Textové editory vhodné pro programátory

e3k

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #30 kdy: 16. 06. 2023, 14:28:55 »
kate vim


Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #31 kdy: 16. 06. 2023, 15:11:31 »
Používám neovim celkem běžně, mám tam LSP, tree-sitter atd. Křivka učení je strmá, ale pak se pracuje velmi rychle.

Já to používám pouze pokud není absolutního zbytí, a to tak jednou za pár let.  Prostě editor, ve kterým se nedá po otevření souboru nic napsat a nefungujou ani šipky je prostě k ničemu a podle mě nemá žádný důvod k existenci.
Zlatej mcedit. Děkuji komunitě za něj.

Podle tebe nemá důvod k existenci, podle mnohých jiných zjevně má. Nechápu, proč to takhle hrotit, prostě ti nevyhovuje, tak používáš něco jiného, a tím to je uzavřené.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #32 kdy: 16. 06. 2023, 16:06:05 »
Prostě editor, ve kterým se nedá po otevření souboru nic napsat a nefungujou ani šipky je prostě k ničemu a podle mě nemá žádný důvod k existenci.
...

Citim se jak superhrdina co zachranil vim pred zanikem v prazdnote...
otevrel jsem vim... a slo tam neco napsat... dokonce jsem i oprasil sipky a taky fungujou ;-)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #33 kdy: 16. 06. 2023, 18:06:33 »
Omg proč mcedit, nemáte už lepší rovnou vim?
protoze na to clovek nepotrebuje dva doktoraty, aby ten program dokazal aspon ukoncit?
Na :q člověk potřebuje dva doktoráty, to pak potřebuje ještě třetí na ovládání myši.

Nelžete, :q nefunguje vždycky. Někdy vám to místo ukončení napíše :q do textu. Aby se v tom prase vyznalo... Na to aby v tom člověk napsal jeden hash potřebujete hledat manuál na netu jen kvůli tomu, aby to vůbec něco začalo psát a pak taky, aby se to dalo uložit a nakonec, aby se z toho dalo vůbec vylýzt.   Tenhle archaickej bazmek by měli vymazat z povrchu zemského, páč s tim může pracovat leda masochista.

Tak to se mi ještě nikdy nestalo, že by mi nešel :q ve vimu. Používám ho nicméně jen jako nouzovku, na remote serverech, nebo s ním taky píšu commity v gitu.

Jsou dva důvody proč :q nejde:
1/ jsi v editačním módu. řešení  -> ESC
2/ udělal si změnu, a chce to po tobě potvrzení, zda to máš uložit. řešení -> zapsat ":w", nebo nezapsat ":q!", nebo zapsat a ukončit "ZZ" (btw: Píše to tam. Jasně červeně. Stačí číst.)

Nepíšu to tobě (předpokládám, že ty vim znáš), ale píšu to @Karmelos.
Souhlasím, že je to velice těžké, a není každému dáno, aby pochopil že vim má editační a příkazový mód, a ne každý se naučí čtyři příkazy.

Já teda vim používám na serveru, protože je všude a nedělá chyby a dá se v něm označovat do bloku myší (na rozdíl od mcedit). Dokonce si v mc nastavuji jako editor právě vim namísto mcedit.

Jinak vim nepoužívám.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #34 kdy: 17. 06. 2023, 14:02:25 »
vscode - první editor, co jsem si zcustomizoval podle sebe, a přitom jsem si nevytrhal všechny vlasy...


CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #35 kdy: 17. 06. 2023, 14:43:39 »
vscode - první editor, co jsem si zcustomizoval podle sebe, a přitom jsem si nevytrhal všechny vlasy...

Hodně lidí ho chválí jako dobrý editor.
Mohl bys prosím rozvést ty customizace?

Ad VIM a EMACS
Ovládání těchto editorů je složitější, ale díky AI (konkrétně ChatGPT + mikrofon) je možné tyto editory ovládat snadno pomocí bicích:

Ukončení s uložením je delší, ale pořád jednodušší než originál:
https://www.youtube.com/watch?v=UzzVZ-6wUso
A prosté ukončení:
https://www.youtube.com/watch?v=6zXDo4dL7SU

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #36 kdy: 17. 06. 2023, 15:14:16 »
na c/c++/c# ve woknous pouzivam visual studio.

v linuxu mi staci vim a command lajna.

na javascript pouzivam vs code, muze mi to nekdo porovnat s intellij idea? intellij jsem trosku zkusil, tak se mi to zatim zda velmi podobne vs code. nazory, porovnani?

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #37 kdy: 17. 06. 2023, 18:28:23 »
Já používám Word, a nebo OneNote.
Samotnou otázku považuji za "divnou".
Používám snad nějaké IDE.
A to souvisí pouze s otázkou pro jaký programovací jazyk.
Když budu mít licencované Visual Studio, asi nebudu vymýšlet žádnou divočinu a používám VS.

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #38 kdy: 17. 06. 2023, 18:35:19 »
visual studio.

Týden mi trvá, než tu je*ku donutím, aby přestala měnit odsazení kódu, psát normálně " a dělat dalších XY kravin.
Nejhorší je, že po reinstalaci můžu začít znovu :-(
Tak mě zajímá, jestli někdo chytřejší než já, nevymyslel třeba nějaký konfigurační skript, ze kterého bych se mohl poučit.

Já používám Word, a nebo OneNote.
Slyšel jsem o někom, kdo programoval věci pro python v Excelu :o ale Word ?  ;D

e3k

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #39 kdy: 17. 06. 2023, 18:46:44 »
Používám snad nějaké IDE.
za 20 rokov v IT som si ich nestihol oblubit. proste text editor a commandline. mozno s vynimkou SQL.

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #40 kdy: 17. 06. 2023, 19:36:06 »
A já myslel že na to je ve VS průvodce v Nástrojích - Import a export nastavení

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #41 kdy: 17. 06. 2023, 20:52:10 »
A já myslel že na to je ve VS průvodce v Nástrojích - Import a export nastavení

To ale udělá všechna nastavení ne? Jako třeba git, připojení externích jednotek (ARM device) a podobně ne?

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #42 kdy: 20. 06. 2023, 00:00:50 »
Kdysi Kate a podobne editory, ale pak me nadchnul GNU Emacs s org-mode. Hacek je v tom, ze Emacs neni uplne vizualni editor, a ja hodne stojim o veci jako plynule posouvani nad nahledem textu. Takze obcas spustim SublimeText a dnes uz vyvijim ve VS Code, ktery nepotrebuje rucne konfigurovat language servery.

Vi-like veci (Vim, Emacs s evil-mode) nedavam. Umim par zakladnich prikazu a na upravu konfigurace press ssh to staci. Ale pri psani delam mnoho chyb.

Citace:  Human-Computer Interaction: An Empirical Research Perspective
One of the classic UI foibles—told and re-told by HCI educators around the world—is the vi editor's lack of feedback when switching between modes. Many a user made the mistake of providing input while in command mode or entering a command while in input mode.

FW SH

Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #43 kdy: 20. 06. 2023, 08:27:08 »
Emacs… Obcas zapnu VsCode, abych se podival, jestli se necim neinspirovat a neprenest to do meho Emacs. Nedavno jsem se ho chtel naucit, ale proste se od Emacs nedokazu posunout dal, uz mam ty zkratky moc zazity. Mam casto problem s tim, jak Emacs nezvlada velike bloky textu, jinak bych po vscode nesilhal. Ale mam to stesti, ze me zivi LISP, takze mi nemusi chybet FE vychytavky, ktere vscode nabizi - konkretne treba vic lsp serveru najednou. V Emacs pouzivam Meow mode, coz simuluje Kakoune, ktery mi sedl vice nez VI, co se ovladani tyce.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Textové editory vhodné pro programátory
« Odpověď #44 kdy: 20. 06. 2023, 08:35:19 »
Emacs… Obcas zapnu VsCode, abych se podival, jestli se necim neinspirovat a neprenest to do meho Emacs. Nedavno jsem se ho chtel naucit, ale proste se od Emacs nedokazu posunout dal, uz mam ty zkratky moc zazity. Mam casto problem s tim, jak Emacs nezvlada velike bloky textu, jinak bych po vscode nesilhal. Ale mam to stesti, ze me zivi LISP, takze mi nemusi chybet FE vychytavky, ktere vscode nabizi - konkretne treba vic lsp serveru najednou. V Emacs pouzivam Meow mode, coz simuluje Kakoune, ktery mi sedl vice nez VI, co se ovladani tyce.

proc by ses mel do emacsu nutit, ja jsem se taky nedonutil :-)
pouzivej co chces.