Plat programátora

Re:Plat programátora
« Odpověď #90 kdy: 30. 04. 2023, 14:15:47 »
Aby som to este doplnil. Mne pride dost usmevne o com sa tu vlastne bavime. Ludia v IT a developeri sa pohybuju v top 10% co sa tyka prijmu. Ak ma niekto net worth na ceske koruny 10m+ tak sa povazuje za top 10 - 5 % v republike.

Clovek co ma dva byty v prahe, vilu a chalupu a dve auta, vsetko to ma splatene, chodi na dovolenky 3x do roka a ma zainvestovane par mega v akciach je nizsia vysoka vrstva. Toto je proste fakt.

V CR je to este o to viac pokryvene ze tam neexistuje tradicia vyssej spolocenskej vrstvy ako napriklad v Anglicku. Tu sa po revolucii stal milionarom kazdy Pepa z fabriky ktory bol v spravnom case na spravnom mieste. V CR ani v SR nie je este vybudovana solidna vysoka vrstva len zbohatlici.

Ak to takto  bude pokracovat dalej tak za dve tri dekady sa prave z tychto IT ludi stane nizsia vysoka vrstva a bude sa to uz dedit multigeneracne.

to suhlasim, ale to stale nie su "dva byty v prahe, vila a chalupa".

citis ten rozdiel? to ze niekto ma byt a chalupu a nevozi sa na crepe je uplne normalne. ale nie "dva byty vila a chalupa a limuzina". to nie je "sikovny programator".

mate to pomylene. to ze to niekto tak ma absolutne nehovori nic o tom ze to je stredna vrstva. stredna vrstva je viac menej chudobna.


Re:Plat programátora
« Odpověď #91 kdy: 30. 04. 2023, 14:37:11 »
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dan-z-nemovitosti-bohatsvi-paq-research-majetkova-nerovnost-datova-zurnalistika_2110290500_nkr

Podle švýcarských analytiků patří nejbohatšímu jednomu procentu Čechů jmění ve stejné hodnotě, jakou má celkový majetek „dolních“ 90 procent. Česko se tak podle studie výzkumného institutu Credit Suisse Research Insitute řadí k nejnerovnějším zemím Evropy.

Doslova par ludi skoro vsetko v CR vlastni a ostatni maju prd. Strasne to maju ludia skreslene ze ked vidia ze niekto "ma zdroje", tak to je reprezentant strednej triedy. Ved podla toho clanku je CR medzi najviac nerovnymi krajinami v Europe.

100 000 ludi v CR vlastni tolko co 90%.
« Poslední změna: 30. 04. 2023, 14:39:38 od tvojtatko »

Re:Plat programátora
« Odpověď #92 kdy: 30. 04. 2023, 16:14:51 »
To je zase research... jen otazka optiky a mereni bohatstvi.
- kazda bezna rodina na vesnici ma majetek >=10M (diky megabaraku postavenenemu z nakradeneho v 80.).
- vetsina majetku tech nejbohatsich je s velmi nizkou likviditou (prodat mafru fakt neni otazka tydenni aukce na aukru)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Plat programátora
« Odpověď #93 kdy: 30. 04. 2023, 16:33:05 »
To je zase research... jen otazka optiky a mereni bohatstvi.
- kazda bezna rodina na vesnici ma majetek >=10M (diky megabaraku postavenenemu z nakradeneho v 80.).
- vetsina majetku tech nejbohatsich je s velmi nizkou likviditou (prodat mafru fakt neni otazka tydenni aukce na aukru)

Myslim ze sa musi jednat o aktiva teda cash, investicie atd.

Samozrejme, ze ked byvas v dome ktory ma hodnotu 10M tak to automaticky neznamena,  ze si bohaty.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Plat programátora
« Odpověď #94 kdy: 30. 04. 2023, 17:03:16 »
nakupoval za starsi ceny, ne?
Ale taky měl starší příjmy. Před 10-15 lety fakt nebylo běžné mít jako programátor 200k/měsíc. Poměr odměny programátora a ceny nemovitostí bude už nějaký ten pátek konstantní -- možná tak v devadesátkách to bylo jinak.

dva byty v prahe, dom a chalupa nie su naozaj pomery pre "strednu vrstvu". to kde zijete? :D [...] Stredna vrstva zije vo svojom a ide na chatu. Nizka vrstva zije v podnajme.
Já furt nechápu tu fixaci na kupování nemovitostí. Ještě chápu že někdo chce bydlet ve vlastním (chce si třeba udělat rekonstrukci, nechce řešit že ho majitel může vyhodit… Mě by na tom štvalo, že když se budu chtít přestěhovat, tak to je strašný opruz a drahé, ale někdo chce třeba fakt být desítky let na stejném místě), ale kupovat si byt na příjmy z pronájmu? Vždyť to oproti ostatním možnostem (já jedu ETFka) vůbec nevychází dobře. Leda že byste spekulovali na další událost jako v devadesátkách, kdy to najednou strašlivě zdražilo - ale to bylo důsledkem chaosu po privatizaci, teď nic takového na obzoru není. A ještě jako bonus musíte snášet čím dál tím větší buzeraci od státu (že nejde pořádně vyhodit neplatiče, a teď kecy o tom jak to těm bytovým kulakům pořádně osolíme).

P.S. jsem uvedl dva cizi jazyky a jsem programator (pokud jo, tak velmi spatnej). a dostal jsem (mimo jine):
Cizí jazyky a počítače ovládají lépe než většina lidí, ale hůř než nastupující kosmopolitní třída.
To snižuje jejich šance dál bohatnout a stát se společenskou elitou.
Viz:
Musím říct, že se velmi těším, až nastoupí ta třída, která ovládá počítače lépe než já - dokážete si představit milion (mluví tam o 12% populace) takových lidí? To by znamenalo obrovský pokrok ve všech oblastech! (teda pokud je všechny nesežerou umývárny mrtvol, jak tady Prýmek velmi výstižně napsal) Ale bojím se, že z toho zase nic nebude, protože takové předpovědi (profesi X nahradí stroje/indové/mladí/přestane být potřebná) čtu furt a nic.
Uběhly další tři roky a furt nic.

To je zase research... jen otazka optiky a mereni bohatstvi.
- kazda bezna rodina na vesnici ma majetek >=10M (diky megabaraku postavenenemu z nakradeneho v 80.).
- vetsina majetku tech nejbohatsich je s velmi nizkou likviditou (prodat mafru fakt neni otazka tydenni aukce na aukru)

Myslim ze sa musi jednat o aktiva teda cash, investicie atd.

Samozrejme, ze ked byvas v dome ktory ma hodnotu 10M tak to automaticky neznamena,  ze si bohaty.
A když místo toho máš 10M v akciích (dle 4% rule v podstatě „zaručený“ pasivní příjem 30kKč/měs), ale bydlíš v nájmu, tak jsi?


Re:Plat programátora
« Odpověď #95 kdy: 30. 04. 2023, 18:57:03 »
Česká Republika je historicky založená na vlastnění nemovitosti. To má za následek mimojiné i ten, že veškerá cena práce v ČR za posledních několik dekád neobsahuje náklad nájemního bydlení - to je prosím obrovsky důležité.

Samotné nájemní bydlení v ČR je naprosto v plenkách, není vůbec "industrializované", a hádáte se s paní Vomáčkovou, jestli vám teda prodlouží o další rok. Nájemní bydlení je naprosto nefunkční dnes prakticky, a v delším horizontu, finančně neudržitelný model, protože se historicky předpokládá, že nájem neplatíte a bydlíte ve svém. Změna tohoto modelu by byla na minimálně nižší dekády, z roku na rok to nebude, ani pár let.

Brutální skok v cenách bydlení se udál v rozmezí 5-10 let. Extrémně velký skok za extrémně malý čas. Kdo koupil těsně před růstem, nechápe toho, kdo kupuje 7 let potom, a vzájemně si oba nerozumí o čem ten druhý mluví, pravděpodobně i v této diskusi.

Zde je třeba i dodat, že ČR je ve velmi špatném demografickém stavu, a je tady velmi stará populace a průměrný věk - ono to hodně souvisí.

Kapitálové trhy nejsou u starší generace v ČR absolutně vůbec populární opět z historických důvodů. Nelze tedy očekávat, že si průměrný čech koupí nějaké indexové ETFko. U mladých je už trend jiný.

Tedy, z toho výše je zřejmé, proč je u nás situace taková jaká je. Že je to velmi velmi špatná situace, to je bohužel realita.

A proto je 300 měsíčně dnes vlastně málo, a zároveň to žádný klient nezaplatí, protože se mu to obchodně nevyplatí.

« Poslední změna: 30. 04. 2023, 19:02:33 od LambdaLover »

Re:Plat programátora
« Odpověď #96 kdy: 30. 04. 2023, 22:08:33 »

A proto je 300 měsíčně dnes vlastně málo, a zároveň to žádný klient nezaplatí, protože se mu to obchodně nevyplatí.

boze…

Re:Plat programátora
« Odpověď #97 kdy: 30. 04. 2023, 22:20:53 »
jak uz to tu reklo vic lidi, musim se priznat, ze je tezky kvuli 300 najit silu se zvednout rano z postele.

Re:Plat programátora
« Odpověď #98 kdy: 30. 04. 2023, 23:39:41 »
Konečně zde máme v diskuzi 300k! Dočkal jsem se! Zvedne někdo cifru na 400k? :-D No offense, just kidding

Re:Plat programátora
« Odpověď #99 kdy: 30. 04. 2023, 23:50:30 »
Za 400k nezvedam telefon a nevstanu rano z postele. To je naprosto desolatni! Nizsi stredni trida musi mit minimalne 500k v cistem!


Rocne  :D

Re:Plat programátora
« Odpověď #100 kdy: 01. 05. 2023, 00:13:34 »
tak moment, to "t" tam nebylo. jsem nezachytil, ze se bavime o "t"

Re:Plat programátora
« Odpověď #101 kdy: 01. 05. 2023, 06:33:19 »

Samotné nájemní bydlení v ČR je naprosto v plenkách, není vůbec "industrializované", a hádáte se s paní Vomáčkovou, jestli vám teda prodlouží o další rok. Nájemní bydlení je naprosto nefunkční dnes prakticky, a v delším horizontu, finančně neudržitelný model, protože se historicky předpokládá, že nájem neplatíte a bydlíte ve svém. Změna tohoto modelu by byla na minimálně nižší dekády, z roku na rok to nebude, ani pár let.

Doplnil bych ještě jednu drobnost. Potřeboval jsem se poohlédnout po bydlení v okolí Prahy. V současné době je evidetní, že nájemné již téměr v tomto místě dosáhlo obdobné výše jako v Německu v podobných lokalitách. Minimálně v neIT oborech to začne být dělící rovina.

Re:Plat programátora
« Odpověď #102 kdy: 01. 05. 2023, 10:17:24 »
Konečně zde máme v diskuzi 300k! Dočkal jsem se! Zvedne někdo cifru na 400k? :-D No offense, just kidding
Nejsem placeny zle, ale 300k nemam. Mam pohodovou praci, kde si muzu urcit, co se bude delat. Jidla kdykoliv kolik kdo chce. Zadni debilni project manageri a standupy. Meetingy jsou jenom kdyz je to treba. Osobni kontakt s kolegy, pokec pri jidle, vtipky jak se nam chce bez toho, aby na nas dohlizel diversity manager. Nikdo neresi dochazku. Dojezd 15 minut od bytu. Dost casu na uceni jinych veci a ziskavani rozhledu. V rozumne mire proplacena skoleni a konference.

Kdybych nekde dostal o 50% vice, tak mi to za zmeny nestoji. Kazdopadne nejsem placeny zle.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Plat programátora
« Odpověď #103 kdy: 01. 05. 2023, 11:08:11 »
Konečně zde máme v diskuzi 300k! Dočkal jsem se! Zvedne někdo cifru na 400k? :-D No offense, just kidding
Nejsem placeny zle, ale 300k nemam. Mam pohodovou praci, kde si muzu urcit, co se bude delat. Jidla kdykoliv kolik kdo chce. Zadni debilni project manageri a standupy. Meetingy jsou jenom kdyz je to treba. Osobni kontakt s kolegy, pokec pri jidle, vtipky jak se nam chce bez toho, aby na nas dohlizel diversity manager. Nikdo neresi dochazku. Dojezd 15 minut od bytu. Dost casu na uceni jinych veci a ziskavani rozhledu. V rozumne mire proplacena skoleni a konference.

Kdybych nekde dostal o 50% vice, tak mi to za zmeny nestoji. Kazdopadne nejsem placeny zle.

To mne zaujalo, co to je za firmu, kde nejsou standupy? Vsude se dneska tlaci ten sileny scrum se svymi "samoorganizujicimi tymy", "udrzitelnym rozvojem", "technickou vyjimecnosti".

Re:Plat programátora
« Odpověď #104 kdy: 01. 05. 2023, 13:39:52 »
Abych to nasměroval zpátky k původní otázce, tak celkem pěkný přehled mezd programátorů v Praze se dá najít zde https://www.levels.fyi/t/software-engineer/locations/prague-metropolitan-area?city=3643. Hlavně je vidět, na jaké kdo pracuje pozici a kolik let, z čehož se dá odhadnout i seniorita. Samozřejmě nelze zaručit, že všichni odpovídají podle pravdy, ale podle mých vlastních zkušeností a zkušeností kamarádů to celkem odpovídá.