Textové editory vhodné pro programátory

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #15 kdy: 15. 06. 2023, 11:45:44 »
na python je výborný Spyder, jinak pspad je dobrý editor pro win...
Gréta je nejlepší.


RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #16 kdy: 15. 06. 2023, 11:56:29 »
Zajímalo by mě co programátoři tohoto fóra používají jako svůj hlavní textový editor na práci.

mcedit, vetsinou mam 4-9 konzoli otevreno vedle sebe - dva pro kod - volajici/volana strana, treti pro koukani do doku/browse random zdrojaku, ve ctvrte to prubezne poustim, pata/sesta je edit/view na vstup a vystup behu. V pripade mikrokontroleru pak dedikovany okno s prekladem/programovanim a seriova konzole, nekdy i vicekrat.

Idealni je kdyz ty konzole nejsou prekryty (vyhoda velkeho monitoru), ale nepouzivam tiling wm, jen obyc KDE3 - a nedavno jsem presel na TDE.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #17 kdy: 15. 06. 2023, 19:45:34 »
jetbrains a mcedit.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #18 kdy: 15. 06. 2023, 19:49:13 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #19 kdy: 15. 06. 2023, 20:21:27 »
Hele, to, že vy něco neumíte dělat efektivně bez IDE ještě opravdu neznamená, že je to zjevená univerzálně platná pravda.
Na psaní kódu asi IDE potřeba není, a vytuněný vim/sublime poslouží podobně dobře. Ale jakmile dojde na refaktorování, tak jsou bez šance. Nebo dokážou například přejmenovat metodu jedné třídy, včetně všech jejích použití, ale nedotknout se stejně pojmenovaných metod v jiných třídách? V IDE (a rozumně typovaném jazyce) je to na jedno kliknutí.


Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #20 kdy: 15. 06. 2023, 22:32:59 »
Hele, to, že vy něco neumíte dělat efektivně bez IDE ještě opravdu neznamená, že je to zjevená univerzálně platná pravda.
Na psaní kódu asi IDE potřeba není, a vytuněný vim/sublime poslouží podobně dobře. Ale jakmile dojde na refaktorování, tak jsou bez šance. Nebo dokážou například přejmenovat metodu jedné třídy, včetně všech jejích použití, ale nedotknout se stejně pojmenovaných metod v jiných třídách? V IDE (a rozumně typovaném jazyce) je to na jedno kliknutí.

Kde je hranice mezi vytunenym "editorem" a IDE? Existuje napr. https://github.com/eclipse/eclipse.jdt.ls ktery si "borec z rootu" snadno zaintegruje do emacsu a refactoruje jak chce... viz priloha

A kdyz to jde v emacsu tak to pujde i jinde...

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #21 kdy: 15. 06. 2023, 23:08:55 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #22 kdy: 15. 06. 2023, 23:20:05 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Na :q člověk potřebuje dva doktoráty, to pak potřebuje ještě třetí na ovládání myši.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #23 kdy: 16. 06. 2023, 01:20:27 »
VSCodium na snad všechno, na serveru a telefonu Neovim (ne, Vim emulaci nikde nepoužívám). Na Racket DrRacket a na obecné úpravy textu GNOME Textový editor.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #24 kdy: 16. 06. 2023, 08:41:16 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Na :q člověk potřebuje dva doktoráty, to pak potřebuje ještě třetí na ovládání myši.

Nelžete, :q nefunguje vždycky. Někdy vám to místo ukončení napíše :q do textu. Aby se v tom prase vyznalo... Na to aby v tom člověk napsal jeden hash potřebujete hledat manuál na netu jen kvůli tomu, aby to vůbec něco začalo psát a pak taky, aby se to dalo uložit a nakonec, aby se z toho dalo vůbec vylýzt.   Tenhle archaickej bazmek by měli vymazat z povrchu zemského, páč s tim může pracovat leda masochista. 

Gréta je nejlepší.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #25 kdy: 16. 06. 2023, 09:23:11 »
Na práci primárně Intellij Idea a teď PyCharm. Nepoužívat na programování IDE je mrhání časem.
Pokud dělám něco v terminálu, tak ideálně mcedit, pokud není, tak nano, a pokud není ani to, tak vim.

Sám používám produkty od JetBrains, ale startuje to teda dost dlouho. A když se rozhodne indexovat projekt, který jsem otevřel jen pro malý edit, tak vždy lituju, že jsem neotevřel něco jiného. Bohužel to je taková zlatá klec. Neznám keybinds pro vscode nebo sublime, takže tam trpím i jen při autoformátu kódu.
Vim si nechávám jen na server a configy.
Zkoušel jsem SublimeText, protože to je jediný opravdu rychlý editor/IDE, když vynechám Vim/Neovim apod.
Historicky jsem vyrostl na NetBeans.

Určitě mě zajímá připravované cloud-based IDE od JetBrains, které je schopné předindexovat všechny git branche na pozadí, takže slibují, že přepínání bude rychlé. Zatím jsem nenašel čas to vyzkoušet.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #26 kdy: 16. 06. 2023, 11:43:58 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Na :q člověk potřebuje dva doktoráty, to pak potřebuje ještě třetí na ovládání myši.

Nelžete, :q nefunguje vždycky. Někdy vám to místo ukončení napíše :q do textu. Aby se v tom prase vyznalo... Na to aby v tom člověk napsal jeden hash potřebujete hledat manuál na netu jen kvůli tomu, aby to vůbec něco začalo psát a pak taky, aby se to dalo uložit a nakonec, aby se z toho dalo vůbec vylýzt.   Tenhle archaickej bazmek by měli vymazat z povrchu zemského, páč s tim může pracovat leda masochista.

Tak to se mi ještě nikdy nestalo, že by mi nešel :q ve vimu. Používám ho nicméně jen jako nouzovku, na remote serverech, nebo s ním taky píšu commity v gitu.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #27 kdy: 16. 06. 2023, 12:05:16 »
Tak to se mi ještě nikdy nestalo, že by mi nešel :q ve vimu. Používám ho nicméně jen jako nouzovku, na remote serverech, nebo s ním taky píšu commity v gitu.

Tak to mě se to stává pořád, píšu si text a mačkám :q a on ten bazmek napíše text :q, nebo wq nebo další dementní zkratku z tisíců možností. A ne, nikam to fakt nevyskakuje.... mačkám jak debil eskejp a asi to zase nedělá to co má, mačkám znova a znova a různé kombinace se šiftama controlama prostě najednou se nakonec podaří z toho prevíta vyskočit. Úplně stejně vypadá pokus vůbec něco v tom napsat. Když fungujou šipky, aby člověk dojel na potřebné místo je to malý zázrak.
Jo a vždycky když v tom něco napíšu a "uložím", po zavření to znovu otevírám, abych se přesvědčil, že to je opravdu uložené tak jak jsem mínil.
« Poslední změna: 16. 06. 2023, 12:08:40 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #28 kdy: 16. 06. 2023, 12:53:46 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Na :q člověk potřebuje dva doktoráty, to pak potřebuje ještě třetí na ovládání myši.

Nelžete, :q nefunguje vždycky. Někdy vám to místo ukončení napíše :q do textu. Aby se v tom prase vyznalo... Na to aby v tom člověk napsal jeden hash potřebujete hledat manuál na netu jen kvůli tomu, aby to vůbec něco začalo psát a pak taky, aby se to dalo uložit a nakonec, aby se z toho dalo vůbec vylýzt.   Tenhle archaickej bazmek by měli vymazat z povrchu zemského, páč s tim může pracovat leda masochista.

Používám neovim celkem běžně, mám tam LSP, tree-sitter atd. Křivka učení je strmá, ale pak se pracuje velmi rychle.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #29 kdy: 16. 06. 2023, 14:28:41 »
Používám neovim celkem běžně, mám tam LSP, tree-sitter atd. Křivka učení je strmá, ale pak se pracuje velmi rychle.

Já to používám pouze pokud není absolutního zbytí, a to tak jednou za pár let.  Prostě editor, ve kterým se nedá po otevření souboru nic napsat a nefungujou ani šipky je prostě k ničemu a podle mě nemá žádný důvod k existenci.
Zlatej mcedit. Děkuji komunitě za něj.
Gréta je nejlepší.