Souhlasím s tím, co psal RDa. V zásadě: "je nás málo" :-) kdo kupujeme desky malých formátů s větším počtem LAN portů a nejlíp i MiniPCI-e pro WiFi rádia. Nebo třeba jenom s jedním LAN portem.
Před pár lety měly značky Asus, Gigabyte a AsRock každá v sortimentu pár kancelářských desek s ATOMem počínaje BayTrail a jedním či dvěma LAN porty. V průběhu "chip shortage" se tyto modely přesunuly do kategorie "vapourware" a dnes prakticky ani nejsou zalistované v ceníkách (viz např. CZC, motherboardy s integrovaným procesorem). Prostě to vychcípalo :-( Popravdě na ITX dlouhodobě nejsou důstojné levné skříně apod. Prostě to vypadá, že ten segment prakticky vymřel.
Podobně to vypadá se slotem MiniPCI-e. V noťasech ho před pár lety nahradil M.2 a od té doby MiniPCI-e dožívá v průmyslových motherboardech. Dodnes se dají koupit kartičky WiFi (PCI-e) a LTE (USB) pro tuto patici, ale všechno je to se starými a ještě staršími čipy. Patrně v této souvislosti např. Mikrotik ukončil své redukce RB14e a RB14eU.
Moderní čipsety už se osazují pouze na M.2. Mimochodem 5G modemy v M.2 se s hostitelem umí bavit buď USB 3.0 nebo PCI-e... Bohužel nám v M.2 opět trochu zdivočela kombinatorika "klíčů" a mechanických rozměrů, což oproti MiniPCI-e dál omezilo prostor pro víceúčelové použití slotů.
Momentálně vidím aktuální ITX desky a případně desky menších formátů pouze v kategoriích "svébytný server" nebo "industrial" - s odpovídajícími cenami = několikanásobek cen, za které se prodávaly kancelářské ITX boardíky.
Např. SuperMicro tradičně mívalo v sortimentu modely desek s přídomkem "LN4" v objednacím kódu, který značil onboard 4x Gb Ethernet. Aktuálně vidím třeba
A3SEV-4C-LN4. K vidění jsou i další boardy s různými kombinacemi 1Gb, 2.5Gb a 10Gb portů RJ45 a SFP. Bohužel ta jejich
motherboard matrix neumí filtrovat ani třídit podle sloupců... Kdyžtak nahoře zvolte generaci desky, single CPU, 100 výsledků na stránku a dále hledejte v textu "system on chip" nebo třeba Mini-ITX. Bohužel tam není přímo vidět počet LAN portů, pouze tam bývají vyjmenovány použité modely čipů... Obecně je zde hezky vidět rozdělení na kancelářské a serverové boardy - serverové mají DIMM sloty podél (aby nebránily ventilaci) a stojí asi trojnásobek toho, co podobná desktopová deska s DIMM sloty naschvál napříč. Pomíjím rozdíly pod kapotou ve schopnostech sběrnic, řadičů DRAM apod. Bohužel dostupnost u SuperMicra byla zejména posledních pár let spíše sporadická (protože chip shortage) a obecně produktový životní cyklus není příliš dlouhý.
V průmyslovém segmentu bych zmínil aktuální stálici
Advantech AIMB-218 (bohužel jenom 2 porty GbEth) = asi poslední "normální" ITX deska s 2x Gb Eth, co mi zbyla na radaru, ovšem za "průmyslovou" cenu.
Taktéž v průmyslovém segmentu bych zmínil výrobce motherboardů ICOP - který obecně drží dlouhé životní cykly produktů, dostupnost malých množství a "legacy" technologie, např. MiniPCI-e. Oni mají primárně svůj vlastní Vortex SoC, který je na síťování poměrně slabý - ale zařadili do sortimentu i ATOMové modely. Aktuálně u nich vidím nějaké
3.5" SBC s osvědčenými staršími ATOMy Apollo Lake a dvěma porty Gb Eth. Ceny jsou pochopitelně poněkud průmyslové.
Již zmíněné CZC má zalistováno několik serverových ITX boardů AsRock - na objednávku, skladem to nedrží, ceny jsou "horší než běžné průmyslové".
Docela se těším, co bude k dispozici s Intel "i3-305" = osmijádro Kaby Lake N. Zatím je na trhu cca jeden notebook prašivé kategorie.
BTW i226 je podle mého ořezaný brácha i225. Stejně staré dvojče. Stejný příbuzenský poměr jako i211 vs. i210.
Bohužel mi připadá, že je ta situace celá odvozena od demografie našeho živočišného druhu. Nás hračičků je v populaci málo - i v rámci segmentu "ajeťáků a síťařů" jsme v menšině. A výroba hardwaru, včetně designu produktů a rozsahu výroby, je cílena tvrdě na většinu populace. Našemu menšinovému sportu se věnují menšinoví výrobci, kteří mají co dělat, aby nějak přežili se součástkami, které na ně zbydou.