Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #45 kdy: 20. 03. 2023, 06:28:18 »
chladic od cpu dej pryc. Vic RAM ti zrychli ty XPcka. Na editaci videa silne doporucuji software 'melt'. Chces se ucit linux a tenhle videoeditor je na to docela dobry.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #46 kdy: 20. 03. 2023, 06:32:37 »
BINGO! to co som hovoril je pravda. A cele to dava zmysel.
Zacneme takto co je spatneho na tom ze sem davam otazky.
- Nic. Len sa snazite s h*vna upliect bic a ked vam dookola vsetci hovoria ze s tym toho moc nenamlatis tak presviedcate okolie ze nic lepsie nie je. A prave tento bic je uplne super na denne mlatenie a ten material je na to ako stvoreny lebo ste si ho v*sral sam. To co bolo v 2016 priemerny setup je dneska ako by to Jezko povedal socka PC.
Uz len ta zaujimavost ze tam mate 4 sloty na RAM s toho len 3 moduly takze 3x 1GB no ako to povedat... mobil ma dneska viac.

- aby ste chapal o co ide a kam to cele smeruje. Co sa deje HW mate na virtualizaciu moderneho distra totalnu biedu resp. minimalne vase milovane Windows XP to nedava. Chcete strihat videa. Super ale tie moderne aplikacie potrebuju vykon, rozne zaujimave features atd a na osekanej masine to bud nepojde vobec alebo budete do nekonecna riesit problemy hej mam 2GB miesta ale ked tam kopirujem subor 1.99GB tak to nejde.

Cele to zmyslanie je zle. Ono uz to aj zacalo jedno distro vam nejde tak skusite ine a tak dookola ale pritom si neuvedomujete ze na ten strih videa , rozne rendery a co ja viem co potrebujete vykon a to este needituje video v style pridaj tam ten cool efet.

Co robite vy je nieco ako potrebujem s miesta A do miesta B presunut 4 ludi. Ja to spravym tak ze zoberem auto nalozim a vylozim kde treba, vy to spravite tak ze zoberete babetu a budete ich vozit po jednom ale najprv ich skusate na tu babetu dostat vsetkych 4 roch, pricom sa cudujete ze ako je to mozne , ved babeta je super. Malo zere a celkovo ju mate rad. A namiesto toho si ist pozicat auto spekulujete ci ked vymenite gumy alebo odmontujete svetlo by sa tam dako ty 4 nenatlacily. Vo finale ja uz som davno doma na gaucy a vy ste stale este v bode A a kolaborujete nad tym ci by ste ju nemal prestriekat na cerveno, mozno to by pomohlo...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #47 kdy: 20. 03. 2023, 07:05:13 »
Klid, s nim to bude marny :D
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #48 kdy: 20. 03. 2023, 09:04:15 »
Počítač jsem si kupoval a skládal z dílů v roce 2016. Hledal jsem záměrně desku s podporou Windows XP, abych sehnal ovladače. Deska podporuje 32 GB RAM ve 4 modulech po 8GB, ale myslím že se tam vlezou jen 3, možná i 4 pokud se obejdu bez chladiče; překáží velký měděný chladič od CPU. Upgrade se jistě plánuje, pokud se toho ještě dožiju. Každopádně kupovat nový PC po tak krátké době by mi přišlo jako šílenství. To PC je stále jako nové a svoje druhé PC, jehož HW cena v roce cca 2004 (Pentium 4) byla 13 tisíc i s monitorem jsem po desetiletech prodával za 800 Kč. To co mám teď by mělo vydržet déle, ale budu upgradovat RAM i disky.

Je něco špatného na tom, že sem píšu dotazy?

Potřeboval bych poradit soft na stříhání těch videí. Neplacený. Já jsem sice spokojený s Shotcutem, který už umím ovládat, ale potřeboval bych aby ten soft uměl .mkv a importovat titulky k filmu. A chci udělat jen takové krátké výstřižky z filmu, takže si nemyslím, že by to měl být velký záhul na RAM. Aktuálně jsem uvolnil 2.7 GB na celý linux a myslím že to ještě dostanu na 2.8GB.

Na dotazech není nic špatného, ale sám vidíte, že i ti co opravdu snaží to vzdávají kvůli vaší rigiditě zůstat na win XP.  Odpověď na vaše problémy je, nacpat do té desky alespoň 16GB ram ve dvou 8GB modulech, pomocí utility MS disk2vhd vyrobit virtuální disk s těmi vašimi XP, nainstalovat si nějaký normální systém, linux, nebo windows 10/11 - nejprve jako dualboot a až rozchodíte ty virtuálni XP tak to potom můžete smazat. Nebo lépe, přidejte si k té RAM i nový disk a na něj si ten nový systém nainstalujte a ty XP budete mít jako zálohu, kdyby se vám ta virtualizace nedařila.  Sám podle mě poznáte, že moderní systém je na používání stejně uživatelsky přívětivý jako ty zastaralé a ne-bezpečné  XP.
Gréta je nejlepší.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #49 kdy: 20. 03. 2023, 10:50:39 »
chladic od cpu dej pryc. Vic RAM ti zrychli ty XPcka. Na editaci videa silne doporucuji software 'melt'. Chces se ucit linux a tenhle videoeditor je na to docela dobry.

Dekuji konecne konstruktivni odpoved. Ja mam pocit ze melt pouziva shotcut pri exportu nebo to zni podobne. Vic RAM bude mit smysl az ten linux nainstaluju naostro. Ted bych rad vyzkousel wine. Pouzival program Cool Edit z roku cca 97 a je vyborny. Na strihani souboru wave kde upravuji hlasitost pomoci logaritmicke funkce fade-in a fade-out. Audacity mi moc nevyhovuje, tak snad to rozjedu.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #50 kdy: 20. 03. 2023, 11:09:21 »
v to taky pevne doufame
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #51 kdy: 20. 03. 2023, 16:29:51 »
chladic od cpu dej pryc. Vic RAM ti zrychli ty XPcka. Na editaci videa silne doporucuji software 'melt'. Chces se ucit linux a tenhle videoeditor je na to docela dobry.

Dekuji konecne konstruktivni odpoved. Ja mam pocit ze melt pouziva shotcut pri exportu nebo to zni podobne. Vic RAM bude mit smysl az ten linux nainstaluju naostro. Ted bych rad vyzkousel wine. Pouzival program Cool Edit z roku cca 97 a je vyborny. Na strihani souboru wave kde upravuji hlasitost pomoci logaritmicke funkce fade-in a fade-out. Audacity mi moc nevyhovuje, tak snad to rozjedu.
Dobrý den, pokud chcete a potřebujete pomoc mám pro Vás nabídku. Jsem z Českých Budějovic, tak jestli jste blízko, tak Vám ho naistaluju, budu šetřit čas Vám i ostatním diskutujícím.
Moje sazba je: když mě to necháte udělat podle mě, tak to budete mít zadarmo. Když si budete vymýšlet, tak za 300kč/h, když si budete vymýšlet a "radit" nebo debatovat, tak za 600kč/h. Do této doby jste propálil cca 50 člověkohodin a výsledek je nula resp. odradil jste od pomoci další lidi...
Pokud by Váš HW nezvládal současné distribuce, tak je možnost zajet do Ledenic pro repasovaný komp za cca 5000kč max. Z předchozích vláken vím, že máte potíže se zrakem, distro zvládnu nastavit i pro slabozraké. Se stříháním videa zkušenosti nemám, ale vím že jsou pro linux jednoduché editory, mohli bychom je vyzkoušet.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #52 kdy: 20. 03. 2023, 17:28:29 »
Moje sazba je: když mě to necháte udělat podle mě, tak to budete mít zadarmo. Když si budete vymýšlet, tak za 300kč/h, když si budete vymýšlet a "radit" nebo debatovat, tak za 600kč/h.
Rubrika Hledám práci je zde:
https://forum.root.cz/index.php?board=25.0

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #53 kdy: 20. 03. 2023, 19:33:11 »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #54 kdy: 21. 03. 2023, 00:04:53 »
Odpověď na vaše problémy je, nacpat do té desky alespoň 16GB ram ve dvou 8GB modulech, pomocí utility MS disk2vhd vyrobit virtuální disk s těmi vašimi XP, nainstalovat si nějaký normální systém, linux, nebo windows 10/11 - nejprve jako dualboot a až rozchodíte ty virtuálni XP tak to potom můžete smazat. Nebo lépe, přidejte si k té RAM i nový disk a na něj si ten nový systém nainstalujte a ty XP budete mít jako zálohu, kdyby se vám ta virtualizace nedařila.  Sám podle mě poznáte, že moderní systém je na používání stejně uživatelsky přívětivý jako ty zastaralé a ne-bezpečné  XP.

16 GB to je bez vyhlídek na budoucnost. Jak to vidím já tak za chvíli bude minimum 64GB Ram pro optimální chod systému. Já ale vidím jako prioritu nové disky s větší kapacitou. Naplánuji si pak kolik těch oddílů pro ty linuxy tam udělám, protože je jasné, že po čase je každé distro zastaralé... Než si o testuju ty aplikace a naučím je konfigurovat nebo instalovat, tak ty disky i RAMky zlevní a pak to bude pohodička. Ještě ale nejsem rozhodnut ohledně toho jakou frekvenci ramek kupovat, protože to asi taky hraje roli při rychlosti PC. Takže já bych pořídil tak HDD 2x 2GB a pak postupně budu dokupovat ty RAMky, jak to bude zlevňovat tak to dokoupím. Ono stejně nějakou dobu trvá než si to člověk v hlavně naplánuje, velikosti oddílů, než zazálohuje data atd. Tu utilitu MS disk2vhd co popisujete neznám. Mě ale napadlo, že by bylo dobré kdyby existovala utilita, která by nějak dokázala přidělit těm XPéčkám více RAMky, třeba 6GB by mohlo být slušný ... i když pak by to scházelo tomu linuxu... Ale co na tom, když by XP měli 6GB tak tam můžu v pohodě stříhat ty videa v Shotcutu, aniž by mi to krachlo na videu s vysokým rozlišením. Ale hádám, že to z podstaty není možné, je to jen takový sen, že by x32 bitový systém zvládl více paměti.
A v čem je tedy ten MS disk2vhd lepší než Wine? Myslíte, že na Wine půjde rozjet jen pár programů?
Ještě jsem uvětoval jak vyřešit sdílení složek, protože to momentálně přes VM Player nejde. Šlo částečně, teď vůbec. Nechápu v čem dělám chybu. Stále problém se zápisem. Mohu nastavit vlastníka složky mnt user, ale po připojení je to vždy root. Nastavím práva, ale stejně se tam nedá zapisovat. Tak zapisuji přes oddíly, ale tam je problém, že nemohu připojit ty oddíly, které jsou připojené do Windows, tedy např. složka s profilem a daty Thunderbirdu. Tam se nedostanu. Leda snad že by existoval program, který by monitoroval složku a ve složce kam kopíruju na ten nasdílený celý oddíl bych dal konfigurák, který by říkal, kam se data z té složky mají přesouvat a sice do jiné složky na Windows. Tak by si to Windows a Linux hlídaly a obešly by tu sdílenou složku. Prostě nějaký servis, který poté co se ve složce objeví soubor, přesune soubor do předem určené složky. Protože nasdílené mám složky z dokumentů: img, docs, html, txt, logs, mp3 a mp4. Tak asi sedm složek, sedm cílů.

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #55 kdy: 21. 03. 2023, 00:19:42 »
A rubrika pro tebe zas tu: https://forum.root.cz/index.php?board=22.0

Co vás nutí sem furt chodit a trolit? Proč vás tolik zajímá právě moje vlákno? Pokud nemáte co dělat, můžete si založit vlastní vlákno v rubrice, která vám je nejblíž. Jistě svým trolením už obtěžujete ostatní lidi.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #56 kdy: 21. 03. 2023, 01:33:35 »
Nudim se, tak obtezuju jen tebe, a to me bavi, pane Michale Koleso 2
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #57 kdy: 21. 03. 2023, 10:14:32 »
16 GB to je bez vyhlídek na budoucnost. Jak to vidím já tak za chvíli bude minimum 64GB Ram pro optimální chod systému.
Nene, 16 GB nejspíš příštích 10 let ještě postačí. Ale ty vaše XP jsou bez vyhlídek na budoucnost. Je to nebezpečný systém. Ale pokud budete na nich trvat, tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou. Zbytečná je pak snaha cokoliv dalšího řešit. S přidanou pamětí vám nic rychleji na těch XP nepojede.

Já ale vidím jako prioritu nové disky s větší kapacitou. Naplánuji si pak kolik těch oddílů pro ty linuxy tam udělám, protože je jasné, že po čase je každé distro zastaralé...
Disky, pokud máte rotační a vyměníte je za SSD, vám výrazně systém zrychlí.  Pro moderní windows se dnes už nenosí rozdělovat disk, v případě migrace to přináší problémy. Pro linux už možná platí to samé, swapuje se teď také do souboru. Takže partišny řešit nemusíte.
Hlavní distribuce (Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSuse) zastaralé nejsou a nebudou, každá má svůj updatovací systém, lze průběžně přecházet na vyšší verze. Osobně používám LTS verze založené na ubuntu (xubuntu/lubuntu). Vždy po vydání nové verze nějaký čas počkám a systém povýším.

Než si o testuju ty aplikace a naučím je konfigurovat nebo instalovat, tak ty disky i RAMky zlevní a pak to bude pohodička. Ještě ale nejsem rozhodnut ohledně toho jakou frekvenci ramek kupovat, protože to asi taky hraje roli při rychlosti PC.
Ram není třeba příliš řešit, už moc nezlevní. Pokud máte ještě DDR3 tak čas na výhodný nákup (nových)  už je pryč. Pokud máte DDR4 tak je čas nakoupit. Rychlost pamětí je ve vašem případě marginální záležitost, ale přesto bych se podíval do manuálu desky, případně do specifikací desky na internetu a tam je napsáno jaké rychlosti deska podporuje. Ty  bych koupil.

Ale pokud chcecte mermomocí zůstat u těch XP, paměti nekupujte, jsou to vyhozené peníze.

Takže já bych pořídil tak HDD 2x 2GB a pak postupně budu dokupovat ty RAMky, jak to bude zlevňovat tak to dokoupím. Ono stejně nějakou dobu trvá než si to člověk v hlavně naplánuje, velikosti oddílů, než zazálohuje data atd.

Já osobně bych koupil jeden 1TB SSD disk, na něj nainstaloval nějaký moderní OS a vaše XP bych měl na druhém disku jako dualboot. V podstatě by se dalo udělat to, že do počítače dáte druhý disk, pokud ho systém najde, spustíte instalaci libovolné distribuce (doporučil bych nějakou hlavní, výše zmíněnou), anebo windows 10. Instalace by měla rozpoznat vaše XP a připravit možnost jejich spouštění při startu počítače. Jak windows 10, tak i linux můžou vidět a pracovat s diskem na kterém jsou windows XP - je to pravděpodobně ještě fat32 systém, nebo NTFS. Ty XP si ale před instalací na nový disk určitě zazálohujte, aby ste si odklepnutím nějaké volby ten disk nesmazal.

Tu utilitu MS disk2vhd co popisujete neznám.
Ta utilita vyrobí z vašeho disku kopii ve formátu VHD (jako jeden soubor), který pak můžete nahrát do virtualizačního nástroje. Podobně jako se snažíte teď provozovat ten linux.
 
Mě ale napadlo, že by bylo dobré kdyby existovala utilita, která by nějak dokázala přidělit těm XPéčkám více RAMky, třeba 6GB by mohlo být slušný ... i když pak by to scházelo tomu linuxu... Ale co na tom, když by XP měli 6GB tak tam můžu v pohodě stříhat ty videa v Shotcutu, aniž by mi to krachlo na videu s vysokým rozlišením. Ale hádám, že to z podstaty není možné, je to jen takový sen, že by x32 bitový systém zvládl více paměti.
Tohle je v podstatě nesmysl, zapomeňte na to.

A v čem je tedy ten MS disk2vhd lepší než Wine? Myslíte, že na Wine půjde rozjet jen pár programů?
Utilita disk2vhd vám vyrobí kopii disku, kterou normálně nabootujete do virtualizačního nástroje a budete moct na ní pracovat. Teoreticky by ten systém měl být identický s tím co máte teď.

Ještě jsem uvětoval jak vyřešit sdílení složek, protože to momentálně přes VM Player nejde. Šlo částečně, teď vůbec. Nechápu v čem dělám chybu. Stále problém se zápisem. Mohu nastavit vlastníka složky mnt user, ale po připojení je to vždy root. Nastavím práva, ale stejně se tam nedá zapisovat. Tak zapisuji přes oddíly, ale tam je problém, že nemohu připojit ty oddíly, které jsou připojené do Windows, tedy např. složka s profilem a daty Thunderbirdu. Tam se nedostanu.
Pokud dáte složce maximální práva měl by do ní být schopen zapisovat každý. Vlastníka složky mnt asi nepotřebujete měnit  potřebujete přidělit práva podsložek, kam se vám mountují ty pártišny. Respektive, ve fstab to nastavíte tak aby uživatel měl možnost zápisu. Jak to nastavit a co přesně tam napsat si najděte anebo vám to někdo poradí.  Té podsložce pak dáte práva 777 - něco jako sudo chmod 777 /mnt/podsložka

Leda snad že by existoval program, který by monitoroval složku a ve složce kam kopíruju na ten nasdílený celý oddíl bych dal konfigurák, který by říkal, kam se data z té složky mají přesouvat a sice do jiné složky na Windows. Tak by si to Windows a Linux hlídaly a obešly by tu sdílenou složku. Prostě nějaký servis, který poté co se ve složce objeví soubor, přesune soubor do předem určené složky. Protože nasdílené mám složky z dokumentů: img, docs, html, txt, logs, mp3 a mp4. Tak asi sedm složek, sedm cílů.

Tady fabulujete o blbostech, v linuxu si mountnete celý windowsí disk (jeho kořenová složka bude ve složce /mnt/něco) a ty adresáře budou přístupné tam kde jsou. teda v tom dualbootu. Pokud to je v tom virtualizovaném linuxu, tak to netuším kde máte problém.
« Poslední změna: 21. 03. 2023, 10:21:12 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.


Re:Nedostatek paměti a nenáročný editor na .rtf/.doc
« Odpověď #59 kdy: 22. 03. 2023, 01:27:18 »
...tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou.

XP widle maju PAE - https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/physical-address-extension#enabling-pae

Píšou, že k tomu aktivování na Win XP x32 je třeba BCDEdit. Ale Windows XP ho nemá a já se dočetl, že je to až od Win 7. Tak tedy nevím jak by se to mělo aktivovat. Píšou explicitně aktivovat DEP. Nevím co to je, ale prý přes BCDEdit. Ale BCDEdit na Win XP nenajdeš a tak furt dookola, je to smyčka bez výsledku.