LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu

LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« kdy: 03. 04. 2023, 22:35:58 »
Zdravím všechny bastlíře,
kdysi jsem si hrál na základě nějakých stránek (které už si nepamatuji) s USB LTE modemem Huawei E3372h-153 a uvedl jsem ho do stavu, kdy je tak nějak k ničemu (asi). Chtěl jsem ho zkoušet v linuxu a narazil jsem na stránky, kdy se do toho dal nahrát firmware, se kterým by se to s Linuxem mělo víc kamarádit. Při snaze to vrátit zpět jsem to dostal do stavu, kde je to "zpět" tak napůl.

Hlásí se jako "USB\VID_12D1&PID_1F01\0123456789ABCDEF" a pod tím USB Mass Storage ("USB\VID_12D1&PID_1F01&REV_0102&MI_00") a pod tím dvě zařízení: Huawei Mass Storage USB Device a Huawei TF Card Storage USB Device. To druhé je slot pro microSD kartu, kterou tahle věc má, a ta dokonce funguje (když se do toho dá microSD karta, dá se s ní normálně pracovat). To první je CD-ROM device a mělo by v tom být fakticky ISO nějakého toho ovládacího softwaru, driverů apod., které z toho ve Windows po instalaci udělají skutečně USB modem. Ta virtuální CD-ROM mechanika je však "prázdná", jakoby neobsahuje médium. Modem je původně brandovaný T-Mobile, ale je mi fakticky jedno, jak bude ve finále brandovaný. Cílem je, aby v té CD mechanice byl soft (s drivery), který se dá nainstalovat a poté se to rozběhne jako LTE modem. Čili aby se to chovalo jako originál.

Máte s tím někdo zkušenosti? Kde co hledat a tak?

Předem díky.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #1 kdy: 03. 04. 2023, 23:25:45 »
mam zkusenost jen E3372h-320 tam neslo zmenit nic, chovalo se to jako USB-ETH, nestihl sem to vratit v 14dnech tak nechal jako zalozni :)
a poridil "USB->mPCIe(se sim slotem)" a do toho vrazil Quectel EC25-EUX
jako regulerni LTE modem se to chova rovnou, jak v Linuxu, tak v Androidu (mam to v autoradiu (ne AndroidAuto, ale AndroidAutoradio aka HeadUnit :))

nicmene z historie prohlizece ti hodim par linku co jste tehdy dohledal nez mi doslo ze nemam veze 153 ale jinou 320 :)
https://forum.huawei.com/enterprise/en/huawei-cpe-e3372-firmware-summary-existing-versions/thread/558425-100305
https://www.abclinuxu.cz/hardware/pripojeni-na-sit/gprs-gsm/huawei-e3372h-153
https://www.macha.info/Vypnuti_Hi-Link_1.html
https://gist.github.com/smarek/cbe2ae6f9bcd76d610c013668df880e5

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2023, 13:56:25 »
Díky, prolítnu to, jak budu zase u toho ...
ten hardware je zajímavej s tím sim slotem ... takže vlastně karta je reálně s USB 2.0 rozhraním a k tomu přes nějaký piny SIM karta ... kladu si otázku, jestli by se to kamarádilo třeba s kartou, co je v mikrotiku "RBLHGR&R11e-LTE6" (? ;))

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2023, 15:47:44 »
ten hardware je zajímavej s tím sim slotem ... takže vlastně karta je reálně s USB 2.0 rozhraním a k tomu přes nějaký piny SIM karta ... kladu si otázku, jestli by se to kamarádilo třeba s kartou, co je v mikrotiku "RBLHGR&R11e-LTE6" (? ;))

Přesně tak. V MiniPCI-e slotu tahle generace LTE karet využívá linky USB 2.0 a pár dalších signálů k SIM kartě.

Co je zač R11e-LTE6: těžko říct. O objednacím kódu R11e-4G lze dohledat, že má čipset Altair = poněkud obskurní.  Co má varianta LTE6 jsem nikde nedohledal. A myslím si, že třeba ATI3 by stejně mnoho neřekl (cca "mikrotik").

Konkrétně Quectel EC25E je můj oblíbený modem, s kompletní sadou rozhraní na USB, se kterými je použitelný pod Windows i pod Linuxem. Čipset je Qualcomm, podobně jako u některých modelů Huawei, Sierra, Telit... společný čipset ale neznamená shodné AT příkazy. Společný je jenom nějaký základ (Hayes a staré 3GPP). Trochu mi kazí radost, že EC25E tuším neumí LTE v bandu 28 (700 MHz) a samozřejmě neumí 5G (ale to bych mu nezazlíval).

O fous modernější modemy ve slotu M.2, např. Quectel EM05, už umí i LTE band 28. Stále na USB 2.0. A stále bez podpory 5G.

Ještě modernější generace (aktuální nastupující) podporuje 5G. Např. Quectel RM500 series. Umí v M.2 slotu využít USB3 nebo PCI-e.

U Quectelu bacha na EC200 (MiniPCI-e). Podle mého nemá na USB rozhraní typu "virtuální Ethernet" (WWAN/MBN/QMI), které by fungovalo pod Windows. Pod linuxem funguje standardní CDC-ECM (to E není překlep).

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2023, 16:29:33 »
No, našel jsem nějaký notičky, kde se píše o spojování pinů uvnitř po rozebrání, což je to, co jsem dříve dělal. Jenže to spojení pinů a zapojení do USB způsobí (na rozdíl od tehdejších pokusů) nerozpoznatelné USB zařízení (PID 0000 VID 0000), tedy hádám, že je v tom v tahu nějaký "boot blok" nebo tak něco, co by to po spojení toho pinu se zemí mělo uvést do nějaké variace na bootloader s COM portem, což se neděje, takže na to házám bobana a končí to v elektroodpadu.
Díky za snahu :).


Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #5 kdy: 13. 04. 2023, 11:30:25 »
... kladu si otázku, jestli by se to kamarádilo třeba s kartou, co je v mikrotiku "RBLHGR&R11e-LTE6" (? ;))

Narazil jsem na nějaké informace, co je zač R11e-LTE6. "Podobný ZTE MF286R" (wtf?), rozhraní ACM+RNDIS. Za mě: pro všeobecné použití, tzn. s výjimkou Mikrotiku (a snad nového OpenWRT) bych dal raději ruce pryč :-) pokud to někdo vlastnoručně nevyzkouší a nenapíše, že jsem trouba.

Jako elektricky na vrstvách USB tahle LTE karta v redukci USB/MiniPCI-e velmi pravděpodobně fungovat bude, ale otázkou jsou k tomu ovladače pod Windows a generickým Linuxem, konfigurace síťovin na té věci apod.

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2023, 12:38:05 »
To je v pohodě, díky za info, nemám v úmyslu s tím něco dělat, nechám to v tom MikroTiku. S největší pravděpodobností ten MikroTik prodám, protože už je mi taky k ničemu.

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2023, 13:35:40 »
Zdravím, používáte někdo tuhle variantu (...a poridil "USB->mPCIe(se sim slotem)" a do toho vrazil Quectel EC25-EUX) v Mikrotiku? Nedávno mio odešel také E3372h-153, zkoušel jsem ho znovu flashovat, ale nedaří se mi do něj dostat obě věci, buˇd jednu nebo druhou a pak přestane víceméně komunikovat. Řekl bych, že když jsem do něj poprvé flashoval hi-link mod, šlo to na první dobrou a bez problémů. Takže nyní usuzuji, že je asi problém v flash paměti nebo tak nějak. Zatím jsem k Mikrotiku připojil mobil, kde je povolené USB tethering a napájím ho mimo akumulátor.
Díky

Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« Odpověď #8 kdy: 15. 04. 2023, 10:25:36 »
V Linuxe automatické prepínanie z inštalačného CD na ozajstné zariadenie rieši balík usb_modeswitch.