:-DDD
Pentium D. Tak nic... tzn. hledáte ultra-low-power plnotučnej Xeon s vyšším počtem jader, konkrétně nejspíš něco z rodiny
Xeon D.
Váš zesnulý Xeon D-1537 je Broadwell, podle mého krásný kousek z Intelovy první 14nm generace.
Bohužel se zdá, že poslední v rodině Xeon D je momentálně Ice Lake, z nepovedené první 10nm generace. A zřejmě spadá do doby, kdy Intelu začala (opět) hořet koudel, tak se snažil kontrovat zvyšováním taktů za cenu zvýšené spotřeby :-(
Souhlasím s Vámi, že tady je asi dobrá rada drahá. Takový Xeon® D-2173IT vypadá jako možný kompromis. 14 core, 70W, 14nm Skylake.
Pokud byste upustil od požadavku na plnotučný procesor, tak Intel dělá taky ULP procesory s větším počtem ATOMových jader a podporou ECC. Třeba takový ATOM P5362 = jádro Tremont (dnes předposlední), rodina/řada procesoru Snow Ridge.
Supermicro s tím má desku. Následníkem má být před-oznámená rodina/řada Sierra Forest (s jádry Gracemont, která známe z CPU Alder Lake). Zatím neproběhl launch, takže na ark.intel.com to není.
Údajně má být Sierra Forest konkurencí AMD Bergamo s jádry Zen 4c. Což je taky dobrej masakr, ale spotřebou nejspíš někde jinde.
Tyhle procesory jsou všechny BGAčkové = letované onboard. Takže do patice smolík. A najdete to nejspíš v motherboardech nějakého proprietary formátu. Google ukazuje na nějaké Supermicro...
Koukám Supermicro umí i AMD (A+ series) ale všude samý EPYC = stovky Wattů. Jinak ECC a větší počty jader by uměl od AMD taky Threadripper, což je taková workstation řada mezi Ryzenem a EPYCem. Obecně s AMD nemám zkušenosti, možná někdo poradí. Ve srovnání AMD/Intel mám stále ještě pocit, že Intel má veřejně k dispozici podrobnější dokumentaci.
Co se týče spotřeby... vídám občas v BIOSech všelijaká nastavení, třeba taky nastavit profile spotřeby / omezení TDP. Toto hlavně u posledních generací procesorů. U předchozích generací (řekněme Haswell...Skylake) aspoň na Intelu by mělo být možno, ladit "performance profile" - buď v BIOSu nebo v OS, nebo v krajním případě snad i přímým pošťuchováním hardwaru (je to pár MSR registrů, s trochou štěstí nebudou zamčené). Osobně bych větší svobodu hledal v Linuxu, spíš než pod Windows. Pohrát si s P-states / C-states, případně nastavit natvrdo T-state. Vyladit si kompromis žravost / latence / hrubý výkon podle svého. Pokud peníze nejsou až takový problém, vzít třeba nějaký procík s větším počtem jader, a trochu ho přiškrtit směrem k nízkým taktům.