Přiměřeně lehká IT VŠ

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #15 kdy: 25. 01. 2023, 14:41:43 »
nemám s oborem předešlé zkušenosti
A jak se takový člověk rozhodne jít studovat na IT? Chápu, proč se někdo jde učit na zedníka, ale jít studovat IT?

Love kámo, love. To je otázka co snad nemusela být ani položena.

Přece 8K/MD je něco jinýho jak 30k/měsíc za mrdlání se s cihlama na stavbě...
Gréta je nejlepší.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #16 kdy: 25. 01. 2023, 14:46:42 »
Podle mě označení těžká/lehká škola koreluje s úrovní matematiky potřebné ke studiu. Tzn jak moc je potřeba vyšší matematika - tedy taková ta "abstraktní": derivace, integrály, pdr, matice, operátory a tak. Na odborné předměty podle mě nikoho nevyhodí. Takže nemá smysl se hlásit na jaderku, matfyz, fel , páč tam to hustěj kladivem. VŠE je asi lepší, ale tam IMHO zase mají biflovaci předměty.....
Na informatice na matfyzu matematiku dost zjednodušili a už předtím (když jsem studoval já - 2013) to nebylo zas _tak_ strašné. A oproti tomu co píšeš dost spolužáků vyletělo právě na programovacích předmětech, i když matematiku dali. Vyletěli protože „neuměli používat počítač“ (a teda pokud vím, tak studijní plány teď taky trochu upravili, aby je tohle naučili), takže jakmile bylo potřeba naprogramovat/naskriptovat něco co opravdu funguje v realitě („tady máte 40 GB čísel, máte 8 GB RAM, setřiďte je; na tomto vzorovém počítači to musí dojet za 25 minut“), tak různě failili. Jeden například nevěděl že se struktury v C paddujou a nedokázal to oddebugovat a nevšiml si toho, takže když udělá strukturu ve které je uint32_t a uint64_t v tomto pořadí, tak bude mít 16 bajtů a ne 12, a protože se dost času trávilo na zápisu a čtení těch částečně setříděných batchů z disku (rotačního, tehdy), tak mu to hned jelo o třetinu pomaleji a limit nestihl. Další úkol třeba byl napsat transpozici matice pomocí různých algoritmů, spustit to pro spoustu různých velikostí matic, a vygrafovat jak dlouho to trvalo. A někteří si neuměli napsat kolem toho těch pár skriptů co to spouští a grafují, takže to nějak dělali ručně a různě failili. Nebo třeba používání unixu, představte si, že jste to nikdy neviděli, máte jeden semestr (tj. 14*90 minut přednášky, 14*90 minut cvičení a nějaké domácí úkoly) a na konci se po vás chce napsat v shellu "rsync".

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #17 kdy: 25. 01. 2023, 14:55:09 »
Na informatice na matfyzu matematiku dost zjednodušili a už předtím (když jsem studoval já - 2013) to nebylo zas _tak_ strašné.
Pro většinu studentů asi dobrá zpráva, za nás byly první dva roky čistá matematika (+Unix a Pascal).

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2023, 15:01:49 »
Podle mě označení těžká/lehká škola koreluje s úrovní matematiky potřebné ke studiu. Tzn jak moc je potřeba vyšší matematika - tedy taková ta "abstraktní": derivace, integrály, pdr, matice, operátory a tak. Na odborné předměty podle mě nikoho nevyhodí. Takže nemá smysl se hlásit na jaderku, matfyz, fel , páč tam to hustěj kladivem. VŠE je asi lepší, ale tam IMHO zase mají biflovaci předměty.....
Na informatice na matfyzu matematiku dost zjednodušili a už předtím (když jsem studoval já - 2013) to nebylo zas _tak_ strašné. A oproti tomu co píšeš dost spolužáků vyletělo právě na programovacích předmětech, i když matematiku dali. Vyletěli protože „neuměli používat počítač“ (a teda pokud vím, tak studijní plány teď taky trochu upravili, aby je tohle naučili), takže jakmile bylo potřeba naprogramovat/naskriptovat něco co opravdu funguje v realitě („tady máte 40 GB čísel, máte 8 GB RAM, setřiďte je; na tomto vzorovém počítači to musí dojet za 25 minut“), tak různě failili. Jeden například nevěděl že se struktury v C paddujou a nedokázal to oddebugovat a nevšiml si toho, takže když udělá strukturu ve které je uint32_t a uint64_t v tomto pořadí, tak bude mít 16 bajtů a ne 12, a protože se dost času trávilo na zápisu a čtení těch částečně setříděných batchů z disku (rotačního, tehdy), tak mu to hned jelo o třetinu pomaleji a limit nestihl. Další úkol třeba byl napsat transpozici matice pomocí různých algoritmů, spustit to pro spoustu různých velikostí matic, a vygrafovat jak dlouho to trvalo. A někteří si neuměli napsat kolem toho těch pár skriptů co to spouští a grafují, takže to nějak dělali ručně a různě failili. Nebo třeba používání unixu, představte si, že jste to nikdy neviděli, máte jeden semestr (tj. 14*90 minut přednášky, 14*90 minut cvičení a nějaké domácí úkoly) a na konci se po vás chce napsat v shellu "rsync".

Hmm, koukám level se zvedá, dokonce i ten úvod do unixu na matfyzu jsem shodou okolností absolvoval, ale napsat rsync po mě tehdá určitě nechtěli :)
Gréta je nejlepší.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2023, 15:18:33 »
nemám s oborem předešlé zkušenosti
A jak se takový člověk rozhodne jít studovat na IT? Chápu, proč se někdo jde učit na zedníka, ale jít studovat IT?

Love kámo, love. To je otázka co snad nemusela být ani položena.

Přece 8K/MD je něco jinýho jak 30k/měsíc za mrdlání se s cihlama na stavbě...

No, bez předchozích zkušeností a zájmu o obor, si může nechat o těch 8K/MD leda zdát. Vyleze ze školy a bude rád za těch 30k/měsíc...


Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2023, 15:34:17 »
nemám s oborem předešlé zkušenosti
A jak se takový člověk rozhodne jít studovat na IT? Chápu, proč se někdo jde učit na zedníka, ale jít studovat IT?

Love kámo, love. To je otázka co snad nemusela být ani položena.

Přece 8K/MD je něco jinýho jak 30k/měsíc za mrdlání se s cihlama na stavbě...

No, bez předchozích zkušeností a zájmu o obor, si může nechat o těch 8K/MD leda zdát. Vyleze ze školy a bude rád za těch 30k/měsíc...
Myslíte si, že bez zájmu o obor bych vůbec uvažoval o něčem takovém? Nechte mi Vám položit otázku. Kolik lidí asi tak jako 15 letý proutek ví, kam by tak dál chtěl jít. Někdy se stane, že se někdo netrefí. Kolik z nich má snahu o to, aby se snažili najít nové možnosti a cesty. Proto jsem tady, aby mi někdo poradil kam dál.
P.S. Kdybych si Vás dovolil soudit podle internetu, vsadím se, že u Vás to bylo 80% peníze, 20%, že Vás to baví.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #21 kdy: 25. 01. 2023, 16:08:42 »
nemám s oborem předešlé zkušenosti
A jak se takový člověk rozhodne jít studovat na IT? Chápu, proč se někdo jde učit na zedníka, ale jít studovat IT?

Spousta studentů IT jsou lidé, co předtím strávili deset let hraním her a mají pocit, že "tomu už docela rozumí" a tak to mohou vystudovat. On alespoň trpí jistou zjevnou sebekritikou. Naopak, pokud člověk je odborně dostatečně fundovaný (nebo se tím nedejbože rovnou živí), je to pro studium IT na VŠ maximálně tak skvělá demotivace.

Takže nevidím důvod, proč by to nemohl jít studovat a vystudovat. Právě pro lidi jako on školy snad přece jsou. Škola není od toho, abyste od ní dostal za zásluhy diplom ale od toho, aby člověka, který daný obor nezná do toho oboru nějak rozumně uvedla.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #22 kdy: 25. 01. 2023, 21:32:56 »
Co má hraní her společného s IT? Jakože když třeba řídím auto, tak hned mohu jít dělat inžernýra do automobilky?

Ano, spousta hráčů si počítače staví, a tak se dostane k oboru. Pak je ale informace, že nemá žádné předešlé zkušenosti z oboru zavádějící.

Myslíte si, že bez zájmu o obor bych vůbec uvažoval o něčem takovém? Nechte mi Vám položit otázku. Kolik lidí asi tak jako 15 letý proutek ví, kam by tak dál chtěl jít. Někdy se stane, že se někdo netrefí. Kolik z nich má snahu o to, aby se snažili najít nové možnosti a cesty. Proto jsem tady, aby mi někdo poradil kam dál.
P.S. Kdybych si Vás dovolil soudit podle internetu, vsadím se, že u Vás to bylo 80% peníze, 20%, že Vás to baví.

No ale vy už máte rozhodnuto, chcete studovat IT. Jak jste k tomuto rozhodnutí dospěl? V jakém oboru máte dosažené vzdělání? Moc dobře vím, že činit v 15ti letech rozhodnutí na celý život je těžké, ale stejně těžké je to třeba ve třiceti. Běžně se lidem stává, že po nějaké době je profese přestane bavit, a začnou se ubírat jiným směrem. Bez ohledu na věk, bez ohledu na školy. Dokonce i ty profese se mění, IT bylo před 10-20ti lety úplně jinde. Jen hlupák bude nadosmrti dělat to, co ho nebaví. Změna je v pořádku, ale jít na VŠ je velké rozhodnutí. Když nemáte předchozí zkušenosti v oboru, jak víte, že vás to bude bavit? Nebo je vám to jedno, protože peníze?
 
Zájem o obor může být pochopitelně jen ekonomický. Když se někdo rozhodne studovat třeba stomatologii, těžko si lze představit, že ho baví plombovat zuby (čest výjimkám).

Nevím, podle jakého internetu si mě dovolujete soudit, ale řeknu na rovinu, že po těch letech co dělám v IT mě to kolikrát taky nebaví. Co se týče peněz, žrát se musí.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #23 kdy: 25. 01. 2023, 22:02:38 »
Co má hraní her společného s IT? Jakože když třeba řídím auto, tak hned mohu jít dělat inžernýra do automobilky? Ano, spousta hráčů si počítače staví, a tak se dostane k oboru. Pak je ale informace, že nemá žádné předešlé zkušenosti z oboru zavádějící.

No právě!

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2023, 07:54:29 »
Jestli je Vám patnáct, tak škarohlídy moc neřešte. Pokud správně chápu, máte před sebou ještě asi čtyři roky střední. Během té doby si ještě *fest* proříznete zoubky :-) budete-li mít zájem. Historky o dvanáctiletých hackerech berte hodně s rezervou, čest výjimkám, pár se jich našlo. A pokud je Vám ve skutečnosti už kolem osmnácti, tak tím líp, tu otravu na střední budete mít brzo za sebou - a máte už vlastní názor, co Vás baví a máte šanci u toho zůstat.

Tenhle "obor" je dneska hrozně široký. A jsou specializace, ke kterým člověk "samorůstem" nedospěje, nebo hodně za dlouho. I to "malování diagramů" na Ekně otvírá dveře do oblastí, kam se "od píky" samospádem úplně nedostanete. Škola Vám nabídne zkratky a pootevřené dveře, o které byste jinak nezavadil. Ajeťák "kovboj vševěd všeuměl" je dávná minulost.

Nebojte se číst, co Vám přijde pod ruku. Časem si uděláte obrázek, co je k jádru pudla a co jsou žvásty. Rychle zjistíte, že číst dokumentaci jako beletrii je nesmysl, zejména v podmínkách časového omezení. Ale dobrá knížka = odlehčená monografie na dané téma, může člověka pěkně posunout... Kombinovat zdroje. Ještě fungujou kamenné knihovny?

Na střední, a pak i na vejšce, mně osobně scházela témata/náměty, kterými se zabývat = co číst a co tvořit. V práci se to pak otočilo vzhůru nohama.

Pokud máte pocit, že by Vás možná bavilo programování, tak v dnešní době není problém "prostě nějak začít". Vyberte si pro začátek "low hanging fruit" = nějaké prostředí, které se snadno nainstaluje a první "hello world" je na světě raz dva. Velmi rychle zjistíte, kudy se otvírají další cesty... kdyžtak se ptejte.

Totéž cizí jazyky. Základ angličtiny máte v dnešní době ze školy. Pokud to zatím není úplně ono, tak po hlavě do toho. Čtěte co Vám přijde pod ruku, zapojujte se do debaty... pracujte na sobě, hrajte si. Třeba když si hrajete s programovacím prostředím a hledáte si k tomu tutorialy v anglině, zabíjíte asi tři mouchy jednou ranou, intenzivně využíváte svůj čas.

Opakovaně se mi potvrdilo, že různí lidé mají sice od pánaboha naděleno různou měrou jakési "základní IQ", ale nikdo nemůže vědět všechno, a ani těm nejchytřejším nepřijdou znalosti a zkušenosti božím vnuknutím. Času máme všichni omezené množství. Tak se nestyďte a pokud Vás to baví, hrajte si s počítači, co se do Vás vejde. Jste na startu. Pokud se pustíte nějakou cestou a průběžně na sobě pracujete, nikdo Vás nedohoní.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2023, 13:43:30 »
Jsem na střední, 3. ročník. Největším podnětem byl učitel na informatiku, dělali jsme vzorečky v Excelu, měl jsem hotovo, tak mi dal práci navíc. Byly to jen základní struktury v HTML. Mimo školu jsem se to začal učit, pak jsem začal zjišťovat, jak to mohu dál rozvíjet, narazil jsem na JS. Udělal jsem pár návrhů na  webovky a deploynul je přes github.

Následně jsem koukal jaký jazyk se vyučuje v prvním semestru na na vysokých školách, zvítězil c#. Koukal jsem po povinné literatuře k předmětu a koupil si c# bez předchozích znalostí a knihu louskám po večerech. Občas mi přijde i lepší vysvětlení z YouTube než z knihy, takže to kombinuji.
.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2023, 18:17:49 »
@karel356 no vida, takže základy už máte za sebou :-) Ano ano, kombinovat informace z více zdrojů. BTW examply na C# bych čekal na StackOverflow.com nebo CodeProject.com - ale stejně nakonec nejlepší hledač napříč různými weby je Google :-)

Pokud byste se v programování pohyboval "směrem blíž k operačnímu systému", možná narazíte občas na to, že přímější a čistší cesta k funkcím např. Win32 API (nebo Posixu) je z prostého Céčka :-) a C# API v těchto "systémáckých" oblastech jsou někdy jenom nepříliš povedené wrappery kolem C-level systémových knihoven a syscallů. Ale jedno po druhém, všechno má svůj čas. A v C# se dneska píše velká spusta softwaru.

Maor

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #27 kdy: 27. 01. 2023, 14:47:40 »
Nejtezsi na VS byly vyhazovaci predmety a statnice. Vyhazovaci predmety jde odstudovat na erasmu nebo si je zapsat v anglictine pro erasmaky, kvuli kterym je latka pruchodu nize.
Statnice bych rekl ze jsou lehci na skolach, kde se nelosuji otazky, ale komise se proste pta na to, co ji napadne. Tam se da jit temer na jistotu, ze padnou jen otazky z predmetu co uci lidi z komise.
V cizine mimo CR a SK snad statnice ani neznaj, takze si clovek jen obhaji diplomku a je hotovej.

Co tim chci rict, lehka VS je blbost, jdete na nejlepsi skolu kam vas vezmou a financne to utahnete, pravdepodobnost, ze toho budete litovat je velmi mala. V CR nema smysl zvazovat cokoli jinyho nez UK, CVUT a mozna ten VUT. Z globalniho hlediska jsou to ale stejne shit skoly. Nejblizsi poradna skola je TU Munich. Problem muze byt uznani maturity z CR, doporucuji udelat si nejakou mezinarodne uznavanou maturitu nebo si odkroutit bakalare v CR a magistra jit delat do ciziny.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #28 kdy: 27. 01. 2023, 15:09:31 »
Nejtezsi na VS byly vyhazovaci predmety a statnice.
No nevím, na MFF jsou státnice jen takové kamarádské povídání.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #29 kdy: 27. 01. 2023, 15:25:10 »
Vyhazovaci predmety jde odstudovat na erasmu nebo si je zapsat v anglictine pro erasmaky, kvuli kterym je latka pruchodu nize.
To by mě zajímalo kolik středoškoláků má angličtinu na takové úrovni že pro ně bude snazší učit se obtížný předmět v angličtině než v češtině.