Mobilní internet pro práci z domova

peete

Mobilní internet pro práci z domova
« kdy: 18. 03. 2023, 14:18:58 »
Chystám se na změnu v zaměstnání ve smyslu, že bych byl full remote, a chtěl bych se přestěhovat někam k přírodě. Jenže někdy na pěkném místě není zrovna optický internet. Jaké jsou v ČR možnosti? Je to vůbec reálné dělat trvale SW developera na nějakém mobilním a pod. připojení? Máte zkušenosti/jak řešíte?
« Poslední změna: 18. 03. 2023, 16:45:54 od Petr Krčmář »


Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2023, 14:42:09 »
Chystám se na změnu v zaměstnání ve smyslu, že bych byl full remote, a chtěl bych se přestěhovat někam k přírodě. Jenže někdy na pěkném místě není zrovna optický internet. Jaké jsou v ČR možnosti? Je to vůbec reálné dělat trvale SW developera na nějakém mobilním a pod. připojení? Máte zkušenosti/jak řešíte?

Proč by to nemělo být možné? Pokud tam je LTE (což bohužel není všude) a to LTE není úplně zpomalené (což na větších vesnicích někdy bývá, BTS jsou chronicky přetížené především ve špičce, tzn. typicky v podvečer nebo když najedou chalupáři), za tři stovky máte normálně použitelný internet. (Na SW vývoj fakt není potřeba optika.)

Já to řeším přes to LTE, to se celkem dá pokud je to nárazově nebo dočasně, VDSL je někde úplně marné ale někde dostanete celkem bez problémů dvěstě megabit, záleží na vzdálenostech a kvalitě linky (samoty v tomhle ohledu nemají zrovna výhodu, pravda), a místní wi-fi poskytovatelé jsou také někdy nepoužitelní a někdy naopak spolehliví a za pár korun. K těm ale pochopitelně může být z kraje lesa taky daleko; zase záleží na umístění.

A když by to nešlo nijak jinak (přeci jen to není nejlevnější řešení ale když to člověka živí...) od té doby, co Starlink zlevnil se dá použít dost dobře, tam musíte mít dostatečný, tzn. dost solidní výhled na oblohu.
« Poslední změna: 18. 03. 2023, 14:44:13 od Martin Poljak »

vcunat

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2023, 14:53:53 »
No, to záleží.  Mně by mizerný internet občas život komplikoval, třeba push velkého kontejneru někam (snadno stovky MB).  Ne že by se podobné situace nedaly nějak řešit nebo omezit, ale jsem radši když na to nemusím myslet.

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2023, 15:21:36 »
Chystám se na změnu v zaměstnání ve smyslu, že bych byl full remote, a chtěl bych se přestěhovat někam k přírodě. Jenže někdy na pěkném místě není zrovna optický internet. Jaké jsou v ČR možnosti? Je to vůbec reálné dělat trvale SW developera na nějakém mobilním a pod. připojení? Máte zkušenosti/jak řešíte?

Zkušenost mám, internet je jen jedna veličina, druhá veličina je čas, máš čas starat se o barák, máš čas čekat v čekárně na doktora, máš čas dojíždět? Máš čas vůbec do té přírody chodit?

Prošel jsem si tím, za mě z časového hlediska to chce alespoň 100.000 obyvatel město, do přírody můžeš jet 20 minut autem, ale ve všední den při obědu když budeš na vesnici nestihneš návštěvu banky apod.

Časová efektivita města je prostě vyšší.

peete

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #4 kdy: 18. 03. 2023, 15:43:15 »
No a dejme tomu, že si vyhlídnu nějakou chajdu a jdu se tam podívat. Dá se rychle zjistit, jestli je tam LTE dost rychlé, stabilní atd.? Nebo to za tu chvilku nemám čas dostatečně prověřit? Můžu udělat něco víc než jen na tom místě zkusit zapnout LTE a spustit měření rychlosti?


Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #5 kdy: 18. 03. 2023, 15:52:05 »
V zmysle vyssie uvedeneho by som tam absolvoval 2 navstevy. Niekedy vo vsedny den cez den, a cez vikend navecer, kedy su ludia isto na nete. Vysledok by (+/-) mohol korespondovat s realitou.

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #6 kdy: 18. 03. 2023, 17:06:22 »
Prošel jsem si tím, za mě z časového hlediska to chce alespoň 100.000 obyvatel město, do přírody můžeš jet 20 minut autem...

Připomínáte mi tchýni z paneláku na Jižním Městě, pro kterou je "příroda" trávník pět krát pět metrů obehnaný dvoumetrovou neprůhlednou zdí. Fungovat, jako pražáci lufťáci, co o víkendu "přece můžou jet do přírody autem", to bych se asi musel hanbou propadnout už z principu. Ne, to že "mohu jet do přírody 20 minut autem" neřeší naprosto nic. Notabene s více dětmi. Čím dál méně chápu, koho napadlo, že lidé budou žít na ploše osmdesát metrů čtverečních, kde aby viděli víc, než dva stromy, musí někam jet půlhodinu autem.

Časová efektivita města je prostě vyšší.

To ano. Malého města. (Tak jste to ostatně asi myslel.) Nikoliv velkoměsta, tam je všechno daleko. Ve velkoměstě za to navíc platím tupým, prázdným, povrchním, konzumním a na druhou stranu zběsilým životem v první řadě bez jakéhokoliv širšího smyslu. A ne, nepište mi, že ten přece žít ve městě nemusím nebo ho mohu žít i na venkově. Ten ve městě žije drtivá většina obyvatel, dost pravděpodobně (statisticky) včetně vás. Ono to ve městě ostatně jen těžko jde bez velkého úsilí nějak výrazně jinak. Poslední roky mě tohle začalo vyloženě vysávat.

Taky je otázka, jestli je to fakt tak zásadní, pro někoho, kdo pracuje full remote, ta "časová efektivita". A to nemluvím o tom, že u nás na větší vsi mám poštu sto metrů, obchod stopadesát metrů a obecní úřad dvěstě metrů. Doktor tu taky je, do školy vodit děti nemusím protože po té vesnici dojdou hravě samy. Nemusím řešit kdy půjdou ven, co budou dělat. Protože mohou jít na jednu zahradu, na druhou zahradu, na třetí zahradu, k sousedům nebo na hřiště co je asi osmdesát metrů odsud ale na to obvykle ani nedojde. Běžně nepotřebuju jiného skoro nic. Jediné, co mi tu dost chybí (a asi vždycky bude) je, že mi nákup nedovezou až pod nos. To je otrava, uznávám. Kdy jsem byl naposledy osobně v bance už si ani nepamatuji ale budou to v průměru tak dvě návštěvy za poslední čtyři roky. Nezajímavý problém.

Člověk bohužel musí používat auto protože hromadná doprava jezdí tak, jak nejezdí. A když jedu do Prahy, jedu vlakem, kde jednak mohu pracovat a druhak je mi naopak příjemné, že nemusím trčet pořád na jednom místě, navíc někde v bytě.  A vlaky mám rád. Život není jen o penězích a časové efektivitě. My two cents.

« Poslední změna: 18. 03. 2023, 17:08:49 od Martin Poljak »

peete

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #7 kdy: 18. 03. 2023, 18:07:40 »
No a taky jde o zdraví. Kupříkladu když si člověk 8 a víc hodin denně ničí záda sezením, těžko to dohnat hodinkou cvičení týdně. No a dýchat 24x7 to co je ve velkých městech a pak 1x týden zajet na chvilku do lesa není zrovna optimální. Dobrého HW i SW si vážíme, a přitom ten nejlepší HW i SW je naše tělo a mozek.

Re:Mobilní internet pro práci z domova
« Odpověď #8 kdy: 18. 03. 2023, 18:42:46 »
Tak si porid ten internet od Muska.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #9 kdy: 18. 03. 2023, 19:05:20 »
A ne, nepište mi, že ten přece žít ve městě nemusím nebo ho mohu žít i na venkově. Ten ve městě žije drtivá většina obyvatel, dost pravděpodobně (statisticky) včetně vás. Ono to ve městě ostatně jen těžko jde bez velkého úsilí nějak výrazně jinak.

Pověz nám o svém životě se širším smyslem a proč to nejde ve městě.

do školy vodit děti nemusím protože po té vesnici dojdou hravě samy

Jo, ale výběr těch škol, a třeba kroužků…

Kupříkladu když si člověk 8 a víc hodin denně ničí záda sezením, těžko to dohnat hodinkou cvičení týdně.

To souvisí s městem jak? Jediné co mě napadá je, že ve městě typicky jsou menší byty (protože větší jsou moc drahé), takže člověk má méně možností udělat si doma tělocvičnu.

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #10 kdy: 18. 03. 2023, 19:35:04 »
A ne, nepište mi, že ten přece žít ve městě nemusím nebo ho mohu žít i na venkově. Ten ve městě žije drtivá většina obyvatel, dost pravděpodobně (statisticky) včetně vás. Ono to ve městě ostatně jen těžko jde bez velkého úsilí nějak výrazně jinak.

Pověz nám o svém životě se širším smyslem a proč to nejde ve městě.

Pardon, to už bychom byli příliš off-topic. Obecně to berte tak, že třeba pro mě jako pro introverta, který mezi lidi nemusí, je město prostě hotové, není tu co dělat. Jen zase něco s lidmi.

do školy vodit děti nemusím protože po té vesnici dojdou hravě samy
Jo, ale výběr těch škol, a třeba kroužků…

Jestli to trochu moc neřešíte. Nemluvě o tom, že my máme děti doma. Státním školství se jim mstít odmítám. Trčet kvůli kroužkům v Praze, tomu se říkiá být otrokem svého osudu. Ostatně tahle městská tendence každé dítě cpát na deset kroužků týdně je úplně ujetá obecně a nikdy dřív to takhl nebývalo. Já chodil někdy v devadesátých letech na dva. Dítě se musí nudit. Jenomže tohle je zase jen náhražka normální činnosti někde třeba v lese nebo na zahradě. Stačí ty děti trochu vést a věnovat se jim. V Praze? Snadno ani omylem. 

Kupříkladu když si člověk 8 a víc hodin denně ničí záda sezením, těžko to dohnat hodinkou cvičení týdně.

To souvisí s městem jak? Jediné co mě napadá je, že ve městě typicky jsou menší byty (protože větší jsou moc drahé), takže člověk má méně možností udělat si doma tělocvičnu.

Jo, kolegů se vždycky ptám, proč chodí do fitka, že mám na domě spoustu práce, ať přijedou. A to jsou vždycky ledatak kysele ksichty... Zvláštní. Fakt vám to nepřijde hloupé, tenhle umělej život a řešení nepodstatných nesmyslů? Nemyslím to zle, jen to prostě nechápu.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #11 kdy: 18. 03. 2023, 19:50:38 »
Nemluvě o tom, že my máme děti doma. Státním školství se jim mstít odmítám.
„Do školy dojdou děti po vesnici samy“ vs. „my máme děti doma“  ???

OK, fair point. To je vzděláváš ty? Opět ve větším městě bys třeba našel takových lidí víc a mohli byste si zaplatit tutora.

Trčet kvůli kroužkům v Praze, tomu se říkiá být otrokem svého osudu.
No tak v mém případě byla ta naprosto zásadní věc třeba brmlab (2011- cca. 2015).

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #12 kdy: 18. 03. 2023, 19:51:49 »

Pod to se klidně podepíšu.

Nechápu lidi, co platí za možnost smrdět ve fitku, když tu energii lze spálit účelně a na čerstvém vzduchu. Sám mám kolikrát chuť udělat pro měšťáky z kanclu u sebe nějakou brigádu. Seker, lopat, krumpáčů a dalšího nářadí máme dost, jen rukou je stále málo. Když ono dneska dělat rukama není cool.

A proč si pořizují někteří děcka, když využijí každé příležitosti se jich zbavit, to jde také mimo mé chápání. Není divu, že jsou děcka nevychovaná, když mobil drží už i dítě v kočárku, a pak se jen přesouvají mezi institucemi. Rodiče se pak diví, že děcka s nimi naloží stejně, a šoupnou je při první příležitosti do síbrťáku.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #13 kdy: 18. 03. 2023, 20:51:36 »
Nechápu lidi, co platí za možnost smrdět ve fitku, když tu energii lze spálit účelně a na čerstvém vzduchu.
To je dobrá otázka. Sám se chodím zatím necelý rok koulet. Asi bych ti na to odpověděl tak, že si nemyslím, že domácí práce nebo práce na stavbě má takový přínos a zdravým způsobem (jednostranné zatížení, zatížení špatným způsobem…). (a jinak vedle toho najedu 5000 km ročně na kole)

Na druhou stranu nechápu lidi, co jedou do práce a pak do fitka autem, aby tam pak jezdili na stacionárních kolech nebo běhali na pásech.

Koneckonců tu otázku lze trochu reformulovat: nechápu lidi jedoucí neúčelně na výlet na kole nebo pěšky, když by místo toho mohli účelně jezdit pro Wolt/Messenger/… (najezdí 100+ km za směnu) nebo třeba doplňovat sklad v Amazonu (zagooglil jsem "amazon workers walk per day" a prý nachodí za směnu 15-45(!) km).

Re:Full Remote práce - mobilní internet? (sw dev)
« Odpověď #14 kdy: 18. 03. 2023, 20:54:05 »
OK, fair point. To je vzděláváš ty? Opět ve větším městě bys třeba našel takových lidí víc a mohli byste si zaplatit tutora.

Samozřejmě, že je vzděláváme my. Proč bych měl platit tutora? To je mohu rovnou poslat do té školy. Proč mají vám podobní neustálé tendence se těch děcek prostě zbavovat místo toho, abyste jim dali prostor, přirozené prostředí a možnost uplatnit to, co zvládnou a dovedou a věnovali se jim? Minimálně na první stupeň nepotřebujete skoro nic; tím strávite tak den v týdnu přinejhorším. Děti se chtějí učit. Samy, kupodivu, dokud je klasická škola velmi rychle nenaučí, že bez toho, aby jim někdo něco dal nemá cenu hnout prstem.