Kde studovat dále

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #15 kdy: 18. 03. 2023, 00:12:31 »
A aky magistersky program tam vlastne studujes ? Lebo ked na to pozeram tak su tam okrem managerskych programov aj datove a informaticke a na prvy pohlad to vyzera celkom zaujimavo.
https://fis.vse.cz/magisterske-studium/magisterske-programy/
Je tam ekonometria a operacny vyskum, statistika, ... Ja by som si tam urcite nasiel nieco co by ma zaujimalo. Tieto veci sa studuju aj na matematickych fakultach, len inym sposobom, na VSE to bude orientovane urcite hlavne prakticky, co je tiez zmysluplne.

Informační management, poradil mi to kámoš a já to šel zkusit. Po semetru jsem zjistil, že je to o ničem. I ty "technický" předměty. Bere se to tak povrchně, že to snad ani nemůže mít uplatnění. Tahle škola je fakt jen na získání tituly, nebo IT auditora v Big4. Kdybych byl mladší, šel bych na MFF nebo FEL. Jenže, teď se potřebuju uživit.

Zatím mi nejlíp vyhází návrat na strojárnu. Tam mají alespoň kombinovanou formu studia a vím do čeho bych šel. Jen jejich výuka IT není tolik zajímavá.


Re:Kde studovat dále
« Odpověď #16 kdy: 18. 03. 2023, 13:23:30 »
To je sice tak trochu pravda, ale taky je tak trochu pravda, že těch "jobů pro stát" reálně moc nepotkáte. Já nepotkal za patnáct let ani jeden. Tohle sám o sobě argument pro cokoliv příliš není, pokud tedy nemáte přímo ambici pro stát pracovat.

O joby pro stát je docela zájem, takže to není o tom něco potkat, ale aktivně se o nějaký přihlásit.

Asi jsem slepý a hluchý. Ale pro mě za mě... já osobně neznám nikoho, kdo by pro stát v IT pracoval ani nikoho, kdo by pro stát v IT pracovat chtěl. A nikoho takového o kom bych věděl jsem dokonce za těch patnáct let ani nepotkal. Dokonce ani firmy, pro které jsem pracoval zakázky od státu nedělaly. Moje osobní zkušenost, nic víc.

Ať si každý spočítá ROI podle sebe. Ale různé statistiky ukazují, že magisterský diplom znamená o 10-20% vyšší plat oproti bakaláři.

Statistiky vyjadřují zpruměrované životy masy lidí. Ale já řeším život svůj. Nemluvě o tom, že mzda (nebo plat) je všechno, jenom ne to jediné podstatné. Ostatně jak stárnu, mám čím dál větší dojem, že od jisté úrovně, která zase není tak vysoká je to úplně jedno a stokrát podstatnější je dělat to, co mě baví s lidmi, se kterými mě to baví.

Z obecného pohledu nedává smysl školu dropnout (předpoklad je, že nemám problémy se studiem, prostě je to jen nuda), pokud nemám na stole nějakou super nabídku, která se nebude opakovat.

Těch důvodů může být celá řada. A zcela validní důvod je i obyčejná lenost. Podstatné jsou jeho životní priority a ty má každý úplně jinde. Já jsem fakt rád, že jsem ze škol pryč, strávil jsem na nich podstatně delší čas, než bych trávil dnes a bylo to víceméně k ničemu. Což jsem věděl už tehdy a platí to pořád. Taky jsem se podle toho už tehdy zařídil. Takže ho naprosto chápu.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #17 kdy: 18. 03. 2023, 18:15:58 »
Informační management, poradil mi to kámoš a já to šel zkusit. Po semetru jsem zjistil, že je to o ničem. I ty "technický" předměty. Bere se to tak povrchně, že to snad ani nemůže mít uplatnění. Tahle škola je fakt jen na získání tituly, nebo IT auditora v Big4. Kdybych byl mladší, šel bych na MFF nebo FEL. Jenže, teď se potřebuju uživit.

Zatím mi nejlíp vyhází návrat na strojárnu. Tam mají alespoň kombinovanou formu studia a vím do čeho bych šel. Jen jejich výuka IT není tolik zajímavá.
A neda sa ten managersky program zmenit za nejaky informaticky alebo datovy?

Napriklad na tej statistike maju matematicke a statisticke metody, machine learning, Python a R.
https://fis.vse.cz/magisterske-studium/magisterske-programy/program-statistika/
To by ta asi viac bavilo studovat. Ale bude to zrejme aj narocnejsie ako ten management. Preto si musis najprv sam polozit otazku ci sa chces nechat dobrovolne tyrat tou matikou, statistikou a programovanim  ;)

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #18 kdy: 18. 03. 2023, 20:37:03 »
A aky magistersky program tam vlastne studujes ?
Informační management, poradil mi to kámoš a já to šel zkusit. Po semetru jsem zjistil, že je to o ničem.
Taky koukám, co je vlastně na VŠE za programy. To co jsem zažil před pětadvaceti lety na tamním magisterském "IT", mi zpětně nepřipadá úplně blbé a zbytečné. Dneska se s tím asi nejlíp kryje Vývoj informačních systémů (Informační systémy a  technologie). Odborný garant Buchalcevová... striktnímu strukturovanému programování snad už odzvonilo, ale obecně tahle paní to měla v hlavě velice srovnané a byla dost v pohodě. V dalších odborných předmětech vidím lidi jako Řepa nebo Chlapek - taky dobré vzpomínky. Je fakt že staré časy už jsou možná pryč, ale jestli by na VŠE mělo dneska něco upoutat moji pozornost, tak je to tenhle obor. Nestudoval jsem požadavky pro přijetí (jestli to třeba nenavazuje na bakalářské studium na téže škole) a za mých časů tam byla například inženýrská státnice z obojí ekonomie... jestli Vám zbyla nějaká energie, minimálně bych doporučil si vyzobat zajímavé kurzy z tohoto oboru. Datové modelování, procesní modelování, řízení procesu vývoje, co obnáší nasadit do firmy "business aplikaci" typu "SAP, Navision a přátelé"... Předpokládám, že testera nechcete dělat nadosmrti. Bývaly i nějaké kursy "hlouběji pod kapotou" (vzpomínám si na "operační systémy", databáze, nějaké programovací předměty, komunikační sítě, úvod do správy OS v LAN, všechno v přiměřené=lidské míře detailu) ale nevím, kolik z toho dneska ještě zbylo.

Jinak, jak tu zazněla skepse ohledně odvětví vývoje her... nedávno visely po webu inzeráty stabilní tuzemské firmy, která dlouhá léta vyvíjí vojenské simulátory a podobné věci (žádný startup, odhadem je spíš postihla generační obměna). Sháněli lidi na C++ a 3D grafiku, pokud se nepletu. Na jméno firmy si nevzpomenu. Mimochodem z obranného (i civilního) sektoru je tu pár tradičních firem, které vyrábějí radary a všechno kolem - tenhle shluk firem je taky relativně silný a stabilní, poslední dobou se poněkud koncentruje... vím asi o dvou firmách v Pardubicích a minimálně jedné v Praze. Nejedná se o startupy, ani o "lehce divadelní" herní průmysl, ani o ultra-korporace typu finance/telco, dějí se tam zajímavé věci...

murf

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #19 kdy: 18. 03. 2023, 21:08:08 »
Jsem původem strojař a dělám ML/Computer vision/Data analytiku. Ze studia se mi právě hodila nejvíce analýza, lineární algebra, statistika, numerická matematika, a pak částečně mechanika kontinua (díky široké aplikaci lineární algebry), funkcionální analýza, okrajově statistická termodynamika a celkově analytický přístup k problému. Zbytek jsem se doučil/stále doučuji.

Pokud bys chtěl pokračovat na strojárně a zaměřit se víc na IT, tak asi nejbližší je matematický modelování v technice (na ČVUT - AVSI) a nebo automatizace (na ČVUT - APT), kde obojí i možná nabízejí kombinovaně. Potom třeba Bc. na FITu lze dělat kombinovaně a navíc by ti mohli uznat nějaký matematiky.


Wolda

  • **
  • 71
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde studovat dále
« Odpověď #20 kdy: 19. 03. 2023, 09:44:25 »
A aky magistersky program tam vlastne studujes ?
Informační management, poradil mi to kámoš a já to šel zkusit. Po semetru jsem zjistil, že je to o ničem.
(..)

Jinak, jak tu zazněla skepse ohledně odvětví vývoje her... nedávno visely po webu inzeráty stabilní tuzemské firmy, která dlouhá léta vyvíjí vojenské simulátory a podobné věci (žádný startup, odhadem je spíš postihla generační obměna). Sháněli lidi na C++ a 3D grafiku, pokud se nepletu. Na jméno firmy si nevzpomenu. Mimochodem z obranného (i civilního) sektoru je tu pár tradičních firem, které vyrábějí radary a všechno kolem - tenhle shluk firem je taky relativně silný a stabilní, poslední dobou se poněkud koncentruje... vím asi o dvou firmách v Pardubicích a minimálně jedné v Praze. Nejedná se o startupy, ani o "lehce divadelní" herní průmysl, ani o ultra-korporace typu finance/telco, dějí se tam zajímavé věci...

Ta herni firma z popisu zni jako Bohemia Interactive
« Poslední změna: 19. 03. 2023, 09:46:01 od Wolda »

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #21 kdy: 19. 03. 2023, 14:34:43 »
A aky magistersky program tam vlastne studujes ? Lebo ked na to pozeram tak su tam okrem managerskych programov aj datove a informaticke a na prvy pohlad to vyzera celkom zaujimavo.

Jsem na Informačním managementu. Není to úplně špatný, pár zajímavých věcí jsem se tu dozvěděl. Člověk se tu dozví něco o řízení projektů, trochu o právu apod. Ale na můj vkus je tahle škola strašně málo technická (pamatuju si jak jeden borec začal panikařit na přednášce, když docent mluvil o tranzistorech a hradlech :D). Dalším zklamáním byl předmět pokročilé dobývaní znalostí dat. V podstatě šlo jen o to se naučit pracovat v LISP-Mineru. To je SW vyvinutý na FISu a nikde se reálně nepoužívá. Měli jsme tam sice teorii o zpracování dat, ale spíš to bylo o tom si zapamatovat vzorec.

Ostatní technické předměty jsou podobné. V podstatě jsou založené na tom naučit se používat nějaký nástroj a korporátní teorii (reálně berem věci ze školení pro BIG4 a podobně). Nikoho tu nezajímá jak a proč co funguje. A jedinej kdo tu umí programovat jsou studenti z FELu.

Re:Kde studovat dále
« Odpověď #22 kdy: 19. 03. 2023, 22:48:04 »
... A jedinej kdo tu umí programovat jsou studenti z FELu.
Nojo... když ono v technologiích "podnikových informačních systémů" už málokdo něco programuje vlastními silami :-( Tohle dneska patří věcně asi mnohem spíš na nějakou fakultu cáklou elektrem (embedded systems, řízení výrobních linek) nebo obecně nějaký studijní obor, který se neštítí programování blízko operačnímu systému, pracuje se tam s Unixem/Linuxem, HPC/ML apod. Maftyz, brněnské vejšky?

Koncem minulého tisíciletí na VŠE působil jako vyučující doc. RNDr. Pavel Drbal CSc. Učil C/C++ a byla s ním sranda (i když na začátečníky byl asi dost drsnej). Měl tou dobou pár desítek let programátorské praxe, od dob hluboko za minulého režimu. Odešel bohužel zbytečně brzo (na pravdu boží) a působí to na mě dojmem, že tím se nad C++ na VŠE zavřela voda.
Koncem tisíciletí si VŠE provozovala client-server systém registrací k předmětům a zkouškám napsaný zřejmě v C++, snad s použitím TurboVision... nevím na čem běžel server (snad na Novellu), klienti běželi v DOSu, bavilo se to spolu přes TCP/IP, tuším klient používal  v DOSu "CRYNWR packet driver"... Byl to výtvor cca jednoho člověka ve Výpočetním Centru - matně mě šimrá v lebce jméno Karel Nenadál, ale to si možná pamatuju špatně (možná to tehdy psal nějaký jeho kolega/podřízený). Tohle je každopádně taky dávno pryč, tuším po roce 2000 to vyhodili a přešli na nějakou "modernější" webovou technologii. Chci říct, že kromě přednášejícího Drbala býval další nejméně jeden kovaný programátor se znalostí C++ zaměstnaný ve VC (pokud vím, tak to nevyučoval).