Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě

Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« kdy: 22. 03. 2023, 16:23:18 »
Dobrý den, po maturitě bych chtěl studovat počítačovou bezpečnost, zaujali mě ČVUT nebo VUT, ale asi bych nedal matiku/fyziku.Teď jsem narazil na to, že VŠB v rámci programu Informatika nabízí "Zaměření" Počítačová bezpečnost.

Jak toto "Zaměření" funguje? Například oproti specializaci na ČVUT nevidím zásadní rozdíl v předmětech, můžu se reálně rozhodnout, že bych chtěl studovat bezpečnost a vypustit předměty s grafikou například?

Dále bych se chtěl zeptat na celkovou kvalitu/obtížnost studia, například oproti ČVUT, VUT, MUNI? Myslím si, že v IT je důležitá praxe a rád bych si co nejdříve při studiu našel nějakou "reálnější" práci.

A jako poslední dotaz bych měl jaký je studentský život/život ajťáka v Ostravě?

Předem díky za pomoc ;-)


Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2023, 17:12:43 »
Dobrý den, po maturitě bych chtěl studovat počítačovou bezpečnost, zaujali mě ČVUT nebo VUT, ale asi bych nedal matiku/fyziku.Teď jsem narazil na to, že VŠB v rámci programu Informatika nabízí "Zaměření" Počítačová bezpečnost.

Proč si konkrétně myslíte, že byste je nedal? Pokud vás nebaví a otravují nebo víte, že je pro vás naprosto zbytečná, chápu i když na VŠB je jejich úroveň, myslím, taková, že dokonce i přes to by se dala překousnout, ale jinak je to prakticky "jenom" o drilu. Sice nic nebudete umět, k ničemu vám to nejspíš nikdy nebude ale hlavně, že budete matematicky nadrilovanej ;)

Jestli vám to za to stojí je na vás.

Myslím si, že v IT je důležitá praxe a rád bych si co nejdříve při studiu našel nějakou "reálnější" práci.

Věřte že, není horší demotivátor při studiu, než když v praxi vidíte, jak je většina toho, co studujete úplně k ničemu protože praxe i to, co chcete dělat je úplně někde jinde, v té praxi to prakticky nikoho nezajímá a že se hravě a dobře uživíte i bez dokončeného studia. To pak budete mít problém i vstát na přednášku a radši půjdete do práce. Berte to jako moji zkušenost. Na jejím základě bych se dnes už pracovat v oboru při studiu IT fakt bál.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2023, 17:59:34 »
Věřte že, není horší demotivátor při studiu, než když v praxi vidíte, jak je většina toho, co studujete úplně k ničemu protože praxe i to, co chcete dělat je úplně někde jinde...

Ano, pokud studujete jiný obor než v praxi chcete dělat, tak to může být problém, ale to je otázka toho, vybrat si správný obor.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2023, 18:03:44 »
a odkud jsi, ze severni moravy? v okoli vsb v porube je dost moznosti kam na jidlo, na pivo i do prirody.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #4 kdy: 22. 03. 2023, 18:13:07 »
Hradecko, řekl bych, že lepší VŠB/Ostrava, než UPCE/UHK


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #5 kdy: 22. 03. 2023, 23:29:33 »
Hradecko, řekl bych, že lepší VŠB/Ostrava, než UPCE/UHK

jsem z ostravy, ale na vysku jsem sel do pardubek. pardubky jsou romantictejsi mesto, ale jinak mladoch se vyblbne kdekoliv. s dnesni drahotou bydleni bych se drzel bydleni doma.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #6 kdy: 26. 03. 2023, 14:57:10 »
Jde mi spíše o tu specializaci, kterou UPCE ani UHK nenabízí, samozřejmě platí moje otázka, jak mot ono "Zaměření" je promítnuto v předmětech.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #7 kdy: 26. 03. 2023, 17:24:50 »
Dobrý den,

trochu listuju studijními programy VŠB (což říkáte, že jste udělal taky).

Na první pohled mi bakalářská "Informatika" na VŠB přijde velmi příjemně poskládaná. Dát funkcionální programování hezky zostra rovnou na start paralelně s úvodem do procedurálního C/C++ je možná trochu odvážné, ale nakonec asi proč ne, je to vejška. Kdo nechce, ať tam neleze :-) Vidím tam na první pohled přiměřenou porci matiky. Pokud zvládnete základní kurz C/C++ a základy vektorových počtů ve 2D/3D (to je látka spíš ze střední školy) tak základní kurz grafiky ve třeťáku byste odhadem měl zvládnout taky - zavolat si openGL, nasypat do něj nějaký jednoduchý model (pár faces, nebo s jakými primitivy se tam bude pracovat), přišpendlit textury, rozmístit světla a zavelet "kresli". Takhle zvenčí bych řekl, že po Vás nikdo nebude chtít, abyste *implementoval rendering engine* nebo tak něco.

Na magisterském studiu obor "Informační a komunikační bezpečnost" mi připadá poměrně sympatický přesto, že osobně zrovna k bezpečnostnímu cirkusu kdovíjak intimně nelnu. Dá se to poskládat i jako poměrně obecné "ajeťácké" studium. Třeba volitelný předmět "programování v operačních systémech" mi připadá tak nějak "konzervativně k jádru pudla" - osvěžující "jak to funguje pod kapotou", v dnešní záplavě všech těch javascriptů a UI designů a jiných rádoby pokrokových webovin. Jenom mám trochu strach, zda to nebude rozsahem "přes čáru" co do objemu domácích úkolů. Ono napsat kus softwaru, ve kterém budou sockety, vlákna, synchronizace mezi vlákny... to je rozsahem spíš na diplomku (nebo i víc) než na kurz co má týdně přednášku a cviko. Ale víte co se říká: nejhorší smrt je z vyděšení. A pakárnu si dělá každej sám - důležité je, vymyslet si zvládnutelné minimalistické zadání na semestrálku.
Pak tam vidím další volitelný kurz ohledně síťovin - bravo!

Vcelku mi přijde, že tahle cestička má šanci, dát Vám solidní všeobecné základy řemesla. Vidím tam o dost míň "pitomostí okolo" a rádobyvědy, oproti mé alma mater VŠE. Dostanete tam na talíčku se lžičkou věci, které jsem si já doštudovával z vlastního zájmu mimo školu a později při zaměstnání. Ve škole Vás většinou posadí do kokpitu a řeknou "tady je volant, támhle máš plyn a brzdu, nádrž máš plnou, hurá na dopravní hřiště". Vlastními silami člověk stráví určitý čas sháněním vozidla, čtením návodu, překonáváním různých banálních začátečnických neznalostí...

Bohužel nemám inside informace, který z předmětů je podaný snesitelně / prakticky / po lopatě, a kterého vyučujícího si případně fakulta pěstuje jako bubáka/síto.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #8 kdy: 26. 03. 2023, 17:38:14 »
BTW jednou jsem kdesi slyšel/četl vyprávět nějakého Rusa, který popisoval, jak se na vejšce učili x86 assembler (a instrukční sadu) a v disassembleru hledat v bináru příležitosti pro buffer overflow, případně jak dolepit svoje úpravy apod. Tohle už dnešní mládež ve škole asi nezažije... a nechci tvrdit, že já jsem to ve škole zažil.

Nechci se pouštět do úvah, jak až moc povrchně se dá proplout IT vejška se zaměřením na bezpečnost (cestou excelového bojovníka v kravatě)... osobně bych si nejspíš lebedil v předmětech, kde se člověk po lokte umaže od vnitřností :-) pokud to bude z mého zájmu, pokud mě tím nebudou lektoři v nějakém smyslu naschvál samoúčelně šikanovat.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #9 kdy: 26. 03. 2023, 18:09:04 »
BTW jednou jsem kdesi slyšel/četl vyprávět nějakého Rusa, který popisoval, jak se na vejšce učili x86 assembler (a instrukční sadu) a v disassembleru hledat v bináru příležitosti pro buffer overflow, případně jak dolepit svoje úpravy apod. Tohle už dnešní mládež ve škole asi nezažije...
Tohle se normálně učí na matfyzu, předmět se jmenuje Kryptoanalýza na úrovni instrukcí (disassemblování), a na to navazuje Příprava na CTF (exploitování buffer overflows).

https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=predmet&kod=NMMB460
https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=predmet&kod=NMMB366

A třeba vedle na čvutu mají tyhle předměty, proklikejte si jejich sylaby: https://fit.cvut.cz/cs/studium/programy-a-obory/magisterske/4583-pocitacova-bezpecnost/oborove-predmety Chodil jsem na cvika toho co je teď NI-HWB a dělali jsme tam diferenciální power cryptanalysis na AES běžící v AtMega328.

Takže jste asi jenom koukal na blbou školu, podobně jako pan Poljak.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #10 kdy: 26. 03. 2023, 19:09:05 »
Tohle už dnešní mládež ve škole asi nezažije...
Takže jste asi jenom koukal na blbou školu, podobně jako pan Poljak.
No jasně :-) Ale vyprovokoval jsem věcnou reakci od místního mazáka - což byl asi hlavní účel toho rejpance. Díky za uvedení na pravou míru.

Osobně k echtovní kryptanalýze necítím příchylnost, ale otevřít si tu a tam nějaký binár v IDA PRO, když v něm tuším zajímavou informaci (binární driver k jednoduchému proprietárnímu hardwaru na způsob GPIO) nebo pozoruji zvenčí chybu, toho jsem se historicky soukromě dopustil. Spíš bez valného úspěchu, ale je to činnost poměrně zábavná.
Pokud si představím, že mě někdo z něčeho takového chce zkoušet, jímá mě jisté zděšení.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #11 kdy: 25. 04. 2023, 13:00:35 »
Doporučuju udělat si v IT alespoň někde bakaláře, magisterské už je více o titulu mi přišlo, ale na bakalářském se učí důležité věci, a i vytvoření bakalářky jakožto dokumentu není k zahození, na tom se člověk taky něco naučí.

Nevýhoda Báňské bych řekl že je, že zrušili ústní zkoušky, a udělali tak obecný bookovací systém předmětů, že v podstatě tam nejsou třídy se studenty, vídáte pořád jiné lidi a v ročníku je vás třeba přes 150, všechno jsou pro vás známé tváře, ale v podstatě ty lidi nepoznáte.

« Poslední změna: 25. 04. 2023, 13:03:58 od registrovany123 »

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #12 kdy: 25. 04. 2023, 15:25:26 »
Na VŠB pozor, nevím, jestli to ještě platí, ale za poslední tři roky jsem tam třikrát psal, že jim nefunguje web přes IPv6 a to ne tak, že by to vůbec neměli, ale měli poprasené aaaa záznamy, takže to bylo nedostupné. To nepovažuji za dobrou referenci.

Re:Studium počítačové bezpečnosti na VŠB v Ostravě
« Odpověď #13 kdy: 27. 04. 2023, 18:38:10 »
Na VŠB pozor, nevím, jestli to ještě platí, ale za poslední tři roky jsem tam třikrát psal, že jim nefunguje web přes IPv6 a to ne tak, že by to vůbec neměli, ale měli poprasené aaaa záznamy, takže to bylo nedostupné. To nepovažuji za dobrou referenci.

Nesmyslná argumentace. VŠB není garážovka, kde všichni dělají všechno. Ti, kdo vyučují na FEI informatiku, pochopitelně vůbec neřeší nějaké rutinní administrační záležitosti, jako jsou záznamy školy v DNS. V podstatě bys stejně dobře mohl kvalitu té školy hodnotit podle toho, jak schopné má třeba mzdové účetní nebo uklízečky.