Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #15 kdy: 15. 03. 2023, 11:31:24 »
Mám to podobně jako WIFT. Důležité je najít balanc mezi penězi, množsvím práce, stresem, volným časem,...

V každém oboru najdeš štastné i nešťastné lidi. Jaké si to uděláš, takové to máš.

Když se chce, dá se vydělat hromada peněz, ale za cenu toho, že je člověk ve stresu, nemá volný čas, nebo se ve volném čase dává dohromady (nebo ještě více huntuje). Co s hromadou peněz? Spousta lidí syslí na stáří, ale to nemáme nikdo jisté. Navíc ve stáří už nám nemusí zdraví dovolit užívat si tak, jak bychom mohli teď.


Maor

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #16 kdy: 16. 03. 2023, 10:23:10 »
Co tak pozoruju, nejpohodovější pozice jsou tam, kde člověk dělá na interním produktu a nemá deadliny od externích zákazníků.
Co se týče senior vs team leader, obecně to mají senioři víc na háku, nemusí řešit že jejich svěřenci maj nemocný děti apod... a proto neodvádí práci.
Na druhou stranu, když je dobrý tým plný seniorů, tak šéf se v podstatě většinu času veze.
A pak je taky třeba podívat se na zaměstnavatele. Ze skušenosti mohu říct, že dělat pro stát je těžká pohoda, ale bacha na to, že ve spoustě státních institucí jsou naprosto neschopný lidi co svojí neschopností dokážou neskutečně prudit.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #17 kdy: 16. 03. 2023, 10:39:20 »
A mluvíte tu na základě zkušeností a nebo teorie?

Podle mě korelace mezi ohodnocením a stresem moc nefunguje. Záleží od toho kde člověk pracuje, jak funguje ten process, jaký tlak je vyvíjený na lidi atd... Většinou jsem se setkal s tím, že firmy, které mizerně ohodnocují svoje zaměstnance (uvádím zaměstnance, protože tyto firmy kontraktory většinou ani nechcou kvůli vysokému MD rate) tak na ně i vyvíjí obrovský tlak, dávají nesmyslné deadlines, atd... Kdežto firmy, co si zaměstnanců/kontraktorů váží, tak tam je ta práce mnohem víc relaxační.

Ale není to jen o tom. Právě lidi, co pracují 10 let pro stejnou firmu a občas se jim ani nezvedl plat, tak ti jsou na tom nejhůř, protože často pracujou za míň než má junior co tam právě nastoupil.

Já teď mám třeba nejlíp ohodnocenou práci v životě a mám zárověň i nejvíc volnosti.

Maor

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #18 kdy: 16. 03. 2023, 11:22:10 »
Naprostý souhlas, že lidi co celý život sedí ve stejné firmě jsou na tom špatně. On je to taky typ lidí, co si nechají srát na hlavu a jejich hledání práce skončí po prvním neúspěšném pohovoru.

Co se týče stresu a ohodnocení, tak moje firma za drsný projekt s brutálními deadliny dává nějaké odměny. Známí, co drží pohotovosti a řeší průsery na produkci taky dostávají víc než za nestresující práci. Ale ten příplatek je pouze ve srovnání v rámci firmy. Takže pokud si chce člověk rychle finančně polepšit, přesunout se na stejné úrovni na stresovou pozici znamená vyšší plat. Ve srovnání napříč celým trhem práce se vždycky najde pohodová pozice s lepším platem.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #19 kdy: 16. 03. 2023, 12:51:43 »
Problém je v tom, že už jen samotná změna práce jen pro většinu lidí stresující záležitost. Nikdy nevíte, do čeho opravdu jdete, zejména je to o lidech. Zlepšení není nijak dopředu garantováno, často se nedostatky firmy projeví až pro nějaké době, nebo při nějaké konkrétní situaci.

Někomu vyhovuje zkostnatělá firma se zavedený procesy, protože ví na čem je, zatímco někomu jiném vyhovuje bordýlek, ve kterém nikdo neví jak, ale všechno se dá zařídit.

Možná je to ale taky o tom, zda chce člověk skutečně makat, nebo si jen tu pracovní dobu nějak odkroutit, i za cenu nižší mzdy.


Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #20 kdy: 16. 03. 2023, 13:11:33 »
Možná je to ale taky o tom, zda chce člověk skutečně makat, nebo si jen tu pracovní dobu nějak odkroutit, i za cenu nižší mzdy.

Nižší mzda s pohodou nesouvisí, to by měli největší pohodu ženský co pokládaj kuřecí prsíčka v Agrofertu na páse, a je to přesně naopak.

Je to vždycky o složitosti nahrazení. Když zaměstnavatel ví, že na mé místo bude někoho hledat rok, tak na něj mám skvělou páku, když ví, že někoho najde příští týden, tak jsem v opravdu blbé pozici.

Pak je to o osobním nastavení, kdy si situaci uvědomuji nebo neuvědomuji. Z mojí zkušenosti je dost lidí, co nevidí ten pohled z opačné strany zaměstnavatele, myslí si, že mají nějaký vztah apod., přičemž pro zaměstnavatele jsou jen položka v Excelu s dobrým poměrem cena/výkon a žádný vztah tam není, kdyby položka v Excelu šla zítra nahradit za lepší, tak to zaměstnavatel udělá.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #21 kdy: 16. 03. 2023, 14:03:25 »
Je to vždycky o složitosti nahrazení. Když zaměstnavatel ví, že na mé místo bude někoho hledat rok, tak na něj mám skvělou páku, když ví, že někoho najde příští týden, tak jsem v opravdu blbé pozici.
Nie vždy to platí. Niekedy nie je zamestnávateľ ochotný pridať pár euro, tak mu odíde nenahraditeľný človek...

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #22 kdy: 16. 03. 2023, 17:33:54 »
Nie vždy to platí. Niekedy nie je zamestnávateľ ochotný pridať pár euro, tak mu odíde nenahraditeľný človek...

Takže zaměstnavatel nepřidá pár euro, odejde nenahraditelný člověk, a majitel prostě firmu zavře a pošle do likvidace? To asi ne. Hodně lidí si spíš myslí, že jsou nenahraditelní, je to jako asi kurýr Bolt food, který jde protestovat, že se bez nich naobědváme, a že chtěj přidat, ale nedochází mu, že je velmi snadno nahraditelný, možná mi to jídlo nepřiveze nikdo za těch finančních podmínek domů, ale vždy si můžu koupit hotovku, něco si uvařit nebo zajít do restaurace, pouze v jeho očích je ta služba jídla z restaurace domů nenahraditelná, ale tak to není.

Stejně je to u zaměstnavatele, on nezavře firmu, třeba ukončí nějaký produkt, který už mu stejně moc nevydělává, a stejně ho chtěl nechat zemřít, a tohle je poslední záminka. Stejně jako když ty jsi jediný technik co zná mého starého favorita (auto) a možná že už opravdu nikoho takového, kdo zná každý šroubek v mém favoritu opravdu nenajdu, tak si prostě koupím novou fabii na leasing.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #23 kdy: 16. 03. 2023, 21:20:16 »
Takže zaměstnavatel nepřidá pár euro, odejde nenahraditelný člověk, a majitel prostě firmu zavře a pošle do likvidace? To asi ne.
Ak majiteľ == zamestnávateľ, tak to väčšinou platí. Viem minimálne o jednom prípade na štátnom úrade a jednom v akciovke len za posledný mesiac, kde tomu tak nebolo.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #24 kdy: 17. 03. 2023, 09:05:32 »
Takže zaměstnavatel nepřidá pár euro, odejde nenahraditelný člověk, a majitel prostě firmu zavře a pošle do likvidace? To asi ne.
Ak majiteľ == zamestnávateľ, tak to väčšinou platí. Viem minimálne o jednom prípade na štátnom úrade a jednom v akciovke len za posledný mesiac, kde tomu tak nebolo.

Dtto i pro korporáty. Není výjimkou, že se nechá odejít klíčový člověk (protože - co si budeme namlouvat - ve výsledku tam v korporátu nakonec není nikdo, koho by to skutečně trápilo) a za pár sprintů se celý tým rozpadne, jak odpadnou další.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #25 kdy: 17. 03. 2023, 10:16:50 »
Nie vždy to platí. Niekedy nie je zamestnávateľ ochotný pridať pár euro, tak mu odíde nenahraditeľný človek...

Takže zaměstnavatel nepřidá pár euro, odejde nenahraditelný člověk, a majitel prostě firmu zavře a pošle do likvidace? To asi ne.
Spíš jsem slyšel spoustu historek o tom, že zaměstnavatel odmítl zvýšit mzdu z X na 1.1*X, tak ten člověk odešel, a zaměstnavatel místo něj najmul jiného člověka za 2*X (protože za X nikoho s podobnými schopnostmi sehnat nešlo), a ještě ho musel zaškolovat.

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #26 kdy: 17. 03. 2023, 11:44:31 »
a ja znam historky, kde odejde clovek (treba kvuli pozdnim platbam nebo nezvedani platu) a firma plati 1 mil dolaru penale za nedodrzeni terminu (ci zbytecne license protoze nestihnuta migrace) a pod.

Holt jina zasuvka/budget s penezmi.


Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #27 kdy: 17. 03. 2023, 14:33:41 »
Spíš jsem slyšel spoustu historek o tom, že zaměstnavatel odmítl zvýšit mzdu z X na 1.1*X, tak ten člověk odešel, a zaměstnavatel místo něj najmul jiného člověka za 2*X (protože za X nikoho s podobnými schopnostmi sehnat nešlo), a ještě ho musel zaškolovat.

Z pohledu zaměstnavatele je to furt jednoduchý vzoreček - riziko ztráty x pravděpodobnost ztráty < zisk = jdu do toho, z hlediska zaměstnavatelů je to prostě systém HR, HR stojí ve firmě, a teď jim každý měsíc chodí třeba 5 výpovědí, a když jim přijde 10 výpovědí za měsíc, tak zvýší mzdy, přesně takto uvažují.

Je to strašně vidět třeba v logistice i všude, že přesně takto to funguje třeba při doručování balíků apod., ono je to svým způsobem nespolehlivé, ale logistické firmy staví na tom, že pravděpodobně to nějak dopadne dobře. Stejně jako byznys pojišťoven, každý měsíc ti přijde 20 miliónů na pojistkách a odejde 10 miliónů na mzdách a pojistných událostech.

Takže to, že se stane nějaký konkrétní případ, kde to zrovna nevyjde, jako tady, a zaměstnavatel tratí, tak ho to tolik netrápí, protože u dalších 9 případů to vyjde. Na tom je ten byznys založený.

Problém lidí je, že do toho tahaj emoce, ale když se pak člověk podívá na reálná data, tak ta často hovoří jinak.


Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #28 kdy: 17. 03. 2023, 15:28:52 »
Spíš jsem slyšel spoustu historek o tom, že zaměstnavatel odmítl zvýšit mzdu z X na 1.1*X, tak ten člověk odešel, a zaměstnavatel místo něj najmul jiného člověka za 2*X (protože za X nikoho s podobnými schopnostmi sehnat nešlo), a ještě ho musel zaškolovat.

Z pohledu zaměstnavatele je to furt jednoduchý vzoreček - riziko ztráty x pravděpodobnost ztráty < zisk = jdu do toho, z hlediska zaměstnavatelů je to prostě systém HR, HR stojí ve firmě, a teď jim každý měsíc chodí třeba 5 výpovědí, a když jim přijde 10 výpovědí za měsíc, tak zvýší mzdy, přesně takto uvažují.

Je to strašně vidět třeba v logistice i všude, že přesně takto to funguje třeba při doručování balíků apod., ono je to svým způsobem nespolehlivé, ale logistické firmy staví na tom, že pravděpodobně to nějak dopadne dobře. Stejně jako byznys pojišťoven, každý měsíc ti přijde 20 miliónů na pojistkách a odejde 10 miliónů na mzdách a pojistných událostech.

Takže to, že se stane nějaký konkrétní případ, kde to zrovna nevyjde, jako tady, a zaměstnavatel tratí, tak ho to tolik netrápí, protože u dalších 9 případů to vyjde. Na tom je ten byznys založený.

Problém lidí je, že do toho tahaj emoce, ale když se pak člověk podívá na reálná data, tak ta často hovoří jinak.

v podstate to tak je, s jednim "ale": muze se stat, ze se o te firme zacnou v komunite rikat veci jak to tam celkove stoji za ..... apod. To jde potom rychle z kopce. Zrovna jedna firma z CR si takto hodne poskodila povest a to uz se projevi na novych zajemcich (takze emoce v tom jsou, ale spis emoce nasich socialnich bublin)

Re:Poměr cena práce vs. velký pracovní výkon
« Odpověď #29 kdy: 17. 03. 2023, 16:02:04 »
Citace
muze se stat, ze se o te firme zacnou v komunite rikat veci jak to tam celkove stoji za .....

Co je dnes komunita, anonymové na root.cz? Komunita je jak hospoda, lidi si pořád na něco stěžujou, ale výpověď stejně nedají...