Náhrada za Supermicro s Pentiem D pro Proxmox

Náhrada za Supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« kdy: 07. 04. 2023, 09:39:14 »
Tak  mi zrejme zdroj spalil motherboard, nejaka rada na alternativu?

momentalne jsem pouzival xd10sdv-7TP4f,ale na moje potreby bylo tech 8c malo, tomu maximum 128GB RAM jsem se blizil. ale zase spotreba 50-70W
a protoze ty onboard sfp+ obcas zlobily (vsem), tak jsem potreboval jednu PCIe pro Mellanox NIC, druhou pro NVME  PCIe kartu. takze by to chtelo 2+ PCIe.

ECC a IMPI dnes povazuju za samozrejmost.

Samozrejme muzu na bazosi a jinde najit spoustu Supermicro motherboardu is CPU, ale vsechno jsou to monstra 2x 120+ W jen v tech CPU
« Poslední změna: 07. 04. 2023, 13:10:54 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2023, 10:48:04 »
Pokud bys dokazal vymenit pameti za UDIMM (coz dnes neni problem sehnat 4x32G), tak muzes jit do neceho jako je X11SCA-F (Xeon E, 8/9th gen Core - to bude mit vyssi vykon na jadro nez starej 5th gen broadwell), na routru s par VM mam pak X11SSL-F (xeon e3 v5/6, tj 6/7th gen Core) - i to je slusne co se idle spotreby tyce - bez disku s 32G ram se to veslo do 9.9W na zasuvce, v zatezi pak adekvatne tomu co to dela.

Tj. chci rict - ze tyhle moderni veci jsou hodne dal nez treba ty stare dual 2011-3 reseni s v3/v4 xeonem. Ale i na tom starem1S to idluje porad na cca 30w, e5-2690v3, 4x16G rdimm v X10SRi-F. A spotreba samozrejme vyleti nad 60W kdyz tomu pocet jader * frekvence dovoli - tj. ze chces vykon vetsi nez nynejsi strop (lze to samozrejme omezit, kdybys mel kripl chlazeni).

S RDIMM pak mam X10SDV-4C-TLN2F (2x10G) a dve X10SDV-8C+-LN2F, kdybys to chtel nahradit 1:1 - jen to PCIe se musi rozvest nejakym stromeckem, bifurkaci to umi s 8/4/4 i 4/4/4/4 a je tam lokalne jedno NVMe.

Ty X10SDV jsou az do 16C ale, jen to je strasne drahy.. takze spis prejdi na ty novsi boardy s 25GbE - X12SDV?

Btw mel bych zajem o tu starou desku.. mel jsem deset tech 8C X10SDV a nevratnou vadu jich ma 8 (vrm fet odpalenej a Vcore v zkratu, pripadne RAM Vref a hlasi to chybu pameti). By me zajimalo co te tvoji bude :-)

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2023, 11:09:49 »
Diky, si budu muset prostudovat az vecer.

Urcite hledam neco 2nd hand, ale vsechno to silene zdrazili a muj domaci rozpocet uz je pryc.

A pameti jsem zrovna koupil dalsich 2x 16+2x32, kdyz ta deska odesla (podezrela korelace, ale ten zdroj je ocividne mrtvy taky, takza root cause byl spis on).
« Poslední změna: 07. 04. 2023, 11:13:48 od pruzkumbojem »

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #3 kdy: 07. 04. 2023, 11:13:40 »
:-DDD Pentium D.  Tak nic... tzn. hledáte ultra-low-power plnotučnej Xeon s vyšším počtem jader, konkrétně nejspíš něco z rodiny Xeon D.

Váš zesnulý Xeon D-1537 je Broadwell, podle mého krásný kousek z Intelovy první 14nm generace.
Bohužel se zdá, že poslední v rodině Xeon D je momentálně Ice Lake, z nepovedené první 10nm generace. A zřejmě spadá do doby, kdy Intelu začala (opět) hořet koudel, tak se snažil kontrovat zvyšováním taktů za cenu zvýšené spotřeby :-(

Souhlasím s Vámi, že tady je asi dobrá rada drahá. Takový Xeon® D-2173IT vypadá jako možný kompromis. 14 core, 70W, 14nm Skylake.

Pokud byste upustil od požadavku na plnotučný procesor, tak Intel dělá taky ULP procesory s větším počtem ATOMových jader a podporou ECC. Třeba takový ATOM P5362 = jádro Tremont (dnes předposlední), rodina/řada procesoru Snow Ridge. Supermicro s tím má desku. Následníkem má být před-oznámená rodina/řada Sierra Forest (s jádry Gracemont, která známe z CPU Alder Lake). Zatím neproběhl launch, takže na ark.intel.com to není.
Údajně má být Sierra Forest konkurencí AMD Bergamo s jádry Zen 4c. Což je taky dobrej masakr, ale spotřebou nejspíš někde jinde.

Tyhle procesory jsou všechny BGAčkové = letované onboard. Takže do patice smolík. A najdete to nejspíš v motherboardech nějakého proprietary formátu. Google ukazuje na nějaké Supermicro...

Koukám Supermicro umí i AMD (A+ series) ale všude samý EPYC = stovky Wattů. Jinak ECC a větší počty jader by uměl od AMD taky Threadripper, což je taková workstation řada mezi Ryzenem a EPYCem. Obecně s AMD nemám zkušenosti, možná někdo poradí. Ve srovnání AMD/Intel mám stále ještě pocit, že Intel má veřejně k dispozici podrobnější dokumentaci.

Co se týče spotřeby... vídám občas v BIOSech všelijaká nastavení, třeba taky nastavit profile spotřeby / omezení TDP. Toto hlavně u posledních generací procesorů. U předchozích generací (řekněme Haswell...Skylake) aspoň na Intelu by mělo být možno, ladit "performance profile" - buď v BIOSu nebo v OS, nebo v krajním případě snad i přímým pošťuchováním hardwaru (je to pár MSR registrů, s trochou štěstí nebudou zamčené). Osobně bych větší svobodu hledal v Linuxu, spíš než pod Windows. Pohrát si s P-states / C-states, případně nastavit natvrdo T-state. Vyladit si kompromis žravost / latence / hrubý výkon podle svého. Pokud peníze nejsou až takový problém, vzít třeba nějaký procík s větším počtem jader, a trochu ho přiškrtit směrem k nízkým taktům.

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #4 kdy: 07. 04. 2023, 11:22:06 »
Xeon D-2173IT?

jako treba v tehle desce?
https://www.abacus.cz/x11sdw-wio-xeon-d-2173it-70w-14c-1-7ghz-pci-e32-2-10gbe-t-2-10gbe-sfp-9gbe-4ddr4-4sata-m-2-ipmi-_d5096209.html

3000 EUR, tak to je slusna cena za embedded desku.
ta moje stala pod 11 000kc


Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #5 kdy: 07. 04. 2023, 11:22:37 »
vrm fet odpalenej a Vcore v zkratu
:-( smutnej konec. Kvůli součástce za 2 USD odejde procík za 500 USD na desce, která je jako celek ještě dražší.

By me zajimalo co te tvoji bude :-)
To mě taky.

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #6 kdy: 07. 04. 2023, 11:32:10 »
3000 EUR, tak to je slusna cena za embedded desku.
ta moje stala pod 11 000kc

Taky ta Vaše měla jenom 8jádro a byla už normálně dostupná, když jste ji koupil.

Cena 3000 EURO za motherboard nebo procesor je u Intelu takovým eufemistickým způsobem jak říct, "toto momentálně/zatím není dostupné". V momentě, kdy to reálně začnou vyrábět, spadne cena na mírně přátelštější hodnoty.

Jinak ty Péčkové ATOMy měly být původně "privátní" model pro nějakého výrobce mobilních BTS. Je trochu zázrak, že se k nim Supermicro dostalo.

Celá tahle kategorie CPU s 10+ jádry... mně taky úplně "embedded" nepřipadá :-) Řekl bych tomu spíš "malý server pro labužníky se specifickými potřebami". Že to letujou na desku v úchylném svém formátu, to je obchodní rozhodnutí výrobce desky...

Jestli bylo primární příčinou skutečně selhání zdroje, tak je to fakt pešek v dnešní době. Ošklivé SuperMicro / Ablecom nebo jak se ten výrobce jmenuje.

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #7 kdy: 07. 04. 2023, 11:32:49 »
se ozvu,

ale teda nova Supermicro MBD-X12SDV-16C-SPT8F-O za 68000, on existuje trh pro neco takovyho? to mi hlava nebere.
To uz fakt muzu jit do THreadripperu.

P.s. vsechny  X10SDV maji problem s temi SFP+, cas od casu proste zmrtvi  na dny az tydny. (Mam 3 a  opakovane to delaji v pomerne dlouhych intervalech vsechny a v komunite se o tom taky mluvilo) Proto pro mne uz jen samostatna NIC a ty SFP vypnout. Intel a Supermicro o tom vi, ale ocividne podporovali jen nejvetsi partnery.


Pokud bys dokazal vymenit pameti za UDIMM (coz dnes neni problem sehnat 4x32G), tak muzes jit do neceho jako je X11SCA-F (Xeon E, 8/9th gen Core - to bude mit vyssi vykon na jadro nez starej 5th gen broadwell), na routru s par VM mam pak X11SSL-F (xeon e3 v5/6, tj 6/7th gen Core) - i to je slusne co se idle spotreby tyce - bez disku s 32G ram se to veslo do 9.9W na zasuvce, v zatezi pak adekvatne tomu co to dela.

Tj. chci rict - ze tyhle moderni veci jsou hodne dal nez treba ty stare dual 2011-3 reseni s v3/v4 xeonem. Ale i na tom starem1S to idluje porad na cca 30w, e5-2690v3, 4x16G rdimm v X10SRi-F. A spotreba samozrejme vyleti nad 60W kdyz tomu pocet jader * frekvence dovoli - tj. ze chces vykon vetsi nez nynejsi strop (lze to samozrejme omezit, kdybys mel kripl chlazeni).

S RDIMM pak mam X10SDV-4C-TLN2F (2x10G) a dve X10SDV-8C+-LN2F, kdybys to chtel nahradit 1:1 - jen to PCIe se musi rozvest nejakym stromeckem, bifurkaci to umi s 8/4/4 i 4/4/4/4 a je tam lokalne jedno NVMe.

Ty X10SDV jsou az do 16C ale, jen to je strasne drahy.. takze spis prejdi na ty novsi boardy s 25GbE - X12SDV?

Btw mel bych zajem o tu starou desku.. mel jsem deset tech 8C X10SDV a nevratnou vadu jich ma 8 (vrm fet odpalenej a Vcore v zkratu, pripadne RAM Vref a hlasi to chybu pameti). By me zajimalo co te tvoji bude :-)

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #8 kdy: 07. 04. 2023, 11:40:29 »
Koukám Supermicro umí i AMD (A+ series) ale všude samý EPYC = stovky Wattů. Jinak ECC a větší počty jader by uměl od AMD taky Threadripper, což je taková workstation řada mezi Ryzenem a EPYCem. Obecně s AMD nemám zkušenosti, možná někdo poradí. Ve srovnání AMD/Intel mám stále ještě pocit, že Intel má veřejně k dispozici podrobnější dokumentaci.

V konkurenci na Xeon-D existuji AMD EPYCy v BGA a jsou s TDP na urovni desktop CPU (35-100w) - neni to zravy monstr s 8ch memory jako SP3/TR4, viz tady:

https://www.servethehome.com/amd-epyc-3000-coverage-from-sth-your-guide/

(jen mam osobne tiky kdyz vidim ze to ma odhalenej kremik a na nem primo chladic.. to je strasne staromodni)

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #9 kdy: 07. 04. 2023, 12:04:46 »
doufam, ze je zrejme, ze jediny duvod pro to embedded volbu tehdy byla ta spotreba. jeste se zdalo , ze je dobre tam vsechno uz mit na desce, ale tohle jsem po tom SFP+ vietnamu opustil a preferuju profesionalni pCIe karty (jak jsem zachytil, tak Intel nevyresil nekolik let i jejich problem s 2.5Gbit ethernetovymi chipy, tak je to spis trend nez vyjimka. Neuveritelny, jak Intel dokazal sam sebe odrovnat. (osobne si rastisticky myslim, ze to slo do kopru s indickymi managery, ktery navic poslali vyvoj do Indie.)

jinak ja ty mini boardy provozoval v 3U supermicro bednach (tam moc nesedi), takze opravdu mi neslo o rozmer.

a ted jsem taky u virtualizovaneho Home Assistenta narazil na nedostatek USB portu, u kterych jsem delal pathrough kvuli ZibBee a Zwave a dalsim cumbrkum.

Ale teda tech uvadenych celkovych 30W u toho  e5-2690v3 mi prijde zazracnych, i kdyz buhvi kam to leti pri jakekoli aktivite.
Se zoufale snazim udrzet muj sklepni rack pod 1 kW, mne to zivi jen neprimo pres knowhow z experimentovani.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #10 kdy: 07. 04. 2023, 12:34:52 »
Ale teda tech uvadenych celkovych 30W u toho  e5-2690v3 mi prijde zazracnych, i kdyz buhvi kam to leti pri jakekoli aktivite.

135W pri stress -c 12
145W pri stress -c 24

jenom deska, 4ch pameti, noctua s 2x90mm, usb redukce + sata disk s poslednim Gentoo admin CD.

Problem pro prakticke pouziti zde neni uplne idle spotreba / full spotreba, ale jak se to bude chovat kdyz tam bude mirna zatez - jako muzu udelat jeste testy postupne se zvysovanim poctu jader, pripadne pri capnuti max frekvence nekam (skoda ze nemam nejaky wattmetr s rozhranim, by to bylo snazsi nasamplovat vsechny pocty jader x vsechny frekvence.. rucne se me to nechce delat)

1 kW je hodne velky budget, ja se snazim dosat z 350 na 200-250 (nonstop). Plus tedy faktor ticha, protoze je rack v pracovne.

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #11 kdy: 07. 04. 2023, 12:47:34 »
tak ja tam mam Brocade ICX6450, nejaky Cisco a  atd, tak se to nascita. F5 a podobny obcasne hracicky vetsinou drzim vypnute.

Treba NAS mi ted nouzove bezi na prastarym Supermicro s 2x Xeon 5150. Moc to nezvladaji a zere to pri minimalni cinnosti 230 W (1x 5150 ma TDP 65W)_

Je to ve sklepe i v zime ho drzi pres 20C

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #12 kdy: 07. 04. 2023, 12:54:52 »
tak to bych mozna v ramci vymenu nabidl nejake PDU, mam volne ServerTech 0U (maji teda zastrcku 32A/3PIN a redukci si clovek musi udelat sam). Jen mne teda nakrklo, kdyz jsem zjistil, ze rika W, ale ve skutecnosti meri VA. PowerFactor se v preferencich zadat da, ale je spolecny pro cely PDU (meri 3 skupiny po 8 zasuvkach)


Ale teda tech uvadenych celkovych 30W u toho  e5-2690v3 mi prijde zazracnych, i kdyz buhvi kam to leti pri jakekoli aktivite.

(skoda ze nemam nejaky wattmetr s rozhranim, by to bylo snazsi nasamplovat vsechny pocty jader x vsechny frekvence.. rucne se me to nechce delat)



RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #13 kdy: 07. 04. 2023, 13:20:59 »
tak to bych mozna v ramci vymenu nabidl nejake PDU, mam volne ServerTech 0U (maji teda zastrcku 32A/3PIN a redukci si clovek musi udelat sam). Jen mne teda nakrklo, kdyz jsem zjistil, ze rika W, ale ve skutecnosti meri VA. PowerFactor se v preferencich zadat da, ale je spolecny pro cely PDU (meri 3 skupiny po 8 zasuvkach)

PDU mam (8 portove od APC) ale nemeri to tak presne (a ta presnost i u UPS je diskutabilni). A hlavne jsem ho vyradil.. tusim zralo 25W a kazilo me to efektivitu reseni. S IPMI to navic uz neni takova potreba (jasne, na jine veci nez PC se to ale porad hodi).

Re:nahrada za supermicro s Pentiem D pro Proxmox
« Odpověď #14 kdy: 07. 04. 2023, 16:50:37 »
mas SZ
tak to bych mozna v ramci vymenu nabidl nejake PDU, mam volne ServerTech 0U (maji teda zastrcku 32A/3PIN a redukci si clovek musi udelat sam). Jen mne teda nakrklo, kdyz jsem zjistil, ze rika W, ale ve skutecnosti meri VA. PowerFactor se v preferencich zadat da, ale je spolecny pro cely PDU (meri 3 skupiny po 8 zasuvkach)

PDU mam (8 portove od APC) ale nemeri to tak presne (a ta presnost i u UPS je diskutabilni). A hlavne jsem ho vyradil.. tusim zralo 25W a kazilo me to efektivitu reseni. S IPMI to navic uz neni takova potreba (jasne, na jine veci nez PC se to ale porad hodi).