Kde studovat dále

Kde studovat dále
« kdy: 15. 03. 2023, 11:26:37 »
Mám bakaláře ze strojírenství a snažím se uchytit jako ajťák. V září jsem zašal studovat magisterský na VŠE FIS a nedávno nastoupil na pozici sw-testera. Práce je v klidu, ale škola je o ničem. Pravděpodobně to tady zabalím. Chci se zeptat, kde bych se mohl dále vzdělávat. Berte prosím vpotaz, že chci u toho pracovat minimálně 20-30 hodin týdně.

Chci se zrovna věnovat testování, takže po večerech jedu selenium, ale do budoucna bych chtěl dělat něco hodně kvalifikovaného. Docela by mě zajímal back-end developing nebo nějaký engineering. Pár lidí mi radí ML, ale přijde mi to strašně složité (kdybyhc věděl o dobrém kurzu asi bych se tomu nebránil).

Nejsem samouk. Velmi zmatkuju (asi jsem autista, mám ADHD nebo tak něco :D). Při učení potřebuju trochu řád.

Díval jsem se na různé rekvalifikační kurzy (nebudu jmenovat), ale přijde mi ti jako šméčko. Jako nejlepší mě napadlo si zapsat 1-2 kurzy na matfyzu a postupně získávat vědomosti a zkušenosti.

Co byste poradili vy? Děkuji.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2023, 12:21:36 »
taky mam technicke vzdelani, ale ne v IT, muj syn je adhd i asperger, takze tohle mozna podedil po me.
nejhorsi je sebemotivace, stabilni vykon a udrzeni poradku.

nejdi cestou nejakych kravin jako je frontend a webove shopy v javascriptu. jako tester klidne zacni, ale v nejake
technicky zamerene firme.

jako strojar sis snad programoval nejake vypocty v matlabu, fortranu, c, c++, ne? umis matiku, fyziku apod. hledej praci na backendu, jeste lepe pokud v tom budou nejake vypocty. douc se moderni c++, python, rust, golang.

jdi delat neco kde se programuje pro cad, pro stavebni firmy, fyzikalni enginy pro 3d a hry, zpracovani obrazu, embedded.
« Poslední změna: 15. 03. 2023, 12:23:19 od alex6bbc »

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2023, 14:40:49 »
nejdi cestou nejakych kravin jako je frontend a webove shopy v javascriptu. jako tester klidne zacni, ale v nejake
technicky zamerene firme.

Na frontendu není nic, co by se dalo označit jako kravina. Uklidněte se. Jakkoliv chápu, že představa mnoha lidí o frontendovém vývoji zamrzla někde v roce 2010. V mnoha ohledech je to naopak o dost náročnější, než mnohé jiné podobory, jen jinak. (Například jste první na ráně: když něco nefunguje, vždy to omlátí o hlavu první vám, je potřeba opravdu velká sebedisciplína a schopnost orientovat se v gigantickém chaosu protože obvykle nepíšete v Javě/C#/...)

Jen to nelze označit jako něco vyžadujícího vysokou konkrétní odbornou kvalifikaci. Jako strojaře by ho v tomhle ohledu určitě byla škoda.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #3 kdy: 15. 03. 2023, 19:43:33 »
Že bych se zaměřil na něco s fyzikou mě už napadlo, ale nevěděl jsem přesně na co. Stejně tak zpracování obrazu by mohlo být zajímavý. Jednou jsem se bavil s člověkem, co se vykašlal na školu a šel programovat "auta na pokuty". To mě dost namotivovalo.

Jinak ze strojárny umím právě Matlab, ale dost rychle jsem ho zapomněl.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #4 kdy: 15. 03. 2023, 21:08:12 »
Co klasika, herní průmysl? Začíná se právě většinou na pozici testera, ale šikovný člověk se většinou dostane postupně ke všemu a je už jen na něm, u čeho zůstane. Určitě lepší, než dělat nějaký eshop nebo automaty na kafe.


Re:Kde studovat dále
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2023, 10:07:33 »
Co klasika, herní průmysl? Začíná se právě většinou na pozici testera, ale šikovný člověk se většinou dostane postupně ke všemu a je už jen na něm, u čeho zůstane. Určitě lepší, než dělat nějaký eshop nebo automaty na kafe.

To by si hlavně měl vyzkoušet. Já osobně jsem nikdy nepochopil, co koho na herním průmyslu fascinuje a kdybych si měl vybrat mezi srovnatelnými projekty v hernímu průmyslu a v e-commerce, zcela zaručeně půjdu dělat spíš ten e-shop, protože mi to prostě dává mnohem větší smysl nemluvě o tom, že pracovní podmínky v herním průmyslu nejsou zrovna proslavené příliš velkou vstřícností. "Určitě lepší" to tedy automaticky zcela určitě není.

(Ostatně už roky uvažuji, proč herní průmysl tolik lidí považuje za jakousi úžasnou metu a až nedávno jsem si uvědomil, že to může celkem dobře souviset s tím, kdo chodí na mnohé školy studovat IT, což jsou často lidé, co sice v době, kdy přijdou na školu oboru víceméně nerozumí, zato skvěle ví co, kde a jak zapařit. Pak se nelze divit, že je to pro ně vrchol úsilí lidstva.)

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2023, 10:43:55 »
... pracovní podmínky v herním průmyslu nejsou zrovna proslavené příliš velkou vstřícností...
To že pracovní podmínky ve firmách ve kterých "každý chce pracovat" nejsou proslavené proslavené příliš velkou vstřícností je ovšem logický důsledek to, že mají přehršel zájemců o práci. Tak proč se nějak starat o stávající zaměstnance, když lehce můžete nabrat jiné.

Hlouběji to je popsáno třeba zde :
Here's Why You Want A Really Boring Job - How Money Works

Maor

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #7 kdy: 16. 03. 2023, 11:03:10 »
ML/AI je teď v módě, platí to skvěle. Nevím, proč si každý myslí, že to je složité, Straka z matfyzu má online ML pro zelenáče, kdo tohle absolvuje a dá si na github vypracovaná cvika nemá problém někde nastoupit jako ML junior.
Rekvalifikace jsou obecně šméčka a ztráta času.

Tazateli bych doporučil magistra už nějak doklepat, u jobů pro stát je pak automaticky vyšší odměna, kvalifikovanější pozice v R&D maj v požadavcích masters / PhD, takže proč se nechat vyřadit lidma z HR ještě před prvním kolem pohovoru.
Jakmile z VŠ člověk vypadne, pravděpodobnost návratu se limitně blíží 0.
Diplomku doporučuju dělat v nějaké firmě, člověk za to dostane aspoň zaplaceno a od firmy pak přijde nabídka na full time, kterou lze použít jako odrazový můstek na pohovorech.

... pracovní podmínky v herním průmyslu nejsou zrovna proslavené příliš velkou vstřícností...
To že pracovní podmínky ve firmách ve kterých "každý chce pracovat" nejsou proslavené proslavené příliš velkou vstřícností je ovšem logický důsledek to, že mají přehršel zájemců o práci. Tak proč se nějak starat o stávající zaměstnance, když lehce můžete nabrat jiné.

Hlouběji to je popsáno třeba zde :
Here's Why You Want A Really Boring Job - How Money Works
Na nastartování kariéry 2-3 roky v nějaké firmě s velkou konkurencí nemusí být špatné. To konkurenční prostředí člověka rychleji posune na senior level.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #8 kdy: 16. 03. 2023, 11:16:58 »
Tazateli bych doporučil magistra už nějak doklepat, u jobů pro stát je pak automaticky vyšší odměna,

To je sice tak trochu pravda, ale taky je tak trochu pravda, že těch "jobů pro stát" reálně moc nepotkáte. Já nepotkal za patnáct let ani jeden. Tohle sám o sobě argument pro cokoliv příliš není, pokud tedy nemáte přímo ambici pro stát pracovat.

kvalifikovanější pozice v R&D maj v požadavcích masters / PhD, takže proč se nechat vyřadit lidma z HR ještě před prvním kolem pohovoru.

Záleží, co chce dělat.

Jakmile z VŠ člověk vypadne, pravděpodobnost návratu se limitně blíží 0.

To je ovšem dané hlavně tím, že když člověk vypadne z VŠ, zvlášť v IT celkem rychle zjistí, že se bez problémů nejenže uživí, ale stejně se o něj pokud není úplně neschopný perou a i jen motivace k návratu na VŠ se pak limitně blíží nule. Ono ostatně totéž platí i tehdy, když vás nedejbože napadne se při VŠ tím oborem živit.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #9 kdy: 16. 03. 2023, 11:19:14 »
... pracovní podmínky v herním průmyslu nejsou zrovna proslavené příliš velkou vstřícností...
To že pracovní podmínky ve firmách ve kterých "každý chce pracovat" nejsou proslavené proslavené příliš velkou vstřícností je ovšem logický důsledek to, že mají přehršel zájemců o práci. Tak proč se nějak starat o stávající zaměstnance, když lehce můžete nabrat jiné.

Je to možné, ale na věci to nic nemění.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #10 kdy: 16. 03. 2023, 16:13:20 »
Dodělat školu, která mi nic nedává jen kvůli titulu mi přijde jako ztráta času. Státní správa mě něláká.

Herní průmysl mi přijde v ČR docela malý. Asi by mě bavili fyzikální enginy, ale nic o tom nevím a ani to, jestli se tady tím někdo zabývá. Jinak hry ani nehraju.

Děkuju za radu ohledně ML/AI a computer vision. Materiály od Straky vypadají dobře a computer vision mě taky začíná zajímat.

Maor

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #11 kdy: 17. 03. 2023, 14:41:51 »
Tazateli bych doporučil magistra už nějak doklepat, u jobů pro stát je pak automaticky vyšší odměna,

To je sice tak trochu pravda, ale taky je tak trochu pravda, že těch "jobů pro stát" reálně moc nepotkáte. Já nepotkal za patnáct let ani jeden. Tohle sám o sobě argument pro cokoliv příliš není, pokud tedy nemáte přímo ambici pro stát pracovat.

O joby pro stát je docela zájem, takže to není o tom něco potkat, ale aktivně se o nějaký přihlásit.
Ať si každý spočítá ROI podle sebe. Ale různé statistiky ukazují, že magisterský diplom znamená o 10-20% vyšší plat oproti bakaláři.

Z obecného pohledu nedává smysl školu dropnout (předpoklad je, že nemám problémy se studiem, prostě je to jen nuda), pokud nemám na stole nějakou super nabídku, která se nebude opakovat.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #12 kdy: 17. 03. 2023, 18:39:00 »

O joby pro stát je docela zájem, takže to není o tom něco potkat, ale aktivně se o nějaký přihlásit.
Ať si každý spočítá ROI podle sebe. Ale různé statistiky ukazují, že magisterský diplom znamená o 10-20% vyšší plat oproti bakaláři.

Z obecného pohledu nedává smysl školu dropnout (předpoklad je, že nemám problémy se studiem, prostě je to jen nuda), pokud nemám na stole nějakou super nabídku, která se nebude opakovat.

Taky se mi to nechce za každou cenu dropnout. Na druhou stranu mi zbývá skoro rok a půl a to nejhorší mám před sebou. Hlavně v tom oboru nevidím pro mě žádný význam.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2023, 21:41:20 »
Mám bakaláře ze strojírenství a snažím se uchytit jako ajťák. V září jsem zašal studovat magisterský na VŠE FIS ... škola je o ničem. Pravděpodobně to tady zabalím.
...
Zle si sa rozhodol, ked si studoval techniku musel si predsa vediet, ze ekonomika bude o niecom uplne inom. Naco si tam siel, ak mas take ambicie? Mohol si skusit informatiku alebo nieco ine napr. na MFF. Zrejme si si na tie narocnejsie obory netrufal, lebo si nevedel ci to zvladnes, lebo si si myslel ze na VSE  to bude menej narocne a budes moct popri tom pracovat. ...
Na druhej strane si myslim ze ak dostudujes VSE mozes sa zamestnat nikde v banke kde budes mat urcite lepsi plat ako inzinier strojar. Takze treba si zvazit ci to dostudovat, alebo sa ma to vykaslat.
To co teraz robis popri studiu (tester) ta iste po case prestane bavit, lebo zistis ze v IT je tester frontendov druhorada pozicia. Testovanie frontendov cez selenium ta nikam neposunie profesne ani platovo a po case ta to prestane bavit. Podla mna lepsie ist do backendu, bud ako vyvojar alebo analytik/tester/requirement engineer/product owner ktory pozna business procesy, ktore za tym su.
« Poslední změna: 17. 03. 2023, 21:43:11 od mikrom »

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #14 kdy: 17. 03. 2023, 22:04:25 »
Hlavně v tom oboru nevidím pro mě žádný význam.
A aky magistersky program tam vlastne studujes ? Lebo ked na to pozeram tak su tam okrem managerskych programov aj datove a informaticke a na prvy pohlad to vyzera celkom zaujimavo.
https://fis.vse.cz/magisterske-studium/magisterske-programy/
Je tam ekonometria a operacny vyskum, statistika, ... Ja by som si tam urcite nasiel nieco co by ma zaujimalo. Tieto veci sa studuju aj na matematickych fakultach, len inym sposobom, na VSE to bude orientovane urcite hlavne prakticky, co je tiez zmysluplne.