2.5G ETH do 10G optiky

2.5G ETH do 10G optiky
« kdy: 11. 05. 2023, 12:56:27 »
Pokud dam https://www.suntech.cz/mikrotik-rj45-sfp-10-100-1000m-2-5g-5g-10g-metalicky-modul_d441064.html do switche ktery umi jen 10G nebo 1G, a zapojim do toho 2.5G ethernet, tak jestli po tom pojede traffic rychlosti 2.5G ?

Tim myslim jestli se SFP vuci switchi neohlasi jako 1G, a 2.5G se neslinkuje jen na ethernetu, coz by znamenalo propustnost jen 1G. Zajima me, jestli se SFP ohlasi switchi jako 10G a na ethernetu pojede 2.5G


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2023, 13:02:22 »
Stalo se mi oboji - kdyz to zarizeni umelo, preplo se to na 2.5Gb, pokud ho to vylozene neumelo (coz jsem ani nevedel, ze jde), tak konektivita spadla na 1Gb
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2023, 13:19:45 »
běžné je, že se najde společná nejvyšší rychlost a 2.5G ti bude fungovat. Pokud to tedy strčí do spf+ switche (10G) a zapojíš do toho ethernet kabel, který na druhým konci bude 2.5G, pojede ti to nejspíš rychlostí 2.5G a v systému to uvidíš jako 2.5G ethernet. Píšu "nejspíš", protože občas některé strany nejsou kompatilbitní, to chce vyzkoušet nebo napsat přesně zařízení které budou na obou stranách.

Mám zrovna takovýhle spf+ mikrotik modul (možná stejný, možná lehce jiná revize, ale parametry odpovídají) a funguje správně do 2.5G qnap switche.

Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.




Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #3 kdy: 11. 05. 2023, 14:36:45 »
Píšu "nejspíš", protože občas některé strany nejsou kompatilbitní, to chce vyzkoušet nebo napsat přesně zařízení které budou na obou stranách.

Bude to v nějakém secondhandovém Arista switchi, ten už je pár let starý a v té době právě ještě rychlosti 2.5G resp. 5G nebyly běžné. Budu to SFP asi muset koupit a vyzkoušet

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #4 kdy: 11. 05. 2023, 15:32:05 »
na sfp pro 2.5G jsem už použil https://www.fs.com/products/139650.html, ale platí, že switch musí 2.5G podporovat. Problém je, že všechny ty 2.5G, 5G jsou relativně nové standardy a hlavně pro consumer sektor, v enterprise jedeme roky na 10G a sfp+, tomu i odpovídá ten segment switchů, např. jako ta Arista.

Ten mikrotik sfp+ by mohl také fungovat, ale u toho ti neumím říct, jestli fungovat bude, musíš vyzkoušet. Kdybys měl typové označení toho Arista, mohl bych se podívat do datasheetu, jestli to vypadá dobře nebo špatně.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #5 kdy: 11. 05. 2023, 16:40:06 »
Pokud port umi jen 1G nebo 10G tak se to spoji s 99% pravdepodobnosti na 1G vuci 2.5G protistrane.

Ja mam treba switch, co ma 10G only SFP slot, a vuci jinemu s 1G SFP portem se to nespoji.
Takze co neni cerne na bilem, to ocekavat nemuzete.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #6 kdy: 11. 05. 2023, 16:51:25 »
Přesně tenhle SFP modul používám v Ubiquiti UniFi Dream Machine PRO, který podporuje pouze 10G.
Switch mi ukazuje rychlost 10G a druhý konec mám zapojený do 2.5G sítovky.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #7 kdy: 11. 05. 2023, 17:03:34 »
ano, kombinace spf a spf+ na druhém konci je loterie spíše se špatným koncem, takovou konfiguraci nedoporučuji a raději experimentovat s použitím shodných generací spf.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #8 kdy: 11. 05. 2023, 17:24:43 »

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #9 kdy: 11. 05. 2023, 17:25:15 »
nic z toho nevypovida, zda to jede 2.5G nebo 1G nebo jinak. ono se Ubiquiti moc veci v GUI neda verit (rikam jako aktivni uzivatel)

Nicmene jsem udelal jiny pokus na starym enterprise hardware, ktery dopadl stejne.

notebook Lenovo
 ->
USB 2.5G tranceiver
https://www.secomp-international.com/en_US/value-usb-3-2-gen-1-type-a-to-2-5-gigabit-ethernet-converter/i/12.99.1130-5
 ->
2m kabel cat7
 ->
zmineny tranceiver MikroTik RJ45 SFP+ 10/100/1000M/2.5G/5G/1
https://www.suntech.cz/mikrotik-rj45-sfp-10-100-1000m-2-5g-5g-10g-metalicky-modul_d441064.html
 ->
Brocade ICX6450
https://www.dataswitchworks.com/ICX-6450-48P.asp

Brocade rika: Actual Speed/Mode:10 G
Lenovo WIndows 10 rika: 2.5G

realna prenosova rychlost 248-252 MB/s (z NASu co pro stejny soubor pres dva ty Mikrotiky proti sobe dava 500-800MB/s))


Přesně tenhle SFP modul používám v Ubiquiti UniFi Dream Machine PRO, který podporuje pouze 10G.
Switch mi ukazuje rychlost 10G a druhý konec mám zapojený do 2.5G sítovky.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2023, 17:33:19 »
neni to prekombinovane?

pokud prodejce bere veci vracene do 14 dni od objednavky v eshopu, tak neni zadne riziko si ten tranceiver"pucit", ne?
dle mne je tam velka pravdepodobnost, ze to bude fungovat (pokud tam je skutecne sfp+ samozrejme)

hmmmm

začínám spíše přemýšlet o vmezeření tohoto https://planetechusa.com/product/xt-705a-10g-5g-2-5g-1g-100m-copper-to-10gbase-x-sfp-media-converter/

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2023, 22:03:24 »
Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.

Mám zkušenosti, které jsou s tímto v rozporu.

Nejprve vsuvka: v SFP/SFP+ slotu jsou relativně běžné dvě různé normy:

A) SGMII/XGMII = modernější varianty MII, tzn. transceiver/modul obsahuje Eth PHY, počítá se s tím že může podporovat širší spektrum rychlostí a duplexů (nezávisle na rychlosti MII sběrnice v SFP slotu), dá se s transceiverem o tom přes MDIO popovídat. Původní MDIO nejde poslat přímo na pinout SFP šachty => v případě SFP se používá transport MDIO over I2C, který jede na jiné adrese, než MSA SPD EEPROM = SFP modul má oboje. Potíž je, že standardní je pouze základní sada MII konfiguračních registrů v transceiveru, a reálné transceivery používají proprietární rozšíření, pro která musí mít hostitel (switch/počítač) specifický ovladač... proto se transceivery tohoto typu obecně moc neujaly, čest výjimkám. Rozhodně tyto transceivery nejsou zrovna univerzální.
Transceivery typu MII z definice obsahují malý buffer, aby mohly pakety forwardovat (store and forward) mezi rozdílnými rychlostmi na MII a na vnějším Ethernetu.

B) SERDES = synchronní stream, tradičně na rychlosti PHY transceiveru (který je součástí hostitele), SFP modul tradičně umí jedinou pevnou rychlost a jedná se tradičně o hloupý opakovač/konvertor metalika/optika. SERDES SFP se vyskytují s rychlostmi 100M/1G/10G (tradičně umí pouze jednu z nich). SERDES SFP na trhu naprosto převažují.

No a pak jsou všelijaké exotické varianty.

Jsou dual-rate SFP transceivery 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou dual-rate SFP+ transceivery 1/10Gbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP+ 1/10Gbps SERDES.
Stále se jedná o tupé opakovače, jenom umí pracovat synchronně na té nebo tamté rychlosti. SPD EEPROM má pro toto podporu, takže pokud tomu rozumí taky switch, tak si z toho svoje vybere (nabídne jednu nebo druhou rychlost nebo oboje).
Osobně jsem viděl levný SFP+ modul dual-rate 1/10Gb SERDES fungovat v SFP 1Gbps síťovce DeLock s čipem i210. Ono to dává smysl - mechanický rozměr, pinout SFP konektoru a napájecí napětí jsou pokud vím stejné.

Pak jsou zřejmě moduly (jak mě nedávno upozornil zkušenější zákazník), které mají sice v SFP šachtě rozhraní SERDES na konkrétní rychlosti (třeba 1 Gbps), ale dělají store and forward a směrem ven mohou umět jinou rychlost než na vnitřním SERDESu - například pevných 100 Mbps optiku, nebo multirate metaliku. Takové transceivery/moduly lze použít i ve slotu, který neumí nic jiného než SERDES  o pevné rychlosti (která musí souhlasit s podporovanou rychlostí SFP modulu). Rozumí se, že vůči hostiteli takový modul nabízí v SPD EEPROM jenom SERDES na podporovaných rychlostech, a hostitel také tyto rychlosti vidí (podle mého ani nesahá přes i2C na modul, ale vezme údaj ze svého vlastního PHY). Ve skutečnosti do vnějšího Ethernetu se ale modul může linknout úplně jinou rychlostí. Což se z hostitele zřejmě nedá zjistit.

Takže pokud zmíněný modul od Mikrotiku umí metaliku od 10 Mbps do 10 Gbps (bravo!) a vůči hostiteli má dual-rate SERDES (košer oznámený v SPD EEPROM), může klidně fungovat jak v SFP+ slotu s podporou 10 Gbps only, nebo nejspíš i v SFP slotu s podporou 1 Gbps - pokud si hostitel dokáže přebrat údaj z SPD EEPROM o podpoře 1/10Gb SERDES ze strany modulu.

Nevýhodou je právě to, že SFP modul se chová sice jako bridge, ale nemanažovaný = z hostitelského zařízení se nedá dopátrat, jakou rychlostí jede vnější ethernetový port modulu, případně mu nějakou rychlost/duplex konfiguračně vnutit.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2023, 22:16:19 »
nice, tohle si nacpu to me knowledge base.
thx

Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.

Mám zkušenosti, které jsou s tímto v rozporu.

Nejprve vsuvka: v SFP/SFP+ slotu jsou relativně běžné dvě různé normy:

A) SGMII/XGMII = modernější varianty MII, tzn. transceiver/modul obsahuje Eth PHY, počítá se s tím že může podporovat širší spektrum rychlostí a duplexů (nezávisle na rychlosti MII sběrnice v SFP slotu), dá se s transceiverem o tom přes MDIO popovídat. Původní MDIO nejde poslat přímo na pinout SFP šachty => v případě SFP se používá transport MDIO over I2C, který jede na jiné adrese, než MSA SPD EEPROM = SFP modul má oboje. Potíž je, že standardní je pouze základní sada MII konfiguračních registrů v transceiveru, a reálné transceivery používají proprietární rozšíření, pro která musí mít hostitel (switch/počítač) specifický ovladač... proto se transceivery tohoto typu obecně moc neujaly, čest výjimkám. Rozhodně tyto transceivery nejsou zrovna univerzální.
Transceivery typu MII z definice obsahují malý buffer, aby mohly pakety forwardovat (store and forward) mezi rozdílnými rychlostmi na MII a na vnějším Ethernetu.

B) SERDES = synchronní stream, tradičně na rychlosti PHY transceiveru (který je součástí hostitele), SFP modul tradičně umí jedinou pevnou rychlost a jedná se tradičně o hloupý opakovač/konvertor metalika/optika. SERDES SFP se vyskytují s rychlostmi 100M/1G/10G (tradičně umí pouze jednu z nich). SERDES SFP na trhu naprosto převažují.

No a pak jsou všelijaké exotické varianty.

Jsou dual-rate SFP transceivery 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou dual-rate SFP+ transceivery 1/10Gbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP 100/1000 Mbps SERDES.
Jsou switche s dual-rate porty SFP+ 1/10Gbps SERDES.
Stále se jedná o tupé opakovače, jenom umí pracovat synchronně na té nebo tamté rychlosti. SPD EEPROM má pro toto podporu, takže pokud tomu rozumí taky switch, tak si z toho svoje vybere (nabídne jednu nebo druhou rychlost nebo oboje).
Osobně jsem viděl levný SFP+ modul dual-rate 1/10Gb SERDES fungovat v SFP 1Gbps síťovce DeLock s čipem i210. Ono to dává smysl - mechanický rozměr, pinout SFP konektoru a napájecí napětí jsou pokud vím stejné.

Pak jsou zřejmě moduly (jak mě nedávno upozornil zkušenější zákazník), které mají sice v SFP šachtě rozhraní SERDES na konkrétní rychlosti (třeba 1 Gbps), ale dělají store and forward a směrem ven mohou umět jinou rychlost než na vnitřním SERDESu - například pevných 100 Mbps optiku, nebo multirate metaliku. Takové transceivery/moduly lze použít i ve slotu, který neumí nic jiného než SERDES  o pevné rychlosti (která musí souhlasit s podporovanou rychlostí SFP modulu). Rozumí se, že vůči hostiteli takový modul nabízí v SPD EEPROM jenom SERDES na podporovaných rychlostech, a hostitel také tyto rychlosti vidí (podle mého ani nesahá přes i2C na modul, ale vezme údaj ze svého vlastního PHY). Ve skutečnosti do vnějšího Ethernetu se ale modul může linknout úplně jinou rychlostí. Což se z hostitele zřejmě nedá zjistit.

Takže pokud zmíněný modul od Mikrotiku umí metaliku od 10 Mbps do 10 Gbps (bravo!) a vůči hostiteli má dual-rate SERDES (košer oznámený v SPD EEPROM), může klidně fungovat jak v SFP+ slotu s podporou 10 Gbps only, nebo nejspíš i v SFP slotu s podporou 1 Gbps - pokud si hostitel dokáže přebrat údaj z SPD EEPROM o podpoře 1/10Gb SERDES ze strany modulu.

Nevýhodou je právě to, že SFP modul se chová sice jako bridge, ale nemanažovaný = z hostitelského zařízení se nedá dopátrat, jakou rychlostí jede vnější ethernetový port modulu, případně mu nějakou rychlost/duplex konfiguračně vnutit.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2023, 23:00:59 »
Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.

Mám zkušenosti, které jsou s tímto v rozporu.

Nejprve vsuvka: v SFP/SFP+ slotu jsou relativně běžné dvě různé normy:

:
:
:

Nevýhodou je právě to, že SFP modul se chová sice jako bridge, ale nemanažovaný = z hostitelského zařízení se nedá dopátrat, jakou rychlostí jede vnější ethernetový port modulu, případně mu nějakou rychlost/duplex konfiguračně vnutit.

Slyseli jste slovo bozi. Amen.

Re:2.5G ETH do 10G optiky
« Odpověď #14 kdy: 12. 05. 2023, 12:48:30 »
Jen pozor, tohle je spf+, to můžeš strčit pouze do spf+ (2.5G, 10G) switche, do spf (1GB) to s velkou pravděpodobností nepůjde, kompatibilita je pouze zpětná a ne dopředná.

Mám zkušenosti, které jsou s tímto v rozporu.
...

Skvěle napsáno! Ale vlastně jsi skončil u toho, že nevíš jestli to pojede, stejně jako já.

Když se mrkneme na tenhle modul, mám ho v ruce, MikroTik S+RJ10 (uvnitř toho mého sedí marvell 88X3310), I2C nevidím a vypadá to, že podporuje pouze serdes interface.

Mám tady jeden switch CCR1036, tam se správně detekuje rychlost linky podle toho, co tam zapojím.

Zkouším to na linux stroji (redhat 8, kernel 5.14.0). Vypadá to, že exportuje v serdes typ linky, při připojení 100M (využil jsem mikrotik mAP) to vrací SGMII. Při připojení 10G (na druhé straně je nějaká Aruba) to vrací 10GBASE-KR, interface v linuxu zobrazuje správnou rychlost. Jde si s tím také hrát přes ethtool --set-phy-tunable. Očividně linux má podporu.

Jaká ale bude podpora u náhodného switche? Kdoví a v tom je právě ten problém. Funguje mi dobře s mikrotik krabičkami, vím, že to vypadá i plně funkční na qnapu, ale jinak tenhle modul používám většinou do malých firem/velkých domácností, kde moc nejsou věci typu Arista.