Hej, teorie a akademická praxe je sice super, startovací baterky opravdu nemají rády cyklování nebo obecně větší než mělké vybíjení, ale pro velmi občasné použití nevidím celkem nic moc špatného na tom, když si někdo koupí pár let starou UPSku, vyndá z ní mrtvou gelovku, vyvede si z fastonů zevnitř UPS dva dobře izolované (bo požár, žejo) vodiče ven, připájí clampy a cvakne na to autobaterku, které už nejde věřit v autě.
Při odběru desítek wattů pochybuju, že by měl dobu zálohování limitovat ohřev měniče v UPS, no a nabíjení té autobaterky holt pak potrvá klidně dva dny..
Doma mám APC Back-UPS 350 koupenou na radioburze za stokorunu, na ní paralelně dvě startovačky 44 Ah, zálohuje to infrastrukturu (20W) + dílenský lustr (20W) + NAS (10W) + mou workstejšnu (až 50W) a třetím rokem to je zcela bezúdržbové, akorát jednou za čas pod stolem cvakne a slyším jemné pobrumlávání vyšších harmonických z modifikovaného sinu..
Daleko raději bych měl zálohovaných DC 12V, ale to by chtělo mít po celém obydlí roztahaných 12V a maximum věcí napájet z tohoto DC rozvodu. To bych pak řešil jedním macatým zdrojem 13.7V, který bude napájet celý DC rozvod, ke kterému bude přes polyswitch připojená třeba velká trakční gelovka. Samozálohovací a bezpečný systém.
BTW: Mean Well 12V/hodně_A průmyslové zdroje fungují v tomto režimu bezproblémově, ozkoušeno. Mají i trimr, kterým se dá natočit 13.7V a zdroj nijak neprotestuje.