Rozšířenost *BSD systémů

boban

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #15 kdy: 26. 08. 2011, 07:33:34 »
Třeba bude jednou obsaženo ve sčítání lidí obsaženo i jaký používáte OS, kolik RAM a jestli máte myš napravo, nalevo nebo obojí :))


x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #16 kdy: 26. 08. 2011, 15:47:51 »
podla mojho nazoru co sa tyka pouzivania BSD systemov na desktop/workstation vyuzitie ( tj aj notebooky a pod) je velmi mala , mozno aj na neakych 0,3% , ako tu uz predomnou pisali kazda statistika je nepresna a bere statisticke udaje z roznych uhlov napr na www.distrowatch.com je tiez statistika ale ta bude skor pre desktop pouzivatelov

co sa tyka BSD na servroch, tam uz tiez nie je najpouzivanejsi , myslim si ze vacsina sa starsich servrov (zeleza) zbavuje a nasadzuje novy HW ale uz s neakou z linux distribucii pre servre (napr. Yahoo tiez dlhoroka ikona BSD ktorou sa chvalili vraj posledne servre s BSD zamenila za RedHat , a stala sa clenom Linux Foundation)

myslim ze problem a pricina ubudajuceho zaujmu ci pouzivanosti BSD (a mozno aj linux distribucii) je z casti slaba podpora novych technologii
 je to mozno aj tym ze nove technologie prichadzaju velmi rychlo a nestihaju sa pre ne vytvarat ovladace ci iny software, vsetko dostatocne odladit a zabezpecit

tvrdenie "cim menej tym lepsie" mi nepride spravne, ak chcu tvorcovia z toho hobby projekt tak fajn ale nech to potom nepropaguju ako plnohodnotny OS pretoze na takom systeme sa operovat neda
ak bude mat mensiu a mensiu pouzivanost nebude (myslim) dobre kedze to bude malo kto pouzivat bude mensie mnozstvo uzivatelov co najdu chyby , tak isto nebude zaujem zo strany programatorov na dany system programovat kedze bude malo uzivatelov atd atd

reklama predava a to je jedno ci to je neaky proprietarny produkt/software alebo neaky FOSS , a reklama je aj to co ludia viac pouzivaju a vacsine je jedno ci ten produkt/software je bombasticky a riesi vsetky mozne problemy pokial ho nikto nepouziva
VHS vs BETAMX , BR-Disc vs HD-DVD, google wave vs ..... atd atd

k tomu ze Mac OS vzdy niekto priraduje k BSD je uz myslim uplne milne , mozno to platilo na zaciatku a to tiez iba na user space , kernel (vraj) pouzival uplne iny (niekde uvadzaju Mach), ale podstatne je ze od tej doby sa Mac OS urcite drasticky zmenil (kedze ide o uzavrety OS tazko sa to da asi overit)  pridavat ho k uspechom BSD uz mi pride ako drzanie sa prastarej pravdy ktora uz nie je pravdiva ale pre dobry pocit a presvedcenie ju stale tvrdit , sirit a drzat sa jej , mi nepride dobre ani ako reklama

zem (uz) nie je plocha


Treba v takovem HP-UX je toho rekneme "cim mene tim, lepe" a plati. Ono ze v necem je nacpane kdeco co nekdy nekoho za poslednich 40 let napadlo neznamena, ze to je dobre ;-)


add reklama
jeste jsem nevidel kvalitni vyrobek z reklamy. Uz principu to ani nejde. Reklama je tady od toho vnutit cloveku neco co ve skutecnosti nepotrebuje, za co nejdrazsi cenu, ale za co nejnizsi naklady. Jiste, spouste lidi to staci a nektere reklamy jsou i vtipne, ale ja dam prednost treba posteli vyrobene truhlarem o kterem nikdo nevi, ale za to je to postel na porad a z poradneho dreva. (paradoxne to clovek ve vysledku stoji mene nez co par let kupovat novou postel)

MacOS je pul na pul BSD a Mach a na tom se porad nijak moc nezmenilo. A poznat to jde, kdyz si k tomu clovek sedne, pusti terminal a chvili se v tom hrabe.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #17 kdy: 26. 08. 2011, 16:41:37 »
Jenze HP-UX je komercni, proprietarni a vyhradne serverovy projekt a to je dost rozdil, protoze malokdo se bude tuhle vec snazit narvat na desktop. Navic se muze specializovat pouze na platformy na ktere to je potreba a nemusi resit kompatibilitu s x dalsima platformama. To neni dobre prirovnani.
Naopak treba solaris, vseobecne uznavany jako jeden z nejlepsich unixu byl migrovan na x platforem a dal se uzivat i jako desktop. Vyvojove centrum solarisu vlastne pohrbilo SUN Microsystems a to predevsim kvuli velice spatnemu (skoro nulovemu) marketingu. A ted se dostavame k te reklame. Reklama je jednoznacne nejdulezitejsi casti produktu. Muzes mit nejgenialnejsi produkt na svete, ale bez reklamy ho proste neprodas. Microsoft je toho zarnim prikladem. Ani zdaleka tu neni kvuli tomu, aby vnutila cloveku co nepotrebuje za co nejvice penez jak tu pises, protoze potom by za ni spolecnosti nevyhazovaly miliony rocne. Reklama je pro to, aby upoutala zakaznika, upozornila na produkt a aby si produkt clovek zapamatoval. Jako spolecnost se prezentujete svetu reklamou a rikate tim: "Haloo!! My jsme tady.", stejne jako ten tvuj truhlar bude mit alespon na dverich napsano "Truhlarstvi", aby si ty, az si tu postel pujdes koupit, vedel ze mas jit preave tam, a nemusel jit od domu k domu a ptat se, jestli nahodou nevyrabeji postele na cely zivot. Rozdil je pouze ve velikost zasazene skupiny a ucinnosti reklamy. Jak by si se o tom tvem truhlari, co vyradi bezchybne postele, jinak dozvedel? Referencemi od znamych? I to je totiz druh reklamy. Spousta spolecnosti dokonce investuji do reklamy zamerene na zjevne spatnou cilovou skupinu. Perfektnim prikladem jsou treba casopisy MAXIM, Esquire apod. a spolecnosti v techto casopisech inzerujici typu Omega, Jaguar, Aston Martin etc. jejihz produkty si bezny ctenar podobnejch casopisu nemuze dovolit. K cemu potom takova reklama je? Je to zviditelneni spolecnosti ve svete. Spolecnost tim ukazuje ze na to ma, vyhazovat penize za nic a uzivatele reklamy na oplatku vytvareji pozadi potrebne k prodeji jejich produktu, protoze lidi se radi bavi o vecech ktere si nemohou dovolit, a ti kterym se to postesti a nabydou nejake ty penize potom zase dela radost, ze mohou mit neco, o cem ostatni jen sni a povidaji si. Microsoft tento fanatismus pestuje v lidech uz od mala sponsoringem skol. Koupime vam par pocitacu, dame vam tam nas software, vy se s nim naucite a az vyrostete, budete kupovat nase produkty pro bezne uzivani a potrebu. Pokud bude 19 let ve skole pracovat v MS Office, nebude se vam chtit potom prejit na OO a stejne je to s windows - unix-like. K unix-like budou mit vzdycky blizko ITaci a nadsenci kteri vedi co a jak si pripadne opravit, upravit atp. Na druhou stranu beznej uzivatel potrebuje s pocitacem pracovat, psat na nem referat, diplomku, vyhledavat informace, tridit a sdilet fotky a ne kompilovat jadro, hledat baliky a kontrolovat zavislosti. Bezny koncak proste neoceni ty vyhody, ktere lakaji a drzi IT obec u u-l je mu to sumak. V tomhle s lemplem absolutne souhlasim a ma v tom obrovskej recht. Spousta technologii totiz padla na spatnem marketinku nebo nabubrelosti spolecnost (Sony by temhle mohli sefovat).

lempl

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #18 kdy: 26. 08. 2011, 22:30:12 »
smoofy > dakujem , aspon niekto docital ten moj ukecane-dlhy post dokonca :D

X > asi si ma zle pochopil (nedocital cely post) , reklamou som nemyslel typicku TV reklamu ci spot , ale informovanie o produkte a jeho kvalite " TU SME ! EXISTUJEME !" a su rozne druhy 'reklamy'
napr verbalnu reklamu kde ti niekto odporuci produkt ktory skusil a testoval a je s nim spokojny , alebo naopak ta varuje pred problemovymi produktami atd
alebo sa s nim stretnes na vystave , prednaske , na internete (v chate, v neakych spravach , v ad sense)

naopak ak nie je aka kolvek informacia o produkte, ako sa da potom taky produkt naist ci uz cez vyhladavac alebo pytanim sa znamich ?
predpokladam ze o haiku sa tiez malo vie lebo sa o nom malo pise/hovori/prezentuje
taky BeOS vraj bol velmi kvalitny operacny system ale tiez ho malo kto pouzival, OS2/warp , AmigaOS atd atd, bez informacii o nich , bez toho aby sa o nich pislo / hovorilo jednoducho zapadli a pritom kazdy z tych os mal urcite prednosti ci napady ktore by urcite vela uzivatelov ocenila

co som si ja osobne vsimol tak o BSD nie je skoro ziadny poriadny informacny portal kde by sa preberali denne/caste informacie o zmenach o vyvoji novych programov/aplikacii/ovladacov/kernelu atd
aspon nie tak ako casto sa pise o linuxe ci windowse a nie tak verejne , prehladavat vsetky mailing listy ci sa nieco nezmenilo ci registrovat sa niekam mi nepride efektivne

informacnych webov o BSD bolo kedysi viacero ked bol oblubeny na servroch ale teraz uz vacsina webov je nefunkcna /neaktualna
tak isto ak neaky zaciatocnik co skusa BSD hlada neaku radu ako vyriesit jeho (mozno pre niekoho banalny) problem tak je dokonca odkazany na stranky o linuxe (v niektorych forach odkazuju napr na ARCH linux wiki, pride mi to ako zla reklama pre BSD, sice to problem vyriesi ale naco sa teda zaoberat systemom BSD ked mozem pouzit linux a mam istejsiu 'podporu' ?)

dalsi vec co sa mi osobne nepaci na BSD systemoch je postupna roztriestenost , okrem freebsd, openbsd, netbsd, dragonflybsd vsimam vseliake klony a distra sice vraj este stale maju spolocne 'repozitare' ale nepride mi to ako dobre riesenie (pri linuxe to tiez berem ako zlu reklamu , dava dojem nerozhodnosti , nejednotnost az chaosu) pritom by stacilo jeden system s moznostou upravy podla svojich predstav s urcitymi vecami spolocnymi a klonmi pre rozne architektury (napr spolocne repozitare alebo naopak decentralizovane len s neakym zoznamom a meta datami, neverim ze take nieco sa neda)

user friendly pristup je myslim dobra (mozno aj ako hlavna) vec a mala by sa brat do uvahy ALE ROZUMNE !
viem ze admin ma ine priority ako bezny uzivatel ale , tak isto predpokladam ze admin tiez nema chut riesit dependencies ci iny bug v novom update prave v dobe ked potrebuje riesit iny dolezitejsi problem, vsimam si ze vacsinu 'power userov' podobny sposob prace s pocitacom casom omrzi a prejdu radsej na jednoduchsie ovladanie alebo na uplne iny system (napr windows ci mac osx)
hardcoristi co tvrdia ak ma nieco ikonky a viac ako 16 farieb a pouziva sa pri tom mys ci nieco podobne, tak to je shit a bez konzole to nema zmysel
tych to tiez casom prejde , pripadne im dojde ze zakazdym pisat do konzoly neaky prikaz len koli banalnej veci ktora sa v grafickom prostredi da spravit jednodychym pohybom ruky a kliknutim je mrhanie casom
pochybujem ze svoj mobilny telefon dvihaju vytukavanim prikazu "pick_up call" cez 12tlacitkovu klavesnicu na telefone
alebo ovladaju svoje auto cez klavesnicu vytukavanim prikazov "turn left"  "turn right" "accelerate" a pod

skratka preco (vacsinou) ITznali uzivatelia ci uz linuxu alebo inych unix like systemov tvrdia ze robit veci komplikovane je ten najlepsi sposob ? ano kontrolu vo forme moznosti prepnut do konzoly a nieco obcas nastavit ci skontrolovat chapem , ale brat konzolu ako jedinu dolezitu vec a GUI zavrhnut uplne je ako snazit sa vracat do minulosti kde ludia v jaskyni mlatili kamenom o kamen aby vyrobili ohen

tiez vsimam ze vacsinou popisovanych problemov trpi skoro kazdy free open source projekt

k solarisu neviem ako daleko su ale illumos je vraj free open source komunitou upravena a udrziavana varianta ci inym sposobom pozmenena

lempl

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #19 kdy: 26. 08. 2011, 22:34:43 »
sakra dalsi ukecany post :x

hlavne treba BSD propagovat , hovorit o nom , pisat o nom , robit seminare , prednasky , skolenia
neakym sposobom ho propagovat , dostat do povedomia "TU JE ! EXISTUJE AJ TAKATO ALTERNATIVA !"

p.s.:pardon za hrubky a predosli strasne ukecany post


Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #20 kdy: 26. 08. 2011, 23:59:44 »
trocha som to tu cital... moc sa nezapajam do takychto veci ale OK.. teraz spravim vynimku (bude to len moj osobny nazor a bude dost dlhy....)

K tym veciam ohladom malej reklamy a podobne... Je pravda, ze napr. Haiku ma dost malu reklamu a pozna ho malo ludi resp. velmy malo ludi. Skusil si sa zamysliet nad tym, ze napriklad veci ako OpenBSD sa De Facto ani nesnazia o neaku popularizaciu, nepotrebuju ju, nejde im to to pritiahnut k sebe neakeho BFU. Clovek ktory robi napr. do linuxu ale urcite vie ze existuje neake OpenBSD a ked bude mat zaujem sa nieco nove naucit tak si uz aj sam zisti co je to, na co je to dobre a podobne (toto bezny clovek ktory ma na salame, ktory sa nechce nic nove naucit pravdepodobne ani nepochopi)

Ohladom "nerozhodnosti , nejednotnost az chaosu"  linuxu (uff, silne slova ale dajme tomu)... To, ze existuje tolko distribucii, tolko moznosti povazuje vlastne kazdy s ktorym som sa ja v zivote stretol a robil do linuxu za jednu z jeho najvacsich vyhod. Ja osobne vidim v tom len vyhodu ked ma user moznos si vybrat... Apple ti na vyber neda nic, Miscrosoft tak isto... ITckari su (vo vacsine pripadov) zvedavi ludia, chcu sa v tom vrtat, skusat, vylepsovat, upravovat podla seba a tak dat do toho kusok seba... Toto je dalsia vec ktoru pochybujem ze pochopi bezny user (nemam mu to za zle, proste to nie je jeho priorita, nema zaujem ci ma na to neaky iny dovod)

Citace
vsimam si ze vacsinu 'power userov' podobny sposob prace s pocitacom casom omrzi a prejdu radsej na jednoduchsie ovladanie alebo na uplne iny system (napr windows ci mac osx)
Moj nazor (a nie len moj): Mam ntb ako 'hlavny pc', na nom Arch + Awesome WM. TouchPad pouzivam jedine na scroll a to velmy tiez velmy malo, TrackPoint v Gimpe + par drobnosti, vsetko ostatne ovladam klavesnicou (90-95% prace). Teraz sa zamyslam na vecou, ze preco by ma to asi tak malo casom omrziet a mal by som prejst k na OS od Apple alebo Microsoftu... hmm.. Pre to lebo ovladanie klavesnicou je omnoho rychlejsie? Asi nie.. Pre to lebo nemusim saskovat mysou vo frontendoch a klikat ako keby som hral Dotu? To asi tiez nie... Ked si to tak spocitam.. tak mi to vychadza, ze odkedy pracujem tymto systemom tj. tiling mod (99% casu) + klavesnica + keybindy na vsetko, tak sa moja produktivita a efektivnost prace zvysili. Jasneee klikacky su super, klik sem klik tam parada... Lenze trik je v tom, ze ked sa clovek nauci pracovat klavesnicou, nabinduje si vsetko, nahodi tiling mod (ja viem to sa treba naucit a to je robota naviac) tak potom uvidi, ze praca s mysou je sice super pre bezneho usera (pre ktoreho je pohodlna a da sa naucit za 5sekund), ale pre cloveka co pri masine napr. programuje, je mys a heavy GUI DE takmer uplne zbytocna a spomalujuca zalezitost.

Tie prirovnanie k telefonovaiu a riadeniu auta su uplne od veci.

Citace
skratka preco (vacsinou) ITznali uzivatelia ci uz linuxu alebo inych unix like systemov tvrdia ze robit veci komplikovane je ten najlepsi sposob ? ano kontrolu vo forme moznosti prepnut do konzoly a nieco obcas nastavit ci skontrolovat chapem , ale brat konzolu ako jedinu dolezitu vec a GUI zavrhnut uplne je ako snazit sa vracat do minulosti kde ludia v jaskyni mlatili kamenom o kamen aby vyrobili ohen
Neviem kde si prisiel na to ze "ITznali" uzivatelia tvrdia takuto vec ale ok je to tvoj nazor, respektujem ho, asi si to fakt niekde pocul/cital. Samozrejme, ze pre cloveka ktory s tym nevie narabat sa zda byt lepsia klikacka lebo si to vie v hlave spojit.. postavime sa pointerom na ikonku a klikneme a tak sa nam to otvori huraa... samozrejme, ze je to jednoduchsie, rychlejsie naucitelne ako si zapamatat coreutils a robit tu istu pracu v terminale.
Nikto tu nechce GUI zavrhovat a pochybujem ze by neaky hacker niekedy uplne zavrhoval GUI... je soft ktory proste to GUI potrebuje a bez neho sa nepohne.. ale 99% veci ktore napr. ja robim, robim v terminale a robia sa v terminale (pre mna, ale aj pre inych) omnoho pohodlnejsie a rychlejsie.
To, ze niekto pouziva konzolu neznamena ze je zaostaly... skor by som povedal to, ze chce nieco viac ako ten frontend co mu zakryva vsetky tie moznosti.

Citace
tiez vsimam ze vacsinou popisovanych problemov trpi skoro kazdy free open source projekt
Samozrejme ze ano.. ved o to aj ide...


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #21 kdy: 27. 08. 2011, 01:03:23 »
Souhlasim, ze projekt jako je BSD si clovek, ktery ho potrebuje vyhleda sam. Ono totiz jakekoliv BSD perfektne splnuju ucel, pro ktery je urceno a tim je serverovy system. Clovek ktery se zajima o serverove systemy se k nemu drive ci pozdeji tak jako tak dostane, takze jako server reklamu vlastne ani nepotrebuje. Na druhou stranu stoji za to zamyslet se nad tim, proc skutecne uzivani BSD procentualne upada. Dle meho nazoru je to ze znacne casti zpusobeno take tim, ze doslo k obrovskemu boomu hostingu vseho mozneho druhu a prakticky kdejaky franta sedlak ma dneska vlastni hosting a webserver kam pise o sve krave Mane a koze Zofce. Linuxu je na "trhu" x druhu a variant a neustale se omilaji dokola. Neni nic lepsiho, nez poslouchat dva lidi jak zive debatuji o tom, zda-li je lepsi gentoo nebo arch. Vsechno ma to svoje a kazdemu vyhovuje neco jineho ale linux je skutecne dneska uz vsude. Na druhou stranu UNIX ma v sobe sve tajemno a svou historii, je to spise citova zalezitost. Diky populizaci linuxu vsak dneska leckdo muze provozovat vlastni server bez extremnich znalosti a nakladu a tak obrovsky stoupl pocet serverovych masin v poslednich letech. Vetsina tech ale opravdu dulezitejch stroju jako jsou bankovni databaze etc. zustavaji verni znacce, solaris, AIX HP-UX coz jsou top spickova reseni defacto na miru. Linux zacal byt v povedomi verejnosti brat vazne teprve az v okamziku, kdy se kormidla chopil redhat a vytvoril komercni distro, lidi totiz ve skutecnosti neveri, ze neco zadarmo muze byt dobry. Kdyby se objevila spolecnost, ochotna zainvestovat penize a vytvorila vlastni komercni verzi BSD, verim, ze by mohla byt velice uspesna na trhu se spravnym marketingem. Ono totiz lidi navic radi prenechavaji zodpovednost na jinych a nevadi jim za to platit. To se ovsem nikdy nemuze stat se soucasnymi distribucemi, protoze je to proti jejich presvedceni. Takze jako jedina sance je, udelat novou odnoz. Jednou uz to defacto udelal Apple a nutno rici ze skvele. Kdo nekdy delal s MacOS tak mi jiste da zapravdu ze ten system je temer genialni (chapu ze mi ted urcite vsichni nadavaj a rikaj ze jim se nelibi a dokazu s tim zit) a pro jak bezneho uzivatele tak pro power usera ci admina je to skvela hracka. Bezny UNIX-like system si musi admin vypestovat a vetsinou jsou to leta prace, navic se vyvojove tymi neustale meni atd. takze to bude vzdy rostristene. Jenze to je dan za to, ze je to zadarmo.

lempl

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #22 kdy: 27. 08. 2011, 01:48:44 »
Examon

je pravda ze vacsina projektov sa hlasi k hobby vyuzitiu (myslim ze haiku to ma aj niekde na stranke pisane)
ale zas ked su hobby naco sa teda 'tlacit do statistik' ? naco sa hlasit napr do GSOC ? ked to je len tak ? to je dalsia vec co som si vsimol , nikto presne nevie na co a pre koho je to urcene, jedny tvrdia "je to hobby zalezitost pre IT znalich" druhy tvrdia " je to plnohodnotny system aj pre bezne pouzivanie" dalsi zas "je to len na servre"

ak chce linux , BSD , haiku, atd aby bolo brane vazne , aby ho uzivatelia pouzivali (a testovali ho , ohlasovali chyby) , aby tvorcovia HW robili neake ovladace / dokumentaciu , aby sa dany software pouzival aj v uradoch a kancelariach , aby programatori uvazovali nad portovanim svojich aplikacii/programov na dany system , mali by asi niektore veci premysliet lepsie

ak chcu aby to bolo len hobby zalezitost a po rokoch po tom ledva par nadsencou pozeralo a programovali iba v tom , tak nech dalej pokracuju , no nech sa necuduju ze HW na dany system bude obtiazne zohnat (nikto to nebude pouzivat , nebude teda testovany HW ani bug reporty) a asi najhlavnejsie nech nenadavaju na ine operacne systemy

nevravim ze by sa to nedalo skombinovat oboje ale neviem si to predstavit ze by to slo bez neakeho vacsieho kompromisu

Citace: examon
Clovek ktory robi napr. do linuxu ale urcite vie ze existuje neake OpenBSD a ked bude mat zaujem sa nieco nove naucit tak si uz aj sam zisti co je to, na co je to dobre a podobne (toto bezny clovek ktory ma na salame, ktory sa nechce nic nove naucit pravdepodobne ani nepochopi)

ja to vidim skor takto , 'linuxak' vie o openBSD , linuxak sa nauci o openBSD ,  linuxak sa vrati k linuxu pretoze to je skoro to iste a je 'rozsirenejsi', ano je tam isty zvedavostny/hobby faktor , no ak po case pominie koli nedostatku casu/chuti/zvedavosti myslis ze ostane pri testovani a skumani openBSD alebo sa vrati k linuxu ?

podla mna su ludia lenive stvorenia , a ... (ale to uz je asi na inu temu)

Citace
To, ze existuje tolko distribucii, tolko moznosti povazuje vlastne kazdy s ktorym som sa ja v zivote stretol a robil do linuxu za jednu z jeho najvacsich vyhod.


kernel maju vsetky rovnaky (cest vynimkam ktore su urcene pre strasne stare ci rozdielne architectury) user space (gnu) pouziva vacsina rovnaky , kazdy jeden ma GTK (niektore dokonca vsetky verzie) a QT , vacsinu distribucii sa lisi iba inymi ikonami a pozadim , to mi nepride ako vyber
 , no shell je rovnaky skoro vsade alebo sa novsie verzie shellu snazi pridavat dalsie funkcie cim sa priblizi alebo dokonca podoba inemu shellu (pripada mi to ako zbytocne zdvojena praca)

ano niektore veci si mozes nastavit, odstranit , upravit , ale to si mozes hocktory , kludne si mozes zobrat arch a prerobit ho tak aby vypadal a bol uplne ako ubuntu, ale to je zas plytvanie casom
predpokladam ze v oboch pripadoch by som nasiel v repozitaroch presne tie iste programy pripadne o par dni oneskorene verzie

co sa tyka bindovania , je to pekne ze sa to da , no ak by si po nocnom update, rano zistil ze ti niektore bindy nefunguju , pretoze ... (vrtochy tvorcu distra/programatora aplikacie/utok ufonov) , a ty si mal terminy ktore ta tlacia , urcite stravis upravov a hladanim chyby niekolko dni
ano podobny scenar moze nastat aj pri GUI systeme , ale osobne nabindovane klavesove skratky su podla mojho nazoru ovela nachylnejsie na podobne problemy
skratka GUI pride viac standardizovany ak sa to da tak nazvat
aj GUI sa da nastavit aby fungovali klavesove skratky , pevne rozdelenie obrazovky atd takze vyhoda pracovat vyhradne v terminaloch

aj frontend dokaze ponuknut vela moznosti ak je dobre spraveny

takze vacsine open source projektom ide o to aby ich nikto nepouzival ostali len pre uzku skupinu uzivatelov ktory postupom casu vymiznu a novy nepridu ?

lempl

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #23 kdy: 27. 08. 2011, 01:59:22 »
Smoofy

vo vacsine suhlasim co si napisal

len par veci

BSD urcitu dobu si vraj drzal urcity status kontrolovanosti/prehladnosti
boli tu sice ine BSD ale kazdy bol zamerany na nieco ine a tym sa vlastne doplnali
-netbsd embanded systemy
-openbsd security
-freebsd servre a desktop
-dragonflybsd desktop a userfriendlines
(a myslim ze dokonca zdielaju repozitare len kazdy ma iny "manager system" na pristup a pracu s nim)

takze urcite by sa dal aj linux neakym sposobom aspon ciastocnekontrolovat, teda potlacit tvorba dvojiteho vyvoja

a co sa tyka bankoveho sektora , mozno som zle cital ale tiez sa mi zda ze niektora banka experimentovala s linuxom

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #24 kdy: 27. 08. 2011, 08:29:00 »
Souhlasim, ze projekt jako je BSD si clovek, ktery ho potrebuje vyhleda sam. Ono totiz jakekoliv BSD perfektne splnuju ucel, pro ktery je urceno a tim je serverovy system. Clovek ktery se zajima o serverove systemy se k nemu drive ci pozdeji tak jako tak dostane, takze jako server reklamu vlastne ani nepotrebuje. Na druhou stranu stoji za to zamyslet se nad tim, proc skutecne uzivani BSD procentualne upada. Dle meho nazoru je to ze znacne casti zpusobeno take tim, ze doslo k obrovskemu boomu hostingu vseho mozneho druhu a prakticky kdejaky franta sedlak ma dneska vlastni hosting a webserver kam pise o sve krave Mane a koze Zofce. Linuxu je na "trhu" x druhu a variant a neustale se omilaji dokola. Neni nic lepsiho, nez poslouchat dva lidi jak zive debatuji o tom, zda-li je lepsi gentoo nebo arch. Vsechno ma to svoje a kazdemu vyhovuje neco jineho ale linux je skutecne dneska uz vsude. Na druhou stranu UNIX ma v sobe sve tajemno a svou historii, je to spise citova zalezitost. Diky populizaci linuxu vsak dneska leckdo muze provozovat vlastni server bez extremnich znalosti a nakladu a tak obrovsky stoupl pocet serverovych masin v poslednich letech. Vetsina tech ale opravdu dulezitejch stroju jako jsou bankovni databaze etc. zustavaji verni znacce, solaris, AIX HP-UX coz jsou top spickova reseni defacto na miru. Linux zacal byt v povedomi verejnosti brat vazne teprve az v okamziku, kdy se kormidla chopil redhat a vytvoril komercni distro, lidi totiz ve skutecnosti neveri, ze neco zadarmo muze byt dobry. Kdyby se objevila spolecnost, ochotna zainvestovat penize a vytvorila vlastni komercni verzi BSD, verim, ze by mohla byt velice uspesna na trhu se spravnym marketingem. Ono totiz lidi navic radi prenechavaji zodpovednost na jinych a nevadi jim za to platit. To se ovsem nikdy nemuze stat se soucasnymi distribucemi, protoze je to proti jejich presvedceni. Takze jako jedina sance je, udelat novou odnoz. Jednou uz to defacto udelal Apple a nutno rici ze skvele. Kdo nekdy delal s MacOS tak mi jiste da zapravdu ze ten system je temer genialni (chapu ze mi ted urcite vsichni nadavaj a rikaj ze jim se nelibi a dokazu s tim zit) a pro jak bezneho uzivatele tak pro power usera ci admina je to skvela hracka. Bezny UNIX-like system si musi admin vypestovat a vetsinou jsou to leta prace, navic se vyvojove tymi neustale meni atd. takze to bude vzdy rostristene. Jenze to je dan za to, ze je to zadarmo.

V tom pripade jsem divny (ale nejsem), protoze mam OpenBSD jako multimedialni stanici na praci, programovani, sledovani youtube/vimeo/whatever, surfovani, upravy fotek, videii, hrani her (jasne, ne nejaktualnejsich trhaku, ale jsou tam i 3D), office, online kecalky a kdovico dalsiho. Plus samozrejme pouzivam i na sitove veci jako servery, firewally, dhcp atd.

Aby bylo jasne, ze nejsem nejaky exot, ale ze se to pouziva i ve velkych firmach od Ijtaka az po sekretarku nebo sefa, tak doporucuji precist tohle vcetne mrknuti na obrazky http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20110420080633

Zde napr. i velmi zajimavy clanek o portovani Gnome 3 na OpenBSD, ktery by si meli Linux uzivatele cist povinne aby vedeli jak daleko se vzdalil jejich system od ideji KISS a portability (komu by nestacilo, tak jeste http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20100310215559 ) http://bsdmag.org/magazine/1754-memory-file-system-in-freebsd  . Ten odkaz zaroven treba vyvraci to, ze o BSD nic neni (tak jako maji i vsechny 4 hlavni BSD distribuce sve blogy kde clovek muze sledovat vyvoj - dfly je nejaktivnejsi)

Tady dost desivy priklad dusledku toho, kdyz se nekdo snazi byt za dobre s kazdym jen kvuli procentum na trhu a podpore kde ceho aby uzivatele byli spokojeni a kdy se nehledi na NDA, kvalitu a jine veci

http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=125783114503531&w=2
http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=126775051500581&w=2 (druha cast)

Co se tyce Solaris/OpenSolaris tak ten nabiral poradny zajem a uzivatelskou zakladnu dokud to mel Sun a ani to nepotrebovalo reklamu (Sun ji stejne neumel), protoze to melo co nabidnout. Pak to ale koupil Oracle  a slo to do kytek a i velke firmy se od nich odvraci a ne jen kdejaky Franta uzivatel s jednim serverem.

No a novinky, blogy, zpravy o vyvoji a tak dale? Neni treba chodit daleko aby clovek videl co za problemy ma. Staci se podivat i tady nebo na abclinuxu. Jeste par let zpet to byli opravdu technicke servery. Dnes je tak 80 - 90% a vice jen blbiny ala nove barvicky v Unity atp. Jedna z nevyhod Internetu, dnes si muze udelat blog kdejaky nouma, ktery si mysli, ze o pocitacich neco vi. Internet je tak sice plny navodu jak treba nastavit zvukovku na Linuxu, ale drtiva vetsina zastaralych, neplatnych nebo uplne zcestnych a to ti BFU prave nepoznaji a zkousi to podle toho co se da. Pak teda konecne prijdou za nama a divi se, jak to, ze pomoc neni zadarmo. Proc by byla? Nejsem Matka Tereza abyc opravoval neco zdarma co nekdo jiny zmrvil.

A vyvoj na Linuxu to je kapitola sama pro sebe. Chapu, ze spousta lidi ma potrebu neustale znovuobjevovat kolo, ale kdyz uz to dela, tak at o tom napise dokumentaci (to JE prace kazdeho poradneho vyvojare, ten co to nedela, tak at jde radeji do jineho oboru) a ta at je citelna a aktualni. Ne neco ve stylu http://xkcd.com/912/ . Taky je pravda, ze groff neni zrovna nejaka vyhra a tak diky vsem za tohle http://manpages.bsd.lv/ , ze jsme

Pro priklady neni nutne jit moc daleko viz. napr. https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Ifconfig z nejakeho duvodu se Linux rozhodl znovu objevit kolo a zavedl ip(8), pominu to, ze man stranka je k zbl... a ne citelna, ale budiz http://manpages.ubuntu.com/manpages/oneiric/en/man8/ip.8.html . Vtip je v tom, ze v realne praxi ani na RedHatech a dalsich to drtiva vetsina porad nepouziva a uziva stare prikazy, ktere jsou od roku 2001 neudrzovane, protoze ty prikazy jsou dostupne i na jinych Unixech a navic se nikomu nechce lustit ten gulas (a ne, neni to proto, ze by se nechtelo ucit neco noveho). Sam jsem si zkusil (zatim jen jednou a znechutilo mne to na dost dlouho) vystup ala ifconfig. Ne jen, ze potrebuju tri slova misto jednoho, ale navic vystup neobsahuje vse co potrebuji a tak taky pouzivam ifconfig na Linuxu. Mozna, ze to jde jinou serii prikazu, ale to uz neni moc KISS, ze ano.

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #25 kdy: 27. 08. 2011, 08:29:37 »
Souhlasim, ze projekt jako je BSD si clovek, ktery ho potrebuje vyhleda sam. Ono totiz jakekoliv BSD perfektne splnuju ucel, pro ktery je urceno a tim je serverovy system. Clovek ktery se zajima o serverove systemy se k nemu drive ci pozdeji tak jako tak dostane, takze jako server reklamu vlastne ani nepotrebuje. Na druhou stranu stoji za to zamyslet se nad tim, proc skutecne uzivani BSD procentualne upada. Dle meho nazoru je to ze znacne casti zpusobeno take tim, ze doslo k obrovskemu boomu hostingu vseho mozneho druhu a prakticky kdejaky franta sedlak ma dneska vlastni hosting a webserver kam pise o sve krave Mane a koze Zofce. Linuxu je na "trhu" x druhu a variant a neustale se omilaji dokola. Neni nic lepsiho, nez poslouchat dva lidi jak zive debatuji o tom, zda-li je lepsi gentoo nebo arch. Vsechno ma to svoje a kazdemu vyhovuje neco jineho ale linux je skutecne dneska uz vsude. Na druhou stranu UNIX ma v sobe sve tajemno a svou historii, je to spise citova zalezitost. Diky populizaci linuxu vsak dneska leckdo muze provozovat vlastni server bez extremnich znalosti a nakladu a tak obrovsky stoupl pocet serverovych masin v poslednich letech. Vetsina tech ale opravdu dulezitejch stroju jako jsou bankovni databaze etc. zustavaji verni znacce, solaris, AIX HP-UX coz jsou top spickova reseni defacto na miru. Linux zacal byt v povedomi verejnosti brat vazne teprve az v okamziku, kdy se kormidla chopil redhat a vytvoril komercni distro, lidi totiz ve skutecnosti neveri, ze neco zadarmo muze byt dobry. Kdyby se objevila spolecnost, ochotna zainvestovat penize a vytvorila vlastni komercni verzi BSD, verim, ze by mohla byt velice uspesna na trhu se spravnym marketingem. Ono totiz lidi navic radi prenechavaji zodpovednost na jinych a nevadi jim za to platit. To se ovsem nikdy nemuze stat se soucasnymi distribucemi, protoze je to proti jejich presvedceni. Takze jako jedina sance je, udelat novou odnoz. Jednou uz to defacto udelal Apple a nutno rici ze skvele. Kdo nekdy delal s MacOS tak mi jiste da zapravdu ze ten system je temer genialni (chapu ze mi ted urcite vsichni nadavaj a rikaj ze jim se nelibi a dokazu s tim zit) a pro jak bezneho uzivatele tak pro power usera ci admina je to skvela hracka. Bezny UNIX-like system si musi admin vypestovat a vetsinou jsou to leta prace, navic se vyvojove tymi neustale meni atd. takze to bude vzdy rostristene. Jenze to je dan za to, ze je to zadarmo.

V tom pripade jsem divny (ale nejsem), protoze mam OpenBSD jako multimedialni stanici na praci, programovani, sledovani youtube/vimeo/whatever, surfovani, upravy fotek, videii, hrani her (jasne, ne nejaktualnejsich trhaku, ale jsou tam i 3D), office, online kecalky a kdovico dalsiho. Plus samozrejme pouzivam i na sitove veci jako servery, firewally, dhcp atd.

Aby bylo jasne, ze nejsem nejaky exot, ale ze se to pouziva i ve velkych firmach od Ijtaka az po sekretarku nebo sefa, tak doporucuji precist tohle vcetne mrknuti na obrazky http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20110420080633

Zde napr. i velmi zajimavy clanek o portovani Gnome 3 na OpenBSD, ktery by si meli Linux uzivatele cist povinne aby vedeli jak daleko se vzdalil jejich system od ideji KISS a portability (komu by nestacilo, tak jeste http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20100310215559 ) http://bsdmag.org/magazine/1754-memory-file-system-in-freebsd  . Ten odkaz zaroven treba vyvraci to, ze o BSD nic neni (tak jako maji i vsechny 4 hlavni BSD distribuce sve blogy kde clovek muze sledovat vyvoj - dfly je nejaktivnejsi)

Tady dost desivy priklad dusledku toho, kdyz se nekdo snazi byt za dobre s kazdym jen kvuli procentum na trhu a podpore kde ceho aby uzivatele byli spokojeni a kdy se nehledi na NDA, kvalitu a jine veci

http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=125783114503531&w=2
http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=126775051500581&w=2 (druha cast)

Co se tyce Solaris/OpenSolaris tak ten nabiral poradny zajem a uzivatelskou zakladnu dokud to mel Sun a ani to nepotrebovalo reklamu (Sun ji stejne neumel), protoze to melo co nabidnout. Pak to ale koupil Oracle  a slo to do kytek a i velke firmy se od nich odvraci a ne jen kdejaky Franta uzivatel s jednim serverem.

No a novinky, blogy, zpravy o vyvoji a tak dale? Neni treba chodit daleko aby clovek videl co za problemy ma. Staci se podivat i tady nebo na abclinuxu. Jeste par let zpet to byli opravdu technicke servery. Dnes je tak 80 - 90% a vice jen blbiny ala nove barvicky v Unity atp. Jedna z nevyhod Internetu, dnes si muze udelat blog kdejaky nouma, ktery si mysli, ze o pocitacich neco vi. Internet je tak sice plny navodu jak treba nastavit zvukovku na Linuxu, ale drtiva vetsina zastaralych, neplatnych nebo uplne zcestnych a to ti BFU prave nepoznaji a zkousi to podle toho co se da. Pak teda konecne prijdou za nama a divi se, jak to, ze pomoc neni zadarmo. Proc by byla? Nejsem Matka Tereza abyc opravoval neco zdarma co nekdo jiny zmrvil.

A vyvoj na Linuxu to je kapitola sama pro sebe. Chapu, ze spousta lidi ma potrebu neustale znovuobjevovat kolo, ale kdyz uz to dela, tak at o tom napise dokumentaci (to JE prace kazdeho poradneho vyvojare, ten co to nedela, tak at jde radeji do jineho oboru) a ta at je citelna a aktualni. Ne neco ve stylu http://xkcd.com/912/ . Tak je fakt, ze groff je hruza a diky komukoliv, ze uz se pouziva neco jineho http://manpages.bsd.lv/

Pro priklady neni nutne jit moc daleko viz. napr. https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Ifconfig z nejakeho duvodu se Linux rozhodl znovu objevit kolo a zavedl ip(8), pominu to, ze man stranka je k zbl... a ne citelna, ale budiz http://manpages.ubuntu.com/manpages/oneiric/en/man8/ip.8.html . Vtip je v tom, ze v realne praxi ani na RedHatech a dalsich to drtiva vetsina porad nepouziva a uziva stare prikazy, ktere jsou od roku 2001 neudrzovane, protoze ty prikazy jsou dostupne i na jinych Unixech a navic se nikomu nechce lustit ten gulas (a ne, neni to proto, ze by se nechtelo ucit neco noveho). Sam jsem si zkusil (zatim jen jednou a znechutilo mne to na dost dlouho) vystup ala ifconfig. Ne jen, ze potrebuju tri slova misto jednoho, ale navic vystup neobsahuje vse co potrebuji a tak taky pouzivam ifconfig na Linuxu. Mozna, ze to jde jinou serii prikazu, ale to uz neni moc KISS, ze ano.

MartinX

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #26 kdy: 27. 08. 2011, 08:41:41 »
a co sa tyka bankoveho sektora , mozno som zle cital ale tiez sa mi zda ze niektora banka experimentovala s linuxom

V bankach sa Linux samozrejme pouziva, napriklad Tatrabanka a VUB na nom bezia WebSphere aplikacne servre  (J2EE appserver), aj ked na core systemoch je stale z/OS(mainframe), System i (byvala AS/400), AIX, Solaris, HP-UX.

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #27 kdy: 27. 08. 2011, 08:44:18 »
Smoofy

vo vacsine suhlasim co si napisal

len par veci

BSD urcitu dobu si vraj drzal urcity status kontrolovanosti/prehladnosti
boli tu sice ine BSD ale kazdy bol zamerany na nieco ine a tym sa vlastne doplnali
-netbsd embanded systemy
-openbsd security
-freebsd servre a desktop
-dragonflybsd desktop a userfriendlines
(a myslim ze dokonca zdielaju repozitare len kazdy ma iny "manager system" na pristup a pracu s nim)

takze urcite by sa dal aj linux neakym sposobom aspon ciastocnekontrolovat, teda potlacit tvorba dvojiteho vyvoja

a co sa tyka bankoveho sektora , mozno som zle cital ale tiez sa mi zda ze niektora banka experimentovala s linuxom

Omlouvam se za dvojity post. Mistni stanice s Ubuntu a Chromium asi dela veci pro jistotu dvakrat kdyby neco :D

To rozdeleni BSD systemu se moc nepovedlo a je to presne jedno z tech davno nepravdivych klise

NetBSD
se az posledni dobou rozhodlo vice soustredit na embedded systemy a je pravda, ze tam ma zastoupeni dost silne, ale i na tradicnich serverech a sitovych zarizenich ma co rict. Na desktopu taky, ale neco jako Ubuntu necekejte (leda po hodne aktivni prace). Byl zde projekt na Live desktop verzi, ale z toho nejak seslo. Nabizi velmi zajimavou virtualizaci RUMP (zamysleno hlavne na testovani pri vyvoji systemu, ale pouzitelne i jinak. Dale ZFS a Dtrace

OpenBSD
Neni o security. Je o kvalite, podpore HW, stabilite, dokumentaci, jednoduchosti a security. Security neni pridani ruznych technologii, ale o tom dat to vsechno do kupy at to je transparentni a pokud mozno automaticke, ze clovek nemusi nic ladit, ze nainstaluje a pouziva

FreeBSD
To moc nesleduji a co je jejich cilem sam poradne nevim. Je to cim dal vice takovy hybrid kde ceho Linux, BSD, ZSF, Dtrace. Na konferencich jsou jejich vyvojari videt s MacOS laptopy a nebo pouzivaji PC-BSD, coz je FreeBSD, ale stoji za tim firma i s vlastnimi produkty pouzivajicimi FreeBSD/PC-BSD http://www.ixsystems.com/

DragonFlyBSD
Neni o desktopu a uzivatelske privetivosti ani omylem. Jejich cilem je SSI - Single System Image a maji par hodne dobrych veci z nich nejdulezitejsi jsou Hammer FS (jedina production ready alternativa k ZFS), swapcache (to neni bohuzel nikde jinde pokud vim), podpora SMP (duvod proc vubec vznikli - nespokojenost s SMP na FreeBSD), vylepseny tmpfs, virtualizace pres vkernel

x

Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #28 kdy: 27. 08. 2011, 08:53:32 »
Jako odpověď by mohl posloužit http://distrowatch.com . Nebude to sice úplně přesné, ale orientačně pro představu, kolik lidí používá BSD ve srovnání s Linuxem na desktopech/laptopech by to stačit mohlo.

To by prave vubec nemohlo, protoze udaje zde uvedene jsou nesmyslne a zavadejici. Vice nez 95% hodnot pro BSD systemy nebo i dalsi je tam jen diky tomu, ze Linux uzivatele ze zvedavosti klikli na neco jineho a chteli se podivat. BSD systemy (alespon Dfly, NetBSD a OpenBSD) se vzdy stahuji z oficialnich stranek a mirroru, ktere prochazi schvalovanim aby tam necpal kdekdo kdeco.

Distrowatch je prisne vzato jen Linux stranka a nic na tom nezmeni zminky o BSD.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=openbsd
I pres pomerne nedavnou aktualizaci jsou tam nepravdive udaje o podporovanych platformach, obecny popis systemu atd.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozsirenost *BSD systemu
« Odpověď #29 kdy: 27. 08. 2011, 11:57:30 »
to x:
Ja ale prece nikde nepisu, ze kdyz nekdo pouziva BSD na desktopu tak je divnej, jen ze to udela clovek, ktery vi co dela. Ja jen rikam, ze primarni zamereni je spise sitova infrastruktura nezli pracovni stanice. Osobne mam jednoho notase taky na BSD a jsem spokojenej. Kdybych nekde vystrachal ovladac na grafiku tak ho pouzivam i na pracovnik notasu. Spise si myslim, ze se posledni dobou BSD dosti zviditelnuje a to treba i diky projektu PC-BSD ktery zase o neco blize prinasi BSD system beznemu uzivateli.

Rovnez jsem nerekl ze by banky nepouzivali linux, ale vetsina mainframovejch reseni a i vlastni proprietarni systemy jednotlivych vyrobcu serveru a sitovych zarizeni jsou UNIX a nikoliv linux. Povetsinou.

Co se tyce toho SUNu tak tam si dovolil velice nesouhlasit.SUN mel vynikajici zelezo, skvelej software ale katastrofalni marketing, kterej je nutil prodat dost casto velice pod cenou jenom aby prodali. Kdyby SUN nekoupil Oracle tak uz dneska z nej neni nic. Oracle jim defacto zajistuje tu marketingovou cast prodeje, coz se mimochodem skvele doplnuje. Maji skvely zelezo se skvelym operacnim systemem a na nem fantastickej databazovej software. Co vic si prat. All-in-one, that's ORACLE.

Citace
Neni o security. Je o kvalite, podpore HW, stabilite, dokumentaci, jednoduchosti a security.
Btw. thle veta me vykolejila