Plat programátora

Re:Plat programátora
« Odpověď #30 kdy: 28. 04. 2023, 12:11:32 »
Samozrejme, hodne jsem o tom premyslel zda chyba neni u mne. Konkretne mam zkusenosti ze tri firem a ne moc dlouhe, starsi nez 5 let. Jde o to, ze software engineering ma urcite faze, ktere zkratka nejde preskocit. Kdyz se vyvyji velky system, tam bych cekal, ze se jede necim jako RUP nebo SAFe, SAFe uz v CR nekdo zna, ale (R)UP prakticky nikdo. Ty faze jsou ale porad stejne, je uplne jedno jaky framework se pouziva, nejprve je potreba vubec zjistit, co vlastne ten zakaznich chce, to jsou requirements, pak by nekdo kdo rozumi byznysu spolu s architektama meli spolecne navrhnout high level architekturu, komponenty atd. Nasledne dizajner by to mel rozbit na mensi casti, nekdy az na jednotlive tridy a az pote to ma dostat vyvojar s jasnym a citelnym zadanim co ma vlastne delat a jak to ma fungovat.

Ano, nekdo rika takovym lidem "kodovaci opice", ale ve vyspelych zemich se to opravdu tak dela a i ta opice musi znat jazyk, best practices, jak dobre udelat interface, dedicnost a vsechno kolem, zas tak jednoduche to neni. Mne to neurazi, spis to vidim jako naucenou bezmoc a stockholmsky syndrom, kdy jsou lidi smireni s tim, ze to je tak proste "vsude", velmi casta vymluva. Ja nejsem ten co furt remca, hraje se na supermana atd. Kdyz vidim, ze neco je blbe tak jdu s kuzi na trh, presto nikdo se ani nezamyslel nad tim co rikam a nedostal jsem moznost neco zmenit. S cim jsem se setkal v CR bylo, ze se preskocili prvni faze a slo se rovnou na programovani (aby bylo videt ze "makaj", prece kdo nesedi za kompem a nebusi az se mu kouri z hlavy tak nic nedela) a na vyvojare se hazela zodpovednost, kterou developer vubec nema co nest. Proc bych mel ja zjistovat co se po mne chce, zjistit, ze dokumentace neexistuje vubec, popsane to neni nikde, nikdo nema cas, spousta pozici ani neexistuje v danem tymu atd. Ja se snazim ucit od nejlepsich, mam precteno hodne knih, co bych doporucil povinne v CR jsou knihy Code Complete a Mythical Man month. Celkove mam dojem, ze v CR se jede vyvoj neuveritelne amaterskym a huraaa zpusobem, kde si vsichni chteji pripadat jako velici hakri nebo ja nevim co. A podle toho to pak dopada. Ano, treba je problem ve me, ale proc to treba v USA delaji presne takhle a jeste o tom pisou knihy o tom jak katastrofalne dopadli projekty, kde se takhle nejelo. Co se uci na VS v CR, kdyz tohle tam nikdo nezna? Copak v CR manazeri a vyvojari nectou pravidelne knihy a state-of-the-art metodiky a postupy?

K tomu Nemecku. Neni to jen o penezich. V Nemecku proste veci funguji. A je to opravdu poznat na kvalite zivota. Tu  zemi jsem uvedl jenom jako priklad. Posledni leta delam pro DE firmy na jejich projektech, takze jsem mel sanci to srovnat. Nedavno jsem ale chytnul home-sickness, zacal se rozhlizet a moc radosti z toho zatim nemam. A aby nekdo neprekroucel moje slova, ja nerikam ze v DE neexistuje spatne rizeni a spatne projekty, samozrejme, ze ano, ovsem jde o to co je standard a co je odchylka.


Re:Plat programátora
« Odpověď #31 kdy: 28. 04. 2023, 12:12:55 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
Ve svete kde prumerna splatka rekonstruovaneho bolsevickeho 4+1 se mesicne toci kolem 40k bez energii. O novostavbach ani nemluve.

Re:Plat programátora
« Odpověď #32 kdy: 28. 04. 2023, 12:23:50 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.

Re:Plat programátora
« Odpověď #33 kdy: 28. 04. 2023, 12:24:00 »
Lepit v javascriptu umi kazdej kdo ma do zadku diru a je tam rozpeti asi nejvetsi.

Lepit v JavaScriptu opravdu neumí každý. To, že se to kdekdo pokouší dělat je druhá věc. Nemluvě o tom, že frontend stejně obvykle nikdo nakonec dělat nechce.

Re:Plat programátora
« Odpověď #34 kdy: 28. 04. 2023, 12:26:42 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.

No nevím, máme pět dětí a z částky něco nad sto tisíc čistého příjmu mi obvykle cca polovina zbyde. A to bydlíme v nájmu. Lidé jsou hlavně neskutečně rozežraní.


Re:Plat programátora
« Odpověď #35 kdy: 28. 04. 2023, 12:31:58 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.
Da se s takovym prijmem koupit byt 4kk/4+1 nebo i 5kk se splatkou 40-50k mesicne (v Praze), koupit na leasing treba Superb, Kodyak nebo cokoliv nad 1 milion, platit 2-3 detem soukromou skolku, uzivit manzelku na rodicovske, alespon jednou rocne 2 tydny nekde na Maledivach a pod.? Snad mi nechcete rict, ze tohle je zivotni standard pro horni 1% a vyvojar si nema co kupovat Superba a jezdit na dovoleny, nebo mit deti. Tohle pro me neni zadny nadstandardni zivotni uroven, proste stredni trida. Vite co je vlastne stredni trida?
« Poslední změna: 28. 04. 2023, 12:34:08 od quali_BR »

Re:Plat programátora
« Odpověď #36 kdy: 28. 04. 2023, 12:36:38 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.
Da se s takovym prijmem koupit byt 4kk/4+1 nebo i 5kk se splatkou 40-50k mesicne (v Praze), koupit na leasing treba Superb, Kodyak nebo cokoliv nad 1 milion, platit 2-3 detem soukromou skolku, uzivit manzelku na rodicovske, alespon jednou rocne 2 tydny nekde na Maledivach a pod.? Snad mi nechcete rict, ze tohle je zivotni standard pro horni 1% a vyvojar si nema co kupovat Superba a jezdit na dovoleny, nebo mit deti. Tohle pro me neni zadny nadstandardni zivotni uroven, proste stredna trida. Vite co je vlastne stredni trida?

A je fakt taka zivotna nutnost byvat v prahe? Inde snad neni kyslik vo vzduchu ci preco sa inym miestam tak vela ludi vyhyba?

Potom sa nedivte ked v prahe je byvanie vymyslim si pre maximalne 1 milion ludi ale snazia sa tam dostat tri miliony ludi, lebo "praha", tak sa nedivte ze ceny nehnutelnosti su tam vyhnane do sialenych vysin. Stavim sa ze by pritom stacilo ist do nejakeho mensieho mesta 50km v okoli prahy a ceny budu razom polovicne, alebo aj mensie nez polovicne.
A pritom kvalita zivota porovnatelna.

Re:Plat programátora
« Odpověď #37 kdy: 28. 04. 2023, 12:40:36 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.

Fakt mi nemusis vysvetlovat, co znamena 160 hrubyho :D

a ano, otazka zni stale stejne - v jake svete zijete, ze vam nestaci 160 hrubyho na ruku? :D

Re:Plat programátora
« Odpověď #38 kdy: 28. 04. 2023, 12:42:11 »
Samozrejme, hodne jsem o tom premyslel zda chyba neni u mne. Konkretne mam zkusenosti ze tri firem a ne moc dlouhe, starsi nez 5 let. Jde o to, ze software engineering ma urcite faze, ktere zkratka nejde preskocit. Kdyz se vyvyji velky system, tam bych cekal, ze se jede necim jako RUP nebo SAFe, SAFe uz v CR nekdo zna, ale (R)UP prakticky nikdo. Ty faze jsou ale porad stejne, je uplne jedno jaky framework se pouziva, nejprve je potreba vubec zjistit, co vlastne ten zakaznich chce, to jsou requirements, pak by nekdo kdo rozumi byznysu spolu s architektama meli spolecne navrhnout high level architekturu, komponenty atd. Nasledne dizajner by to mel rozbit na mensi casti, nekdy az na jednotlive tridy a az pote to ma dostat vyvojar s jasnym a citelnym zadanim co ma vlastne delat a jak to ma fungovat. …


tak to mam zcela odlisne zkusenosti. v podstate zcela opacne.

Re:Plat programátora
« Odpověď #39 kdy: 28. 04. 2023, 12:42:31 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.
Da se s takovym prijmem koupit byt 4kk/4+1 nebo i 5kk se splatkou 40-50k mesicne (v Praze), koupit na leasing treba Superb, Kodyak nebo cokoliv nad 1 milion, platit 2-3 detem soukromou skolku, uzivit manzelku na rodicovske, alespon jednou rocne 2 tydny nekde na Maledivach a pod.? Snad mi nechcete rict, ze tohle je zivotni standard pro horni 1% a vyvojar si nema co kupovat Superba a jezdit na dovoleny, nebo mit deti. Tohle pro me neni zadny nadstandardni zivotni uroven, proste stredna trida. Vite co je vlastne stredni trida?

A je fakt taka zivotna nutnost byvat v prahe? Inde snad neni kyslik vo vzduchu ci preco sa inym miestam tak vela ludi vyhyba?

Potom sa nedivte ked v prahe je byvanie vymyslim si pre maximalne 1 milion ludi ale snazia sa tam dostat tri miliony ludi, lebo "praha", tak sa nedivte ze ceny nehnutelnosti su tam vyhnane do sialenych vysin. Stavim sa ze by pritom stacilo ist do nejakeho mensieho mesta 50km v okoli prahy a ceny budu razom polovicne, alebo aj mensie nez polovicne.
A pritom kvalita zivota porovnatelna.
No ja se ptam. Je tohle neco co by nemel mirne nadprumerny vyvojar mit jako standard? Jinych krajich toho jde v pohode dosahnout. Ano, ne kazdy na to ma, ale nemyslim si, ze clovek by se mel kvuli takovemu zivotu upracovat k smrti. Ty ceny nemovitosti jsou tak absurdni dle meho z jinych duvodu nez toho, ze by vyvojari skoupovali cely novostavby, to je domena rusackych vrahu deti a tehotnych zen.

Re:Plat programátora
« Odpověď #40 kdy: 28. 04. 2023, 12:43:57 »
V jakém světě žijete, že vám v Praze nestačí 160 pro rodinu? :-D
160 v nákladech není 160 čistého na ruku.
Jako zaměstnanec odečtěte daně a pojištění včetně toho co platí firma, jako IČO pak všechny své daně a náklady.
Ale jinak, pokud neplatíte nějakou brutální hypotéku, tak pro rodinu v Praze čistý příjem 100k stačí.
Da se s takovym prijmem koupit byt 4kk/4+1 nebo i 5kk se splatkou 40-50k mesicne (v Praze), koupit na leasing treba Superb, Kodyak nebo cokoliv nad 1 milion, platit 2-3 detem soukromou skolku, uzivit manzelku na rodicovske, alespon jednou rocne 2 tydny nekde na Maledivach a pod.? Snad mi nechcete rict, ze tohle je zivotni standard pro horni 1% a vyvojar si nema co kupovat Superba a jezdit na dovoleny, nebo mit deti. Tohle pro me neni zadny nadstandardni zivotni uroven, proste stredna trida. Vite co je vlastne stredni trida?

A je fakt taka zivotna nutnost byvat v prahe? Inde snad neni kyslik vo vzduchu ci preco sa inym miestam tak vela ludi vyhyba?

Potom sa nedivte ked v prahe je byvanie vymyslim si pre maximalne 1 milion ludi ale snazia sa tam dostat tri miliony ludi, lebo "praha", tak sa nedivte ze ceny nehnutelnosti su tam vyhnane do sialenych vysin. Stavim sa ze by pritom stacilo ist do nejakeho mensieho mesta 50km v okoli prahy a ceny budu razom polovicne, alebo aj mensie nez polovicne.
A pritom kvalita zivota porovnatelna.

Nie je to zivotna nutnost, ale ked chces hrat prvu ligu tak musis byvat v hlavnom meste tak to proste je, ci si pred tym zakryvas oci alebo nie. Ano prezit sa da aj inde, ale preco by si prezival ked mozes zit nadstandard a okrem bytu v Prahe mat aj chalupu, dobre auto, deti pojdu do dobrej skoly a ty budes na dobrej pozicii.  V zapadakove toto proste nedas.

Re:Plat programátora
« Odpověď #41 kdy: 28. 04. 2023, 12:44:02 »
Samozrejme, hodne jsem o tom premyslel zda chyba neni u mne. Konkretne mam zkusenosti ze tri firem a ne moc dlouhe, starsi nez 5 let. Jde o to, ze software engineering ma urcite faze, ktere zkratka nejde preskocit. Kdyz se vyvyji velky system, tam bych cekal, ze se jede necim jako RUP nebo SAFe, SAFe uz v CR nekdo zna, ale (R)UP prakticky nikdo. Ty faze jsou ale porad stejne, je uplne jedno jaky framework se pouziva, nejprve je potreba vubec zjistit, co vlastne ten zakaznich chce, to jsou requirements, pak by nekdo kdo rozumi byznysu spolu s architektama meli spolecne navrhnout high level architekturu, komponenty atd. Nasledne dizajner by to mel rozbit na mensi casti, nekdy az na jednotlive tridy a az pote to ma dostat vyvojar s jasnym a citelnym zadanim co ma vlastne delat a jak to ma fungovat. …


tak to mam zcela odlisne zkusenosti. v podstate zcela opacne.
V poradku a v podstate jsem rad, ze to opravdu neni tak "vsude". Nebyl jsem v kazde firme a kazdem teamu v CR :) Zajimalo by me kdes na to narazil, muzes klidne do PM, kdyz nechces verejne.

Re:Plat programátora
« Odpověď #42 kdy: 28. 04. 2023, 12:51:18 »

No ja se ptam. Je tohle neco co by nemel mirne nadprumerny vyvojar mit jako standard? Jinych krajich toho jde v pohode dosahnout. Ano, ne kazdy na to ma, ale nemyslim si, ze clovek by se mel kvuli takovemu zivotu upracovat k smrti. Ty ceny nemovitosti jsou tak absurdni dle meho z jinych duvodu nez toho, ze by vyvojari skoupovali cely novostavby, to je domena rusackych vrahu deti a tehotnych zen.

zijete v hodne naivnim svete. ani v zahranici to neni “standard”.

vy se na to koukate optikou, ze junior v rajchu má hrubýho kolem 80 000 tisic … a ze to je královske zivobyti.

hele, fakt neni.on ten junior v nemecku za tech 80 si nekoupi o moc vic, nez ten junior co ma v cechach 50, u nas.

Re:Plat programátora
« Odpověď #43 kdy: 28. 04. 2023, 13:25:29 »
nejak tam nevidim, kolik tam bylo zahranicnich manageru.
protoze v takovym pripade jen slysim "vsichni cesi byli stejni a protoze jsem nikdy nic lepsiho nezazil, tak mi to prislo OK:

Muzu mluvit jen za sebe, ale pokud byl problem na me strane, tak proc se projevoval jen v kontaktu v ceskymi managery?

v prekladu, az na jedinou vyjimkou psychopatickeho francouzkeho managera (odborne velmi schopneho) jsem v zahranici byl v pohode(cca 20 zahranicnich projektu)

Jeste teda indicti manageri jsou casto odborne neschopni, ale socialni inteligence je vzdy pritomna a da se s nima nejak domluvit.

cesky management a HR jsou radove casteji "blech"



Vím já? Hele, mám 20+ let praxe, prošel jsem leccímš, počínaje firmana, co s IT neměli ani nic společnýho, konče korporátama jako Unicorn, a vždycky to bylo v pohodě a ti lidi byli úplně v pohodě, věděli co dělaj a spolupráce na jedničku.

Re:Plat programátora
« Odpověď #44 kdy: 28. 04. 2023, 13:37:26 »
nejak tam nevidim, kolik tam bylo zahranicnich manageru.
protoze v takovym pripade jen slysim "vsichni cesi byli stejni a protoze jsem nikdy nic lepsiho nezazil, tak mi to prislo OK:

Muzu mluvit jen za sebe, ale pokud byl problem na me strane, tak proc se projevoval jen v kontaktu v ceskymi managery?

v prekladu, az na jedinou vyjimkou psychopatickeho francouzkeho managera (odborne velmi schopneho) jsem v zahranici byl v pohode(cca 20 zahranicnich projektu)

Jeste teda indicti manageri jsou casto odborne neschopni, ale socialni inteligence je vzdy pritomna a da se s nima nejak domluvit.

cesky management a HR jsou radove casteji "blech"



Vím já? Hele, mám 20+ let praxe, prošel jsem leccímš, počínaje firmana, co s IT neměli ani nic společnýho, konče korporátama jako Unicorn, a vždycky to bylo v pohodě a ti lidi byli úplně v pohodě, věděli co dělaj a spolupráce na jedničku.

bavime se o ceskem managementu, takze ten management byl nejspis australsky.

a bud si jist, ze ano, mam s cim srovnavat.