Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #30 kdy: 16. 03. 2023, 19:42:38 »
Tady na tom FreeSpire se zatím jen učím (vyhovuje mi to černý prostředí).

Nejde o vykonnost ale o odladenost. Miesto toho aby si sa ucil sa stavas len sucastov velkeho orchestra - 10 hodin ladis aby si hodinu zahral, ak si teda uz vobec zahral...

Cierna tema nie je vlastnost distribucie ale okenneho manazera, ktory kolvek si mozes prepnut na tmavu temu (ruzovu, zelenu, hnedu, akukolvek)


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #31 kdy: 16. 03. 2023, 19:47:02 »
Tady na tom FreeSpire se zatím jen učím (vyhovuje mi to černý prostředí). Až budu potřebovat výkonnější systém přejdu na výkonnější. Zprvu se chci naučit takový ty základní věci, kam hrábnout abych rozjel systém v případě že něco selže. Kam zadat nějaký příkaz na údržbu nebo co zmáčknout za klávesovou zkratku abych to mohl spustit jinak (aby to nenajelo do Gnome, ale abych to mohl stopnout). Protože to stále neumím, tak nelze očekávat, že bych to uměl s tou novou distribucí. A přepínání klávesnice a kopírování textu v terminálu mimo grafické prostředí. To je takový základ, když se naučím mohu se posunout na jiné distro.

Nic jako výkonnější systém neexistuje, jen možná méně náročný a tam jde o to co na tom běží a GNOME je prostředí pro běžně-výkonné počítače, což Vaše brambora asi není. K tomu z vlastní zkušenosti Fedora je asi nejstabilnější distribuce kterou jsem kdy používal, v rodině ji používají, kamarádi i známí ji používají a neslyšel jsem zatím ani stížnost, žádné příkazy na údržbu, vždyť v rodině ani neví co je to terminál. Z těch spinů bych doporučil Xfce, které je nenáročné a stabilní.

S Ubuntu to jde léta z kopce (řekl bych že od 16.04 dokonce).

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #32 kdy: 16. 03. 2023, 21:15:39 »
v rodině ji používají, kamarádi i známí ji používají a neslyšel jsem zatím ani stížnost, žádné příkazy na údržbu, vždyť v rodině ani neví co je to terminál.

Skutečnost, že uvádíte, že je to ve vaší rodině podněcuje k otázkám: a) kdo jim linux doporučil b) kdo jim ho nainstaloval (ne že by bylo těžké ho nainstalovat) c) kdo jim poradil jaké aplikace nainstalovat?

To souvisí. Protože mě například nikdo neporadil ClamAV. Prostě jsem ho zkusil. Takže pokud někdo ani neví jak nainstalovat aplikaci, tak je asi jasný, že mu žádný problémy nehrozí, když do toho systému nijak nezasahuje.

Problém s ClamAV se ukázal složitější. Nestačilo odinstalovat ClamAV, ale ještě tam byl ClamAVDaemon (clamavd) a clamscan. Teprve potom kompletním odinstalování jsem docílil paměti 1.3 GB. To by už šlo. Jenže teď nenajíždí GNOME. V logách jsem nic co by mě dovedlo k příčině nenašel, takže nezbývá než přeinstalovat.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #33 kdy: 16. 03. 2023, 21:53:21 »
V logách jsem nic co by mě dovedlo k příčině nenašel, takže nezbývá než přeinstalovat.

Dalsia vec ktora hovori pre fedoru - kvalitna dokumentacia.

To ze spominani uzivatlia su lamy o nicom nevypoveda. Ja napriklad fedoru pouzivam koli tomu ze nechcem riesit zbytocne problemy, usetreny cas viem vyuzit lepsie. A moje potreby pre pracu su rozhodne omnoho dalej ako openoffice a firefox.

Svatopluk Vít

  • *
  • 22
  • Ajťák, táta a manžel
    • Zobrazit profil
    • Různé info
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #34 kdy: 17. 03. 2023, 13:25:07 »
Zkusil bych 2 alternativní věci :


1) Co něco takového jako ReactOS a třeba v DualBootu? Viz https://reactos.org/


2) Co použít libreoffice/openoffice jako konvertor z příkazové řádky a převést ten text na třeba TXT a pak s tím pracovat v rámci BAT souboru? Protože TXT editor bude rozhodně "málozdrojový"


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #35 kdy: 18. 03. 2023, 12:18:36 »
Zkusil bych 2 alternativní věci :


1) Co něco takového jako ReactOS a třeba v DualBootu? Viz https://reactos.org/


2) Co použít libreoffice/openoffice jako konvertor z příkazové řádky a převést ten text na třeba TXT a pak s tím pracovat v rámci BAT souboru? Protože TXT editor bude rozhodně "málozdrojový"

Já se obávám, že nainstalování a konfigurace a zkoušení už mi zabralo tolik drahocenného času, že bych raději měl jít dělat něco užitečnějšího. Už druhý víkend jsem kvůli tomu nevydal žádné video!

Povedlo se to rozchodit, ale zdá se že například aplikace Google Earth je strašně pomalá a moc dobře nepojede. Je tam 1.1 GB free RAM. Swap jsem zmenšil na cca 720 MB. I tak si linux vytvořil kapacitu pro >2GB odkládací paměti. Využitý swap při posledním měření byl asi 620 MB, ale s tím, že to čas od času čistím memory cache. Hlavně než spustím jinou aplikaci náročnou na paměť. Třeba přechod z Firefoxu na Google Earth by to zabil, kdybych tu cache nepročistil.

Dneska mám v plánu do souboru ~/profile zadat nějaké programy na to měření a čištění, protože takhle to dál nejde furt psát a hledat dlouhý příkazy. Je to časově náročné.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #36 kdy: 18. 03. 2023, 12:24:27 »
Ok, tu máš nejako jednoduchšie (použitá pamäť prehľadaváča):

Kód: [Vybrat]
echo `ps -o rss --no-headers -C firefox-esr`/1024 | bc # MiB

Díky moc za kódy.

Myslím, že tento příkaz -
nebo spíš to byl ten druhý:
Kód: [Vybrat]
ps -o pid,user,%mem,command ax | sort -b -k3 -r
jsem zkoušel mimojiné bez zpětných uvozovek samostatně se sudo a psalo to že ps neexistuje. Ale jinak to funguje.

Já mám ještě dotaz k tomu řádku co vypisuje seznam... Bylo by možné prosím ještě omezit to například na tři/čtyři největší? Nebo možná gnome-shell bychom mohli vyfiltrovat, protože ten zabírá nejvíce a ten zabít nechci. Všiml jsem si že často se tam objevuje ten XWayland (? píšu to správně?) ten zabírá hodně a zabíjím ho abych uvolnil paměť.

Můžete mi poradit do jakého souboru napsat instrukci, aby se hned po spuštění počítače provedlo čištění memory cache? tj. ten příkaz synch && echo 3 > /proc/...

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #37 kdy: 19. 03. 2023, 13:11:22 »
Precital som to cele a nechapem autora. Ako mas x storocne pc s winxp alebo to je podla neho najviac, nainstaluje si VM s linuxom co uz samo o sebe je dost psycho skrz to co virtualka dokaze s xp. Ale panko este chce na tej virtualke ktora bezi na 3gb ram editovat video/audio a place kolko casu prepalil nastavovanim a stale to nejde. Pritom by stacilo ist do obchodu a za 500e ma masinu ako oci co mu usetri x hodin mesacne uz len pri startoch. A vykonovo je o 100lvl vyssie. Specialne ked je to totalna lama a ziavne na tom potrebuje pracovat. Ale nie budem sa snazit napasovat nove distro a apky na staru vec a zabit x hodin bez vysledku...

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #38 kdy: 19. 03. 2023, 16:44:35 »
Precital som to cele a nechapem autora. Ako mas x storocne pc s winxp alebo to je podla neho najviac, nainstaluje si VM s linuxom co uz samo o sebe je dost psycho skrz to co virtualka dokaze s xp. Ale panko este chce na tej virtualke ktora bezi na 3gb ram editovat video/audio a place kolko casu prepalil nastavovanim a stale to nejde. Pritom by stacilo ist do obchodu a za 500e ma masinu ako oci co mu usetri x hodin mesacne uz len pri startoch. A vykonovo je o 100lvl vyssie. Specialne ked je to totalna lama a ziavne na tom potrebuje pracovat. Ale nie budem sa snazit napasovat nove distro a apky na staru vec a zabit x hodin bez vysledku...

I kdybych si koupil PC za milion nedosáhl bych svého cíle. Nechápete vůbec o co mi jde. Podmínka je že ten virtuál musí jet z Windows XP, které zatím nechci opouštět. Takže sebelepší PC buď Windows XP nebude podporovat nebo to nepomůže. Takže tudy cesta nevede. A nechápete, že tady nejde o výkon ale učení na linuxu, aniž bych opustil starej dobrej Windows XP! A protože jsem už Ubuntu zahodil, jedu teď na Mintě Fxce, trošičku jsem navýšil paměť takže teď je to poměrně slušný výkon do těch začátků. Ubuntu a Gnome prostě není dělaný na takový záhul s minimem paměti... Ale třeba prohlížeč PaleMoon na tom jede perfektně a bez nějakého sekání. Zoom jsem zkoušel a jede v pohodě. Ty další aplikace jako Google Earth zdá se že si trošku počkám. Ale mě jde hlavně o to vyzkoušet jak se s těma aplikacema pracuje. Třeba ten Wine jsem ještě nezkoušel takže by mě zajímalo jestli pod tím spustím nějakou aplikaci typu 32 bit.
« Poslední změna: 19. 03. 2023, 16:47:43 od exkalibr »

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #39 kdy: 19. 03. 2023, 17:21:01 »
Skorej to bude tak ze windows xp a musi byt je tam preto ze tam da vam dako podarilo rozbehat virtualku a s vaseho pristupu ste si dako v hlavicke zafixoval zento inak nejde. Lebo virtualna masina s xp na novej nepojde ale dobre.
Chcete sa ucit? Super. Ale co vlastne? S toho co popisujete tak to nie je ucenie ale tazky kktizmus. Mate malo pamete tak ohybate ako sa da a cudujete sa ze Vam to "moderne distro" nechce papat, pritom na tom slavnom xp to nebude vobec rychlesie a to nie je vo virtualke. Co tak sa pozriet po inej nenarocnej distro? Inak super su rozne rpi a podobne skatulky. Stoji to par e a mate s toho desktop kde mozte experimentovat do nekonecna a tie "moderne distribucie"  tam v pohode idu. Obcas sa na riesenie treba pozerat inak....

Este doplnim co tak pozeram vase vlakna. Pre vas urcite najprv googlit a doporucil by som vam chatgpt na taketo otazky je to genialna vec.
« Poslední změna: 19. 03. 2023, 17:23:09 od Wangarad »

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #40 kdy: 19. 03. 2023, 17:45:42 »
Výkon na odzkoušení jednotlivých balíčků a jejich konfiguraci nemusí být až tak úžasný jak si představujete. Ten Win XP běží na pár desítkách mega bajtů v paměti a zdá se že na rozběhání VM to u nenáročného distra bohatě stačí. Jinak už nevím co k tomu dodat. Nic přeinstalovávat se mi nechce. Jede to? Jede.

Tonda

  • *****
  • 632
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #41 kdy: 19. 03. 2023, 18:25:46 »
jedu teď na Mintě Fxce
Omluvte nooba, ale vážně existuje Fxce, nebo jenom pán neumí napsat Xfce?

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #42 kdy: 19. 03. 2023, 20:18:53 »
A protože jsem už Ubuntu zahodil, jedu teď na Mintě Fxce

Takze vymenis jedneho mutanta debianu za ineho. Komu nie je rady, tomu nie je pomoci.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #43 kdy: 19. 03. 2023, 20:32:03 »


Takze vymenis jedneho mutanta debianu za ineho. Komu nie je rady, tomu nie je pomoci.
[/quote]

No to ti mohlo bejt jasný už když chtěl zustat u těch XP.

Jako podle mě mohl použít disk2vhd na těch XP, koupit lepší HW a ty jeho současné vymazlené  XP  může spustit virtuálně...
Gréta je nejlepší.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #44 kdy: 19. 03. 2023, 22:24:23 »
Počítač jsem si kupoval a skládal z dílů v roce 2016. Hledal jsem záměrně desku s podporou Windows XP, abych sehnal ovladače. Deska podporuje 32 GB RAM ve 4 modulech po 8GB, ale myslím že se tam vlezou jen 3, možná i 4 pokud se obejdu bez chladiče; překáží velký měděný chladič od CPU. Upgrade se jistě plánuje, pokud se toho ještě dožiju. Každopádně kupovat nový PC po tak krátké době by mi přišlo jako šílenství. To PC je stále jako nové a svoje druhé PC, jehož HW cena v roce cca 2004 (Pentium 4) byla 13 tisíc i s monitorem jsem po desetiletech prodával za 800 Kč. To co mám teď by mělo vydržet déle, ale budu upgradovat RAM i disky.

Je něco špatného na tom, že sem píšu dotazy?

Potřeboval bych poradit soft na stříhání těch videí. Neplacený. Já jsem sice spokojený s Shotcutem, který už umím ovládat, ale potřeboval bych aby ten soft uměl .mkv a importovat titulky k filmu. A chci udělat jen takové krátké výstřižky z filmu, takže si nemyslím, že by to měl být velký záhul na RAM. Aktuálně jsem uvolnil 2.7 GB na celý linux a myslím že to ještě dostanu na 2.8GB.