Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?

Jaký je rozdíl mezi LAMP a XAMP. Z Windowsu jsem zvyklý na WAMP a dočetl jsem se, že lze nainstalovat i WAMP. Jenže asi nemá smysl instalovat balík, který byl navržen na Windows? Je to jen na občasné editování svých stránek na localhostu, moc času tvorbě stránek nevěnuji. Díval jsem se u XAMP že je tam nějaký konfigurační prostředek s GUI a tak se chci taky zeptat jestli se dá nastavit tmavý vzhled nebo zda se to podřídí mému tmavému vzhledu na Mintu 20.


Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #1 kdy: 26. 03. 2023, 18:22:08 »
L = Linux, W = Windows.

Xampp (se dvěma P) je konkrétní balík, který existuje ve verzi pro Linux, Windows i MacOS.

Kromě LAMP je i LEMP, kde je místo Apache použit Nginx.
« Poslední změna: 26. 03. 2023, 18:24:01 od BlackMagic »

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #2 kdy: 26. 03. 2023, 18:34:38 »
Je toho víc. ;-)

  lnmp(Linux + Nginx+ MySQL/MongoDB+ PHP)
  lamp(Linux + Apache+ MySQL/MongoDB+ PHP)
  lnmpa(Linux + Nginx+ MySQL/MongoDB+ PHP+ Apache):Nginx handling the static, Apache processing dynamic PHP
  lnmt(Linux + Nginx+ MySQL/MongoDB+ Tomcat)
  lnpp(Linux + Nginx+ PostgreSQL+ PHP)
  lapp(Linux + Apache+ PostgreSQL+ PHP)

Osobně provozuju weby nejčastěji na LNMPA.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #3 kdy: 26. 03. 2023, 19:32:44 »
Rozhodne docker / podman. Nic bych nesr*l "primo" do systemu (ruzne nove verze vs zastaravani projektu, castecne bezpecnost, rozhodne prenositelnost atd.

A tam potom nginx, php-fpm a zbytek dle uvazeni - vetsinou staci MySQL/MariaDB + memcached/redis, obcas se pri vyvoji hodi mailhog. Pro vic projektu na jednom serveru na portech 443+80 doporucuju pred to frknout https://hub.docker.com/r/nginxproxy/nginx-proxy a jejich letsencrypt companion.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #4 kdy: 26. 03. 2023, 19:47:39 »
Rozhodne docker / podman. Nic bych nesr*l "primo" do systemu (ruzne nove verze vs zastaravani projektu, castecne bezpecnost, rozhodne prenositelnost atd.

Ten docker to je neco jako sandbox ze to oddeli od zbytku systemu? Jeste jsem s tim nedelal. Ktery balicek mam nainstalovat pro Mint 20? Hlavni balicek obsahuje popis:

"This is a transitional package for system tray docking application. It can safely be removed.

Canonical pro docker neposkytuje aktualizace. Některé aktualizace mohou být poskytovány komunitou Ubuntu."

Nebo to mam instalovat primo z nejake stranky nebo z flatpaku?


Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #5 kdy: 26. 03. 2023, 20:12:22 »
Pouzij balicek primo od dockeru - https://docs.docker.com/engine/install/ubuntu/

A na ten vyvoj doporucuju si pohrat s docker-compose. urcite najde pripravene sablony pro php
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #6 kdy: 26. 03. 2023, 22:20:16 »
Radit "na občasné editování stránek" docker, to je tedy síla.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #7 kdy: 26. 03. 2023, 22:58:47 »
Obzvláště když jde o Vás, musím se zeptat: Co s tím chcete dělat, co chcete hostovat. Protože občasné upravování stránek stačí texťák a Nginx který prostě servíruje soubory.

Já mám na webovce (ne že bych tam něco zajímavého měl) Nginx se SSI (server-side includes) který includuje to, co mi přes proxy hodí program v Rustu, který ukládá tu jedinou věc co ukládá, jedno jediné číslo (zatím) do souboru prostě jako bajty toho čísla. Ale kdybych toho potřeboval víc, asi by použil SQLite. Pokud jde o osobní stránku, pochybuji že by z využití nějaké databáze více určené pro vyšší provoz (jako PostgreSQL, který bych na to doporučil) plynuly nějaké výhody převažující náročnost toho že je tam nějaké služba navíc, která i tak vyžaduje nějaké nastavení a možnou údržbu.

Ale jak jsem řekl, nevím co přesně chcete, protože »občasné editování svých stránek na localhostu« je co? To může být jen upravování textu (HTML, CSS, ...) až po komplexní webovou aplikaci typu Wordpress.

Pokud chcete jen něco co má HTTP server na localhostu, prostě servírování statických stránek, tak Python (který je předinstalovaný v každé mainstreamové desktopové distribuci) má v sobě jeden. stačí spustit
Kód: [Vybrat]
python -m http.server a je to.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #8 kdy: 26. 03. 2023, 23:13:19 »
Ptal se na LAMP / XAMP. Z toho jsem dedukoval PHP.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #9 kdy: 27. 03. 2023, 00:13:38 »
Ptal se na LAMP / XAMP. Z toho jsem dedukoval PHP.

U něj člověk nikdy neví.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #10 kdy: 27. 03. 2023, 08:00:20 »
LAMP, XAMP ono je to v prinicpe to iste. Vyber si co sa ti lepsie pouziva.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #11 kdy: 27. 03. 2023, 08:12:08 »
V linuxu asi nejlépe WAMP pod wine-hq
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #12 kdy: 27. 03. 2023, 08:16:40 »
Na
...
Je to jen na občasné editování svých stránek na localhostu, moc času tvorbě stránek nevěnuji.
...

Tak vzhledem k Vašim preferencím Win XP bych pravděpodobně být vámi volil MS Frontpage, určitě vám někdo poradí jak se instaluje a používá pod winehq. 
Gréta je nejlepší.

Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #13 kdy: 27. 03. 2023, 17:24:59 »
Na
...
Je to jen na občasné editování svých stránek na localhostu, moc času tvorbě stránek nevěnuji.
...

Tak vzhledem k Vašim preferencím Win XP bych pravděpodobně být vámi volil MS Frontpage, určitě vám někdo poradí jak se instaluje a používá pod winehq.

Funguje to, zkoušel jsem, jen to občas hodí nějakou chybovou hlášku, ale to se dá ignorovat.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Je lepší LAMP nebo XAMP? Co vybrat na Mint pro vývoj?
« Odpověď #14 kdy: 27. 03. 2023, 17:31:23 »
Neofetch 😅
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript