Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #60 kdy: 22. 03. 2023, 06:28:11 »
...tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou.

XP widle maju PAE - https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/physical-address-extension#enabling-pae

Píšou, že k tomu aktivování na Win XP x32 je třeba BCDEdit. Ale Windows XP ho nemá a já se dočetl, že je to až od Win 7. Tak tedy nevím jak by se to mělo aktivovat. Píšou explicitně aktivovat DEP. Nevím co to je, ale prý přes BCDEdit. Ale BCDEdit na Win XP nenajdeš a tak furt dookola, je to smyčka bez výsledku.

Widle XP maju este boot.ini, takze bcdedit ti je na dve veci, pouzi notepad a do boot.ini pridaj prepinac /PAE, tak ako to mas popisane v poslednom odstavci tej kapitoly ktoru linkujes. Ak citas linuxove manualy tak, ako si precital tento, tak to vela vysvetluje.


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #61 kdy: 22. 03. 2023, 07:48:34 »
...tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou.

XP widle maju PAE - https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/physical-address-extension#enabling-pae

Né, že bych o tom věděl (díky), ale v kontextu naprosto nezkušeného uživatele je podle mě používání XP v současné době velice nepraktické, problematické a v neposlední řadě nebezpečné, protože na to není nic - ani antivir, FW nebo aktuální prohlížeč.
Proto je podle mě v zájmu naprosto celého internetu, aby pán přešel na jakýkoliv moderní systém a ty svoje winXP používal offline, nejlépe jako virtualizovaný stroj nebo alespoň v dualbootu a to pouze na ty nejnutnější věci (licence acad a podobné jak jsem pochopil). Můj názor.

 
Gréta je nejlepší.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #62 kdy: 22. 03. 2023, 12:11:05 »
Ram není třeba příliš řešit, už moc nezlevní. Pokud máte ještě DDR3 tak čas na výhodný nákup (nových)  už je pryč. Pokud máte DDR4 tak je čas nakoupit. Rychlost pamětí je ve vašem případě marginální záležitost, ale přesto bych se podíval do manuálu desky, případně do specifikací desky na internetu a tam je napsáno jaké rychlosti deska podporuje. Ty  bych koupil.
Tak tak, RAMky už zlevnili, zrovna sem kupoval 32 GB do noťasu za necelé 2 000 Kč, 16 GB už přestávalo stačit. Mám Win 10, XP kvůli jednomu starému programu ve Virtualboxu, který se hodí i na testování dister. A na hraní si s Linuxem tam je i WSL.
« Poslední změna: 22. 03. 2023, 12:13:05 od Tonda »

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #63 kdy: 22. 03. 2023, 13:17:58 »
Ja mam pocit ze ten clovek nechce pomoct v zmysle ako mu vsetci hovoria ale chce riesenie podla svojho popisu.
Jendoducha rada na vsetky tieto problemy? Novy PC s 16GB ram SSD a mozte si tam ten Vas slavny XP s programamy kludne virtualizovat a mate 99,9% vasich problemov vyriesenych. Co nainstalujete to pojde bez "ako to ofajcit aby to stacilo pripadne alternativa na strih 4K videa na  386"...
.. na druhej strane chapem, mate cas ste na dochodku tak preco nezabit par hodin zivota uplnov kktinov a idealne este nech mi pomoze kazdy kto ide okolo. Ale pozor len do momentu pokial bude "pomahat" tak ako si to predstavujte, beda kazdemu kto povie kup si nove PC. To je vela penazi a za toto ste dal v 2006 - 10 tisic takze este aspon 10 rokov to musi ist...

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #64 kdy: 22. 03. 2023, 13:28:05 »
Já ale vidím jako prioritu nové disky s větší kapacitou. Naplánuji si pak kolik těch oddílů pro ty linuxy tam udělám, protože je jasné, že po čase je každé distro zastaralé...
Disky, pokud máte rotační a vyměníte je za SSD, vám výrazně systém zrychlí.  Pro moderní windows se dnes už nenosí rozdělovat disk, v případě migrace to přináší problémy. Pro linux už možná platí to samé, swapuje se teď také do souboru. Takže partišny řešit nemusíte.

Než si o testuju ty aplikace a naučím je konfigurovat nebo instalovat, tak ty disky i RAMky zlevní a pak to bude pohodička. Ještě ale nejsem rozhodnut ohledně toho jakou frekvenci ramek kupovat, protože to asi taky hraje roli při rychlosti PC.
Ram není třeba příliš řešit, už moc nezlevní. Pokud máte ještě DDR3 tak čas na výhodný nákup (nových)  už je pryč. Pokud máte DDR4 tak je čas nakoupit. Rychlost pamětí je ve vašem případě marginální záležitost, ale přesto bych se podíval do manuálu desky, případně do specifikací desky na internetu a tam je napsáno jaké rychlosti deska podporuje. Ty  bych koupil.

Ale pokud chcecte mermomocí zůstat u těch XP, paměti nekupujte, jsou to vyhozené peníze.

Díky za rozsáhlé info. Pro všechny: Nicméně já jsem nikde nepsal, že nemám Windows 8.1!. Tam ten Mint jede samozřejmě hezky. Nicméně ho nechci příliš využívat vzhledem k tomu, že Windows sám o sobě je nebezpečný a jednou sám sebe zlikviduje. Protože ta databáze virů a malwarů bude jednou tak děsivě veliká, že programy jako Avira, AVG, Eset a Kašperský budou testovat jen 1MB namátkově... Kvůli snížení výkonu. Jsme teprve v roce 23 a na procesor je do docela záhul, když jsem dal testovat NTFS s windowsovskýma programama programem clamscan. Tedy je to znát, a to jsem to nespustil víckrát jako multiprocessing (na čtyřjádru a 8 vlákem by to neměl být problém). Jsem otestoval asi jen polovinu programů a trvalo to asi 4 hodiny. Pak to krachlo že nelze zapisovat do souboru. Takže proč používat Windows, když furt sleduje co dělám na PC a internetu? On třeba sledoval které video jsem otevíral a střihal. Co je mu k... do toho?! Takže já zůstávám u těch behbezpečnějších Windows XP a jen na ty střihy videí bych použil Windows 8.1, ale později ten linux, protože Shotcut je vlastně vyroben původně na linuxu a ten melt na ten se ještě podívám. Ten přechod chce čas. Trvá to než se naučím takové věci odborné jako teď jsem musel navýšit kapacitu disku u toho linuxu na Windows XP z cca 22GB na cca 40 GB. Protože se mi zdálo, že některé programy jako WineHQ dost zabírají místa. No a pak ty swapy taky něco zabírají.

U rozdělování na oddíly určitě zůstanu. Je to kvůli třídění dat. Jen tak se v těch věcech vyznám. A proč provádět defragmentaci na celém disku (!!!), když stačí přesunout data z oddílu na oddíl  ::) . Je to rychlejší. I ty antivirové kontroly se dají snadněji provést, protože na linuxu jen vyberu ten připojený oddíl. Super easy  8)

S paměťma jste mě asi nepochopil. Já jsem neřekl, že koupím nové. RAMky jsem vždy kupoval použité výrazně levnější. Třeba teď někdo nabízel DDR3 tuším 2x4GB za 200 Kč ale pro mě už moc staré a nepoužitelné. Stále to zlevňuje, to je zákon času. Zkušenost ověřená za minimálně 23 let od mého prvního PC.


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #65 kdy: 22. 03. 2023, 13:31:41 »
Ja mam pocit ze ten clovek nechce pomoct v zmysle ako mu vsetci hovoria ale chce riesenie podla svojho popisu.
Jendoducha rada na vsetky tieto problemy? Novy PC s 16GB ram SSD a mozte si tam ten Vas slavny XP s programamy kludne virtualizovat a mate 99,9% vasich problemov vyriesenych. Co nainstalujete to pojde bez "ako to ofajcit aby to stacilo pripadne alternativa na strih 4K videa na  386"...
.. na druhej strane chapem, mate cas ste na dochodku tak preco nezabit par hodin zivota uplnov kktinov a idealne este nech mi pomoze kazdy kto ide okolo. Ale pozor len do momentu pokial bude "pomahat" tak ako si to predstavujte, beda kazdemu kto povie kup si nove PC. To je vela penazi a za toto ste dal v 2006 - 10 tisic takze este aspon 10 rokov to musi ist...

Tak na to není třeba kupovat Nový PC. Moje deska podporuje 32 GB RAM. Už to tu píšu mnohokráte, že ty Windows nejspíš virtualizovat budu, ale až po delší době práce s linuxem, až budu vědět, že to chci a jinak to fakt nejde. Takový pochod může být třeba rok. Není kam zpěchat, protože si to chci nejprve vše vyzkoušet na virtuálce ve Windows jak mi bylo doporučeno, protože toto je nejrozumnější nápad. Bylo by mi k ničemu mít jen linux a nesprávně ho používat, a tisíckrát ho přeinstalovávat na SSD disku. Ne raději si vše odladím a pak to udělám naraz a to už ani nebudu instalovat, to jen překopíruju data z obrazu na oddíl na SSDku.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #66 kdy: 22. 03. 2023, 13:39:25 »
Ja mam pocit ze ten clovek nechce pomoct v zmysle ako mu vsetci hovoria ale chce riesenie podla svojho popisu.
Upřímně nechápu smysl celého topicu. Chápal bych ho do chvíle, než jsem se dočelt, že OP nezná ani základy těch XP na kterých tak lpí (/PAE etc.). Každopádně ani PAE nepomůže, pokud s ním aplikace neumí pracovat a/nebo tam není víc programů, které by se každý z nich do těch 3GB vešly. Pouštět ještě pod tímhle další virtualizaci je zoufalství.

Ale pro případ, že nejde o trollení a XP jsou hard requirement, tak jedna cesta by asi byla sehnat XP/64bit a postupně tam docvakat víc raměti jak dovolí finanční možnosti (+jak tu už mnozí navrhovali, i SSD disk dokáže hodně, jestli teda půjde ještě sehnat ten update na SATA co si tak slabě vzpomínám, že možná bude potřeba). Taky bych se, opět jak už mnozí také navrhovali, zamyslel, co z čeho virtualizovat. 32-bitové wokna dává mnohem větší smysl virtualizovat z 64bit tučňáka, než naopak - už proto, že když na ten libreoffice pod tučňákem nebude stačit ramka, tak se prostě ten XP virtuál pod tím dá vypnout, navíc je to ready na doplnění paměti. Že tím ty widle člověk odstíní od novějšího HW je vítané plus).

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #67 kdy: 22. 03. 2023, 13:43:12 »
ja bych tam dal https://templeos.org/
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #68 kdy: 22. 03. 2023, 15:14:33 »
Ja mam pocit ze ten clovek nechce pomoct v zmysle ako mu vsetci hovoria ale chce riesenie podla svojho popisu.
Upřímně nechápu smysl celého topicu. Chápal bych ho do chvíle, než jsem se dočelt, že OP nezná ani základy těch XP na kterých tak lpí (/PAE etc.). Každopádně ani PAE nepomůže, pokud s ním aplikace neumí pracovat a/nebo tam není víc programů, které by se každý z nich do těch 3GB vešly. Pouštět ještě pod tímhle další virtualizaci je zoufalství.

Ale pro případ, že nejde o trollení a XP jsou hard requirement, tak jedna cesta by asi byla sehnat XP/64bit a postupně tam docvakat víc raměti jak dovolí finanční možnosti (+jak tu už mnozí navrhovali, i SSD disk dokáže hodně, jestli teda půjde ještě sehnat ten update na SATA co si tak slabě vzpomínám, že možná bude potřeba). Taky bych se, opět jak už mnozí také navrhovali, zamyslel, co z čeho virtualizovat. 32-bitové wokna dává mnohem větší smysl virtualizovat z 64bit tučňáka, než naopak - už proto, že když na ten libreoffice pod tučňákem nebude stačit ramka, tak se prostě ten XP virtuál pod tím dá vypnout, navíc je to ready na doplnění paměti. Že tím ty widle člověk odstíní od novějšího HW je vítané plus).

Ty programy pod XP jsou x86... Ale jak jsem psal už desetkrát, je to jen dočasný stav. Než si to vše ohmatám a některé věci tam nepůjdou. S tím jsem smířený. Ale aspoň ten prohlížeč jede. Na výběr jsou čtyři prohlížeče, mapy.cz fungují dobře a to je asi základ.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #69 kdy: 22. 03. 2023, 16:49:19 »
Ty programy pod XP jsou x86...
A to je problém? Už to z hlavy nedám přesně, ale XP pokud se nepletu maj CSRSS.exe coby 32bitovej subsystém a WOW64 v případě 64bit a normálně to koexistuje, klidně i s WOW což byla vrstva pro staré už nevím jestli 3.xx nebo přesně. Někdo znalejší mě doufám opraví.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #70 kdy: 22. 03. 2023, 18:01:37 »
...tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou.

XP widle maju PAE - https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/physical-address-extension#enabling-pae

Né, že bych o tom věděl (díky), ale v kontextu naprosto nezkušeného uživatele je podle mě používání XP v současné době velice nepraktické, problematické a v neposlední řadě nebezpečné, protože na to není nic - ani antivir, FW nebo aktuální prohlížeč.
Proto je podle mě v zájmu naprosto celého internetu, aby pán přešel na jakýkoliv moderní systém a ty svoje winXP používal offline, nejlépe jako virtualizovaný stroj nebo alespoň v dualbootu a to pouze na ty nejnutnější věci (licence acad a podobné jak jsem pochopil). Můj názor.

No o bezpecnosti XP v sucastnosti nema zmysel polemizovat, oni boli nebezpecne aj v case ked malymakky nic ine nemal. To ze by nevedeli vyuzit viac ako 4 GB pamate nie je proste pravda. Miesanie nepravdivych a pravdivych informacii za cielom preukazat nejaky nazor ako pravdivy je velmi nepekna vec.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #71 kdy: 22. 03. 2023, 18:52:54 »
A to je problém? Už to z hlavy nedám přesně, ale XP pokud se nepletu maj CSRSS.exe coby 32bitovej subsystém a WOW64 v případě 64bit a normálně to koexistuje, klidně i s WOW což byla vrstva pro staré už nevím jestli 3.xx nebo přesně. Někdo znalejší mě doufám opraví.
Ano existuje WoW. Ale už ne WoWoW. Čili WoW umožní spustit 16bit aplikace na 32bit Windows a 32bit aplikace na 64bit Windows. Ale ne 16 bit aplikace na 64bit Windows. Čili může mít aplikaci co mu teď na XP chodí, ale na 64bit Windows by nechodila

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #72 kdy: 22. 03. 2023, 21:20:20 »
Díky za rozsáhlé info. Pro všechny: Nicméně já jsem nikde nepsal, že nemám Windows 8.1!. Tam ten Mint jede samozřejmě hezky. Nicméně ho nechci příliš využívat vzhledem k tomu, že Windows sám o sobě je nebezpečný a jednou sám sebe zlikviduje. Protože ta databáze virů a malwarů bude jednou tak děsivě veliká, že programy jako Avira, AVG, Eset a Kašperský budou testovat jen 1MB namátkově... Kvůli snížení výkonu. Jsme teprve v roce 23 a na procesor je do docela záhul, když jsem dal testovat NTFS s windowsovskýma programama programem clamscan. Tedy je to znát, a to jsem to nespustil víckrát jako multiprocessing (na čtyřjádru a 8 vlákem by to neměl být problém). Jsem otestoval asi jen polovinu programů a trvalo to asi 4 hodiny. Pak to krachlo že nelze zapisovat do souboru. Takže proč používat Windows, když furt sleduje co dělám na PC a internetu? On třeba sledoval které video jsem otevíral a střihal. Co je mu k... do toho?! Takže já zůstávám u těch behbezpečnějších Windows XP a jen na ty střihy videí bych použil Windows 8.1, ale později ten linux, protože Shotcut je vlastně vyroben původně na linuxu a ten melt na ten se ještě podívám. Ten přechod chce čas. Trvá to než se naučím takové věci odborné jako teď jsem musel navýšit kapacitu disku u toho linuxu na Windows XP z cca 22GB na cca 40 GB. Protože se mi zdálo, že některé programy jako WineHQ dost zabírají místa. No a pak ty swapy taky něco zabírají.

U rozdělování na oddíly určitě zůstanu. Je to kvůli třídění dat. Jen tak se v těch věcech vyznám. A proč provádět defragmentaci na celém disku (!!!), když stačí přesunout data z oddílu na oddíl  ::) . Je to rychlejší. I ty antivirové kontroly se dají snadněji provést, protože na linuxu jen vyberu ten připojený oddíl. Super easy  8)

S paměťma jste mě asi nepochopil. Já jsem neřekl, že koupím nové. RAMky jsem vždy kupoval použité výrazně levnější. Třeba teď někdo nabízel DDR3 tuším 2x4GB za 200 Kč ale pro mě už moc staré a nepoužitelné. Stále to zlevňuje, to je zákon času. Zkušenost ověřená za minimálně 23 let od mého prvního PC.
Tvl, ty si snad duševně chorý, bludy, že Win XP jsou bezpečnější než 8.1, namátkové testování virů. Jestli máš nainstalované všechny ty antiviry co si napsal, tak se nediv, že je to pomalé. Ano, antivir kontroluje soubory co otvíráš kvůli jejich skenování. Obsese nesmyslným počtem partitions, 30 nebo kolik si to psal, je taky věc. Když sem kdysi ještě blbnul s partitions, měl sem asi tři, tak sem nikde neměl místo kde bylo potřeba nebo v celku kolik bylo potřeba. Na třídění dat úplně stejně dobře fungují adresáře. Jo a plácej se v tom rok, to je fakt geniální nápad.

To je prostě marný.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #73 kdy: 23. 03. 2023, 09:21:05 »
Třídění dat???

Pokud hledám podle názvu souboru, Everything během zlomku sekundy ukáže všechny soubory se zadaným řetězcem v názvu na libovolném disku. Pokud hledám něco v obsahu souborů, tak softy typu Lookeen, Copernic Desktop Search nebo Anytxt Searcher opět během zlomku sekundy vyjmenují všechny soubory, ve kterých ta hledaná slova jsou.

Příslušné indexy sice nějaké to místo zaberou, ale 8 TB disky stojí necelých 5 tisíc ...

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #74 kdy: 23. 03. 2023, 12:20:51 »
Tvl, ty si snad duševně chorý, bludy, že Win XP jsou bezpečnější než 8.1, namátkové testování virů. Jestli máš nainstalované všechny ty antiviry co si napsal, tak se nediv, že je to pomalé.

Windows XP používám už léta létoucí a ještě se mi nestalo, že bych někde našel nějaký závažný bezpečnostní problém s těmito programama a ne, tak blbý opravdu nejsem, abych měl nainstalované všechny najednou. Mě spíš připadá, že vážný bezpečnostní problém představují ty programy, co neudělají důkladnou kontrolu a předstírají, že je čistý počítač! A naučil jsem se do PC neinstalovat software od nedůvěryhodných zdrojů a to je moje hlavní ochrana. Takže zkušenost mám dlouhodobou a žádnou katastrofu jsem zatím nezažil. Nějaká analýza mezi W 8.1 a Win XP je taky k ničemu, když nevíme čím ty počítače zanesli nebo kdo na těch PC pracoval a co dělal, jak zachází s internetem. Pro mě je Win XP nejbezpečnější hned po linuxu protože nevykrádá můj osobní PC. To že ostatní Winaři se s tím smířili a nevadí jim to je vlastně jejich problém, ale pro mě jeden z důvodů neupgradovat a zůstat s Win XP až navěky.