Nelze vytvořit adresář s názvem con

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #15 kdy: 06. 03. 2023, 08:19:01 »
Takže staré verze operačního systému Windows s textovým rozhraním jo? Ve skutečnosti to byl DOS v dobách, kdy žádná Windows ještě neexistovaly.
A co taka konzolova aplikacia vo win. cmd, powershell...
textove rozhranie su prave aj konzolovky a rozne skripty.
Preto radsej pouzivam anglicky jazyk, lebo niektore tie preklady dost menia vyznam a obcas ani netusis co tym chce vlastne povedat.


Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #16 kdy: 06. 03. 2023, 15:29:38 »
USER: Proč nemůžu ve windows vytvořit složku s názvem con?
2
[...]"con reserved file name" a variace i bez zmínění Windows je výsledků dost[...]
Unikaji ti 2 veci:
1. Ty vis ze do klicovejch slov dotazu das "reserved",  protoze vis kde je problem ;⁠-⁠)
2. Tazatel by logicky z jeho pohledu ignoroval vysledky s Windows protoze je preci na Linuxu

1) odpověď dostane i na dotaz "why can't i create CON folder"
2) i když odpověď uvádí, že se to týká Windows, mohlo by ho napadnout že když mu to nejde v linuchu, tak buď sestava nějakou souvislost s windows má (a to by ho mohlo navést k tomu, aby se podíval co je ten disk zač), NEBO by ho mohlo napadnout, že není úplně dobrý nápad používat vyhrazené identifikátory byť na jiné platformě už pro případ, že by někdy mohl chtít ten kód přenést jinam, načež mu slezou nehty až mu to nebude fungovat a on po letech nebude tušit proč.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #17 kdy: 06. 03. 2023, 18:01:16 »
Takže staré verze operačního systému Windows s textovým rozhraním jo? Ve skutečnosti to byl DOS v dobách, kdy žádná Windows ještě neexistovaly.
A co taka konzolova aplikacia vo win. cmd, powershell...
textove rozhranie su prave aj konzolovky a rozne skripty.
Preto radsej pouzivam anglicky jazyk, lebo niektore tie preklady dost menia vyznam a obcas ani netusis co tym chce vlastne povedat.

konzoli si muzeme otevrit kolik chceme, ale porad to z Windows (jakkoli stare verze) nedela operacni system s textovym rozhranim. To i ChatGPTcku mohlo docvaknout, proc MS do nazvu Windows dal zrovna slovo windows :-)

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #18 kdy: 07. 03. 2023, 00:03:57 »
zkoušels to bez diakritiky ve slově stáhnout ?

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #19 kdy: 07. 03. 2023, 01:03:13 »
S ChatGPT a pod. bude ještě mrzení… taková nic moc navigace na steroidech. Ty zástupy poučených laiků co budou třískat odpověďmi chatrobotů do stolu s tím že jim to takhle řekla AI a tak to tak je.

Včera mi GPTChat (napočtvrté) sestavil správný kód pro specifické užití HTMX. Předtím bylo na Stackoverflow tyden ticho a na HTMX Discordu jen blbý kecy... Za mě uplne super


Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #20 kdy: 07. 03. 2023, 02:51:36 »
Jen tak »mimochodem«, adresář con vytvořit na NTFS jde a to i pod Windows, není to nic zakázaného, stači jen použít absolutní cestu která je typická pro NT, které funguje jinak než DOS, ale Windows stále udržuje zpětnou kompatibilitu. Takže to vypadá na umělé omezení ovladače pro NTFS.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #21 kdy: 07. 03. 2023, 08:31:46 »
Jen tak »mimochodem«, adresář con vytvořit na NTFS jde a to i pod Windows, není to nic zakázaného, stači jen použít absolutní cestu která je typická pro NT, které funguje jinak než DOS, ale Windows stále udržuje zpětnou kompatibilitu. Takže to vypadá na umělé omezení ovladače pro NTFS.

I přímo na Windows je to vůbec docela vtipný...

V Průzkumníkovi složku CON nevytvoříš, ale dokážeš ji smazat.
V CMD musíš použít plnou cestu, stejně tak pro smazání.
PowerShell za použití absolutní cesty složku pomocí New-Item "<cesta>\CON" -itemType Directory vytvoří, ale už ji z PS nesmažeš, protože Remove-Item na jakýkoli tvar cesty hodí chybu :-D
WSL nemá nejmenší problém, mkdir i rmdir fungujou s lokální i absolutní cestou.
Když máš cestu, kde tu složku tvoříš, otevřenou v Průzkumníkovi, její vytvoření ho nerefreshne a musíš si ho refreshnout ručně. Smazání se v Průzkumníkovi projeví hned.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #22 kdy: 07. 03. 2023, 08:35:02 »
konzoli si muzeme otevrit kolik chceme, ale porad to z Windows (jakkoli stare verze) nedela operacni system s textovym rozhranim. To i ChatGPTcku mohlo docvaknout, proc MS do nazvu Windows dal zrovna slovo windows :-)

Prave preto som pisal, ze by to chcelo original text, nie prelozeny. Lebo myslene to mohlo byt dobre, ale preklad to zmenil na tento logicky nezmysel.
PS: A co windows 2008 servercore? Ten nema GUI, po starte sa spusti powershell a to je vsetko. Ziadne ikony, ziadne start menu...

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #23 kdy: 07. 03. 2023, 11:41:47 »
konzoli si muzeme otevrit kolik chceme, ale porad to z Windows (jakkoli stare verze) nedela operacni system s textovym rozhranim. To i ChatGPTcku mohlo docvaknout, proc MS do nazvu Windows dal zrovna slovo windows :-)

Prave preto som pisal, ze by to chcelo original text, nie prelozeny. Lebo myslene to mohlo byt dobre, ale preklad to zmenil na tento logicky nezmysel.

jj to je pravda

PS: A co windows 2008 servercore? Ten nema GUI, po starte sa spusti powershell a to je vsetko. Ziadne ikony, ziadne start menu...

no vidite, jak je ta odpoved ChatGPT spatna a uplne zavadejici. Ten problem se tahne uz nekdy od roku 198x a zavadejici odpoved muze nekoho vest az k 2008

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #24 kdy: 07. 03. 2023, 21:45:10 »
konzoli si muzeme otevrit kolik chceme, ale porad to z Windows (jakkoli stare verze) nedela operacni system s textovym rozhranim. To i ChatGPTcku mohlo docvaknout, proc MS do nazvu Windows dal zrovna slovo windows :-)

Prave preto som pisal, ze by to chcelo original text, nie prelozeny. Lebo myslene to mohlo byt dobre, ale preklad to zmenil na tento logicky nezmysel.
PS: A co windows 2008 servercore? Ten nema GUI, po starte sa spusti powershell a to je vsetko. Ziadne ikony, ziadne start menu...

Server Core pořád má GUI, jen tomu chybí spousta GUI programů včetně Shellu. Ale běžet Windows bez GUI jde, náhradou smss.exe které je zodpovědné za spuštění Win32 podsystému za program NT-nativní, ale tam už se tak nějak ztrácí pointa Windows.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #25 kdy: 08. 03. 2023, 07:18:17 »
ANi Windows nano server nema gui.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #26 kdy: 08. 03. 2023, 08:14:21 »
Server Core pořád má GUI, jen tomu chybí spousta GUI programů včetně Shellu.

GUI (Graphical User Interface)
A graphics-based operating system interface that uses icons, menus and a mouse (to click on the icon or pull down the menus) to manage interaction with the system...

Cize podla definicie ma mat ikony, menu a mys. server core nema menu, ani ikony, ma iba okno s prik. riadkom a ovlada sa primarne klavesnicou, nie mysou.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #27 kdy: 09. 03. 2023, 23:25:33 »
Jéje, na to si pamatuju, jako by to bylo včera - když jsem potřeboval rychle vyrobit v DOSu textový soubor a neměl jsem textový editor. Funguje dodnes i ve Windows.

C:\Users\WIFT>copy con soubor.txt
obsah souboru
^Z
        1 file(s) copied.

C:\Users\WIFT>type soubor.txt
obsah souboru



(^Z je kombinace kláves Ctrl+Z a bezprostředně za tím Enter, značí to znak EOF - End of file)

A faktem je, že v tazatelově dotazu nevidím, že by měl tu složku/adresář namapovanou z Windows NTFS svazku, takže by mě asi zarazilo, proč by to na linuxu nemělo jít. Ale na tohle jsem si vzpomněl hned ;).

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #28 kdy: 10. 03. 2023, 11:34:33 »
Jéje, na to si pamatuju, jako by to bylo včera - když jsem potřeboval rychle vyrobit v DOSu textový soubor a neměl jsem textový editor. Funguje dodnes i ve Windows.

C:\Users\WIFT>copy con soubor.txt
obsah souboru
^Z
        1 file(s) copied.

C:\Users\WIFT>type soubor.txt
obsah souboru



(^Z je kombinace kláves Ctrl+Z a bezprostředně za tím Enter, značí to znak EOF - End of file)

A faktem je, že v tazatelově dotazu nevidím, že by měl tu složku/adresář namapovanou z Windows NTFS svazku, takže by mě asi zarazilo, proč by to na linuxu nemělo jít. Ale na tohle jsem si vzpomněl hned ;).

Jasně, to jde i na Linuxu.
Kód: [Vybrat]
> cp /proc/self/fd/0 file
12345
^D
> cat file
12345

Wolda

  • **
  • 71
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #29 kdy: 11. 03. 2023, 00:42:49 »
Jéje, na to si pamatuju, jako by to bylo včera - když jsem potřeboval rychle vyrobit v DOSu textový soubor a neměl jsem textový editor. Funguje dodnes i ve Windows.

C:\Users\WIFT>copy con soubor.txt
obsah souboru
^Z
        1 file(s) copied.

C:\Users\WIFT>type soubor.txt
obsah souboru



(^Z je kombinace kláves Ctrl+Z a bezprostředně za tím Enter, značí to znak EOF - End of file)

A faktem je, že v tazatelově dotazu nevidím, že by měl tu složku/adresář namapovanou z Windows NTFS svazku, takže by mě asi zarazilo, proč by to na linuxu nemělo jít. Ale na tohle jsem si vzpomněl hned ;).

A kdyz nebyl po ruce kompilator, programovals
C:\bin> copy con program.com :-) ?

Jinak folklorni historky rikaji, ze spravnej frajer programoval
C:\bin> copy con program.zip