno aj na neakych 0,3% , ako tu uz predomnou pisali kazda statistika je nepresna a bere statisticke udaje z roznych uhlov napr na www.distrowatch.com je tiez statistika ale ta bude skor pre desktop pouzivatelov

co sa tyka BSD na servroch, tam uz tiez nie je najpouzivanejsi , myslim si ze vacsina sa starsich servrov (zeleza) zbavuje a nasadzuje novy HW ale uz s neakou z linux distribucii pre servre (napr. Yahoo tiez dlhoroka ikona BSD ktorou sa chvalili vraj posledne servre s BSD zamenila za RedHat , a stala sa clenom Linux Foundation)

myslim ze problem a pricina ubudajuceho zaujmu ci pouzivanosti BSD (a mozno aj linux distribucii) je z casti slaba podpora novych technologii
 je to mozno aj tym ze nove technologie prichadzaju velmi rychlo a nestihaju sa pre ne vytvarat ovladace ci iny software, vsetko dostatocne odladit a zabezpecit

tvrdenie "cim menej tym lepsie" mi nepride spravne, ak chcu tvorcovia z toho hobby projekt tak fajn ale nech to potom nepropaguju ako plnohodnotny OS pretoze na takom systeme sa operovat neda
ak bude mat mensiu a mensiu pouzivanost nebude (myslim) dobre kedze to bude malo kto pouzivat bude mensie mnozstvo uzivatelov co najdu chyby , tak isto nebude zaujem zo strany programatorov na dany system programovat kedze bude malo uzivatelov atd atd

reklama predava a to je jedno ci to je neaky proprietarny produkt/software alebo neaky FOSS , a reklama je aj to co ludia viac pouzivaju a vacsine je jedno ci ten produkt/software je bombasticky a riesi vsetky mozne problemy pokial ho nikto nepouziva
VHS vs BETAMX , BR-Disc vs HD-DVD, google wave vs ..... atd atd

k tomu ze Mac OS vzdy niekto priraduje k BSD je uz myslim uplne milne , mozno to platilo na zaciatku a to tiez iba na user space , kernel (vraj) pouzival uplne iny (niekde uvadzaju Mach), ale podstatne je ze od tej doby sa Mac OS urcite drasticky zmenil (kedze ide o uzavrety OS tazko sa to da asi overit)  pridavat ho k uspechom BSD uz mi pride ako drzanie sa prastarej pravdy ktora uz nie je pravdiva ale pre dobry pocit a presvedcenie ju stale tvrdit , sirit a drzat sa jej , mi nepride dobre ani ako reklama

zem (uz) nie je plocha

Leinad

« Odpověď #13 kdy: 25. 08. 2011, 22:14:26 »
Jako odpověď by mohl posloužit http://distrowatch.com . Nebude to sice úplně přesné, ale orientačně pro představu, kolik lidí používá BSD ve srovnání s Linuxem na desktopech/laptopech by to stačit mohlo.

Jim Iwo

« Odpověď #14 kdy: 26. 08. 2011, 00:54:59 »
Kdyby se do toho ale zapocitalo i MacOS X, ktere je castecne BSD, budouci zarizeni od Cisco co budou na FreeBSD nebo zarizeni  od Juniper co jsou na FreeBSD, tak to cistlo bude hned jine

Jeste prihodme: firewally (Nokia IPSO, Kernun), loadbalancery (stare F5 BigIP).
Na druhou stranu ovsem Checkpoint SPLAT je Linux a nove F5 jsou take Linux-based.