Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #30 kdy: 12. 05. 2023, 09:18:52 »
Jo, no verim, ale je tam ten faktor, ze jsi jel pracovat do te Australie, tam sis udelal kontakty. Tak z lidi kolem sebe, teda alespon vyvojaru, neznam a asi jsem nepotkal nikoho takoveho. Neříkám, že to nejde, určitě to jde, ale já nikoho takového neznám.

Plne chapem a suhlasim. Ako som povedal, nie som vobec "typicky ajtak v CR" ktory ide po rovnakej ceste ako ja. Zalezi individualne na kazdom jednom z nas co so svojou karierou spravi.


Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #31 kdy: 12. 05. 2023, 09:19:37 »
Já znám spoustu lidí, co ty peníze mají, a vůbec bys to do nich neřekl.

Problém hodně lidí je, a to jde vidět i tady z těch diskuzí, že prostě nechcou víc a nebo vůbec nevěří tomu, že to je možné.  Jenže pracovní život to je každý sám za sebe, a ten kdo si umí říct většinou dostane co chce.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #32 kdy: 12. 05. 2023, 09:24:21 »
Řekl bych, že objektivně vzato takových lidí není hodně - a když ty jich znáš hodně, tak jsi asi... co jsi? Prostě z nějakého ne úplně typického prostředí. Jasně že někdo může zajet někam do ciziny pracovat, udělat si tam kontakty a pak to udělat jak tvojtatko. Ale bavíme se tady o řekněme 5% lidí v IT, možná ani to ne.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #33 kdy: 12. 05. 2023, 09:31:34 »
Řekl bych, že objektivně vzato takových lidí není hodně - a když ty jich znáš hodně, tak jsi asi... co jsi? Prostě z nějakého ne úplně typického prostředí. Jasně že někdo může zajet někam do ciziny pracovat, udělat si tam kontakty a pak to udělat jak tvojtatko. Ale bavíme se tady o řekněme 5% lidí v IT, možná ani to ne.

v drvivej vacsine sa stane to, ze ak uz raz clovek vynalozi tu namahu a odide na Zapad, tak tam uz zostane. Takze z minima ludi co odidu na Zapad sa minimum ludi vrati a par ludom sa podari na ten pracovny vztah nadviazat odtialto. Takze ano, z toho pohladu som dost unikat, ja si to priznam.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #34 kdy: 12. 05. 2023, 09:35:35 »
Já si třeba neumím představit, že bych jel někam do ciziny pracovat v IT, a odtrpět tam i jen pár let. A asi nejsem sám, protože jak říkám nikdo to v mém okolí neudělal - dodávám že v IT, kuchaře nebo různé dělníky nepočítám. Ono kontakty na lidi z ČR taky nejsou bezcenné, nebo to že pracuješ ve městě, kde potkáváš ve firmách lidi kteří byli třeba tví spolužáci atp.


Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #35 kdy: 12. 05. 2023, 09:49:13 »
Já si třeba neumím představit, že bych jel někam do ciziny pracovat v IT, a odtrpět tam i jen pár let. A asi nejsem sám, protože jak říkám nikdo to v mém okolí neudělal - dodávám že v IT, kuchaře nebo různé dělníky nepočítám. Ono kontakty na lidi z ČR taky nejsou bezcenné, nebo to že pracuješ ve městě, kde potkáváš ve firmách lidi kteří byli třeba tví spolužáci atp.

To zalezi od toho aka si osobnost a celkovo aky mas osobnostny profil. Ja som v CR v roku 2016 pozeral na pracovne nabidky v CoolPeople a nechapal som ako tam moze niekto brat vtedy 100k CZK a ja som pracoval v nejakom zasmudlenom "startupe" v Brne za polovicu. Nevidel som tam proste buducnost. Extra silne vztahy som ako Slovak co prisiel studovat do CR nemal a ti ludia mi boli viac menej ukradnuti .... Preto sa mi lahsie odchadzalo naspat na SVK. To, ze som potom skrz korporat v Bratislave odisiel do Australie uz bola cista nahoda.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #36 kdy: 12. 05. 2023, 11:21:28 »
V 99 percent je to o kontaktoch, dobre platene joby sa na internete nehladaju..

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #37 kdy: 12. 05. 2023, 11:41:43 »
je to stress. hodne prekousnout.ja jsem obetoval fakt hodne (ale ja jsem byl ukrutne pritlaceny do kouta kvuli financnimu pruseru)

pokus si nedovedes predstavit, ze neco odtrpis, potom proste vzdej svoje sny o penezich, protoze mas nyni adekvatne sve pohode.


Já si třeba neumím představit, že bych jel někam do ciziny pracovat v IT, a odtrpět tam i jen pár let. A asi nejsem sám, protože jak říkám nikdo to v mém okolí neudělal - dodávám že v IT, kuchaře nebo různé dělníky nepočítám. Ono kontakty na lidi z ČR taky nejsou bezcenné, nebo to že pracuješ ve městě, kde potkáváš ve firmách lidi kteří byli třeba tví spolužáci atp.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #38 kdy: 12. 05. 2023, 11:43:21 »
kontakty moc nemam  vsechno ke mne chodi pres linkedin.

V 99 percent je to o kontaktoch, dobre platene joby sa na internete nehladaju..

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #39 kdy: 12. 05. 2023, 11:48:44 »
pokus si nedovedes predstavit, ze neco odtrpis, potom proste vzdej svoje sny o penezich, protoze mas nyni adekvatne sve pohode.

Ano, toto je pravda. Ja to vidim tak ze do urcitej hranice je jediny limit kolko clovek zaraba len on sam. Samozrejme ze sa nebavime o extremnych pripadoch ked niekto zdedi miliardy.

Ale v 99% pripadoch je cislo na vasej vyplatnej paske len funckia toho ako velmi chcete zarabat viac a kolko tomu chcete obetovat. Nic ine. Tak jednoduche to je.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #40 kdy: 12. 05. 2023, 12:27:02 »
Hele pokud nemáš vyloženě štěstí, tak čím víc vyděláváš, tím víc do toho musíš dávat. Pak už jedině zbývá krást - o tom vědí své majitelé mnohých českých firmiček, kteří si kradením nenasmlouvaných a neproplacených hodin od svých zaměstnanců nahrabávají zisky a v podstatě celý jejich business je na tomhletom principu založen. Ne nadarmo lidi říkají "nekradu" když na něco předraženého a zbytečného nemají peníze.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #41 kdy: 12. 05. 2023, 12:39:16 »
hezka filipika,ale opravdu nesouvisi s tematem.

Hele pokud nemáš vyloženě štěstí, tak čím víc vyděláváš, tím víc do toho musíš dávat. Pak už jedině zbývá krást - o tom vědí své majitelé mnohých českých firmiček, kteří si kradením nenasmlouvaných a neproplacených hodin od svých zaměstnanců nahrabávají zisky a v podstatě celý jejich business je na tomhletom principu založen. Ne nadarmo lidi říkají "nekradu" když na něco předraženého a zbytečného nemají peníze.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #42 kdy: 12. 05. 2023, 13:15:48 »
No vidis, aj to je o pristupe. Ked sa nechaju zamestnanci okradat a pracuju pre takeho podnikatela dalej, tak co? Ti zamestnanci si samych seba vobec nevazia a niekomu dovolia aby ich sprosto okradol? Tak to je potom aj ich chyba.

Argumenty ze "ale ja mam hypoteku a musim tam pracovat aj ked ma ocividne okrada" neberiem. To je proste blbost. Opat to je funkcia toho, ako velmi sa okradat nechas pred tym nez v tej praci skoncis. Ak by ma niekto takto zacal okato okradat tak pockam na poslednu vyplatu a idem prec. No ale niekto si necha srat na hlavu ... no tak budu okradani.

Hele pokud nemáš vyloženě štěstí, tak čím víc vyděláváš, tím víc do toho musíš dávat. Pak už jedině zbývá krást - o tom vědí své majitelé mnohých českých firmiček, kteří si kradením nenasmlouvaných a neproplacených hodin od svých zaměstnanců nahrabávají zisky a v podstatě celý jejich business je na tomhletom principu založen. Ne nadarmo lidi říkají "nekradu" když na něco předraženého a zbytečného nemají peníze.

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #43 kdy: 12. 05. 2023, 13:32:31 »
Dle mých zkušeností se na 2-2.4M Kč ročně dostane každý dobrý vývojář v ČR (což jestli je moc nebo málo je otázka, já mám jasno v tom, že v aktuálním světě málo). Pokud chce - a to je kámen úrazu.

Typicky totiž musíte zkousnout to, že se budete muset naučit jinou, novou, nebo nepopulární legacy technologii, jiný jazyk, jinou business doménu, a že vás ten projekt pravděpodobně nebude bavit. Je zřejmé, že do tohoto se jen tak někomu nechce, ale čistě businessově řečeno, pokud chcete ty peníze vydělat, tak je v ČR vyděláte.

Aby ty peníze byly, člověk musí prakticky dělat několik věcí, které se historicky u nás nenosily.

1) Práce nejsou kamarádi a rodina, je to tvrdý business a být celý život v jedné firmě se ve většině případů (jsou vyjímky) nevyplatí. Hodně lidí nerado mění práci, protože nejistota, zvyk, pohodlnost, kolegové a závazky jako rodina a hypotéka, manželka vás od toho bude chtít odradit.

2) Chápat trh práce v IT. Chápat business model firmy. Chápat, která firma vydělává a proč. Umět rozlišit mezi firmami, a umět rozlišit již uvnitř firem role, které vydělávají (a jsou mission critical) a potom ty nákladové, kde vás vymění až se to bude hodit.

3) Východní Evropa a Asie je místo, kde zahraniční dravec optimalizuje kapitálové náklady - je tedy tady přirozeně tlak na nižší cenu, která se v přeprodejním řetezci ještě snižuje. Amík to prodá Němci, ten to přeprodá do ČR, a odtud to občas putuje ještě dál na východ. Nestát se součástí tohoto řetězce na konci, což takto spousta vývojářů, i schopných, končí.

Bohužel v posledních letech je problém, že pokud si IT fabrika v ČR řekne více peněz, tak už se investoři dívají dále na východ, a to začíná být problém. Dokud byl život v ČR levný, tak to pořád vycházelo jak vývojářům, tak západnímu kapitálů. Ale to se bohužel změnilo a levno už zde není. No a protože, bohužel, české IT přebralo model levných fabrik s malou přidanou hodnotou ze strojírenství, tak se dostává do situace, kdy rostoucí náklady jsou smrtící.

Řešení je pouze práce s vysokou přidanou hodnotou, jinými slovy nebýt subdodavatel run of the mill řešení. To je těžký úkol, ale nic jiného do budoucna nezbývá, protože to nevypadá, že by ČR měla v budoucnu nákladově zlevňovat.

No a jako one man show zbývá být špičkový developer, aby byl západ vám ochotný zaplatit premium nad to, že jste levná síla z východu. Toto u nás řešíme denně v práci, a vězte, že ČR v rámci pracovních sil je jen jedna kolonka v excelu.

Jinak naprosto chápu, že někdo optimalizuje na rodinu, bydlení v příjemné lokalitě, fotbálek a kamarády. Osobně také optimalizuji. Nic proti tomu, každý má ty hodnotu jinak, a ne každý potřebuje vydělávat balík.

« Poslední změna: 12. 05. 2023, 13:39:09 od LambdaLover »

Re:Měsíční plat programátora v Mozilla cca 20 000 dolarů
« Odpověď #44 kdy: 12. 05. 2023, 20:40:15 »
Tak já jsem měl asi štěstí...

Baví mě pracovat, nepřipadám si nějak extrémně produktivní, a jako bonus mám top MD rate. Nevím moc co to je stres nebo hypotéka. Možná díky tomu je můj pohled tady na ty problémy co tu lidi řeší úplně jiný. Já fakt nedokážu pochopit, že je někdo v práci mnoho let nespokojený nebo si připadá špatně ohodnocený atd... to musí být frustrující nic s tím za ty roky neudělat - a přitom každá nová práce je něco úžasného - je to neokoukané, člověk pozná nové lidi, získá nové zkušenosti atd... mě to fakt baví nestrávit na jedné pozici třeba 10 let.