Paušální daň identifikovaná osoba

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Paušální daň identifikovaná osoba
« kdy: 09. 02. 2023, 11:13:59 »
Zakladam si zivnost a chcem vyuzivat pausalne dan. Co mam v CR znamu uctovnicku, tak mi hovori, ze ked budem poskytovat sluzby do krajin EU, tak sa musim registrovat na DPH a pausalne vydaje mat nemozem. Co som sa ale docital, tak ked fakturujem mimo CR, tak sa musim len registrovat ako identifikovana osoba a ta moze vyuzivat pausalnu dan. Je tu niekto, kto to ma takto podobne?
« Poslední změna: 09. 02. 2023, 12:58:59 od Petr Krčmář »


Re:Pausalni dan identifikovana osoba
« Odpověď #1 kdy: 09. 02. 2023, 11:43:54 »
ano, platím paušální daň jako identifikovaná osoba a prodávám do EU v eurech. Jednou za měsíc posílám souhrnné hlášení, to mi vygeneruje fakturoid.

"známá účetní"... doporučuji jít jiným systémem, najměte si do počátku fakt dobrou účetní, klidně za litr na hodinu, nejlépe daňového poradce, nechte si to rozjet, a pak po půl roce si to začněte dělat sám, takhle jsem to udělal já, těch půl roku poradentství a všeho se vešlo asi do 10k Kč, teď už si vše zvládám dělat sám.

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pausalni dan identifikovana osoba
« Odpověď #2 kdy: 09. 02. 2023, 11:47:50 »
no zo zaciatku by som potreboval poradit, neskor verim, ze uz by som to zvladal sam. len teraz najst uctovnicku a dobreho.

Re:Pausalni dan identifikovana osoba
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2023, 11:51:43 »
jinak, k těm účetním, je jich tak 1.000 na kilometr čtvereční, ale 90% naprosto tragických, účetní je něco jako realitní makléř, dělá to každý, umí to málokdo, a ten kdo to umí si to nechá dobře zaplatit.

Doporučuji si projít kurz miniakademie u idokladu, je skvěle zpracovaný a živnostníkovi dá do začátku jisté povědomí a základy.

U účetní být selektivní, jak říkám, většina je vysloveně tragických. Proklepněte si je, jak používají techniku, programy, znájí nějaké zákony atd. Když vám řeknou, že jsou účetní a věci si počítají na kalkulačce Casio a faktury jim máte nosit v krabici od bot, běžte co vám nohy stačí pryč.

Není vyjímkou účetní, co se třeba bojí datových schránek apod. Podle mě, toto je služba, kde se šetřit nevyplatí, kort pokud vyfakturujete třeba 2 mio ročně, tak je lepší zaplatit dobré účetní o 10.000 Kč víc než zaplatit na daních o 200.000 Kč víc.

Re:Pausalni dan identifikovana osoba
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2023, 11:52:55 »
seznam účetních naleznete u idokladu nebo fakturoidu, kontaktujte jich pár, ať s tím softwarem umí. https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni


JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2023, 19:20:54 »
Skusil som kontaktovat cez idoklad uctovnicku a bolo mi povedane zas, ze do pausalnej dane nemozem byt registrovany, iba do 10.1. Pritom pre zacinajucich osvc sa tento datum nevztahuje.
Mam pocit, ze ani fundovane osoby tomu nerozumeju

Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #6 kdy: 09. 02. 2023, 22:03:08 »
Zavolat na FÚ a poradit se s metodikem v krajském městě.

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #7 kdy: 09. 02. 2023, 22:41:20 »
Citujem: "Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který teprve zahajuje podnikatelskou činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, po desátém lednu, může oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně do dne zahájení této činnosti."

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2023, 13:33:46 »
Citujem: "Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který teprve zahajuje podnikatelskou činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, po desátém lednu, může oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně do dne zahájení této činnosti."
Jo, ale zároveň je třeba splnit další podmínku, že od začátku kalendářního roku nesmí být žádné jiné zdanitelné příjmy, které by vynucovaly podání daňového přiznání, tj. žádné zaměstnání ani zálohově zdaněné dohody. Aneb reálně je pozdější start paušální daně možný jen po rodičáku, pracáku nebo třeba pro studenty hned po škole :)

JurajP

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2023, 14:02:26 »
predpokladam ze prijmy dosiahnute na SR a zdanene na SR nepodliehaju tejto podmienke a ide len o prijmy dosiahnute v CR.

Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #10 kdy: 10. 02. 2023, 15:42:14 »
Zavolat na FÚ a poradit se s metodikem v krajském městě.
Ze zivotni zkusenosti - A to vam kdo tuhle hloupost poradil? Kolega? To se mi nejak nezda… a byla pokuticka.

Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2023, 14:06:28 »
Zavolat na FÚ a poradit se s metodikem v krajském městě.
Ze zivotni zkusenosti - A to vam kdo tuhle hloupost poradil? Kolega? To se mi nejak nezda… a byla pokuticka.

Presne. Problem by ani tak nebyl dodrzovat zakony a vyznat se v te dzungli ale hnat uredniky k zodpovednosti. FU/socka/pojistovna po vas chce aby jste 5Kc nedoplatek resili do tydne ale kdyz neco maji oni udelat tak je to na mesice...

Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2023, 16:44:41 »
Presne. Problem by ani tak nebyl dodrzovat zakony a vyznat se v te dzungli ale hnat uredniky k zodpovednosti. FU/socka/pojistovna po vas chce aby jste 5Kc nedoplatek resili do tydne ale kdyz neco maji oni udelat tak je to na mesice...

To je spíš lidský faktor FU, nikdo tam nechce dělat, berou každého, a tak to vypadá. Oni na druhou stranu úřednice s FÚ si velmi dobře uvědomují, že jsou nekompetentní, oni jsou jak pes který štěká ale nekouše. Naučil mě to daňový poradce, první věc je velmi důrazně telefonující úřednici vysvětlit, jak se správně jedná a zjednat si respekt.

To je, když přijde vyhrožující email nebo telefonát, ihned se ohradit "Takto se mnou nejednejte, nejsem na to zvyklý", pak doplnit pár paregrafů, a úřednice velmi rychle vychladne, protože ona daňové zákony vůbec nezná. Radit se s FÚ je scifi, ty úřednice o daních nic nevědí, jsou jen drzé.

Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #13 kdy: 13. 02. 2023, 19:43:02 »
no to teda kousou.

si ocividne nebyl na "pohovoru" s parazitkou ze stavebniho uradu, ktera se ti pokusi vysvetlit, ze nesmis udelat omitku na svuj 150 let starej barak, protoze ta jeho naspricovana stena "byla zkolaudovana bez omitky"


Re:Paušální daň identifikovaná osoba
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2023, 19:50:02 »
no to teda kousou.

si ocividne nebyl na "pohovoru" s parazitkou ze stavebniho uradu, ktera se ti pokusi vysvetlit, ze nesmis udelat omitku na svuj 150 let starej barak, protoze ta jeho naspricovana stena "byla zkolaudovana bez omitky"

vůbec neřeším, napíšu do chatgpt ať napíše dopis a přidá tam hodně paragrafů a pošle, úřednice když vidí hodně paragrafů, tak jsou líné to studovat  ;D ;D ;D