Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #15 kdy: 21. 04. 2023, 00:50:15 »
Je znamy objem (pocet kusu) co protoci PC engines vs napr. Mikrotik ? (pripadne i Turris?)
Na tom pak zavisi zrejme nejvic.

Jako HW navrhar nevidim problem dnes cokoliv navrhnout - technicky tomu fakt nic nebrani
(tedy pokud tise ignorujeme fakt, ze efektivita CPU se za poslednich X let nikam neposunula).

Nejvetsi problem je v objemu - kdyz budete brat byt i desitky tisic "obskurnich" cipu od Intel/Amd, tak jste v podstate nezajimavy looser z chude vesnice a nemate prilis sanci. Pri 100K vas mozna pozdravi a pri 1M se s vama budou bavit. Jejich veci jsou cileny holt na desetimilionove objemy aktualni generace v rocnim okne.. ne na desetilete dodavky z tohoto networking segmentu. Na to se hodi jini vyrobci, co industrialni portfolio opecovavaji lepe (napr. Freescale). Btw, kdyby se jednalo i o ten 1M zarizeni, tak to uz je mozna zajimave pro mensi podniky, ktere vam slepi SoC na miru.. jen to holt nebude x86.

To, co se realne da vymyslet a obchodne i udelat dobre predvadi Mikrotik, ackoliv zadne jejich zarizeni nemam a vzdy najdu nejaky duvod proc ho nemit - bud je to silena bota v architekture a uzke hrdlo, nebo snaha resit hw problem v sw, nebo srotove streva - cipy ktere jini uz posilaj do kose.

Kdyz vidim jak se tu placaj odkazy na consumer hnuj, tak asi hodne lidi nepochopilo otazku, nebo netusi v jakem segmentu se ti PC engines vubec nachazeli.

Ad cina - na to me napadaji jenom neslusna slova. Ted jsem vybiral projektor.. a takovy hezky cinsky (xgimi horizon) ma sice zajimavou vyhajpovanou reklamu, lokalizovanou i ceskymi dobroseri, ale clovek se nemuze dopatrat ani hmatatelne specifikaci, natoz dokumentaci. Tak tohle panove fakt ne. ISP networking neni trh, kde si poridite nejaky nepodarek a pak to hodite na bazar, protoze jste dokazal rozpoznat jaky kram to je (a ze to vetsina lidi ani nepozna.. je uz dalsi problem).


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #16 kdy: 21. 04. 2023, 02:12:04 »
Jako nahrazovat x86 cimkoli co neni x86 je naproty nesmysl. Uz jen proto, ze 80% SW na tom nebude fungovat.
Co všichni tak provozujou? Já mám jediný SW co bych na tom možná chtěl provozovat a je x86-only, satelitní přijímač obrázků Eumetcast. Pak mě teda ještě trochu trápí, že si vylosuju nějaký blbě zkonfigurovaný kernel, nebo v nejhorším když to bude potřeba, bude složitější ho patchnout (což jsem dělal dvakrát v životě, s driverem USB-sériáku, jednou protože tam byl bug (opravili vzápětí), jednou aby se necyklovalo RTS při otevření což resetuje Arduino a Linux na to pokud vím nemá normální způsob jak to udělat), protože bude potřeba rozchodit nějaký cross toolchain.

jjrsk

  • ****
  • 349
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #17 kdy: 21. 04. 2023, 09:07:13 »
Nevim co vsichni provozuji, ale vim co jsem opakovane videl. Prvni na co narazis je uz kernel ... a moduly ktery na nonx86 nezkompilujes. V dalsim poradi si vylosuj prakticky libovolny distro, a pak se podivej, co vsechno z nej vypadne na non x86 platformach, zjistis, ze to je tech +- 80% toho, co ma distro v repo.

Samozrejme, da se (vzdyt to tak spousta lidi pouziva) sestavit to tak, ze to fungovat bude, ale za cenu spousty ustupku.

A ja predpokladam, ze ten kdo pouziva x86 tak vi, proc to pouziva, a tudiz ty ustupky cinit nechce.

V neposledni rade pak pochopitelne jakakoli aktualizace ma radove vyssi pravdepodobnost failnout, protoze testovaci zakladna je o par radu mensi. Treba pak zminit i to, ze i kdyz zrovna ted prislusny SW tvoji vybranou nonx86 platformu podporuje, neznamena to, ze ji bude podporovat jeste zitra, coz se u x86 typicky nedeje.


Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #18 kdy: 21. 04. 2023, 09:27:18 »
Souhlasím s tím, co psal RDa. V zásadě: "je nás málo" :-) kdo kupujeme desky malých formátů s větším počtem LAN portů a nejlíp i MiniPCI-e pro WiFi rádia. Nebo třeba jenom s jedním LAN portem.

Před pár lety měly značky Asus, Gigabyte a AsRock každá v sortimentu pár kancelářských desek s ATOMem počínaje BayTrail a jedním či dvěma LAN porty. V průběhu "chip shortage" se tyto modely přesunuly do kategorie "vapourware" a dnes prakticky ani nejsou zalistované v ceníkách (viz např. CZC, motherboardy s integrovaným procesorem). Prostě to vychcípalo :-( Popravdě na ITX dlouhodobě nejsou důstojné levné skříně apod. Prostě to vypadá, že ten segment prakticky vymřel.

Podobně to vypadá se slotem MiniPCI-e. V noťasech ho před pár lety nahradil M.2 a od té doby MiniPCI-e dožívá v průmyslových motherboardech. Dodnes se dají koupit kartičky WiFi (PCI-e) a LTE (USB) pro tuto patici, ale všechno je to se starými a ještě staršími čipy. Patrně v této souvislosti např. Mikrotik ukončil své redukce RB14e a RB14eU.
Moderní čipsety už se osazují pouze na M.2. Mimochodem 5G modemy v M.2 se s hostitelem umí bavit buď USB 3.0 nebo PCI-e... Bohužel nám v M.2 opět trochu zdivočela kombinatorika "klíčů" a mechanických rozměrů, což oproti MiniPCI-e dál omezilo prostor pro víceúčelové použití slotů.

Momentálně vidím aktuální ITX desky a případně desky menších formátů pouze v kategoriích "svébytný server" nebo "industrial" - s odpovídajícími cenami = několikanásobek cen, za které se prodávaly kancelářské ITX boardíky.

Např. SuperMicro tradičně mívalo v sortimentu modely desek s přídomkem "LN4" v objednacím kódu, který značil onboard 4x Gb Ethernet. Aktuálně vidím třeba A3SEV-4C-LN4. K vidění jsou i další boardy s různými kombinacemi 1Gb, 2.5Gb a 10Gb portů RJ45 a SFP. Bohužel ta jejich motherboard matrix neumí filtrovat ani třídit podle sloupců... Kdyžtak nahoře zvolte generaci desky, single CPU, 100 výsledků na stránku a dále hledejte v textu "system on chip" nebo třeba Mini-ITX. Bohužel tam není přímo vidět počet LAN portů, pouze tam bývají vyjmenovány použité modely čipů... Obecně je zde hezky vidět rozdělení na kancelářské a serverové boardy - serverové mají DIMM sloty podél (aby nebránily ventilaci) a stojí asi trojnásobek toho, co podobná desktopová deska s DIMM sloty naschvál napříč. Pomíjím rozdíly pod kapotou ve schopnostech sběrnic, řadičů DRAM apod. Bohužel dostupnost u SuperMicra byla zejména posledních pár let spíše sporadická (protože chip shortage) a obecně produktový životní cyklus není příliš dlouhý.

V průmyslovém segmentu bych zmínil aktuální stálici Advantech AIMB-218 (bohužel jenom 2 porty GbEth) = asi poslední "normální" ITX deska s 2x Gb Eth, co mi zbyla na radaru, ovšem za "průmyslovou" cenu.

Taktéž v průmyslovém segmentu bych zmínil výrobce motherboardů ICOP - který obecně drží dlouhé životní cykly produktů, dostupnost malých množství a "legacy" technologie, např. MiniPCI-e. Oni mají primárně svůj vlastní Vortex SoC, který je na síťování poměrně slabý - ale zařadili do sortimentu i ATOMové modely. Aktuálně u nich vidím nějaké 3.5" SBC s osvědčenými staršími ATOMy Apollo Lake a dvěma porty Gb Eth. Ceny jsou pochopitelně poněkud průmyslové.

Již zmíněné CZC má zalistováno několik serverových ITX boardů AsRock  - na objednávku, skladem to nedrží, ceny jsou "horší než běžné průmyslové".

Docela se těším, co bude k dispozici s Intel "i3-305" = osmijádro Kaby Lake N. Zatím je na trhu cca jeden notebook prašivé kategorie.

BTW i226 je podle mého ořezaný brácha i225. Stejně staré dvojče. Stejný příbuzenský poměr jako i211 vs. i210.

Bohužel mi připadá, že je ta situace celá odvozena od demografie našeho živočišného druhu. Nás hračičků je v populaci málo - i v rámci segmentu "ajeťáků a síťařů" jsme v menšině. A výroba hardwaru, včetně designu produktů a rozsahu výroby, je cílena tvrdě na většinu populace. Našemu menšinovému sportu se věnují menšinoví výrobci, kteří mají co dělat, aby nějak přežili se součástkami, které na ně zbydou.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #19 kdy: 21. 04. 2023, 17:12:25 »
V dalsim poradi si vylosuj prakticky libovolny distro, a pak se podivej, co vsechno z nej vypadne na non x86 platformach, zjistis, ze to je tech +- 80% toho, co ma distro v repo.

V neposledni rade pak pochopitelne jakakoli aktualizace ma radove vyssi pravdepodobnost failnout, protoze testovaci zakladna je o par radu mensi. Treba pak zminit i to, ze i kdyz zrovna ted prislusny SW tvoji vybranou nonx86 platformu podporuje, neznamena to, ze ji bude podporovat jeste zitra, coz se u x86 typicky nedeje.
No to jsem právě nezjistil (balíčky jsou všechny co jsem když potřeboval) a nic takového jsem nezažil (používám Debian pro ARM na různých OvocePi deskách). S problémy s kernelem souhlasím a psal jsem o nich.


Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #20 kdy: 21. 04. 2023, 20:57:40 »
ehh...
Docela se těším, co bude k dispozici s Intel "i3-305" = osmijádro Kaby Lake N.

Pardon - Alder Lake N.

Re:Náhrada za desky APU, tip na malé síťové počítače
« Odpověď #21 kdy: 25. 04. 2023, 11:12:35 »
Provozuji APU 2C4 s pfSense jako router v malé firmě. Za tu cenu mě nenapadá mě lepší řešení. Běží na tom:
- DHCP server, NTP sercer
- DNS server BIND pro lokální doménu
- 2 OpenVPN servery s více jak 200 klienty
- 3 IPSec tunely
- 2 WireGuard servery
Netgate  už prodává vlastní hardware, ale před 6 lety jej myslím neměli.