Google, Seznam vs. domácí server

Google, Seznam vs. domácí server
« kdy: 02. 02. 2023, 07:11:32 »
Google a Seznam požadují pro přihlášení do svých služeb čím dál tím více údajů, jako jsou telefon, datum narození, v budoucnu možná bydliště atd. Jaké jsou alternativy a nebylo by lepší si pořídit jednoduchý domácí server na vlastní doméně?

Jaký máte na to názor?

nm
« Poslední změna: 02. 02. 2023, 08:01:05 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google, Seznam VS. Domácí server
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2023, 07:34:46 »
ja o tom taky tak premyslim, mit vlastni mejl server, mastodon server atd. vlastni data rozhodne do cloudu nedavam, a nebo si to nejdriv zasifruju.

vcunat

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2023, 08:29:46 »
Mně mnohem víc vadí sbírání informací o chování na internetu.  (pro účely cílování reklamy, apod.)

Mimochodem, "jednoduchý domácí server" může nahradit jen menší část funkcí Google nebo Seznam (alespoň méně významnou z mého pohledu).

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #3 kdy: 02. 02. 2023, 08:54:19 »
Vlastni server mam vic jak 20 let. Email, antispam, weby, webmail, owncloud, DNS, mel jsem tam i svn, git, tomcat, ale to jsem uz pred casem soupl na sluzebni server. Vzdy jsem to provozoval na obycejnem zeleze, jelo to spolehlive.

Nikdy jsem se nezivil jako spravce linuxovych systemu, takze si s tim hraju spis pro zabavu nebo nekdy z donuceni. Ted jsem snad po 10 letech menil hw, takze jsem chtel udelat i "moderni" instalaci, takze jsem sel do proxmoxu a dockeru a vysledek asi neni uplne blby, asi neni uple best practice, ale aspon nezustanu blbej. Kazdopadne muzu ale rict, ze instalace noveho serveru mi zabrala HODNE casu.

Dokud je instalace veci rekneme inkrementalni, je to jako zabava v pohode. Ale jak uz clovek na rozjete veci spoleha a musi tedy vymyslet, jak to udelat bezbolestne a se zachovanim veskere puvodni funkcionality, tak uz to pro me takova sranda nebyla. Pro nekoho, kdo se tim zivi, to ale jiste bude vice mene hracka.

Kazdopadne kdyz vidim, jak funguji maily u seznamu ci googlu, tak sem MOC rad, ze to mam udelano po svem. Stejne tak, kdyz jsem se kdysi pokousel vyuzit nejakych VPS, tak me to za ty prachy prislo bud fakt drahy, nebo levny, ale strasny, takze sem opet rad za vlastni zelezo ve vlastnim sklepe (drive v detskem pokojicku ;-) ).

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2023, 09:17:20 »
pro SEBE mozna kdyz to cloveka bavi. ale jak uz je to pri nejmensim pro rodinu tak to by me mohlo teda furt se jebat s antispamem, nastavovanim atd... zlate za placeny google - ono to proste funguje.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2023, 15:48:51 »
Me tyhle diskuse vzdy pobavi. Tazatel ma problem se sdelenim sveho telefonniho cisla Google ale s nejvetsi pravdepodobnosti pouziva smartphone (a je uplne jedno kterou smirovaci firmu si vybere). Telefonni cislo, jmeno, dokonce i naprostou vetsinu emailu nepovazuji za neco tak citliveho aby mi stalo za to provozovat vlastni infrastrukturu. Naopak data ktere povazuji za citlive mam na sve infrastrukture, nemam je v telefonu a sdilim je jenom s lidma kteri maji mit k tem datum pristup. Citlive emaily sifruji a ze google nebo apple vidi ze komunikuji s clovekem xyz mi vubec nevadi.
Skutecnost ze jsi paranoidni neznamena, ze po tobe nejdou…

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #6 kdy: 02. 02. 2023, 16:13:04 »
Ale tady přece nejde o emailovou adresu jako takovu, ani o telefonní číslo. Jde o tom, že pomocí toho účtu vás lze sledovat napříč zařízeními. Na počítači se přihlásíte do Gmailu, do Android telefonu, do Youtube na televizi... a už lze sledovat prakticky celou vaší aktivitu. Jakmile se vzdálíte od televize či počítače, šmíruje telefon.

Z Androidu se dají smírovací aplikace bez problému vykuchat a bez Google Play se dá taky fungovat. O alternativních OS ani nemluvě.


Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2023, 16:38:08 »
Google a Seznam požadují pro přihlášení do svých služeb čím dál tím více údajů, jako jsou telefon, datum narození, v budoucnu možná bydliště atd. Jaké jsou alternativy a nebylo by lepší si pořídit jednoduchý domácí server na vlastní doméně?

Jaký máte na to názor?

nm

No a jaké "služby" máte na mysli? Email? Vyhledávač? Mapy?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2023, 16:44:28 »
Mno jde o to, že s tím je práce a není to úplně jednoduché a vzhledem k tomu, že drtivou většinu mailů s kterou přijdete do styku jsou hostovány na Gmailu a Microsoftu (Outlook/cloud) a v případě ČR ještě Seznamu. Tak většina mailů bere cokoliv odjinud za potencionální spam. Nedávno na toto téma vyšel článek (teď nevím zda na rootu nebo živě.cz), jak někdo takto hostoval cca 20 let svůj mail ale pak to už vzdal, jelikož prakticky celý korporát jeden na jednom z výše uvedených řešeních a jeho maily berou za spam a vrací se...

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #9 kdy: 02. 02. 2023, 17:54:50 »
Ale tady přece nejde o emailovou adresu jako takovu, ani o telefonní číslo. Jde o tom, že pomocí toho účtu vás lze sledovat napříč zařízeními. Na počítači se přihlásíte do Gmailu, do Android telefonu, do Youtube na televizi... a už lze sledovat prakticky celou vaší aktivitu. Jakmile se vzdálíte od televize či počítače, šmíruje telefon.

Z Androidu se dají smírovací aplikace bez problému vykuchat a bez Google Play se dá taky fungovat. O alternativních OS ani nemluvě.


A bez toho vas google nebude moct sledovat? Dnes je mozne delat profily na zaklade nejenom IP, ale vaseho browseru, rozliseni, casu kdy dane sluzby pouzivate,… nebo mi chcete tvrdit ze pokazde kdyz lezete na web tak pouzijete anonymni IP, nahodne rozliseni v ciste VM s nahodne vybranym prohlizecem? Takhle se ani paranoidni uzivatele nechovaji, maji svuj oblibeny prohlizec, svou “dynamickou” IP, sve rozliseni,… kdyby jste chtel byt anonymni a nesledovatelny tak na internet vubec nelezete.

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2023, 18:14:15 »
pro SEBE mozna kdyz to cloveka bavi. ale jak uz je to pri nejmensim pro rodinu tak to by me mohlo teda furt se jebat s antispamem, nastavovanim atd... zlate za placeny google - ono to proste funguje.

No nevím. Zrovna co se antispamu týká si žena na Google stěžuje a já se spamem přes vlastní server problém nemám a to mi ho chodí narozdíl od ní fakt dost... Takže je fajn, že vám to prostě funguje, ale třeba jí to prostě nefunguje.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #11 kdy: 02. 02. 2023, 22:09:17 »
Google a Seznam požadují pro přihlášení do svých služeb čím dál tím více údajů, jako jsou telefon, datum narození, v budoucnu možná bydliště atd. Jaké jsou alternativy a nebylo by lepší si pořídit jednoduchý domácí server na vlastní doméně?

Jaký máte na to názor?

nm

Jestli ti jde akorát o maily a kalendář, baví tě se v tom hrabat, nevadí ti, že občas prostě budeš mít ten server pár hodin nedostupný, a rád děláš doma technickou podporu, tak klidně.

Ale z hlediska soukromí si stejně moc nepomůžeš, protože většina mailů ti stejně bude chodit přes servery těch velkých hráčů, na sledování nepotřebují, abys tam měl účet, a odhadovat pro reklamu užitečné údaje jde na základě chování, zařízení, atd. A snahy o větší anonymitu naopak můžou vést k anonymitě menší - protože místo splynutí s davem najednou budeš vyčnívat. Těch lidí s vypnutým javascriptem moc není a ještě k tomu ti půlka webů ti přestane fungovat.

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #12 kdy: 02. 02. 2023, 23:16:52 »
pro SEBE mozna kdyz to cloveka bavi. ale jak uz je to pri nejmensim pro rodinu tak to by me mohlo teda furt se jebat s antispamem, nastavovanim atd... zlate za placeny google - ono to proste funguje.

No nevím. Zrovna co se antispamu týká si žena na Google stěžuje a já se spamem přes vlastní server problém nemám a to mi ho chodí narozdíl od ní fakt dost... Takže je fajn, že vám to prostě funguje, ale třeba jí to prostě nefunguje.
Pouzivam google na dvou vlastnich domenach a po nekolika mesicich uzivani zaznamenavam spatny vyhodnoceni tak max 1x mesicne. Chce to obcas mark as (not) spam.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #13 kdy: 03. 02. 2023, 09:19:31 »
A bez toho vas google nebude moct sledovat? Dnes je mozne delat profily na zaklade nejenom IP, ale vaseho browseru, rozliseni, casu kdy dane sluzby pouzivate,… nebo mi chcete tvrdit ze pokazde kdyz lezete na web tak pouzijete anonymni IP, nahodne rozliseni v ciste VM s nahodne vybranym prohlizecem? Takhle se ani paranoidni uzivatele nechovaji, maji svuj oblibeny prohlizec, svou “dynamickou” IP, sve rozliseni,… kdyby jste chtel byt anonymni a nesledovatelny tak na internet vubec nelezete.

No tak počítač, televize, i telefon mají opravdu jiné rozlišení, jiný OS, i jiný prohlížeč. Počítač i telefon mají jiný VPN server, takže mají rozdílné IP. Tím je možnost spojení zařízení poněkud ztížena, což pochopitelně neznamená, že je to nemožné. Není ale důvod  to Google a jiným šmírákům usnadňovat tím, že všechna zařízení jsou svázána jedním účtem.

Re:Google, Seznam vs. domácí server
« Odpověď #14 kdy: 03. 02. 2023, 10:27:26 »
Záleží na tom, jaké služby od Google/Seznam vlastně potřebujete. Osobně jsem po "razantní" změně podmínek pro GooglePhotos přešel na vlastní server. Kompletní úložiště dokumentů, včetně editace via "office", fotky, kalendář, kontakty, poznámky, bookmarky, provozuji na vlastním serveru. Má to své pro a proti. Výhodou je soukromí, naprostá nezávislost na náladovosti podmínek Google a spol. Zvýšená pracnost, nejen instalace, ale i údržba a zálohování plus investice a provoz serveru, za to podle mne stojí.
Jako platformu jsem zvolil Nextcloud.